Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Marzec 1968, Osobny protest czy zapowiedź Grudnia?
     
MArtur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 193
Nr użytkownika: 36.347

 
 
post 30/03/2008, 13:51 Quote Post

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? W wielu publikacjach autorzy zastanawiają się właśnie nad tym. Jak myślicie? Moim zdaniem był to jednak osobny protest, miał wg mnie zupełnie inną genezę niż strajki w grudniu '70. Chociaż może chodzi o ogólne nastroje społeczne, a nie tylko o kampanię antysyjonistyczną czy podwyżkę cen podstawowych towarów (reforma B. Jaszczuka). Czekam na opinie! ! !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 30/03/2008, 22:25 Quote Post

W sumie sporo napisał o tym kol Jasiowaty tutaj pozwoliłem też sobie dołożyć parę słów
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
jacobmk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 41.843

Jakub
Zawód: Przodownik pracy
 
 
post 31/03/2008, 18:37 Quote Post

Link do rozprawy o zdjęciu 'dziadów" to jakby tylko połowa tematu zaczętego przez MArtura.

Według mnie właśnie '68 miał w pływ na to, że dwa lata później ludzie umieli się postawić.
I nic więcej, poza poczuciem solidarności wśród ludzi, nie łączy tych dwóch spraw.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Kiełbasowicz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 46.314

sks
 
 
post 11/06/2008, 7:26 Quote Post

po pierwsze marzec 68 to strajk studentów (10 tys) na UW ale nie tylko również za sprawą odpowiednich derekyw nagonka antysemicka w wyniku której nasz kraj musiało opuścić 20 tys. żydów Polskiego pochodzenia. Przyczny wrogości wobec żydów można sie również doszukiwać w bardzo eksapnsywnej polityce terytorialnej Izraela

Polecam ksiżkę Jerzego Eislera
Marzec 1968. Geneza - przebieg - konsekwencje, Warszawa 1991
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Agrawen
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer
 
 
post 11/06/2008, 14:02 Quote Post

1968 r. nie miał żadnego związku z 1970 r. Różniło te dwa wydarzenia prawie wszystko - 1968 r. to rozprawa z opozycyjną, w przygniatającej większości rewizjonistyczną opozycją i inteligencją. Władze wprawdzie użyły siły ale obyło się bez ofiar śmiertelnych. Ponadto w samej PZPR toczyła się zaciekła walka o władzę między "Chamami" a "Zydami". To "Chamy", wykorzystując wynik wojny 6 dniowej, wszczęły kampanię antysemicką i nią sterowały, próbując zastąpić Gomułkę Moczarem.
1970 r. to krwawa rozprawa z robotnikami ,którzy protestowali przeciwko drastycznym podwyżkom cen. Dopiero reperkusje tych smutnych wydarzeń odsunęły Gomułkę od władzy.
Najlepszą pozycją, która to omawia jest wspomniana już praca Eislera.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
KOMUCH21
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 47.318

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 1/08/2008, 18:22 Quote Post

QUOTE
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? W wielu publikacjach autorzy zastanawiają się właśnie nad tym. Jak myślicie? Moim zdaniem był to jednak osobny protest, miał wg mnie zupełnie inną genezę niż strajki w grudniu '70. Chociaż może chodzi o ogólne nastroje społeczne, a nie tylko o kampanię antysyjonistyczną czy podwyżkę cen podstawowych towarów (reforma B. Jaszczuka). Czekam na opinie! ! !


Witam w marcu 1968 roku władze zwaliły całą winne za problemy gospodarcze itp. na żydów społeczeństwo się zjednoczył i znienawidzili żydów a skutki antysemityzmu nadal odczuwamy i o to władzom chodziło żydów wygonili i problem z głowy nikt nie miał do nich o to żalu tylko do żydów a grudzień 1970 to zupełnie inna historia zaczęła się w 1968 roku kiedy to polskie wojska wkraczały do czech Gomułka bał się że do czech wkroczą wojska RFN i po podbiciu czechów zaatakują polskie po opanowaniu sytuacji na czechach gomułka w 1970 pojechał do RFN i tam z nimi uzgodnił żeby oni nie mieli żadnych żądań terytolianych w stosunku do polski zadowolony swoim sukcesem za granicą podniósł ceny żywności co spowodowało strajki robotnicze w Gdańsku i to cała historia !!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 2/08/2008, 14:16 Quote Post

QUOTE(KOMUCH21 @ 1/08/2008, 18:22)
QUOTE
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? W wielu publikacjach autorzy zastanawiają się właśnie nad tym. Jak myślicie? Moim zdaniem był to jednak osobny protest, miał wg mnie zupełnie inną genezę niż strajki w grudniu '70. Chociaż może chodzi o ogólne nastroje społeczne, a nie tylko o kampanię antysyjonistyczną czy podwyżkę cen podstawowych towarów (reforma B. Jaszczuka). Czekam na opinie! ! !


Witam w marcu 1968 roku władze zwaliły całą winne za problemy gospodarcze itp. na żydów społeczeństwo się zjednoczył i znienawidzili żydów a skutki antysemityzmu nadal odczuwamy i o to władzom chodziło żydów wygonili i problem z głowy nikt nie miał do nich o to żalu tylko do żydów a grudzień 1970 to zupełnie inna historia zaczęła się w 1968 roku kiedy to polskie wojska wkraczały do czech Gomułka bał się że do czech wkroczą wojska RFN i po podbiciu czechów zaatakują polskie po opanowaniu sytuacji na czechach gomułka w 1970 pojechał do RFN i tam z nimi uzgodnił żeby oni nie mieli żadnych żądań terytolianych w stosunku do polski zadowolony swoim sukcesem za granicą podniósł ceny żywności co spowodowało strajki robotnicze w Gdańsku i to cała historia !!!
*





Boże drogi interpunkcja....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
savoy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 189
Nr użytkownika: 46.818

Zawód: BANITA
 
 
post 28/09/2008, 15:11 Quote Post

Moderatorzy, zwracajcie uwagę na takie posty, gdzie nie ma ani jednego przecinka czy kropki. Po jakiemu to jest, po polsku? Rozumiem, że nie każdy ma polskie znaki na klawiaturze (choć w to nie wierzę) ale przecinki są na każdej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
djhouse
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 17.553

 
 
post 12/04/2010, 15:19 Quote Post

Drodzy miłośnicy historii,
Pisząc moją pierwszą pracę dyplomową, napotkałem się na pewnego rodzaju przeszkodę.
Korzystam z dodatków specjalnych do prasy, które mogę znaleźć na stronie IPN, ponieważ są mi bardzo pomocne przy pisaniu pracy, zawierają fajne artykuły itp.
Jednak mam problem przy sporządzeniu przypisu przy tego typu pomocy naukowej.
Tutaj wklejam link bezpośredni do dodatku w pliku PDF
http://ipn.gov.pl/portal/pl/705/8715/Marzec_03968.html
Chodzi mi o pierwszy artykuł Łukasza Kamińskiego.

czy taki przypis jest w porządku:
Kamiński, Ł., Na własnej skórze, "Rzeczpospolita", Dodatek specjalny, 7 marca 2008, s. 1
mam wątpliwości co do tego

Z góry przepraszam że nie pytam o 'fakty' historyczne ale nowego tematu w dziale pomoc nie mogę założyć.

Z góry dziękuję o jakąkolwiek pomoc
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
BlackPeter
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 49.439

Zawód: uczeñ
 
 
post 27/06/2010, 8:15 Quote Post

Witam. Jeśli chodzi o to wydarzenie, po uwagę trzeba brać także grudzień 70'. Wg. mnie to dwa najbardziej dramatyczne okresy walki z komuną, tj, marzec 68' i grudzień 70'. Dramat polegał na tym, że w 68' nie przyłączyli się robotnicy, a w 70' studenci. Jeżeli nastąpiła by konsolidacja obu środowisk bieg wydarzeń mógłby potoczyć się inaczej. Bojąc się władza poszła by na ustępstwa, ale znając historię po pewnym czasie represje znowu by się nasiliły.
Mogłoby być tak, że zawitaliby do nas towarzysze ze ZSRR na czołgach...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 13/02/2011, 20:30 Quote Post

To nie była walka z komuną, tylko zastąpienie jednej komuny inną. Marzec został wykorzystany w wewnątrzpartyjnej rozgrywce o władzę. O tym, że marzec, nie miał podkładu ekonomicznego, świadczy, że protestów studenckich nie poparła klasa robotnicza, a wręcz przeciwnie brała udział w pałowaniu studentów. W protesty inspirowane przez grupę "komandosów", na ogół dzieci dawnych stalinowców pochodzenia żydowskiego, dały dla grupy Moczara pretekst do rozpętania nagonki antysyjonistycznej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Gaweł II
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 860
Nr użytkownika: 22.080

 
 
post 2/03/2011, 22:01 Quote Post

Witam!
8 marca 1968 roku na przerwie miedzy zajęciami chyba o godzinie 10-tej spotkałem na korytarzu w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej koleżankę, która powiedziała, że na uniwerku odbędzie się wiec w sprawie zdjęcia "Dziadów". Zapytała czy pójdę. Czemu nie? Jeszcze jeden kolega z roku też się zgodził. I zamiast na wykład pojechaliśmy na uniwerek. Kiedy weszliśmy na teren uniwersytecki, było już sporo ludzi. Rektor Rybicki przemawiał do studentów prosząc nas o rozejście się. Pamiętam jak jedna dziewczyna rzuciła w jego stronę książeczkę z tekstem konstytucji. I tak się zaczął mój najdłuższy dzień w życiu. A pod koniec dnia poszliśmy na wino do Fukiera na Starym Mieście. Przy wielkim prostokątnym stole siedzieli już uczestnicy przyszłego okrągłego stołu. Snuliśmy plany na przyszłość marząc o nowej demokratycznej Polsce. Jeszcze tej samej nocy 1/3 z nas aresztowali. I tak to się zaczęło w moim przypadku. I nie tylko młodzież pochodzenia żydowskiego brała udział w demonstracjach i strajkach. Niewątpliwie na Uniwersytecie Warszawskim stanowili znaczą siłę. Ale największy strajk okupacyjny miał miejsce nie na uniwerku, ale na Politechnice Warszawskiej W szczytowym momencie było nas 9 tysięcy i raczej w zdecydowanej większości byli to Polacy. Uczestniczyłem w Marcu, bo chciałem żyć w Polsce demokratycznej i niezależnej. Moi przodkowie walczyli w powstaniach. Ja robiłem to, co w danej sytuacji było możliwe.


 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 25/03/2011, 7:07 Quote Post

Marzec 1968 r.- studenci, Grudzień 1970 r.- robotnicy. Do tego inne przyczyny- studenci (walka o przestrzeganie "konstytucyjnej" wolności słowa i swobodę życia kulturalnego), robotnicy (sprzeciw wobec podwyżek cen żywności i żądania poprawy warunków bytowych).
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 5/11/2015, 19:39 Quote Post

QUOTE(KOMUCH21 @ 1/08/2008, 19:22)
gomułka w 1970 pojechał do RFN i tam z nimi uzgodnił żeby oni nie mieli żadnych żądań terytolianych w stosunku do polski zadowolony swoim sukcesem za granicą
*


Jakaś nowa wersja podpisania układu PRL-RFN w 1970 r.



Przemówienie W. Gomułki na spotkaniu z warszawskim aktywem partyjnym wygłoszone 19 marca 1968 r.

Ten post był edytowany przez Fuser: 5/11/2015, 19:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/04/2016, 13:58 Quote Post

Arcyciekawy wykład prof. Eislera na temat Marca '68:
https://www.youtube.com/watch?v=njH3DsXlrT0
Ani chwili nudy!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej