Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bezpieczeństwo narodowe/wewn.: studia, perspektywy
     
luqas93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 70.358

 
 
post 10/01/2011, 20:59 Quote Post

Witam w 2012 zdaję maturę rozszerzoną z historii i WOSu. Na początku zastanawiałem się nad prawem, ale po dłuższych rozważaniach stwierdziłem że to jednak nie dla mnie... Ostatnio zacząłem się poważnie zastanawiać nad dwoma kierunkami a mianowicie Bezpieczeństwo Narodowe na AON i Bezpieczeństwo Wewnętrzne na UW:) I teraz kilka pytań do osób które miały kiedyś styczność z ww. kierunkami/uczelniami.

1. UW każdy mniej lub bardziej zna przynajmniej tak jest w moim przypadku... Ale AON to już inna bajka czy może zabrać głos osoba która tam studiuje/studiowała bądź ma kogoś znajomego i powiedzieć coś o uczelni główni chodzi mi o atmosferę, poziom nauczania itd.
2. Czy studiowanie ww. kierunków daje absolwentowi jakiś większe szanse w dżungli jaką jest dzisiejszy rynek pracy?? No i jak można to proszę podać przykładowe zawody dla absolwenta.
3. No i czym ww. kierunki się różnią bo z tego co jak na razie wyczytałem to BW to bardziej zaciąga się po policje/straż pożarną/ABW itd. Zaś BN to już raczej do wojska ma bliżej. Czy moje rozumowanie jest słuszne??

Proszę o konkretne odpowiedzi, które mogą pomóc mi i osobom mi podobnym dla których prawo nie jest jedyną opcją po napisaniu matury z WOSu i Historii:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 11/01/2011, 11:11 Quote Post

Głos zabierze student Bezpieczeństwa Wewnętrznego na UW.

Po kolei.

QUOTE
Czy studiowanie ww. kierunków daje absolwentowi jakiś większe szanse w dżungli jaką jest dzisiejszy rynek pracy??


W administracji publicznej z pewnością jakieś szanse daję. A tak po za tym to marnie to wygląda... Jak wiadomo często studenci np. prawa nie pracują jako prawnicy tylko co "wpadnie", ponoć tak komfortowo absolwenci Bezpieczeństwa nie mają. Ponoć, bo na UW jest to nowy kierunek, absolwentów jeszcze nie ma, piszę jedynie na podstawie tego co się usłyszało o absolwentach AON-u.

QUOTE
No i jak można to proszę podać przykładowe zawody dla absolwenta.


Generalnie administracja publiczna, ze wskazaniem na instytucje zajmujące się bezpieczeństwem państwa : policja, centra zarządzania kryzysowego na różnych poziomach, ABW, CBA itp.
Tylko żebyś był świadomy, po bezpieczeństwie wewnętrznym/narodowym nie zostajesz "komisarzem Zawadą" czy agentem ABW, chodzi o prace w tych instytucjach jako urzędnik, nie jako funkcjonariusz, bo to inna bajka, a samo wykształcenie nie wiele daje.

QUOTE
No i czym ww. kierunki się różnią bo z tego co jak na razie wyczytałem to BW to bardziej zaciąga się po policje/straż pożarną/ABW itd. Zaś BN to już raczej do wojska ma bliżej. Czy moje rozumowanie jest słuszne??


Hmmm... Mniej więcej, tylko pamiętaj że rozchodzi się tu przede wszystkim o administrację, choć nie wiem jak to jest z AON-em i wojskiem do końca. Mam tam kolegę, ostatnio mi mówił że ma łatwiej jakby chciał iść do wojska, ale nie rozwinąłem tematu.

Teraz kilka słów ode mnie.
Na Bezpieczeństwo wewnętrzne jest na "wspaniałej" uczelni jaką jest UW, i na najlepszym instytucie nauk politycznych w kraju. Jest to kierunek z połączenia prawa i politologii krótko mówiąc. Kierunek jest w miarę ciekawy- na pierwszy roku jest dużo takich ogólnych przedmiotów ale to ma się zmienić, myślę że jeden z ciekawszych z humanistycznych.
Także zastanawiałem się nad wyborem AON/UW, wybrałem ten drugi, UW ma lepszą renomę, o AON-ie słyszałem same złe słowa.
Miałem w liceum kolegę, syna generała co tam wykładał. Powiedział mi jasno, AON to słaba uczelnia, i mi jej nie poleca, jak chcę iść na studia dla cywilów to lepiej bym wybrał UW, a jak chcę iść do wojska to każdy magister ma łatwiej. Ponadto kampus AON-u wygląda trochę jak opuszczony sowiecki garnizon:).
No ale kolega co tam poszedł mówił mi nie dawno że jest dobrze, a reputacja uczelni o której piszę odnosi się do innych kierunków.
Poczytaj jeszcze coś niecoś o WAT-ie, tam tez jest Bezpieczeństwo Narodowe.

Dziś gdybym miał jeszcze raz wybierać co robić po liceum, to albo próbował bym dostać się na Matematykę czy coś podobnego, albo od razu zaczął bym pracować (np. w jakiś służbach mundurowych) a BW bym wziął zaocznie.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 11/01/2011, 11:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
luqas93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 70.358

 
 
post 11/01/2011, 16:16 Quote Post

no właśnie ja tak wstępnie zastanawiam się nad kierunkiem BN na AON/WAT a potem może jakieś studium oficerskim ale to już dłuższa perspektywa;) A co do BN na WAT to według was lepiej studiować BN na AON czy na WAT?? I czy po tym kierunku będę mógł liczyć na jakieś dodatkowe bonusy w czasie rekrutacji na studium oficerskie?? No i na koniec czy na BN jest dużo historii/wosu a jak tak to z jakiej dziedziny/okresu??
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 12/01/2011, 13:31 Quote Post

Poczytaj w internecie
http://www.wso.wroc.pl/Rekrutacja/SO_12_msc.htm

BN to kierunek humanistyczny więc jest w zasadzie tylko prawo, polityka historia itp.
Dziedzina i okres chyba oczywiste.

Jak chcesz do wojska iść i być oficerem to od razu jedź do Wrocławia (ja bym pewnie tak zrobił gdyby nie wymagane przedmioty matematyka lub fizyka lub...).

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 12/01/2011, 13:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
luqas93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 70.358

 
 
post 12/01/2011, 14:37 Quote Post

czyli wg. ciebie mam małe szanse na dostanie się po magisterce na studium oficerskie?? Widzę masz podobne podejście do mnie... Gdyby nie te wymagane przedmioty to bym tam z chęcią poszedłsmile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 12/01/2011, 15:18 Quote Post

QUOTE
czyli wg. ciebie mam małe szanse na dostanie się po magisterce na studium oficerskie??


Nie wiem, ja tym jak na razie nie interesowałem się- sam oceń na podstawie tego co znajdziesz w internecie np. na stronie uczelni.

Jeśli chodzi o BN na AON-ie to znalazłem taką informację:
Ukończenie studiów nie powoduje automatycznego uzyskania stopnia oficerskiego (uczelnia nie prowadzi kształcenia kandydatów na żołnierzy zawodowych), lecz ułatwia przyjęcie absolwenta do zawodowej służby wojskowej.
http://www.aon.edu.pl/oferta-ksztalcenia/s.../177-o-kierunku

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
luqas93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 70.358

 
 
post 12/01/2011, 16:07 Quote Post

tylko często się zdarza że informacje zamieszczane na stronie uczelni na ten właśnie temat czyli zatrudnienia po ukończeniu studiów nie zawsze pokrywają się z prawdą... Czy w ogóle po skończeniu jakiś studiów na które potrzebna jest Historia i WOS nie licząc prawa ma się jakieś konkretne wykształcenie które jest cenione na dzisiejszym rynku pracy?? Bo z tego co czytałem to większość osób w tematach studiów humanistycznych mówi prędzej czy później zdania "sam kierunek ciekawy ale perspektywy marne" Więc pytam po jakich studiach humanistycznych można jakoś sensownie zarabiać w np. Warszawie??
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 12/01/2011, 19:19 Quote Post

QUOTE
tylko często się zdarza że informacje zamieszczane na stronie uczelni na ten właśnie temat czyli zatrudnienia po ukończeniu studiów nie zawsze pokrywają się z prawdą... Czy w ogóle po skończeniu jakiś studiów na które potrzebna jest Historia i WOS nie licząc prawa ma się jakieś konkretne wykształcenie które jest cenione na dzisiejszym rynku pracy?? Bo z tego co czytałem to większość osób w tematach studiów humanistycznych mówi prędzej czy później zdania "sam kierunek ciekawy ale perspektywy marne" Więc pytam po jakich studiach humanistycznych można jakoś sensownie zarabiać w np. Warszawie??


Ponoć polonistyka jest dzisiaj opłacalna. Zatrudniają w różnych firmach reklamowych czy, jak np. mojego nauczyciela, zaproszono do Chin by uczył małych Chińczyków j. polskiego w tamtejszym instytucie smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 12/01/2011, 19:36 Quote Post

QUOTE(Vergilius @ 12/01/2011, 19:19)
Ponoć polonistyka jest dzisiaj opłacalna.

O cholerka... Muszę powiedzieć, to moim siostrom. Może w końcu zrobią użytek ze swoich studiów wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
luqas93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 70.358

 
 
post 12/01/2011, 23:30 Quote Post

oj nie nie:PPP polonistyka to zdecydowani nie dla mnie^.^ no proszę mówićtongue.gifP Nie ma co się wstydzić;d
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 12/01/2011, 23:48 Quote Post

QUOTE
O cholerka... Muszę powiedzieć, to moim siostrom. Może w końcu zrobią użytek ze swoich studiów wink.gif


A nie robią sad.gif?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 14/01/2011, 15:07 Quote Post

QUOTE(luqas93 @ 12/01/2011, 17:07)
Czy w ogóle po skończeniu jakiś studiów na które potrzebna jest Historia i WOS nie licząc prawa ma się jakieś konkretne wykształcenie które jest cenione na dzisiejszym rynku pracy??
*



Zdarzyło mi się wyczytać, wysłuchać (np. adwokata) opinii ze Prawników jest na rynku pracy przesyt.
Absolwenci humaniści na rynku pracy łatwo nie mają...
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
ania93-93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 35.306

Anna B
Zawód: uczennica
 
 
post 27/01/2011, 19:21 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 14/01/2011, 15:07)
QUOTE(luqas93 @ 12/01/2011, 17:07)
Czy w ogóle po skończeniu jakiś studiów na które potrzebna jest Historia i WOS nie licząc prawa ma się jakieś konkretne wykształcenie które jest cenione na dzisiejszym rynku pracy??
*



Zdarzyło mi się wyczytać, wysłuchać (np. adwokata) opinii ze Prawników jest na rynku pracy przesyt.
Absolwenci humaniści na rynku pracy łatwo nie mają...
*


tak, prawników jest wystarczająco smile.gif
sama myślę nad studiowaniem bezpieczeństwa, ale...
...ale kierunki są dosyć nowe i zazwyczaj dostępne na uczelniach prywatnych, na których trzeba kupę kasy zostawić. nie mówiąc już o szczęściu przy zdawaniu egzaminów, kóre ten budżet zwiększają.
Może poradzicie jakie kierunki - prócz prawa - mają związek ze służbami mundurowymi? Tak się składa, że jestem w liceum, i jak autor wątku, będę pisać maturę w 2012. Więc czasu mało na decyzję o tym, co zdawać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Tokilap
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 66.841

 
 
post 27/01/2011, 20:45 Quote Post

QUOTE(ania93-93 @ 27/01/2011, 19:21)
tak, prawników jest wystarczająco smile.gif


Bzdura, że tak powiem. Prawnik prawnikowi nierówny. Moda na studia prawnicze połączona z uruchomieniem tego kierunku na wielu uczelniach (w tym niepublicznych) i zwiększenie limitu przyjęć na studia spowodowało wysyp absolwentów prawa. Jest ich tylu, że nikt ich z racji tylko tego, że skończyli prawo, nie przyjmie. Natomiast jak najbardziej jest zapotrzebowanie, i to duże, na zdolnych i znających języki obce prawników. Można więc po prawie być tak bezrobotnym jak i znaleźć pracę w międzynarodowej kancelarii - gadanie, że prawników jest wystarczająco to najzwyczajniej w świecie głupota.
Niemniej zgadzam się, że większość osób najzwyczajniej się do studiowania tego kierunku nie nadaje.

QUOTE
Może poradzicie jakie kierunki - prócz prawa - mają związek ze służbami mundurowymi?


Akurat prawo ma bardzo mały.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 28/01/2011, 19:01 Quote Post

QUOTE
Akurat prawo ma bardzo mały.


Większy niż Bezp. Wew./Nar.
Masz gratisowe punkty w rekrutacji do policji za magistra prawa niż za bezpieczeństwo.

QUOTE
..ale kierunki są dosyć nowe i zazwyczaj dostępne na uczelniach prywatnych, na których trzeba kupę kasy zostawić.


Na AON-ie kierunek ma z 10 lat chyba (albo i więcej), nie taki nowy. A UW to nie uczelnia prywatna (zresztą ogólnie na wielu uczelniach państwowych jest ten kierunek).

QUOTE
Może poradzicie jakie kierunki - prócz prawa - mają związek ze służbami mundurowymi?


Pisałem wcześniej aby dostać się do Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu wymagają przedmioty typu fizyka, chemia itp. no i wymagają oczywiście sprawności fizycznej.
Tak po za wojskiem nie kojarzę podobnych szkół do policji (znaczy jest, ale nie wiele ma wspólnego z maturą),straży granicznej.
Niedaleko mojego miejsca jest szkoła związana ze strażą pożarną, nie wiem niestety jak wygląda tam sytuacja ze służbą po tej szkole. Możesz sama sprawdzić.
Do ABW, AW aby się dostać, oczywiście, nie wystarczy mieć 90 procent z matury. Jak ktoś kiedyś powiedział, oni sami wybierają swoich agentów.

Bezpieczeństwo- nie jest złe, ciekawy kierunek, możesz potem być w jakimś centrum zarządzania kryzysowego i tym podobnym urzędzie. Możesz też przecież służyć np. w policji, a jednocześnie zaocznie studiować. Jak chcesz iść do wojska, a szkoła oficerska to zbyt odległe marzenie to polecam Bezpieczeństwo Narodowe (jakieś ułatwienia są potem w związku ze studium oficerskim).

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 28/01/2011, 19:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej