Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejszy poeta romantyczny Europy
 
Kto był najwybitniejszym poetą europejskiego romantyzmu?
Johann Wolfgang von Goethe [ 18 ]  [21.95%]
Friedrich Schiller [ 1 ]  [1.22%]
Michaił Lermontow [ 4 ]  [4.88%]
Aleksander Puszkin [ 9 ]  [10.98%]
Adam Mickiewicz [ 13 ]  [15.85%]
Juliusz Słowacki [ 7 ]  [8.54%]
Cyprian Norwid [ 16 ]  [19.51%]
George Byron [ 7 ]  [8.54%]
William Blake [ 3 ]  [3.66%]
Alphonse de Lamartine [ 2 ]  [2.44%]
inny [ 2 ]  [2.44%]
Suma głosów: 82
Goście nie mogą głosować 
     
grecka atena
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 107
Nr użytkownika: 44.766

Zawód: uczen
 
 
post 21/07/2008, 14:07 Quote Post

to chyba oczywiste !!!!!!!!!!!!!!!
Mickiewicz smile.gif smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 21/07/2008, 14:19 Quote Post

QUOTE(grecka atena @ 21/07/2008, 15:07)
to chyba oczywiste !!!!!!!!!!!!!!!
Mickiewicz smile.gif smile.gif smile.gif
*



A coś na poparcie tej rzekomej oczywistej oczywistości można prosić? dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 21/07/2008, 16:44 Quote Post

Norwid - wyprzedzał epokę , genialny smile.gif

"Słowo - jest czynu testamentem; czego się nie może czynem dopiąć, to się w słowie testuje - przekazuje; takie tylko słowa są potrzebne i takie tylko zmartwychwstają czynem - wszelkie inne są mniej lub więcej uczoną frazeologią albo mechaniczną koniecznością, jeżeli nie rzeczą samej sztuki."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 21/07/2008, 18:57 Quote Post

Słowacki. Nie wchodząc w półtorawiekową tradycję sporów o to kto lepszy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 21/07/2008, 23:21 Quote Post

QUOTE
A coś na poparcie tej rzekomej oczywistej oczywistości można prosić? dry.gif

Jeślibym mógł się dołączyć - bo niezmiernie mnie fascynuje, jaka część twórczości boga polskiego Parnasu podoba Ci się aż tak, aby poprzez niego zanegować twórczość tak wybitnych postaci jak choćby Goethe czy Byron? Piszę to, bo w poście inauguracyjnym prosiłem o uzasadnienia - tak jest ciekawiej smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 21/07/2008, 23:44 Quote Post

"Dziady" i "Pan Tadeusz" to kwintesencja prawdziwej polskości pisana w absolutnym natchnieniu. Chyba to oczywiste confused1.gif rolleyes.gif
Chciałbym tu jednak zwrócić uwagę na Puszkina. Choćby dlatego, że Okudżawa bardzo go kochał. A to dla mnie wielki autorytet smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
grecka atena
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 107
Nr użytkownika: 44.766

Zawód: uczen
 
 
post 22/07/2008, 10:02 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 21/07/2008, 23:21)
QUOTE
A coś na poparcie tej rzekomej oczywistej oczywistości można prosić? dry.gif

Jeślibym mógł się dołączyć - bo niezmiernie mnie fascynuje, jaka część twórczości boga polskiego Parnasu podoba Ci się aż tak, aby poprzez niego zanegować twórczość tak wybitnych postaci jak choćby Goethe czy Byron? Piszę to, bo w poście inauguracyjnym prosiłem o uzasadnienia - tak jest ciekawiej smile.gif
*


cóż przyznam się szczerze, ze bardzo lubię tego pisarza(czytałam fragmenty "Pana Tadeusza" i "dziadów",które napisane są interesującym językiem...
A poza tym nauczenie sie na pamięć "Reduty ordona" dało mi 6 z histori smile.gif
Mickiewicz to mój ulubiony poeta romantyczny (a tak w ogóle to ze wszystkich poetów ze wszystkich epok najbardziej lubie Zbigniewa Nienackiego................ rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 22/07/2008, 11:18 Quote Post

QUOTE
"Dziady" i "Pan Tadeusz" to kwintesencja prawdziwej polskości pisana w absolutnym natchnieniu. Chyba to oczywiste confused1.gif rolleyes.gif

No właśnie nie. Dziady dość mi się podobają (oczywiście cz. III, a nie jakieś nudziarskie wywoływanie duchów dry.gif), ale Pana Tadeusza nie lubię. Najlepsze tam są opisy przyrody (podobała mi się burza), a poza tym... Teraz zacytuję, jaką opinię miał na temat "epopei" (w cudzysłowie, bo epopei tam jest najmniej, widać takie określanie miało dodać wielkości autorowi - uu, napisał epopeję, ważny gość) Słowacki pod koniec życia.
CODE
Cały „Tadeusz” jest ubóstwieniem wieprzowatości życia wiejskiego; – jest tam śmiech z pojedynku na szpady, a zupełne ubóstwienie tego, który kijem swojej obrazy poszukuje.

Za to o stosunku Norwida:
CODE
(...) stąd wielokrotne pomawianie Mickiewicza o "wyłączność", o powiatową normę polskości, a "Pana Tadeusza" o kapuściany patriotyzm i poetyckie widzenie ojczyzny jako karczmy flamandzkiej.

CODE
Negatywnym bohaterem nadmiernej liryzacji, "rozserdecznienia" i śpiewności był dla Norwida Teofil Lenartowicz, pejzażowych malowideł zaś - "Pan Tadeusz". Owszem, przyznawał poematowi Mickiewicza Ruisdaelowskie mistrzostwo portretowania natury, ale sądził, że odbywa się to kosztem innych warstw utworu, którego bohaterowie nie myślą

Za: Alina Witkowska, Romantyzm
I jeszcze cytat z samego Norwida, list do Kraszewskiego:
CODE
Pan Tadeusz: ulubiony i słynny poemat narodowy polski, w którym jedyną poważną i serio figurą jest kto?... Żyd (Jankiel). Zresztą: awanturniki, facecjoniści, gawędziarze, pasibrzuchy, którzy jedzą, piją, grzyby zbierają i czekają, aż Francuzi przyjdą zrobić im Ojczyznę...

I wybaczcie, ale Norwid i Słowacki są dla mnie większymi autorytetami w kwestii poetyckiej, niż pani nauczycielka od polskiego smile.gif
QUOTE
cóż przyznam się szczerze, ze bardzo lubię tego pisarza(czytałam fragmenty "Pana Tadeusza" i "dziadów",które napisane są interesującym językiem...
A poza tym nauczenie sie na pamięć "Reduty ordona" dało mi 6 z histori smile.gif
Mickiewicz to mój ulubiony poeta romantyczny (a tak w ogóle to ze wszystkich poetów ze wszystkich epok najbardziej lubie Zbigniewa Nienackiego................ rolleyes.gif

Myślałem, że obejdę się bez ironii, ale chyba nie wytrzymam. Rzeczywiście, argumentem na wyższość Mickiewicza nad Norwidem jest to, że uczenie się jego wierszy na pamięć daje szóstkę z jakiegokolwiek przedmiotu. Jakby koleżanka nie zauważyła, to jest temat o poetach romantycznych EUROPY. A jeśli koleżanka mówi, że Pana Tadeusza i Dziady czytała we fragmentach (a to podstawowe jego utwory), to śmiem podejrzewać, że o twórczości Schillera wie tyle, co o mongolskim balecie. Jeśli takie argumenty (6 z historii i przeczytanie fragmentów podstawowych dzieł podstawowego poety) mają potwierdzić oczywistość dominacji Mickiewicza w romantycznej Europie, to ja się chyba jednak wycofam z dyskusji.
Ale zanim to zrobię, mam taką prośbę - czy mogłaby mi koleżanka polecić jakieś fajne wiersze Nienackiego? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 22/07/2008, 12:45 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 22/07/2008, 12:18)
Ale zanim to zrobię, mam taką prośbę - czy mogłaby mi koleżanka polecić jakieś fajne wiersze Nienackiego?  rolleyes.gif
*



W zastępstwie zafascynowanej poezją wink.gif autora Pana Samochodzika koleżanki pozwolę sobie przypomnieć najsłynniejszy chyba jego poemat. W Księdze Strachów pojawia się następująca kompozycja poetycka autorstwa Nienackiego:
"Zachciało się raz Zenobii
Porzucić swe stare hobby,
Bo to chyba pachnie nudą:
Ciągle się zajmować dżudo.
Na tym kończy się limeryk -
Jej hobby stał się Fryderyk"
tongue.gif Nie jest to może romantyzm, ale de gustibus...
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 22/07/2008, 12:47 Quote Post

QUOTE
W zastępstwie zafascynowanej poezją wink.gif autora Pana Samochodzika koleżanki pozwolę sobie przypomnieć najsłynniejszy chyba jego poemat. W Księdze Strachów pojawia się następująca kompozycja poetycka autorstwa Nienackiego:
"Zachciało się raz Zenobii
Porzucić swe stare hobby,
Bo to chyba pachnie nudą:
Ciągle się zajmować dżudo.
Na tym kończy się limeryk -
Jej hobby stał się Fryderyk"

Hm, kunsztowny utworek happy.gif
QUOTE
tongue.gif Nie jest to może romantyzm, ale de gustibus...

Nie czytałeś wypowiedzi koleżanki:
"a tak w ogóle to ze wszystkich poetów ze wszystkich epok najbardziej lubie Zbigniewa Nienackiego................ rolleyes.gif"
biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 22/07/2008, 13:28 Quote Post

Słowacki wielkim poetą był!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 22/07/2008, 14:23 Quote Post

QUOTE
"a tak w ogóle to ze wszystkich poetów ze wszystkich epok najbardziej lubie Zbigniewa Nienackiego......."
Hmm, nic mi nie wiadomo o tym, iżby Nienacki poetą był...Pisarzem owszem.
A ten wierszyk, cóż, zabawny i ironiczny jest, ponadto traktuje o jednej z moich ulubionych bohaterek - Ciotce Zenobii, ale nic poza tym.

I tak na przyszłość proszę o poparcie swych wypowiedzi na temat osobistych preferencji stosowną argumentacją. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
grecka atena
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 107
Nr użytkownika: 44.766

Zawód: uczen
 
 
post 22/07/2008, 18:26 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 22/07/2008, 11:18)
QUOTE
"Dziady" i "Pan Tadeusz" to kwintesencja prawdziwej polskości pisana w absolutnym natchnieniu. Chyba to oczywiste confused1.gif rolleyes.gif

No właśnie nie. Dziady dość mi się podobają (oczywiście cz. III, a nie jakieś nudziarskie wywoływanie duchów dry.gif), ale Pana Tadeusza nie lubię. Najlepsze tam są opisy przyrody (podobała mi się burza), a poza tym... Teraz zacytuję, jaką opinię miał na temat "epopei" (w cudzysłowie, bo epopei tam jest najmniej, widać takie określanie miało dodać wielkości autorowi - uu, napisał epopeję, ważny gość) Słowacki pod koniec życia.
CODE
Cały „Tadeusz” jest ubóstwieniem wieprzowatości życia wiejskiego; – jest tam śmiech z pojedynku na szpady, a zupełne ubóstwienie tego, który kijem swojej obrazy poszukuje.

Za to o stosunku Norwida:
CODE
(...) stąd wielokrotne pomawianie Mickiewicza o "wyłączność", o powiatową normę polskości, a "Pana Tadeusza" o kapuściany patriotyzm i poetyckie widzenie ojczyzny jako karczmy flamandzkiej.

CODE
Negatywnym bohaterem nadmiernej liryzacji, "rozserdecznienia" i śpiewności był dla Norwida Teofil Lenartowicz, pejzażowych malowideł zaś - "Pan Tadeusz". Owszem, przyznawał poematowi Mickiewicza Ruisdaelowskie mistrzostwo portretowania natury, ale sądził, że odbywa się to kosztem innych warstw utworu, którego bohaterowie nie myślą

Za: Alina Witkowska, Romantyzm
I jeszcze cytat z samego Norwida, list do Kraszewskiego:
CODE
Pan Tadeusz: ulubiony i słynny poemat narodowy polski, w którym jedyną poważną i serio figurą jest kto?... Żyd (Jankiel). Zresztą: awanturniki, facecjoniści, gawędziarze, pasibrzuchy, którzy jedzą, piją, grzyby zbierają i czekają, aż Francuzi przyjdą zrobić im Ojczyznę...

I wybaczcie, ale Norwid i Słowacki są dla mnie większymi autorytetami w kwestii poetyckiej, niż pani nauczycielka od polskiego smile.gif
QUOTE
cóż przyznam się szczerze, ze bardzo lubię tego pisarza(czytałam fragmenty "Pana Tadeusza" i "dziadów",które napisane są interesującym językiem...
A poza tym nauczenie sie na pamięć "Reduty ordona" dało mi 6 z histori smile.gif
Mickiewicz to mój ulubiony poeta romantyczny (a tak w ogóle to ze wszystkich poetów ze wszystkich epok najbardziej lubie Zbigniewa Nienackiego................ rolleyes.gif

Myślałem, że obejdę się bez ironii, ale chyba nie wytrzymam. Rzeczywiście, argumentem na wyższość Mickiewicza nad Norwidem jest to, że uczenie się jego wierszy na pamięć daje szóstkę z jakiegokolwiek przedmiotu. Jakby koleżanka nie zauważyła, to jest temat o poetach romantycznych EUROPY. A jeśli koleżanka mówi, że Pana Tadeusza i Dziady czytała we fragmentach (a to podstawowe jego utwory), to śmiem podejrzewać, że o twórczości Schillera wie tyle, co o mongolskim balecie. Jeśli takie argumenty (6 z historii i przeczytanie fragmentów podstawowych dzieł podstawowego poety) mają potwierdzić oczywistość dominacji Mickiewicza w romantycznej Europie, to ja się chyba jednak wycofam z dyskusji.
Ale zanim to zrobię, mam taką prośbę - czy mogłaby mi koleżanka polecić jakieś fajne wiersze Nienackiego? rolleyes.gif
*


Szanowny kolego ja mam 13 lat!!!Więc jeszcze raczej nie czytam takich dzieł w całości.A tak w ogóle przepraszam za przekręcenie wyrazu pisarz na poeta (coś mi się pomieszało) a co do twórczości poetyckiej Nienackiego to polecam wierszyki śpiewane przez bohatera Bigosa w książce "Pan Samochodzik i niesamowity dwór"
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 22/07/2008, 18:45 Quote Post

Co do pana samochodzika , to był mój idol ( miałem 9 lat ) smile.gif i proszę sie od niego odczepic . Nienacki poetą nie był smile.gif , ale kto lepiej od niego pisze przygodowe ksiązki dla dzieci , Mickiewicz , Noriwd cz reszta stawki smile.gif ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 22/07/2008, 21:21 Quote Post

Vitam

Szanowny kolego ja mam 13 lat!!! (Grecka Atena)

Ale co z tego? Albo wiesz o czym mówisz (czyli - znasz twórczość co najmniej 3-4 wymienionych) - albo nie znasz, ergo nie masz podstaw do wydawania opinii dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej