Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Białoruś: swiadomosc narodowa,
     
Albertus Galstold
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.198
Nr użytkownika: 7.826

Stopień akademicki: MBA
Zawód: CEO
 
 
post 29/10/2006, 17:35 Quote Post

QUOTE
Co więcej, wojska koronne musiały nieraz bronić terenu Wielkiego Księstwa. Wniosek z tego taki, że trudno o to aby jakiś mieszkaniec ówczesnego Księstwa Litewskiego, powiedzmy Białorusin, miał jakąś co ważniejszą rolę wobec Reczpospolitej

Panski wniosek ? Czegos brakuje ...
QUOTE
Starobiałoruski (zapisywany łaciną) był jednym z trzech językow urzędowych Rzeczpospolitej (obok polskiego i łaciny).

Byla to kancelaryjna odmiana mowy staroruskiej i nie byla zapisywana laciną, mozna to nazywac tez pismem WKL, czy pismem starobialoruskim, staroukrainskim i nawet strorumynskim...
QUOTE
to za Bialorusinów należaloby uznać chociażby Michala Haraburde,rody Słuszków,Sapiehów,Chodkiewiczow-Olelkowiczów

Chociaż większość szlachty ze swojego etnicznego pochodzenia była Litwinami i Rusinami, mówiła już po polsku, ale miała litewską świadomość państwową. Poczucie świadomości narodowej możemy zauważyć w słowach Jana Karola Chodkiewicza: „Polacy dawno obchodzą się tak, by nas, wielkie rody litewskie, rozdrażnione do zguby przyprowadzić”32. Już w XV wieku powstała legenda o pochodzeniu Litwinów od Rzymian, która przeciwstawiała Litwinów zarówno Polakom, jak i Rusinom. W XVI wieku legenda ta była modyfikowana. Akcentowano wspólne pochodzenie od Giedyminowiczów (Olelkowiczowie, Słuccy, Chodkiewiczowie, Tyszkiewiczowie).
Беларускі Гістарычны Зборнік - Białoruskie Zeszyty Historyczne nr.19
QUOTE
Oczywiście że szlachcic z Rusi Białej (bo chyba w taką formę częściej stosowano) miał dokladnie takie same prawa jak szlachcic z każdego innego rejonu kraju

W 1387 r., kiedy Litwa przyjęła chrzest z Zachodu i kiedy katolicyzm stał się religią państwową, a szczególnie w 1413 r., po zatwierdzeniu aktem horodelskim administracyjnego porządku województw i prawa zajmowania urzędów tylko przez katolików, prawosławni przedstawiciele ziem ruskich nie mogli uczestniczyć w aktywnej politycznej działalności. To budziło ich niezadowolenie. Przywileje z 1432 i 1434 r. zrównały wolności i prawa ziem ruskich z Litwą. Dla feudałów tych ziem formalnie otworzyły się drogi do wysokich stanowisk w administracyjnym systemie WKL, choć nadal utrzymano postanowienia z Horodła dotyczące sprawowania urzędów wojewody i kasztelana wileńskiego i trockiego. Według badań Jerzego Suchockiego, w okresie do 1492 roku około 37% elity politycznej Litwy stanowiły rodziny ruskie12. O początku konsolidacji „narodu szlacheckiego” w skali całego państwa świadczy fakt, że gdy w 1494 roku na zjeździe w Lewoczy członkowie dynastii panującej zdecydowali się podzielić WKL na dwie części — Kijów i Litwę, sejm (dokładniej zjazd rady panów), w którym uczestniczyli również przedstawiciele ziem ruskich, jednogłośnie odrzucił takie zamiary. Kiedy w lipcu 1499 r. na wileńskim sejmie została zatwierdzona unia między Litwą i Polską, po raz pierwszy była potrzebna aprobata wszystkich ziem WKL. Z podpisów złożonych pod aktem unii jednak widać, że w sejmie reprezentowane były tylko ziemie Litwy etnicznej i ściśle z nimi złączone ziemie białoruskie (Nowogródek, Grodno), ziemia brzeska i bielska. Ziemie ruskie reprezentował jedynie wojewoda połocki Jurij Pacewicz.
Беларускі Гістарычны Зборнік - Białoruskie Zeszyty Historyczne nr.19
QUOTE
Białorusini to dziedzictwo przyjmują i akceptują

Skąd taka kategoryczność? To dziedzictwo akceptuje bardzo niewielu Bialorusinow, mozna to nazwac sektą „lingwinistow” ktora stara sie wzbudzic odrodzienie narodowie i wspiera sie legendami, ktory odpowiedaja ideologii XIX w.
QUOTE
Pod Grunwaldem byli Białorusini? Zapewne byli.

Zapewnie nie byli... Bo takie pojencie tiedy nie istnialo. Byli to Rusini, przodkowie owczesnych Bialorusinow i Ukraincow.
QUOTE
Jagiełłę można go nazwać Litwinem, ale w znaczeniu XV-wiecznym.
A część tych, których ówczesne źródła nazywały Litwinami w świetle pojęcia narodu i narodowości ukształtowanych w XIX w. mozna by nazwać Białorusinami.

I to stwierdziene odpowiada wszystkym panstwam wielonarodowym.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 23/10/2011, 21:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 29/10/2006, 20:13 Quote Post

To piękny przykład podpinania narodowości do terenu, które on zamieszkuje. Taki Łukaszenka musi się czymś pochwalić, więc dlaczego nie? Równie dobrze możemy mówić, że Sobieski był Ukraińcem (bo rzpecież jego dobra i miejsce urodzenia leżą na Ukrainie). A swoaja drogą - król Staś też się urodził na Białorusi dzisiejszej (podkreślam: dzisiejszej) - ciekawe, czemu jego sobie nie "podpinają"?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Kreiuas
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 193
Nr użytkownika: 19.527

Zawód: BANITA
 
 
post 29/10/2006, 22:39 Quote Post

Można nie wyróżniać język staroruski a języki staroukraiński, starobiałoruski i starorosyjski, jak to robią współczesni Litwini. Można nie wyróżniać język staroruski a język cerkiewno-słowiański, jak to robią współczesni Litwini (tyle razy słyszałem od Litwinów, że języki białoruski, ukraiński, rosyjski pochodzą od cerkiewno-słowiańskiego!!!). Można nie wiedzieć, a raczej nie rozumieć, różnicy między starobiałoruskim i staroukraińskim (a także współczesnymi ukraińskim, białoruskim i rosyjskim i jeszcze z tego się chwalić, jak często róbią Litiwini), a także wierzyć, że Rusini Białorusi a Rusini Ukrainy w RP I stanowili jeden etnos. Można nie wyróżniać wschodniosłowiańskie języki WXLu a ich warianty, używane w Mołdowie i Wałachii, a także nie wyróżniać Mołdowski a Wałaski warianty między sobą... Można też nie wiedzieć, że "kancelaryjna odmiana mowy staroruskiej", która na Litwie jest jeszcze wiadoma pod pseudonimem "kancelaryjna-Słowian-mowa", była i łaciną też zapisywana...
Można róbić i mówić wszystko...
Ale lepiej róbić to na Litwie wśród swoich ziomków, którzy od dziecka czytali tak same ideologicznie słuszne podręczniki z historii. I już napewno nie trzeba mówić, że ludowy rozmowny wariant języka (народный разговорный) a pisemno-sprawowy (письменно-деловой) wariant tegoż języka to różne języki, jak dziś uważano na Litwie na poziomie najwyższym względem "Rusinów-mowy" i "kancelaryjnej-Słowian-mowy".

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 23/10/2011, 21:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Kreiuas
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 193
Nr użytkownika: 19.527

Zawód: BANITA
 
 
post 29/10/2006, 22:43 Quote Post

QUOTE(inny @ 28/10/2006, 20:30)
Kilka dni temu rozmawiałem z Białorusinem, i on chciał mi wmówić, że Jagiełło był Białorusinem.
*


Skąd Pan bierze takich informantów?

QUOTE(Konstanthinos @ 29/10/2006, 22:13)
To piękny przykład podpinania narodowości do terenu, które on zamieszkuje. Taki Łukaszenka musi się czymś pochwalić, więc dlaczego nie?
*


Ooooooooo, ten Łukaszenka jest znanym białoruskim nacjonalistą! W latach 90-ch nawet chciał dołączyć Białoruś do Rosji, żeby dostać tam władzę i już napewno zbiałorusifikować wszystkich Rosjan.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 23/10/2011, 21:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
inny
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 19.574

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 29/10/2006, 23:41 Quote Post

QUOTE
Skąd Pan bierze takich informatorów?


Student z tego samego kierunku. smile.gif
Jest na jakimś programie rządu polskiego dla osób represjonowanych za działalność polityczną na Białorusi.

Właściwie cała dyskusja rozwodzi się o to, jaki związek mają współcześni Białorusini z Rusinami zamieszkującymi tereny WKL i jaki był ich wkład w historię ogólnie rzecz biorąc.

Nie rozmawiałem ze wszystkimi Białorusinami, ale na przykładzie tych, z którymi rozmawiałem, dało się dojść do wniosku, że starają się oni jak najbardziej "podpiąć" pod historię WKL.

Co więcej, na stronie ambasady Białorusi w Rzeczpospolitej Polskiej, "dowiedziałem się" bardzo zaskakujących rzeczy ...

Więc się zastanawiam, jak to właściwie jest ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Kreiuas
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 193
Nr użytkownika: 19.527

Zawód: BANITA
 
 
post 30/10/2006, 7:18 Quote Post

QUOTE(inny @ 30/10/2006, 1:41)
Właściwie cała dyskusja rozwodzi się o to, jaki związek mają współcześni Białorusini z Rusinami zamieszkującymi tereny WKL i  jaki był ich wkład w historię ogólnie rzecz biorąc.
*


I jaka będzie Pańska opinia?
QUOTE(inny @ 30/10/2006, 1:41)
Co więcej, na stronie ambasady Białorusi w Rzeczpospolitej Polskiej, "dowiedziałem się" bardzo zaskakujących rzeczy ...
*


A mianowicie?



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 23/10/2011, 21:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
inny
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 19.574

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 30/10/2006, 9:13 Quote Post

QUOTE
I jaka będzie Pańska opinia?


Ja nie jestem specjalistą w tej sprawie, ale jak każdy człowiek mam swoją opinię, więc:

Według mnie dzisiejsi Białorusini nie mają wiele wspólnego z WKL. To Polska była królestwem i grała pierwsze skrzypce. Drugie to książęca Litwa.

Białorusini zaczęli się nieśmiało domagać ich państwa w 1918 roku.

Uważam, że ten młody kraj stara się znaleźć uzasadnienie dla swojego istnienia w historii, z którą nie koniecznie ma wiele wspólnego.

Myślę, że białoruska świadomość narodowa narodziła się później niż polska świadomość narodowa. Dowodem tego jest to, że jakby nie patrzeć mają dzisiaj problem z wykopaniem Łukaszenki i wyzwoleniem się od tego dyktatora i Rosji. Gdyby ich świadomość narodowa była silniejsza to by już to zrobili. Polacy, Litwini, Łotysze, Węgrzy, Rumuni, Słowacy, Czesi itp. wyzwolili się spod ZSRR i mają swoje państwa i nikt im w kaszę nie dmucha.

Jeśli ktoś ma inną opinię to chętnie wysłucham. Chciałbym się dowiedzieć, jak to właściwie jest, bo ja się mogę mylić i kogoś niepotrzebnie krzywdzić.

QUOTE
A mianowicie?


Na przykład to, że Białorusini mają się prawo szczycić wygraną w bitwie pod Grunwaldem.
No do cholery takiego państwa wtedy nie było!
Powstało pierwszy raz w 1918 roku.
Tam byli Rusini i to w mniejszości. Najwięcej było rycerstwa polskiego, później litewskiego, albo ja czegoś nie wiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 30/10/2006, 22:29 Quote Post

QUOTE(inny @ 29/10/2006, 17:40)
Białoruś się nazywa Białorusią, a Litwa Litwą.

Jagiełło to męskie imie bałtyckie. Pochodzi z innej grupy językowej niż nasza i białoruska.

Co do jego matki, to nie mam danych, ale ojca sprawdziłem i jego ród wywodzi się z Litwy.

Gdyby było tak jak mówisz, to Białoruś chyba nazywałaby się "Litwa" a nie "Białoruś".

Więc jak to jest ?
I co z Bitwą pod Grunwaldem ?
Czy tam Białorusini byli ?

W ten sposób rzecz pojmując, to pod Stalingradem na pewno walczył chociaż jeden Polak po stronie rosyjskiej, więc mamy prawo się szczycić, że braliśmy udział w zwycięskiej obronie Stalingradu, parodia ...
*


Mozna uznać, że byli i to nie w symbolicznej ilości. Twoje rozumowanie jest błędne z tego względu, że przenosisz obecne rozumienie Litwy i litewskości na okres wcześniejszy. Jeszcze w XIX w. na Podlasiu język białoruski
okreslano jako litewski. W kształtowaniu sie
białoruskiego etnosu niemałą rolę odegrał element bałtyjski.
W średniowieczu inaczej rozumiano kwestie narodowości. Litwinem mógł zostać nazwany ktoś kto bynajmniej językiem zbliżonym do współczesnego litewskiego nie mówił. W XVI określono tak mieszkających na pograniczu mazowiecko-litewskim Kaczyńskich, mimo, że zapewne ani kulturą ani językiem nie różnili się szczególnie od swoich sąsiadów ze strony mazowieckiej.
Co do braci Jagiełły, niektórzy miel tak "rdzennie" litewskie imiona jak Andrzej, Włodzimierz, Fedor... Matką Jagiełły była księżniczka twerska Julianna.
Wielu z książąt litewskich po unii krewskiej, używała pieczęci z napisami w języku ruskim, nawet Ci którzy byli katolikami np. Zygmunt Kiejstutowicz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
inny
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 19.574

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 31/10/2006, 0:55 Quote Post

Widzę więc, że Białorusini mają jednak dużo więcej wspólnego z WKL i jego historią niż myślałem.

Cóż więc, miło jest wiedzieć, że za naszą wschodnią granicą jest jakiś w pewnym sensie bratni naród. Szkoda tylko, że dopiero tak późno doczekali się swojego państwa i, że nie jest ono w dobrym stanie ...

Dziękuję bardzo za wyjaśnienia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Pełek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 21.807

Zawód: student
 
 
post 31/10/2006, 14:59 Quote Post

QUOTE
Widzę więc, że Białorusini mają jednak dużo więcej wspólnego z WKL i jego historią niż myślałem.

Cóż więc, miło jest wiedzieć, że za naszą wschodnią granicą jest jakiś w pewnym sensie bratni naród. Szkoda tylko, że dopiero tak późno doczekali się swojego państwa i, że nie jest ono w dobrym stanie ...


Białorusini nie od dzisiaj są bratnim narodem. Należą do grupy Słowian wschodnich. Druga sprawa, to nie jest ich pierwsze państwo. Razem z Rosjanami, Ukraińcami mają prawo wywodzić historię swojego państwa z Rusi Kijowskiej. Protoplastycznym państwem dla Rosjan, Ukraińców i wreszcie Białorusinów jest Ruś Kijowska. W XIII/XIV wieku ziemie obecnej Białorusi zostają podbite przez Litwinów. To od tego czasu etnos Słowian białoruskich wchodzi w skład ludności zamieszkującej Litwę. Prawdą jest, że Słowianie białoruscy głównie byli chłopami. Jednakże było kilka rodów bojarów ruskich, którzy wchodzili do stanu szlacheckiego Litwy. Po Uniach WKL z Królestwem Polskim możemy mówić już o wspólnej historii Polaków, Litwinów, Rusinów i wielu innych ludów w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Problem z określeniem narodowości w średniowieczu jest istotny. W tamtym okresie nie były jeszcze wykrystalizowane narody, nie znano pojęć przynależność i świadomość narodowej, nacjonalizmu, itp. Dlatego lepiej jest określać przodków Białorusinów, Rusinami albo Słowianami z WLK, ale nie Litwinami, ponieważ Białorusini są Słowianami, a nie Bałtami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
inny
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 19.574

Arkadiusz
Zawód: Student
 
 
post 10/11/2007, 20:57 Quote Post

Czym jest Białoruś ?
Zastanawiam się nad odpowiedzia na to pytanie. Sam chciałbym lepiej zrozumieć, czym jest nasz wschodni sąsiad. Z Białorusinami, z którymi się spotkałem do tej pory wynoszę opinie, że większość z nich uważa, że Białorus sukcesor Wielkiego Księstwa Litewskigo. Niemalże można postawić znak równości między tymi podmiotami. Ja jednak mam wątpliwości. Czy może jest ktoś, kto lepiej zna się i byłby to w stanie opisać ?

Z tego co wyczytałem w różnych książkach, to faktycznie kultura białoruska ma wiele elementów kulturowych WKL, ale z drugiej strony w wielu opracowaniach różnych fundacji itp. znalazłem opinię, że naród ten nie ukształtował się ostatecznie i wielu Białorusinów ma "problemy" z samoidentyfikacją. Zastanawiam mnie związek pomiędzy WKL a Białorusią.

W sumie może ktoś ma jakąś ciekawą opinię i zechce się nia podzielić ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Christobaldo
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 34.816

Stopień akademicki: Magister
Zawód: Zolnierz zawodowy
 
 
post 5/12/2007, 21:42 Quote Post

To teraz trzeba tylko poczekać, aż Łukaszenko dojdzie do wniosku że kiedyś stolica jego państwa mieściła się w Krakowie, a później w Warszawie i zarząda rewizji granic tongue.gif biggrin.gif

(żeby tylko nikt nie traktował mi tu tej wypowiedzi na serio wink.gif )
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 5/12/2007, 23:08 Quote Post

Białoruś to zlepek 2 różnych tradycji: sowieckiej i WKL. Jeśli chodzi o związki Białorusi z WKL to po pierwsze wystarczy spojrzeć na mapę polityczną z czasów RON i współczesności, to od razu nasuwa się wniosek, że obecna Białoruś obejmuje największą część ziem byłego WKL. Kolejna sprawą jest fakt, że starobiałoruski pełnił funkcję jednego z języków urzędowych WKL. W XV-XVI znaczna część bojarów WKL była "zbiałorutenizowana". Niezbyt odkrywcze jest stwierdzenie, że "90 % Bialorusinów było chłopami" równie dobrze można je odnieść do Polaków. Nie można stawiać znaku równości między ówczesnymi mieszkańcami WKL a narodem białoruskim. Równie dobrze nie można postawić równości między mieszkańcami Korony, a narodem polskim.
Świadomość narodowa zaczęła wśród Białorusinów zaczęła się rozwijać od konca XIX wieku. Jak w przypadku innych nacji proces ten ogarniał w pierwszym rzędzie inteligencję. Mało kto wie, że Białorusini też próbowali się po rewolucji 1917 r. wybić się na niepodległość. Próby te zakończyły się niepowodzeniem, spadkiem po nich były rządy białoruskie działające na emigracji. W wojnie polsko-bolszewickiej oddziały białoruskie pod dowództwem gen. Stanisława Bałachowicza walczyły po stronie polskiej. Po zawarciu na zawieszenia między stroną polską a sowiecką Rosją. Pozostałe w okolicach Słucka oddziały Bałachowicza podjęły samotną walkę z bolszewikami. Pokonane przeszły na stronę polską i zostały internowane, część kontynuowała partyzancką walkę przeciw aparatowi państwa komunistycznego.
Kolejny składnik tożsamości białoruskiej to czasy sowieckie. Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka stanowiła namiastkę białoruskiego państwa. W latach 20-tych istniały tam całkiem niezłe warunki do rozwoju działalności kulturalnej i oświatowej w języku białoruskim. Kształtująca się wówczas białoruska elita intelektualna została wytrzebiona w okresie stalinowskich czystek. W końcu lat 80 lesie w Kuropatach, nie na odległej Syberii, a w pobliżu Mińska samej stolicy BSRR znaleziono masowe groby ofiar tamtych zbrodni. Czystka zahamowała rozwój białoruskiej elity narodowej i języka. Wzmacniała się rola języka rosyjskiego wskutek przemian społecznych.
Białoruś po rozpadzie ZSRR uzyskała niepodległość. Herbem państwa została "pahonia", co było oczywistym nawiązaniem do tradycji WKL, podobnie jak państwowe barwy biało-czerwono-białe. Polityka białorutenizacyjna spotkała się z niechęcią znacznej części białoruskiego społeczeństwa. Łukaszenka po wygranych wyborach rozpisał referendum w sprawie zmiany konstytucji i symboliki państwowej. W jego wyniku w miejsce "pahonii" i biało-czerwono-białej flagi wprowadzono symbole i barwy państwowe nawiązujące do czasów sowieckich. Zniesiono granicę celną z Rosją. Biało-czerwono-biała flaga stała się symbolem opozycji wobec rządów Łukaszenki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Kisciu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 41.256

Kamil Górski
Zawód: student
 
 
post 23/06/2008, 1:20 Quote Post

Białorusini mają takie samo prawo do tradycji RON jak kazdy inny naród zamieszkujacy to państwo. To nie było polskie państwo narodowe,
i nie tylko my jestesmy jego spadkobiercami.
Mieli wiele rodów bojarskich, które odegrały
w Rzeczpospolitej znaczna rolę, to nie byli tylko chłopi. Mówicie, wtedy WLK zamieszkiwali Rusini, a nie Białorusini ?
Tak samo można dyskutować o świadomości narodowej wsród ówczesnych Polaków, o ile w ogóle rozmawianie w dzisiejszych kategoriach
narodowosciowych w odniesieniu do XV-XVIIIw.
ma jakis sens. Białorusini nie zawłaszczają
naszej historii, tylko uznają ją za wspólną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
kLaudi
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 364
Nr użytkownika: 15.043

Zawód: BANITA
 
 
post 19/09/2008, 18:28 Quote Post

QUOTE(inny @ 28/10/2006, 18:30)
Kilka dni temu rozmawiałem z Białorusinem, i on chciał mi wmówić, że Jagiełło był Białorusinem.

Albo ja czegoś nie wiem, albo Białoruś znalazła się po raz pierwszy na mapach europy w 1918(jednak tylko na chwilę). O Polsce mamy już wzmianki w 966 roku.
*


Pewnie miał więcej z Białorusinami wspólnego niż z dzisiejszymi Litwinami (drzewiej ŻMUDZINAMI zwanemi)
A Polskę jako państwo narodowe IMHO dopiero Łokietek stworzył i to też na krótko, bo wkrótce wielonarodowym państwem się stała.

QUOTE(alcesalces1 @ 29/10/2006, 6:29)
Z nazwą Białoruś jest trochę podobnie jak z Ukraina, mimo że pojawiają się jeszcze w średniowieczu. Jeszcze w XIX w. język Białoruski mieszkańcy Podlasia ustalali jako litewski. Określenie Litwin miało inne  znaczenie niż obecnie. Ja w sumie jestem ciekaw na czym ta teza o białoruskości Jagiełły się opiera.
*



Pewnie z powodu języka ojczystego który niektórzy określają mianem staroBIAŁORUSKIEGO...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej