Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Miecze z ziem polskich
     
Taszka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 59.187

 
 
post 11/10/2009, 18:34 Quote Post

Witam,

Według Mariana Głoska w jego książce "Miecze Średniowieczne z Ziem Polskich" do 1970 roku znaleziono na terenie Ziem Polskich 69 mieczów o różnych znakach kowalskich i cechach zdradzających mniej lub więcej przynależność do kraju... no właśnie, ale jakiego kraju?
Z tego co czytałem w "Znakach i napisach na mieczach średniowiecznych w Polsce".
większość ów znaków to znaki wilka, krzyża łacińskiego, ośrodków węgierskich i krzyża równoramiennego- żaden z nich nie jest z ziem polskich, większość - z ziem niemieckich.
W związku z tym mam pytanie- czy zachował się chociaż jeden miecz, przy ocenie historycznej którego jest pewność, że został wykuty przez rodzimego kowala? A może wszystkie długie miecze były sprowadzane do naszego kraju?"

Druga prośba dotyczy zdjęć mieczów (głównie długich zwanych "półtoraręcznymi") z muzeów, jeśli takie posiadacie (głównie z prywatnej kolekcji bo internet przeszukałem niemal cały) to bardzo prosiłbym o zamieszczenie, szczególnie z:
Muzeum Wojska Polskiego (8 okazów)
Muzeum w Tarnowie (5 okazów)
Muzeum w Międzyrzeczu Wlkp. (4 okazy)
Muzeum w Krakowie (3 okazy?)
oraz Muzeum Narodowe w Gorzowie Wlkp.

Poza tym zapraszam do dyskusji, bo temat jest niezmiernie ciekawy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 11/10/2009, 21:34 Quote Post

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=47236 tutaj wrzucono nieco fotek różnej broni, może jeszcze nie widziałeś, tutaj tez mozna czegoś poszukać, choć na forum omawiana jest zupełnie inna tematyka: http://modders.dmkhosting.net/projekt/index.php?topic=12.0
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Taszka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 59.187

 
 
post 13/10/2009, 15:20 Quote Post

Wielkie dzięki, pierwszy link na pewno się przyda, natomiast zarejestrowałem się na forum z linku 2, ale nie mogę zobaczyć wszystkich tematów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Donatien
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 7.668

Damian
Zawód: bibliotekarz
 
 
post 13/10/2009, 16:26 Quote Post

No rzeczywiście to jest problem kiedyś w IOH był artykuł na temat wagi mieczy. Autor miał ogromny problem bo niemal nie zachowały się w dobrym stanie (pozwalającym miarę dokładnie)określić wagę miecze na terenie Polski. Posiłkował się właśnie eksponatami z Niemczech. Niestety po szczegóły musisz sięgnąć do IOH NIESTETY nie pamiętam nr sad.gif
Poszukaj też w A. Nadolski "Studia nad uzbrojeniem polskim w X, XI XII wieku" acta archaeologica universitatis lodziensis nr 3
Oraz w "Uzbrojenie i ubiór rycerski w średniowiecznej Małopolsce" Leszek Kajzer Ossolineum. Jest tam opisany min. miecz z nagrobka Pakosława z Mstyczowa oraz miecz z pieczęci miasta Tarnowa.
























'
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej