Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Atlas wojny secesyjnej z West Point, The West Point Atlas od American Wars
     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 3/10/2010, 18:15 Quote Post

Poniżej link do najnowszej wersji map z The West Point Atlas od American Wars

http://www.dean.usma.edu/history/web03/atl...l_war/index.htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
dziamgot
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 47.713

 
 
post 4/10/2010, 17:21 Quote Post

...najniższe pokłony i podzięka za ten adres.
Pozdrowienia
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
PSEUDOStuart
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 67.880

 
 
post 10/10/2010, 10:10 Quote Post

W jednej z map tego atlasu zaintrygowała mnie jedna spraw.Otóż na mapie poświęconej planom generała Granta na rok 1864 zaznaczone jest że generał Banks ma z morza zaatakować południową Alabamę, tymczasem wiem że w tym czasie działał głównie w Luizjanie(kampania nad rzeką czerwoną).Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić dlaczego doszło do zmniany planów? Zaznaczam że na razie mam raczej małą wiedzę o wojnie secesyjnej więc jeżeli coś napisałem błędnie lub niejasno to proszę mi na to zwrócić uwagę.

Ten post był edytowany przez PSEUDOStuart: 10/10/2010, 10:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Kserkses
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 65
Nr użytkownika: 67.538

Alexander
Stopień akademicki: Szachinszach
Zawód: Król królów
 
 
post 10/10/2010, 10:33 Quote Post

Co do Twojego spostrzeżenia PSEUDOStuarcie- masz rację.
Ja na ten przykład zobaczyłem, że kampania w dolinie Shenandoach jest ujęta w operacjach w północnej Virgini w 1864 r. czy to nie dziwne. confused1.gif

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 10/10/2010, 10:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
PSEUDOStuart
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 67.880

 
 
post 10/10/2010, 10:55 Quote Post

Kserksesie!W 1864 roku armia unii pod komendą przez generała Sheridana walczyła w dolinie Shenandoach przeciwko II korpusowi ANV dowodzonemu przez generała Earlego.Kampania ta nie miała nic(poza miejscem działań)wspólnego z kampanią "Stonewlla" Jacksona w 1862 roku o której prawdopodobnie myślisz.Nie mniej dziękuję za komentarz i proszę Ciebie oraz innych użytkowników o dalsze posty.

Ten post był edytowany przez PSEUDOStuart: 10/10/2010, 11:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Kserkses
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 65
Nr użytkownika: 67.538

Alexander
Stopień akademicki: Szachinszach
Zawód: Król królów
 
 
post 10/10/2010, 11:22 Quote Post

PSEUDOStuarcie!
Wiem o tych walkach w 1864 w dolinie Shenandoach rolleyes.gif . Niemniej jednak zwróć uwagę na podpis pod mapą North Virginia,1861. Konkretnie mi o to chodziło, że data wskazuje na kampanię Stonewalla z 1862, a mapa-na walki Sheridana, nieprawdaż. confused1.gif

Ten post był edytowany przez Kserkses: 10/10/2010, 13:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
PSEUDOStuart
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 67.880

 
 
post 10/10/2010, 11:54 Quote Post

Kserksesie!Kampania Stonewalla w dolinie miała miejsce w 1862 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Kserkses
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 65
Nr użytkownika: 67.538

Alexander
Stopień akademicki: Szachinszach
Zawód: Król królów
 
 
post 10/10/2010, 13:22 Quote Post

QUOTE(PSEUDOStuart @ 10/10/2010, 11:54)
Kserksesie!Kampania Stonewalla w dolinie miała miejsce w 1862 roku.
*



Wiem, ale data i tak jest pomylona, a w poście sprecyzowałem datę kampanii Stonewalla

Ten post był edytowany przez Kserkses: 10/10/2010, 13:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
PSEUDOStuart
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 67.880

 
 
post 10/10/2010, 18:36 Quote Post

Kserksesie!Rzeczywiście,nie zauważyłem że sprecyzowałeś o co Ci chodzi.Natomist w 1861 roku w dolinie Shenandoach działał generał Joseph Johnston.Jego ruchy cechowała jednak typowa dla tego generała ostrożność więc nic wielkiego tam nie pokazał.
Wciąż jednak nie wiem dlaczego w 1864 roku generał Banks atakował Luizjanę a nie Alabamę, jak planował Grant.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Kserkses
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 65
Nr użytkownika: 67.538

Alexander
Stopień akademicki: Szachinszach
Zawód: Król królów
 
 
post 10/10/2010, 18:57 Quote Post

PSEUDOStuarcie!!!
Twój problem polega na tym, że zatrzymałeś się na pierwotnych planach Granta, ale z tego co czytałem zaraz przed wyruszeniem na Alabamę, Banks otrzymał decyzję o zmianie planów zatwierdzoną przez Granta o ataku na Luizjanę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 11/10/2010, 18:01 Quote Post

QUOTE(PSEUDOStuart @ 10/10/2010, 11:10)
W jednej z map tego atlasu zaintrygowała mnie jedna spraw.Otóż na mapie poświęconej planom generała Granta na rok 1864 zaznaczone jest że generał Banks ma z morza zaatakować południową Alabamę, tymczasem wiem że w tym czasie działał głównie w Luizjanie(kampania nad rzeką czerwoną).Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić dlaczego doszło do zmniany planów? Zaznaczam że na razie mam raczej małą wiedzę o wojnie secesyjnej więc jeżeli coś napisałem błędnie lub niejasno to proszę mi na to zwrócić uwagę.
*


O zmianie planów zadecydowała polityka i ekonomia. Powoli zbliżały się wybory, podczas których Lincoln potrzebował wsparcia stanów Nowej Anglii. Gospodarka Nowej Anglii zaś potrzebowała bawełny, której to było pod dostatkiem w luizjańskiej dolinie rzeki Red River oraz na przyległych terenach Teksasu i Arkansas. Do tego zachodziła konieczność zaznaczenia federalnej obecności w Teksasie (lub przynajmniej na jego granicach), po tym jak w Meksyku doszło do interwencji Francuzów. A że ekspedycja w górę rzeki Red River mogła przy okazji zakończyć się zajęciem rebelianckiej stolicy Luizjany (Shreveport) oraz konkretnym wsparciem unionistów z Teksasu, to postanowiono połączyć przyjemne z pożytecznym i zamiast wesprzeć Grupę Armii Shermana w jej inwazji Georgii, wysłano Banksa w górę Red River.

Ten post był edytowany przez The General: 11/10/2010, 18:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
PSEUDOStuart
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 67.880

 
 
post 11/10/2010, 19:34 Quote Post

Dziękuje za iformację generale.W tym przypadku jednak odpowiedź powoduje powstanie następnych pytań-czy w związku z klęską nad rzeką czerwoną gospodarka unii mocno ucierpiała?Wszakże Nowa Anglia wytrzymała bez bawełny z południa pierwsze lata wojny.
Bawełnę można było zabrać z terenów zajętych przez unię w porzednich latach.Kampania Shermana miała natomiast(moim zdaniem) większy wpływ na przebieg wyborów 1864 niż nieudana akcja w luizjanie.Nie mniej rzeczywiście terytorium luizjany na zachód od Missisipi było mniej zniszczone niż inne okupowane przez unię stany więc Grant i Banks mogli liczyć że po łatwym zwycięstwie wyciągną z tamtych terenów duże korzyści gospodarcze.
Osobną kwestią pozostaje jak zareagował Sherman kiedy dowiedział się że nie zostanie wsparty desantem w alabamie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 12/10/2010, 20:29 Quote Post

PSEUDOStuart - nie sądzę, aby gospodarka Unii mocno ucierpiała, ale biorąc pod uwagę, że federalni nie osiągnęli tego co chcieli to niektóre "grube ryby" zaangarzowane w interes bawełniany na pewno były zawiedzione. Co do wpływu na wybory - w trakcie planowania Red River jeszcze kalkulowano więc to nie to samo co ostateczny wpływ zajęcia Atlanty na wynik wyborów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
tom282
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 58.459

tomasz
Zawód: koordynator
 
 
post 16/10/2010, 12:19 Quote Post

mam ten atlas w swoich zbiorach jak rowniez atlas dotyczacy wojen napoleonskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
PSEUDOStuart
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 67.880

 
 
post 16/10/2010, 19:35 Quote Post

Szanowny Przedmówco!
Chciałbym się dowiedzieć gdzie można zakupić taki atlas jakisz masz w posiadaniu.

PS.Atlas wojny secesyjnej jest wykonany na potrzeby akademii West Point.Czy atlas wojen napoleońskich powstał w tym samym celu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej