Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Majowie, Inkowie, Aztekowie, Literatura niepolskojęzyczna.
     
jackomusik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 20.815

Aron
Zawód: Student historii
 
 
post 20/01/2011, 11:10 Quote Post

Witam!

Zauważyłem, że istnieje wątek poświęcony literaturze polskojęzycznej na ww. temat. Myślę jednak, że literatura światowa jest duuuuuużo bogatsza od naszej, więc także tytuły prac niepolskojęzycznych dla wielu z nas będą przydatne. Podzielicie się jakimiś ciekawymi tytułami, zarówno starymi jak i najnowszymi?

Ja ostatnio przeczytałem następujące prace:


Daniel G. Brinton - "Critical Remarks of the editions of John de Landa Writings" - 10 stron, ale miło popatrzeć jak poważni naukowcy oskarżają się wzajemnie o językowy analfabetyzm.

Daniel G. Brinton - "The Maya Chronicles" - stara, ale moim zdaniem bardzo dobra praca o Majach

"Dzieje Inków Przez Nich Samych Opisane" - wybór tekstów źródłowych dotyczące inkaskich zapisów z ich historii (wiem, to jest polski tytuł [tłumaczenie], natomiast nie ma chyba języka, na który nie został przetłumaczony, więc go tu umieściłem)

Inga E. Calvin - "Maya Hieroglyphics Study Guide" - małe studium o piśmie majów, w środku jest też kilka wykresów dotyczących ich podziału plemiennego oraz parę niezłych map.

Ralph R. Loyds - "The Book Of Chilam Balam Of Chumayel" - tłumaczenie świętej księgo Majów.


I to chyba tyle, co znam. Acha - książki mogą być podawane we wszelkich językach, choć byłbym wdzięczny, gdyby większość była po angielsku, niemiecku lub hiszpańsku. Hiszpańskim władam słabo, ale czytając umiem wychwycić kontekst. Francuski i włoski - tu już jest gorzej, ale przez podobieństwo do hiszpańskiego powinienem dać radę.

Z góry dzięki za informacje! Pozdrawiam!



Ten post był edytowany przez jackomusik: 20/01/2011, 11:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
IndiTemplar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 59.794

Dominik
Stopień akademicki: Najpierw matura !
Zawód: Wolnomularz
 
 
post 20/01/2011, 16:00 Quote Post

Oto moje propozycje :

The Conquest of the Incas John Hemming

Pizarro and the Incas Nicholas Saunders

Inca Civilization Shirley Jordan

The Incas Gordon F. McEwan

The Inca Empire L.L. Owens

IndiTemplar DK

Ten post był edytowany przez IndiTemplar: 20/01/2011, 16:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
jackomusik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 20.815

Aron
Zawód: Student historii
 
 
post 22/01/2011, 14:21 Quote Post

Dziękuję.

Zna ktoś jeszcze inne prace?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
IndiTemplar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 59.794

Dominik
Stopień akademicki: Najpierw matura !
Zawód: Wolnomularz
 
 
post 22/01/2011, 22:04 Quote Post

Posiadam również literaturę tematu w języku hiszpańskim. Póki leży nie przeczytana - barie językowa - ale została zakupiona przez osobę znające język i godną polecenia.

Arquitectura funeraria prehispana en la redion del Nevada Corupuna -> Maciej Sobczyk
Estudios Latinoamericanos tomy 28,24,23,18,17

Z tego co mi wiadomo to dość trudno dostać to w księgarniach czy też na aukcjach. wink.gif

IndiTemplar DK
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/01/2011, 22:11 Quote Post

QUOTE(jackomusik @ 22/01/2011, 14:21)
Dziękuję.

Zna ktoś jeszcze inne prace?
*


Tu masz spis cioci Wikipedii:

Further reading

* Besom, Thomas. Of Summits and Sacrifice: An Ethnohistoric Study of Inka Religious Practices (University of Texas Press; 2010) 230 pages; combines archaeological and textual data in study of practices of human sacrifice and mountain worship.
* Burger, Richard L. "Machu Picchu; Unveling the Mystery of the Inca." Yale University Press, 2004.
* Cobo, F.B. "Inca Religion and Customs." 1609
* Conrad, Geoffery. "Religion and Empire; The Dynamics of Aztec and Inca Expanionism." Cambridge University Press, 1984.
* Curl, John. Ancient American Poets: The Sacred Hymns of Pachacutec. Tempe AZ: Bilingual Press, 2005. ISBN 1-931010-21-8 http://red-coral.net/Pach.html
* Dobyns, Henry F. and Paul L. Peru: A Cultural History. New York: Oxford University Press, 1976.
* Eeckhout, Peter. "Ancient Peru's Power Elite." National Geographic Research and Exploration. March 2005. Pp. 52–56.
* Frost, Peter. "Lost Outpost of the Inca." National Geographic. February 2004. Pp. 66–69.
* Hyslop, John. Inka settlement planning. Austin: University of Texas Press, 1990. ISBN 0-292-73852-8
* Hyslop, J. "Inca settlement planning." University of Texas Press, 1990.
* MacQuarrie, Kim. The Last Days of the Incas. Simon & Schuster, 2007. ISBN 978-0743260497.
* Malpass, Michael A. "Daily life in the Inca Empire." Greenwood Publishing Corp., 1996
* Malpass, Michael A. and Sonia Alconini, eds. Distant Provinces in the Inka Empire: Toward a Deeper Understanding of Inka Imperialism (University of Iowa Press; 2010) 355 pages; Research on Inca conquest in the central and northern coasts of Peru, in Ecuador, and in other regions far from Cuzco.
* Mancall, Peter C. (ed.). Travel Narratives from the Age of Discovery. New York: Oxford University Press, 2006.
* Mann, Charles. C (2005). 1491: New Revelations of the Americas Before Columbus. Knopf.
* Prescott, William H. "Conquest of Peru." The Book League of America. New York: 1976.
* Prescott, William H. History of the Conquest of Mexico & History of the Conquest of Peru. New York: Cooper Square Press, 2000.
* Reinhard, Johan The Ice Maiden: Inca Mummies, Mountain Gods, and Sacred Sites in the Andes. Washington, D.C.: National Geographic Society, 2005.
* Rostworowski de Diez Canseco, Maria. "History of the Inca Realm." cambridge University Press, 1999.
* Sullivan, L.E. "Native Religions and Cultures of Central and South America: Anthropology of the Sacred." Continuum International Publishing Group, 2002
* Steele, P.R. "Handbook of Inca mythology." Santa Barbara ABC-CLIO, 2004


Ten post był edytowany przez emigrant: 22/01/2011, 22:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
IndiTemplar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 59.794

Dominik
Stopień akademicki: Najpierw matura !
Zawód: Wolnomularz
 
 
post 23/01/2011, 2:08 Quote Post

Tutaj zamieszczam bibliografię cioci Wikipedii w języku hiszpańskim :

QUOTE
# Rostworowski, María (1997). Pachacutec y la leyenda de los Chancas. Lima: Instituto de Estudios Peruanos, IEP Ediciones.
# Rostworowski, María. Historia de los incas. Lima: Prolibro - Asociación Editorial Bruño.
# Rowe, John H. (1946). Inca Culture at the Time of the Spanish Conquest. Handbook of South American Indians. Washington, Bureau of South American Ethnology. Bulletin 143, vol.2.
# Vargas, Angles. Historia del Cusco.
# Villanueva Sotomayor, Julio R. (2001). El Perú en los tiempos modernos. Lima, Perú: Empresa Periodística Nacional S.A.C..
# Von Hagen. Realm of the Incas.
# VV. AA.. Culturas prehispánicas. Muxica Editores. ISBN 9972-617-10-6.
# VV. AA.. Historia Universal: América precolombina. Editorial Sol 90. ISBN 9972-891-79-8.
# Gasparini, Graziano & Margolies, Luise (1997). Arquitectura inka. Caracas: Centro de Investigaciones Históricas y Estéticas, Facultad de Arquitectura y Urbanismo, Universidad Central de Venezuela.
# Kamen, Henry. Imperio. ISBN 84-03-09316-0.
# Marzal, Manuel (2005). Religiones andinas. Colección: Enciclopedia Iberoamericana de Religiones 4. Madrid: Editorial Trotta. ISBN 978-84-8164-711-2.
# Ortiz Rescaniere, Alejandro (2006). Mitologías amerindias. Colección: Enciclopedia Iberoamericana de Religiones 5. Madrid: Editorial Trotta. ISBN 978-84-8164-858-4.
# Pease. Los últimos incas del Cusco.
# Rostworowski, María. Enciclopedia Temática: Incas. ISBN 9972-752-00-3.
# Rostworowski, María (1995). Historia del Tahuantinsuyo. Lima: Instituto de Estudios Peruanos, IEP Ediciones. ISBN 9972-51-029-8.


IndiTemplar DK

Ten post był edytowany przez IndiTemplar: 23/01/2011, 2:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
hiess
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 70.698

 
 
post 23/01/2011, 14:35 Quote Post

Witam serdecznie! smile.gif Jestem nowicjuszem na tym portalu, choć temat interesuje mnie od wielu lat. W istocie bibliografia obcojęzyczna w tej materii jest przebogata, w przeciwieństwie do dorobku polskojęzycznego. Spośród znanych mi pozycji obcojęzycznych polecam tę, którą kiedyś sprezentowała mi mieszkanka obecnego Ciudad Mexico zbudowanego na gruzach azteckiego Tenochtitlanu:
Victor Wolfgang von Hagen - THE AZTEC: MAN AND TRIBE z ilustracjami Alberto Beltrana [wydanie The New American Library]. Temat przedstawiony jest w sposób klarowny, przystępnym językiem. Zastanawiam się, czy wziąć się za jej tłumaczenie na język polski.

Polecam także:

Peter G. Tsouras - MONTEZUMA: WARLORD OF THE AZTECS
Felipe Solis - THE AZTEC EMPIRE

Jakoś nikt tu na tym portalu nie wspominał o tych tu książkach, które uważam za interesujące:
ANDRZEJ KAPŁANEK - ŚLADAMI PIERZASTEGO WĘŻA [Uraeus Gdynia 2000]
ANDRZEJ KAPŁANEK - TAJEMNICZE ANDY [niestety tę ktoś tak pokochał, że nie powróciła do moich zbiorów. Toteż wydawcy i roku wydania podać nie mogę już.]
ANDRZEJ KAPŁANEK - TROPAMI SYNÓW SŁOŃCA [KOS 2003].
E. Ch. BAITY - AMERYKA PRZED KOLUMBEM [Nasza Księgarnia 1973]
MILOSLAW STINGL - W POGONI ZA SKARBAMI INDIAN [Nasza Księgarnia 1977]
FERNANDO BENITEZ - INDIANIE Z MEKSYKU [PIW 1972]
MIGUEL LEON PORTILLA - DAWNI MEKSYKANIE [Wyd. Literackie Kraków 1976]
MARIA STEN - MALOWANE KSIĘGI DAWNYCH NARODÓW MEKSYKU [Wyd.Literackie 1980]
MARIA STEN - TEATR, KTÓREGO NIE BYŁO [Wyd. Literackie Kraków 1982]
CHARLES GALLENKAMP - MAJOWIE [PWN 1968 "Biblioteka Problemów"]
TOMAS DORESTE - ASTRONAUTA Z PALENQUE [Brama Książnica Włóczęgów i Uczonych Poznań 1993]
BOGOWIE I LUDZIE Z HUAROCHIRI [swoisty zbiór mitów z zakresu teologii, praw i dziejów Tawantinsuyu, któremu tytuł nadał wybitny pisarz peruwiański - kiczuański Jose Maria Arguedas][Wyd. Literackie Kraków 1985]
ALFRED METRAUX - INKOWIE [PWN Warszawa 1968 - seria Omega]
DZIEJE INKÓW PRZEZ NICH SAMYCH OPISANE, wybór Jan Szemiński [PIW 1989]

Od kilku dni cieszę się nowymi nabytkami, skarbami prawdziwymi rolleyes.gif :

BUDDY LEVY -KONKWISTADOR: Hernan Cortes, Montezuma i ostatnie dni Azteków [Rebis Poznań 2010 seria "Historia"]
KIM MACQUARRIE - OSTATNIE DNI INKÓW [Rebis Poznań 2009]
JOZEF SZYKULSKI - STAROŻYTNE PERU [Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2010 "Złota seria"].

Ja osobiście nie odtrącam, nie lekceważę książek napisanych przez W. Konrada Osterloffa, po trosze popularnonaukowych, lecz przede wszystkim beletrystycznych, przypominających konwencją chyba najbardziej sensowne dzieło Zenona Kosidowskiego "Królestwo złotych łez" o państwie Inków i jego podboju:
- "W ZŁOTYM PIEKLE POZŁACANEGO KACYKA"
- "TRAPALANDA"
- "ZMIERZCH AZTECKICH BOGÓW
- "RÓD PIZARRÓW"
[wszystkie: Wydawnictwo Nasza Księgarnia]

Warte przeczytania [i posiadania] są powieści od dawna nie wznawiane. Ja je znalazłem buszując po antykwariatch i w internecie:

- MARIA KOREWA - W BLASKU INTI [Czytelnik 1960]
- MARIA KOREWA - ATAHELPA
- ANNA BOROWIKOWA - ZŁOTA GWIAZDA [powieść z czasów podboju Peru przez Hiszpanów][Nasza Księgarnia 1962]
- BOGUSŁAW SUJKOWSKI - NIE BOGOWIE
- BOGUSŁAW SUJKOWSKI - LIŚCIE KOKA
- BOGUSŁAW SUJKOWSKI - DZIEWICE SŁOŃCA

- IVAN OLBRACHT - ZDOBYWCA [tłum. z czeskiego Stefan Dębski]- grubaśna [630 stron!] ale wciągająca powieść znakomitego czeskiego pisarza, która w Polsce miała dwa wydania. Ja mam z Wydawnictwa "Śląsk" Katowice 1985 w ramach serii "Biblioteka Pisarzy Czeskich i Słowackich". Tytułowy Zdobywca to Hernan Cortes. O zagładzie państwa Azteków!
Znalazłoby się jeszcze szereg innych książek do polecenia. Ale w tym przypadku od nadmiaru głowa mogłaby zaboleć. Zatem do lektury i do następnego razu...Pozdrawiam wszystkich żyjących cywilizacjami indiańskimi. HIESS


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
jackomusik
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 20.815

Aron
Zawód: Student historii
 
 
post 23/01/2011, 17:08 Quote Post

Ja tak się zastanawiam, skąd Wy bierzecie te wszystkie książki smile.gif Pewnie jesteście z dużych miast, to trzeba sobie będzie parę groszy zaoszczędzić, wsiąść w pociąg z Kielc do Warszawy lub Krakowa i pobuszować...

No ale wymieniamy tytuły dalej, temat służy wszystkim smile.gif!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
IndiTemplar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 59.794

Dominik
Stopień akademicki: Najpierw matura !
Zawód: Wolnomularz
 
 
post 23/01/2011, 17:29 Quote Post

QUOTE(jackomusik @ 23/01/2011, 17:08)
Ja tak się zastanawiam, skąd Wy bierzecie te wszystkie książki smile.gif Pewnie jesteście z dużych miast, to trzeba sobie będzie parę groszy zaoszczędzić, wsiąść w pociąg z Kielc do Warszawy lub Krakowa i pobuszować...

No ale wymieniamy tytuły dalej, temat służy wszystkim smile.gif!
*




Ja moje głównie z Allegro wink.gif Często jest tak iż książkę kupuję za 3-4 złote a za przesyłkę płacę 7 zł.
Na przykład w piątek kupiłem zaginione Zaginione Miasto InkówHirama Binghama za 7 zł, z tym że odbiór był osobisty.

Drogi hiesse temat poświęcony jest literaturze tematu w językach obcych. Już istnieje kilka tematów o książkach polskojęzycznych. Swoją drogą zabrzmiało jakbym był administratorem dry.gif

IndiTemplar Dk
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
hiess
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 70.698

 
 
post 23/01/2011, 21:24 Quote Post

Tak, tak! Trochę się zagalopowałem wymieniając multum tytułów autorów polskich bądź tłumaczeń na język polski. Ale to wskutek pasji. I w nawiązaniu do posta jacomusica; mieszkam w małym wielkopolskim Jarocinie i tu oraz stąd daje się jednak dużo zorganizować. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
IndiTemplar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 59.794

Dominik
Stopień akademicki: Najpierw matura !
Zawód: Wolnomularz
 
 
post 25/01/2011, 5:32 Quote Post

Witam !
Mam dwa pytania na temat tych książek.

user posted image

user posted image

Czy są one dostępne w Polsce i czy może zostały przetłumaczone na nasz piękny język confused1.gif

IndiTemplar DK

Ten post był edytowany przez IndiTemplar: 25/01/2011, 5:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 26/01/2011, 12:42 Quote Post

W tej materii polecam zapoznać się ze spisem bibliograficznym książki B. Levy'ego "Konkwistador" (2010).

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
IndiTemplar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 59.794

Dominik
Stopień akademicki: Najpierw matura !
Zawód: Wolnomularz
 
 
post 26/01/2011, 23:23 Quote Post

A ja polecam również tę pozycję, dziś rano znalazłem :

http://allegro.pl/archeologia-peru-inkowie...1419522733.html

IndiTemplar DK

Ten post był edytowany przez IndiTemplar: 26/01/2011, 23:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 27/01/2011, 12:03 Quote Post

Wydaje się, że i ta pozycja będzie bardzo porządna, zwaszcza jeśli idzie o treść i zawartość bibliograficzną:

http://www.piw.pl/sklep/olkobrmeksyk-przed...ista-p-451.html

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 27/01/2011, 12:11 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 27/01/2011, 12:03)
Wydaje się, że i ta pozycja będzie bardzo porządna, zwaszcza jeśli idzie o treść i zawartość bibliograficzną:

http://www.piw.pl/sklep/olkobrmeksyk-przed...ista-p-451.html

vapnatak
*



Też słyszałem, że to solidna autorka. Tu jest jeszcze jedna jej książka:
http://www.gigant.pl/html/index.asp?k=8&mo...lpxukeeqbrubagb
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej