Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ambicja., Czy człowiek jest istotą ambitna?
     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/01/2015, 0:14 Quote Post

Tu czy w "mównicy" nie wiem, w razie czego można przestawić.

W innym temacie wynikło coś takiego:

Pepini
Ja oprócz nich mam większe ambicje, z resztą jak większość ludzi. (Tu człowiek w opozycji do zwierząt)

Lehrabia
Większość ludzi jest ambitna? Robiłeś masowe badania psychologiczne, że tak stwierdzasz?

Ja
A trzeba robić badania by to stwierdzić? Nie wystarczy wyjść na ulicę?
Ja widzę wielu ambitnych ludzi, jest tylko kwestia, co rozumiemy przez ambicję...


Lehrabia
Niezbyt wierzyłbym nawet własnym wrażeniom na ludzi na ulicy.

Ja
Jeszcze raz: kwestia, co rozumiemy przez ambicję...

No właśnie, czy ludzie w swej większości są ambitni?
Co charakteryzuje ambitnego człowieka?
Czym, w końcu, jest ambicja?
Kogo uznamy za ambitnego?

W wieku sześciu lat chciałem zostać kucharką. Kiedy miałem siedem? Napoleonem. Odtąd moja ambicja nie przestawała rosnąć, podobnie jak moja mania wielkości. Gdy miałem lat piętnaście, chciałem być Dalim i zostałem nim.

Ten post był edytowany przez Aquarius: 9/01/2015, 0:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 9/01/2015, 2:26 Quote Post

Sprawa raczej banalna i prosta - tak, każdy człowiek ma jakieś ambicje. Jeden ma wysokie, drugi niski, jeden dąży, inny już je zaspokoił. Ot, znajomy profesor po otrzymaniu profesury zwyczajnej i skończeniu 70 lat życia doszedł do wniosku, że spełnił swoje ambicje i może iść na emeryturę, na moim osiedlu jest taki pan, który ma ambicję wypić wszystek alkohol świata i dąży do spełnienia tej ambicji. Jeden swoje ambicje zaspokoił, drugi zaspokaja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Lukas the Great
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 96.108

Lukas Wielki
Stopień akademicki: student -law
Zawód: time to open a firm
 
 
post 9/01/2015, 17:26 Quote Post

Ambicja (łac. ambitio - żądza sławy, czci, uznania) -postawa człowieka, cecha charakteru polegająca na silnym poczuciu godności osobistej oparta na stawianiu sobie trudnych celów i dążeniu do ich realizacji, także nieuporządkowane dążenie do sławy i zaszczytów.
Pierwsza lepsza definicja.

Francis Bacon Novum Orgamum:
QUOTE
"Jeśliby zaś ktoś starał się ustanowić i powiększyć potęgę i panowanie samego rodzaju ludzkiego we wszechświecie, to taka ambicja byłaby niewątpliwie bardziej zdrowa i dostojna, niż pozostałe"

QUOTE
"Pierwszy rodzaj występuje u tych, którzy swoją władzę chcą powiększyć we własnej ojczyźnie - to ambicja pospolita i niska"


Osobiście myślę, że każdy ma jakieś ambicje, większe lub mniejsze, ale osobę z niskimi ambicjami, czy można nazwać osobą ambitną? W moim mniemaniu nie. Moim zdaniem osoba ambitna wybiera najlepsze studia, chwyta się najtrudniejszych zadań, chcę poprowadzić drużynę do zwycięstwa, osiągając jeden cel, dąży do kolejnego ma, 'wiecznie niezaspokojoną ambicję'.
Osoba ambitna to taka, która wychodzi ponad przeciętność. Osiąga wyższe cele, niż każdy zakładał, że może osiągnać.
QUOTE
No właśnie, czy ludzie w swej większości są ambitni?

Podpisuje się pod Lehrabią.

Ten post był edytowany przez Lukas the Great: 9/01/2015, 17:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 9/01/2015, 17:29 Quote Post

CODE
No właśnie, czy ludzie w swej większości są ambitni?
Co charakteryzuje ambitnego człowieka?
Czym, w końcu, jest ambicja?
Kogo uznamy za ambitnego?

Ambicje to chyba posiadanie i realizacja marzeń. Chyba każdy z nas takowe posiada, i chyba znaczna większość z nas realizuje je w różnym stopniu, z różną wytrwałością i z różnymi efektami.
CODE
Moim zdaniem osoba ambitna wybiera najlepsze studia, chwyta się najtrudniejszych zadań, chcę poprowadzić drużynę do zwycięstwa, osiągając jeden cel, dąży do kolejnego ma, 'wiecznie niezaspokojoną ambicję'.

Taki wyścig szczurów?

Ten post był edytowany przez misza88: 9/01/2015, 17:31
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/01/2015, 18:25 Quote Post

QUOTE(Lukas the Great @ 9/01/2015, 17:26)
Moim zdaniem osoba ambitna wybiera najlepsze studia, chwyta się najtrudniejszych zadań, chcę poprowadzić drużynę do zwycięstwa, osiągając jeden cel, dąży do kolejnego ma, 'wiecznie niezaspokojoną ambicję'.
*



To chore.
Takie podejście tworzy człowieka wiecznie walczącego, szukającego, niespełnionego i co za tym idzie, nieszczęśliwego. W wielu, zapewne, przypadkach.
Czy ambicja ma prowadzić do unieszczęśliwiania człowieka?

Ten post był edytowany przez Aquarius: 9/01/2015, 18:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Pepini
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 95.982

piotrurban
Stopień akademicki: doktor
Zawód: polityk
 
 
post 11/01/2015, 0:51 Quote Post

1. Większość mężczyzn jest ambitna,kobiety niestety w mniejszym stopniu. Wynika to z biologicznych przyczyn. U zwierząt - Samiec musi posiadać pewny "bodziec" dzięki,któremu będzie mógł dominować w stadzie,albo przynajmniej starać się o tą dominację. Człowiek jako istota lepiej lepsza posiada ten bodziec,ale ma go bardziej rozwinięty. U ludzi - prosta żądza władzy,wyjście z tłumu;przekraczanie granic,nie spowodowane pierwotnymi czynnikami (żądza,sława,pycha)
2. Zależy jaki człowiek (człowiek człowiekowi nie równy). Ten najprostszy typ będzie sięgał celu po trupach.
3. Ambicje jest bodźcem,emocją. Możne ją okazać menel albo uczony. Dzięki niej człowiek pragnął pokonać niepokonane co zapewniło mu rewolucyjny rozwój w historii świata.
3. Każdy może być ambitny. Zwierzę czy człowiek... Tylko u nas jest to lepiej okazywane :]
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Lukas the Great
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 96.108

Lukas Wielki
Stopień akademicki: student -law
Zawód: time to open a firm
 
 
post 11/01/2015, 13:11 Quote Post

QUOTE
Taki wyścig szczurów?

Zależy jak to interpretujesz. Można to rozumieć też tak, że aby być najlepszym, trzeba robić rzeczy które doprowadzą do tego.

QUOTE
To chore.
Takie podejście tworzy człowieka wiecznie walczącego, szukającego, niespełnionego i co za tym idzie, nieszczęśliwego. W wielu, zapewne, przypadkach.
Czy ambicja ma prowadzić do unieszczęśliwiania człowieka?

Jeszcze raz to zależy od interpretacji i przekonań. Można też przyjąć koncepcję Arystotelesa. "Aby człowiek był szczęśliwy, musi wykorzystać swoje zdolności i możliwości". A jeśli się nie uda, nie ma czego żałować pod warunkiem ze dał z siebie wszystko.

Np. teraz mam ambicje za 5 dni zaliczyć egzamin na studiach z Historii Filozofii na 5;)

Jest wiele koncepcji szczęścia, myślę, że to zagadnienie na kompletnie nowy temat, np. Epikurejczycy głosili:
QUOTE
Nie mogą nas niepokoić niespełnione życzenia, bo do szczęśliwego życia potrzeba niewiele.


Ten post był edytowany przez Lukas the Great: 11/01/2015, 13:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 11/01/2015, 13:41 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 9/01/2015, 18:25)
QUOTE(Lukas the Great @ 9/01/2015, 17:26)
Moim zdaniem osoba ambitna wybiera najlepsze studia, chwyta się najtrudniejszych zadań, chcę poprowadzić drużynę do zwycięstwa, osiągając jeden cel, dąży do kolejnego ma, 'wiecznie niezaspokojoną ambicję'.
*



To chore.
Takie podejście tworzy człowieka wiecznie walczącego, szukającego, niespełnionego i co za tym idzie, nieszczęśliwego. W wielu, zapewne, przypadkach.
Czy ambicja ma prowadzić do unieszczęśliwiania człowieka?
*


Ależ takie rozumienie ambicji jak najbardziej uszczęśliwia człowieka... tyle, że zwierzchnika człowieka, który tak rozumie ambicję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Lukas the Great
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 96.108

Lukas Wielki
Stopień akademicki: student -law
Zawód: time to open a firm
 
 
post 11/01/2015, 13:51 Quote Post

QUOTE
Ależ takie rozumienie ambicji jak najbardziej uszczęśliwia człowieka... tyle, że zwierzchnika człowieka, który tak rozumie ambicję.

W wielu przypadkach tak jest. Najlepiej nic na siłę.
"Jest tylko jeden sposób, by ktoś coś zrobił- musi chcieć to zrobić". D. Carniege

Ten post był edytowany przez Lukas the Great: 11/01/2015, 13:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej