Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nieudane i nieznane ucieczki lotnicze w PRL

Pawko

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.563

Pawel L.
Zawód: uczen lo

post 29/12/2017, 21:58 Quote Post

Witam,
Dzisiaj zdarzyło mi się nie znaleźć jakiegokolwiek opisu pewnej katastrofy lotniczej związanej z próbą ucieczki samolotem An-2 na przełomie lat 70./80..
Z polskiego aeroklubu wyleciał samolot pasażerski z zamiarem ucieczki pod pretekstem długiego lotu wycieczkowego. Na granicy z Czechosłowacją czy jeszcze przed nią samolot został zestrzelony przez wojsko i spadł na ziemię. Jednym z drastyczniejszych (co może po tym Państwo sobie przypomną) szczegółów tego lotu było rozbicie samolotu na drzewie i przez to straszną śmierć pasażerów. To jest jedyne co mogę sobie przypomnieć, mój dziadek (milicjant z Małopolski) podobno był przy miejscu katastrofy na dodatek kiedyś oglądałem film dokumentalny na temat tego wypadku. Co ciekawe, jak już wspominałem wcześniej w internecie nie ma nic na ten temat. confused1.gif Nie wkręciłem sobie tego na sto procent.

Moja osobista prośba jest więc taka, czy ktokolwiek kojarzy tę katastrofę (nazwa miejscowości, rok, nr samolotu). Dodatkowo zakładam temat o podobnych próbach ucieczek, które jednak dzisiaj nie zostały spisane, czy jest na przykład zachowana instrukcja ws. reakcji czy ujawniano wszystkie próby czy niektóre zostawały zatajone przed prasą.

User is offline  PMMini Profile Post #1

Phouty

VII ranga
Nr użytkownika: 81.932

post 30/12/2017, 9:22 Quote Post

Hmm..uzylem slowa kluczowego "AN-2" w polskiej wyszukiwarce w odniesieniu do wypadkow lotniczych w Polsce i otrzymalem nastepujace rezultaty:

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lo...skiej_Nowej_Wsi
Czy rok 1984 kwalifikuje sie na "przelom lat 70/80"?

2. https://opinie.wp.pl/mniej-znane-katastrofy...26038098864257a
Szczegolnie mam tutaj na mysli przypadek numer 5 z tego artykulu.

Przeprowadzilem takze bardzo szczegolowe "poszukiwania" w angielskojezycznej sieci. Dostalem dokladnie zero rezultatow, pomimo faktu, ze uzywalem najroznieszych kombinacji slow kluczowych.

Nie przypominam tez sobie osobiscie, azeby kiedykolwiek zdarzyla sie w PRLu jakakolwiek katastrofa lotnicza zwiazana z ucieczka, czy tez tylko z zamiarem ucieczki, szczegolnie powiazana ze zestrzeleniem samolotu przez wojsko.

Wprawdzie kompletnie kontrolowane przez komuchowy rezim media mogly by teoretycznie sprawe kompletnie zataic, lub ja mocno ocenzurowac, jednakze mimo wszystko takie rozglosnie radiowe jak Radio Wolna Europa, BBC (po polsku), czy tez Radio Waszyngton (tez po polsku), plus cala masa angielsko-jezycznych rozglosni radiowych z tak zwanego "zachodu", niewatpliwie by sprawe naglosnily. A tych rozglosni radiowych sluchalem wtedy praktycznie kazdej nocy. (Radiowe fale krotkie, czyli z grubsza od 19 metrow do okolo 75 metrow, rozchodza sie najlepiej wlasnie w okresie nocnym).
Pamiec ludzka jest wprawdzie zawodna, jednakze wydarzenie tego kalibru niewatpliwie by zostawilo jakikolwiek slad w mojej pamieci.

Czy moglbys prosze sprecyzowac zrodlo informacji, ktora podales, ze chodzilo wlasnie o ucieczke?
Czy znasz nazwe miejscowosci, gdzie doszlo do tej katastrofy?

Ten post był edytowany przez Phouty: 30/12/2017, 10:53

User is offline  PMMini Profile Post #2

Speedy

VIII ranga
Nr użytkownika: 3.192

post 30/12/2017, 10:11 Quote Post

Hej

Mi udało się znaleźć informacje o 3 przypadkach ucieczki z PRL samolotem An-2. Żaden z nich jednak tu nie pasuje:

1. 16 lipca 1975 pilot Aeroklubu Opolskiego - Dionizy Bielański wystartował samolotem tego typu i skierował się do Austrii. Nad terytorium CSRS został przechwycony przez czechosłowackie lotnictwo i ostatecznie zestrzelony przez szkolny odrzutowiec L-29 w pobliżu austriackiej granicy. W wyniku tego Bielański zginął. Leciał on sam, bez pasażerów.

2. 1 kwietnia 1982 samolotem An-2 uciekła trójka chorążych z 13. Pułku Lotnictwa Transportowego: Krzysztof Wasielewski, Andrzej Malec i Jerzy Czerwiński. Malec i Czerwiński wykonywali tego dnia loty treningowe z lotniska w podkrakowskich Balicach - zrzuty spadochroniarzy. Po kolejnej rundzie zgłosili wieży podejrzenie nieprawidłowej pracy silnika i konieczność wykonania lotu próbnego. Wystartowali bez spadochroniarzy i po kilku minutach wylądowali na nadwiślańskich łąkach koło miejscowości Czernichów, gdzie dołączyły do nich rodziny oraz Wasielewski. Stamtąd odlecieli do Austrii starając się zachować małą wysokość dla uniknięcia wykrycia przez radar. Ucieczka miała dramatyczny przebieg - w czasie przelotu górskim wąwozem goście z najwyższym trudem pokonali tę górę, zaczepiając o wierzchołki drzew i uszkadzając samolot, który jednak utrzymał się w powietrzu. Ostatecznie dotarli na lotnisko w Wiedniu i wylądowali pomyślnie. Ich samolot został zwrócony Polsce i nadal służył w wojsku, gdzie otrzymał nieoficjalne przezwisko "Wiedeńczyk". Obecnie znajduje się w ekspozycji Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

3. 21 marca 1983 z Wytowna koło Słupska "Antkiem" odlecieli trzej pracownicy Zakładu Usług Agrolotniczych: Henryk Prokop, Mirosław Błachuta i Leszek Mrozek wraz z rodzinami, dwójką znajomych i psem. Co ciekawe, wszyscy trzej byli mechanikami pokładowymi, żaden z nich nie miał licencji pilota na An-2. Prokop, który prowadził maszynę miał licencję szybowcową, ponadto półlegalnie uczył się latać tym samolotem. Uciekinierzy pomyślnie dotarli do Szwecji i wobec braku paliwa wylądowali na pierwszym równym skrawku ziemi na farmie niejakiego Stiga Nilssona.

Tak, że nie kojarzę przypadku grupowej ucieczki samolotem An-2, zakończonej katastrofą.

Ten post był edytowany przez Speedy: 30/12/2017, 10:16

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Pawko

Nowicjusz

Pawel L.

post 1/01/2018, 22:47 Quote Post

Witam,
Dziękuje za odpowiedź i przepraszam za informację o "przełomie lat 70/80" bo wynikła z mojej niepamięci. Po napisaniu postu dalej szukałem i ostatecznie ocalił mnie artykuł od kolegi Phouty. Pomyliłem katastrofę AN-2 a AN-24, drugim błędem był wspomniany "przełom" o 10 lat naprzód.
To była szukana przeze mnie katastrofa (w artykule ma ona nr.4) https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotnicza_na_Policy, po tym prawie od razu znalazłem film dokumentalny http://www.teraztv.pl/film,193,czarny-seri...ny-lot-165.html.

Cieszę się i dziękuję bardzo za pomoc (edit:i jeszcze raz przepraszam za pomyłki we wskazówkach z nazwą maszyny na czele biggrin.gif). Jedna z ciekawszych i właśnie moim zdaniem jedna z mniej "rozpoznawalnych" katastrof, najprawdopodobniej dlatego że ostatecznie nie udało im się uciec i na dodatek nie wiadomo za bardzo jaki był cel pilotów i załogi.

Ten post był edytowany przez Pawko: 2/01/2018, 2:28

User is offline  PMMini Profile Post #4

carantuhill

Bieskidnik
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz

post 6/02/2018, 11:25 Quote Post

QUOTE(Pawko @ 29/12/2017, 22:58)
Witam,
Dzisiaj zdarzyło mi się nie znaleźć jakiegokolwiek opisu pewnej katastrofy lotniczej związanej z próbą ucieczki samolotem An-2 na przełomie lat 70./80..
Z polskiego aeroklubu wyleciał samolot pasażerski z zamiarem ucieczki pod pretekstem długiego lotu wycieczkowego. Na granicy z Czechosłowacją czy jeszcze przed nią samolot został zestrzelony przez wojsko i spadł na ziemię. Jednym z drastyczniejszych (co może po tym Państwo sobie przypomną) szczegółów tego lotu było rozbicie samolotu na drzewie i przez to straszną śmierć pasażerów. To jest jedyne co mogę sobie przypomnieć, mój dziadek (milicjant z Małopolski) podobno był przy miejscu katastrofy na dodatek kiedyś oglądałem film dokumentalny na temat tego wypadku. Co ciekawe, jak już wspominałem wcześniej w internecie nie ma nic na ten temat.  confused1.gif Nie wkręciłem sobie tego na sto procent.

Moja osobista prośba jest więc taka, czy ktokolwiek kojarzy tę katastrofę (nazwa miejscowości, rok, nr samolotu). Dodatkowo zakładam temat o podobnych próbach ucieczek, które jednak dzisiaj nie zostały spisane, czy jest na przykład zachowana instrukcja ws. reakcji czy ujawniano wszystkie próby czy niektóre zostawały zatajone przed prasą.
*

Jak nazywał się milicjant? Możesz powiedzieć?
Umknął mi ten temat, a prawdopodobnie chodzi o katastrofę na Policy rejsowego samolotu Warszawa - Kraków. Nie wiadomo, czy to była ucieczka - czy zwykły wypadek. Oficjalnie wypadek - piloci się zgubili, kapitan był zawałowcem - ale coś za dużo majątku przewozili z Warszawy do Krakowa i samolot leciał bardzo nisko - wielu świadków to widziało, no i jakieś urządzenie pokładowe było ustawione na radiolatarnię w Wiedniu.
Zapraszam na wycieczkę na miejsce katastrofy - stoi tam pomnik.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Pawko

Nowicjusz

Pawel L.

post 6/02/2018, 20:48 Quote Post

Już dałem post wyjaśniający, że chodziło o katastrofę na Policy i pewnie niedługo tam zajrzę. An-2 wynikł z mojej niepamięci.
Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez Pawko: 6/02/2018, 20:49

User is offline  PMMini Profile Post #6

carantuhill

Bieskidnik
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz

post 6/02/2018, 21:13 Quote Post

QUOTE(Pawko @ 6/02/2018, 21:48)
Już dałem post wyjaśniający, że chodziło o katastrofę na Policy i pewnie niedługo tam zajrzę. An-2 wynikł z mojej niepamięci.
Pozdrawiam
*

Polica w ogóle jest bardzo ciekawa, trochę zapomniana w stosunku do sąsiedniej Babiej. Czy samolot się rozbił, bo pilot próbował wcelować w Krowiarki? A zestrzelili go z Jabłonki, jak jeszcze długo, długo opowiadano?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Pawko

Nowicjusz

Pawel L.

post 12/02/2018, 0:27 Quote Post

Polica w ogóle jest bardzo ciekawa, trochę zapomniana w stosunku do sąsiedniej Babiej. Czy samolot się rozbił, bo pilot próbował wcelować w Krowiarki? A zestrzelili go z Jabłonki, jak jeszcze długo, długo opowiadano?

Wątpliwości katastrofy moim zdaniem nasuwają się przez osoby, które leciały samolotem i może prędzej pewne nieścisłości wynikły z utajnienia śledztwa niż z ew. zamachu czy czymś podobnym. Zła komunikacja samolotu z ATC była od strony kontroli obsługi naziemnej. Ciężko dzisiaj znaleźć rzetelne informacje świadkowie są zawsze w kilku procentach niepewni. Być może strach i poruszenie powstałe przez katastrofę powoduje takie abstrakcyjne dość wyjasnienia ?

User is offline  PMMini Profile Post #8

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej