Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pustynna Burza... - J. Lizut
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 26/01/2015, 10:34 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Janusza Lizuta pt. Pustynna Burza. Pierwsza wojna nad Zatoką Perską 1991.




http://www.wanax.pl/index.php?p1685,pustyn...oka-perska-1991
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Teufel20
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 8.518

Stopień akademicki: mgr
Zawód: adwokat
 
 
post 3/02/2015, 8:40 Quote Post

Jestem ciekaw porównania tej pozycji z Irakiem 1990-2003 z wyd. Napoleonv. Książka Pana Lizuta zapewne jest bardziej szczegółowa.

Może ktoś odpisać, jakie są 3 dalsze zapowiedzi na okładce książki?smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/02/2015, 8:48 Quote Post

Szanowny Przedmówco!
Zapowiedzi są takie, jak na stronie wydawnictwa: Łojów, Płynny Ołów i Krążowniki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Teufel20
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 8.518

Stopień akademicki: mgr
Zawód: adwokat
 
 
post 3/02/2015, 9:08 Quote Post

Ok dzięki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Shaun
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 356
Nr użytkownika: 95.088

 
 
post 3/02/2015, 14:11 Quote Post

Autor ma teraz chyba debiut Magum-X -artykuł z bieżącego numeru TW Historia. Jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie.

Jeśli już ktoś książkę posiada, niech napisz ile wg Autora wojska USA zniszczył czołgów armii irackiej. Może będzie to wstępna ocena książki smile.gif.

Mam nadzieję iż będzie to pozycja dobra, cenowo Napoleona V kilkukrotnie nokautuje na wstępnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 3/02/2015, 15:58 Quote Post

QUOTE
Autor ma teraz chyba debiut Magum-X -artykuł z bieżącego numeru TW Historia. Jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie.

Rzeczywiście, nazwisko by się zgadzało.
No, jeżeli współpracuje z p. K. Kubiakiem to ta informacja tylko tym bardziej zachęca do zakupu.

QUOTE
Jeśli już ktoś książkę posiada, niech napisz ile wg Autora wojska USA zniszczył czołgów armii irackiej. Może będzie to wstępna ocena książki smile.gif

Ja czekam, jak tylko dojdzie postaram się wrzucić info.
Tylko co będzie jak poda wszystkie opcje i nie opowie się zdecydowanie za żadną z nich smile.gif?

QUOTE
Mam nadzieję iż będzie to pozycja dobra, cenowo Napoleona V kilkukrotnie nokautuje na wstępnie.

Liczysz ogólnie wg cen okładkowych (1 książka = 1 książka) czy szczegółowiej - cena okładkowa podzielona przez liczbę stron poświęconą zagadnieniu smile.gif?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Marchi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student
 
 
post 3/02/2015, 16:39 Quote Post

Obecnie to akurat książkę z Napoelon V można nabyć taniej wink.gif

http://bonito.pl/k-1105975-pustynna-burza-...oka-perska-1991

http://bonito.pl/k-90363673-wojny-z-saddam...nosci-1991-2003

Ale rzeczywiście, cena okładkowa jest aż o 6 zł wyższa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Teufel20
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 8.518

Stopień akademicki: mgr
Zawód: adwokat
 
 
post 3/02/2015, 17:58 Quote Post

Biorąc pod uwagę mniejszy format książek IE, gorszy papier, miękką okładkę to kolega Shaun pisze bzdury o rzekomej kilkukrotnej różnicy cenowej.
Ja pewnie nabędę obie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 3/02/2015, 18:08 Quote Post

No, ale cena książki to nie tylko papier i okładka. W grę wchodzi również redakcja i korekta. A to kosztuje naprawdę sporo, jeżeli mają to robić fachowcy. Może pod tym wzgledem książka J. Lizuta będzie górować nad konkurencją?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Przemo_74
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 565
Nr użytkownika: 42.210

Przemyslaw Raczkowski
Zawód: prawnik
 
 
post 3/02/2015, 18:43 Quote Post

QUOTE(Shaun @ 3/02/2015, 14:11)
Jeśli już ktoś książkę posiada, niech napisz ile wg Autora wojska USA zniszczył czołgów armii irackiej. Może będzie to wstępna ocena książki  smile.gif.


Książ czeka w kolejce do przeczytania - więc o całości się nie wypowiem, ale jeśli chodzi o straty to w podsumowaniu autor zastrzega, iż dane są rozbieżne i podaje: "Wg najbardziej wiarygodnych szacunków, Irakijczycy pozostawili na terenie Kuwejtu 3 tysiące z 4300 posiadanych czołgów (...) tyle przynajmniej się da udokumentować na podstawie odnalezionych wraków." Później podaje liczby strat irackich przedstawiane przez VII Korpus, Marines, A-10, F-111 i stwierdza: "Po zsumowaniu tego wszystkiego Irakowi nie powinno pozostać nic, a przecież sporo sprzetu pancernego zachowalo sprawność jeszcze podczas inwazji na ten kraj w 2003 r. i do dziś pozostaje na chodzie".
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
napoleonv
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.354
Nr użytkownika: 36.538

 
 
post 3/02/2015, 19:07 Quote Post

QUOTE
No, ale cena książki to nie tylko papier i okładka. W grę wchodzi również redakcja i korekta. A to kosztuje naprawdę sporo, jeżeli mają to robić fachowcy. Może pod tym wzgledem książka J. Lizuta będzie górować nad konkurencją?


Dokładnie tak, no i aby dopełnić obraz trzeba uwzględnić honorarium autorskie, które również wpływa na cenę książki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 3/02/2015, 19:17 Quote Post

Proponuję, aby hipotezę o tym, że książki Infortu są droższe od publikacji NapoleonV, bo chyba do tego zmierzamy, udowadniać w innym miejscu. biggrin.gif

Ja zapytam tymczasem o jedną rzecz dotyczącą książki. Czy Autor korzystał z jakichkolwiek materiałów archiwalnych czy tylko literatura przedmiotu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
napoleonv
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.354
Nr użytkownika: 36.538

 
 
post 3/02/2015, 20:59 Quote Post

Przemku nasze książki ostatnio bardzo potaniały, zresztą sam to ostatnio zauważyłeś.

Też jestem ciekawy z jakich materiałów korzystał autor, bo książka objętościowo wygląda imponująco.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Shaun
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 356
Nr użytkownika: 95.088

 
 
post 4/02/2015, 0:06 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 3/02/2015, 16:58)
QUOTE
Jeśli już ktoś książkę posiada, niech napisz ile wg Autora wojska USA zniszczył czołgów armii irackiej. Może będzie to wstępna ocena książki smile.gif

Ja czekam, jak tylko dojdzie postaram się wrzucić info.
Tylko cop będzie jak poda wszystkie opcje i nie opowie się zdecydowanie za żadną z nich smile.gif?


Liczę, że poda różne wersje i powiadomi czytelnika, która wg niego jest najbliższa prawdzie rolleyes.gif
A możesz podać wnioski Dobrzelewskiego o tych stratach?

QUOTE
QUOTE
Mam nadzieję iż będzie to pozycja dobra, cenowo Napoleona V kilkukrotnie nokautuje na wstępnie.

Liczysz ogólnie wg cen okładkowych (1 książka = 1 książka) czy szczegółowiej - cena okładkowa podzielona przez liczbę stron poświęconą zagadnieniu smile.gif?
*


Porównywałem cenę bieżącą bezpośrednio u wydawnictw
PUSTYNNA BURZA. Pierwsza wojna nad Zatoką Perską 1991 37,80 zł (470 str)
Wojny z Saddamem Husajnem. Od Pustynnej Burzy do Irackiej Wolności (1991-2003) 57,00 zł (290str)


@Marchi
porównywałem specjalnie na stronie wydawnictwa, gdyż czasem pozycje infortu można kupić dosłownie za parę złotych -jak trafi się wyprzedaż, zatem jest to raczej zależne od danego sklepu i wynik nie jest miarodajny.

Już P. Benken zauważył 50% różnice ceny w przypadku "Studia nad wojnami w Indochinach"

redbaron słusznie zauważył inne koszta, o ile pamiętam twarda oprawa to koszt raczej niezbyt duży przy kosztach całkowitych, lecz miły dodatek

@napoleonv, tak z ciekawości, jaka jest Twoja opinia (jako wydawcy) o projekcie ustawowym utrzymania stałej cenny okładkowej przez pewien czas w księgarniach?
Dla czytelników jest to na pewno negatywne, a wśród wydawców zdania czasem podzielone


@Przemo_74
Dziękuje bardzo smile.gif

A teraz odnośnie rzekomej rzezi ruskich tanków w 1991

QUOTE
Bzdurna zachodnia propaganda przez lata głosiła o skasowaniu przeszło pół tysiąca T-72 podczas I wojny w zatoce z czego większość miało paść ofiarą cudownego lotnictwa. Zabawnie zaczęło się robić po 2003r. gdzie można było dokładnie policzyć ile T-72 Irakijczykom zostało, i to na podstawie ich dokumentów. Nie chce mi się streszczać całości ale podam kilka faktów:
- z zsumowanych raportów wojsk lądowych i lotnictwa wynikało, że koalicja jakoby zniszczyła ponad 800sztuk T-72 z czego do 400 sztuk skromnie przyznawali się piloci A-10, około 200 sobie policzyły załogi AH-64, zaś jedynie 200 pancerniacy.
- mimo rzekomych powyższych strat okazało się, że irakijczycy dysponowali w 2003roku około 700-800maszyn
-wg Rosjan do Iraku dostarczono 1038 T-72 z czego podczas wojny z Iranem stracili 50-60maszyn, zatem w przededniu "Pustynnje Burzy"posiadali by ich około 950
]Różnica pomiędzy 1991 a 2003 wynosi ~150-250sztuk, za czego należy pamiętać że niektóre T-72 Irakijczycy wycofywali jeszcze przed 1991 i przed 2003r. Chodziło o wozy po prostu zajechane. Ale dlatego nie można przyjąć tych 150-250sztuk za straty z Pustynnej Burzy.
-obecnie przyjmuje się, że zarówno zdobyte jak i zniszczone T-72 mieszczą się w przedziale 50-100sztuk, za czego fotografie dokumentujące zniszczone pojazdy kończą się na 10-14sztukach a reszta to wozy uszkodzone lub porzucone przez załogi.
Zatem z mitycznej rzezi ostała się strata 50-100sztuk max. Przy czym raczej dolny zakres...


Kto się interesuje na bieżąco tematem zapewne wie czyje to słowa, a jako że autor to jeden z kilkunastu znawców nowoczesnej broni pancernej w Polsce to jestem skłonny w to wierzyć.

Ten post był edytowany przez Shaun: 4/02/2015, 0:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 4/02/2015, 8:05 Quote Post

QUOTE(napoleonv @ 4/02/2015, 7:54)
QUOTE
redbaron słusznie zauważył inne koszta, o ile pamiętam twarda oprawa to koszt raczej niezbyt duży przy kosztach całkowitych, lecz miły dodatek

Trudno mi powiedzieć skąd redbaron czerpie wiedzę, z moich doświadczeń wynika, że koszt druku w twardej oprawie jest o 100% większy niż w miękkiej, dodatkowo duży wpływ na koszt druku ma również papier.
*


Chciałem zauważyć, że w swojej wypowiedzi nie deprecjonowałem kosztów okładki i papieru, bo się na tym nie znam, wspomniałem jedynie o koszcie redakcji i korekty. A te akurat znam z doświadczeń własnych i kolegów po fachu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej