Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1 Brygada Kawalerii (1 Dywizja Kawalerii), Kilka pytań
     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 29/10/2010, 12:55 Quote Post

QUOTE
I tu się mylisz. W 1932 roku powstały 3 dyony (81-83) a w 1937 wraz z formowaniem 4 BK powstał 84 dak.

Zasugerowałem się artykułem w Przeglądzie kawaleryjskim, ale to był numer sprzed 1932 roku widać. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 30/10/2010, 5:23 Quote Post

[QUOTE]Owe kredyty to sumy zapisane w budżecie których niedostatek powodował cięcia we wszystkich rodzajach wojsk. Dywizje stawały się brygadami czy pułkami, brygady pułkami lub dyonami. Bida była straszna Panie.[/QUOTE]
No to raczej "oczywiste oczywistości" lecz czemu Pan to kieruje do mnie jak bym tego nie wiedział ?! A owe "cięcia wojskowe" to po prostu redukcje jednostek, a w tym wypadku wspomniane przez mnie etaty pokojowe. A co do kredytów to jeszcze pozostały do spłacenia jeszcze wcześniejsze. Poza tym pytanko, czy kiedykolwiek Polski rząd (oba) spłaciły kiedykolwiek kredyty wojskowe przeznaczone na formujące się Związki Taktyczne na Zachodzie i Wschodzie. Proszę o szczegóły bo jak mnie pamięć nie myli to w ramach niemożliwości spłacenia kredytu wojskowego na LWP dla ZSSR było jednym z czynników oddania Kresów Wschodnich.
[QUOTE]Na etaty pokojowe WP zaczęło przechodzić już we wrześniu 1945. I wtedy nasza 1WDK przeszła z etatów wojennych z maja 1945 nr 3/1-3/18 i 2/4 na etaty o nr 3/20-3/31. Rozformowano wtedy pkaw, daplot, das, szwsan,plopchem, park art, pocztę polową i kasę polową, informacje wojskową a dodano dappanc. W pkaw rozformowano bappanc i plrozp. W szkaw zmniejszono liczbę plutonów z 4 do 3. Nowa jednostka dappanc składał się z 3 baterii armat 57mm kompani rusznic ppanc drużyny zaopatrzenia amunicji i drużyny gospodrczej.
W lutym 1946 1 WDK otrzymała znowu nowe etaty o nr 3/40-3/47 - ostatnie etaty kawalerii WP. Znowu były redukcje i tak rozformowano dywizyjne plMPS i koltranspżyw a utwożono komptransp-gospod. W pkaw pl sap, plchem. Sformowano ponownie bppanc oraz kwatermistrzostwo pułku obejmujące samwarsztech, plgosp i pułkwarsznapr. W szwkaw rozwiązano plruszppanc. W pak-u zmniejszono liczbę baterii moździeży 120mm do 2 . Utworzono batszkol ale zredukowano batsztab do pldow. Dappanc skadrowano. [/QUOTE]
Nie rozumie, wcześniej napisał Pan o zmniejszeniu ilości jednostek chociaż tutaj napisał Pan, że sformowano kolejne. Zrozumiałem i akceptowane są redukcje, rozformowania z pomniejszonymi etatami liczbowymi jednostek o których wspomniałem wcześniej jak również i Pan, zgoda.
[QUOTE]Kajetanowicz podaje że podczas rozformowania 1 WDK z dywizji został wydzielony 100 osobowy oddział kawalerii zwany też szwadronem honorowym i włączony do stołecznego batalionu wartowniczego pełniącego również funkcje reprezentacyjne. Oddział ten rozfowmowano nie wiosną 1947 a w połowie 1948 roku. [/QUOTE]
Z tymi "kwitkami" Kajetanowicza to bym uważał. Ale u mnie tak było napisane w Informatorze.
[QUOTE]Jest tu błąd. Batszkol powstała z na bazie rozwiązanej jednej batmoźdź w lutym 1946 roku. Batszkol miała 4 plutony.[/QUOTE]
Potrafi to Pan potwierdzić? Jakiej "batmoźdź w lutym 1946" w 1 DK?
[QUOTE]Bo 57 pak wtedy nie istniał. 4 dak miał 3 baterie na ZiSach 3 razem 12 dział. Moździerzy 120mm w Brygadzie nie było. Pkaw miały moździerze 82mm i armaty pułkowe wz 43 kal. 76,2mm.[/QUOTE]
57 pak działał po II WŚ i w czym problem bo ja też tak napisałem ?! 12 dział w 3 bat daku to identyczna proporcja jak za reform od 1921r. Z działami ZiS zgoda lecz gdzie według Pana napisałem, że w 4 daku były moźdz 120 mm ?! Poniżej.
[QUOTE]
48 rusznic ppanc, 24 moździerze 82 mm, 20 armat 76 mm, 6 armat plot 37 mm wz.39.- z rozkazu dowódcy AP w ZSSR nr 1 z 1.4.1944 r. wg etatu 06/450 zatwierdzone przez ówczesnego dowódcy 1 BK płk Radziwanowicza.[/QUOTE]
[QUOTE]Dla uściślenia dodam, że chodzi o 57 pak sformowany po osiemu dniach od stworzenia 1 WDK (7.5.1945 r.) na podstawie rozwiązanego 4 daku. Jako pak składał się z 2 bat. armat 76 mm, 3 bat. moźdz 120 mm, bat. szkolnej. Jednak na podstawie 3. Informatora nic mi nie wiadomo na temat stanu etatowego jednostki do 15.5.1945 r. [/QUOTE]
Proszę o czytanie Uważne ze zrozumieniem! No chyba, że zna Pan inną dane np zakończenie II WŚ.
[QUOTE]Odnośnie tradycji w 1BK:
Żołnierze rekrutowali się przede wszystkim z kawalerzystów polskich – uczestników walk we wrześniu 1939. Ok. 75% stanowili żołnierze 19 Pułku Ułanów Wołyńskich i 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, pozostali – z 6 Pułku Ułanów Kaniowskich, 9 Pułku Ułanów Małopolskich, 12 Pułku Ułanów Podolskich, 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich oraz 2 i 3 Pułku Strzelców Konnych i inni, także spoza jednostek kawalerii. [/QUOTE]
No tak jak napisałem wcześniej. Proszę nie powtarzać czy spisywać tego samego po prostu potwierdzić zgodność. No chyba, że nie czytał Pan wcześniejszych wiadomości.
[QUOTE]Co do taktyki artkonnej zarzut że wykorzystywano ją jak zwykłą lekką jest przesadzony gdyż kawaleria ta walczyła zasadniczo pieszo wsparta własną organiczną artylerią pułkową. ZiS-3 to sprzęt uniwersalny. Mógł być używany do ognii ppanc i niszczących na wprost lub do ognii pośrednich. Zasięg działa w pełni pokrywał pas brygady w natarciu jak i w obronie. Nie było więc potrzeby manewrowania jak artylerią konną w przeszłości. Od manewrowania i wspierania bezpośrednio pkaw była jego własna bartkonnej. To zasadnicza różnica z BK II RP gdzie pkaw nie miał własnej organicznej batartkonnej i często dak był po prostu rozparcelowany po pkaw.[/QUOTE]
Proszę po pierwsze jasno uzasadnić w pierwszym zdaniu "kawaleria" tyczy się całego 1 BK czy tylko 4 daku. Bo jak 4 daku to nie zgadzam się co do tego by pieszo się poruszał, ponieważ posiadał jak wcześniej wspomniałem samochody transportowe lecz wcześniej w czasie formowania w ZSSR to niepełny stan koni. Jednak Zgadzamy się w jednym, ze 4 dak nie walczył jak artyleria konna. Ja jednak stawiam, że walczył jak al lecz z uwagi na kadrę lecz to moje zdanie. Co do sprzętu armaty ZiS potwierdza to w przekonaniu, że nie mogła działać jak artkonna ponieważ nie posiadała odpowiednio przystosowanych dział jak "prawosłaka" z lat II RP. Poza tym w sowieckich formacjach kawalerii nie było armat dla artkonnych, więc co innego 4 dak mógł dostać jak nie ZiSy. Z całym szacunkiem dla tej armaty. A co do zasięgu działa to był z reguły zależny od stanowiska i ukształtowania terenu oraz ilości armat (12!), więc musiał się poruszać, dlatego nie zawsze miał wszystko w zasięgu.
[QUOTE]Od manewrowania i wspierania bezpośrednio pkaw była jego własna bartkonnej. To zasadnicza różnica z BK II RP gdzie pkaw nie miał własnej organicznej batartkonnej i często dak był po prostu rozparcelowany po pkaw.[/QUOTE]
No to temat na szersza rozmowę. Dak w II RP wywalczył sobie własną samodzielność działania (chciał przecież stworzyć Korpus Oficerski artkonnej odrębnej broni tak jak miało to miejsce w Armii Carskiej Rosji) i uważam za słuszne. Przydzielony do kawalerii mimo niezależności działania sprawdzał się na polu walki dobrze współdziałając z kawalerią w obu wojnach. A co do parcelacji do prawda lecz czy Uważasz, że odpowiednim było by sformowaniu niezależnych samodzielnych i odrębnych większych oddziałów artkonnej. Jednak w LWP to nie zgadzam się by 4 dak był organiczny (ściśle ze sobą lub z czymś związany jeśli o ten termin chodzi) pododdziałem artkonnej tylko związany z 1 BK, ponieważ wcześniej współdziałał z 1 DP w walkach. Jednak podczas ostatniej szarży to nie przypominam sobie by brał udział, przynajmniej jak na prawdziwy dak przystało. Wracając do organiczności bat. to nie wiadomo jak w ścisłym związku był z 1 BK. Nie znane są oceny współpracy 1 BK z 4 dak, jak tak to proszę podać źródła. Poza tym czy Ktoś wie czy 4 dak LWP wiązał tradycje z 4 dak II RP czy innymi?
[QUOTE]Jeszcze większa bida panie. [/QUOTE]
Bieda- always in Poland smile.gif
A "panie" z dużej Panie bo się obrażę wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.571
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/10/2010, 18:33 Quote Post

QUOTE
No to raczej "oczywiste oczywistości" lecz czemu Pan to kieruje do mnie jak bym tego nie wiedział ?! A owe "cięcia wojskowe" to po prostu redukcje jednostek, a w tym wypadku wspomniane przez mnie etaty pokojowe. A co do kredytów to jeszcze pozostały do spłacenia jeszcze wcześniejsze. Poza tym pytanko, czy kiedykolwiek Polski rząd (oba) spłaciły kiedykolwiek kredyty wojskowe przeznaczone na formujące się Związki Taktyczne na Zachodzie i Wschodzie. Proszę o szczegóły bo jak mnie pamięć nie myli to w ramach niemożliwości spłacenia kredytu wojskowego na LWP dla ZSSR było jednym z czynników oddania Kresów Wschodnich.


Słowo "kredyt" ówcześnie oznaczał również zapisaną w budżecie i uchwaloną przez Sejm. Nie miało to nic wspólnego z kredytem rozumianym jako pożyczką pieniędzy na dany okres i której koszt był uzależniony od bieżącej stopy procentowej. Jeśli chodzi o kredyty wojskowe udzielone przez sojuszników podczas DWS to londyńczycy opłacali wszystko polskim złotem. Długi po nich spłacały komuszki bo było to wymogiem podpisania umów handlowych z krajami zachodnimi. Jeśli chodzi kredyty z ZSRR na rozbudowę w kraju WP ( sponsorowali nieodpłatnie tylko jednostki AP w ZSRR) to spłacaliśmy je tanim węglem (nic nowego przed wojną robili to samo). Do tej spłaty dochodzą kredyty powojenne jakieś pół mld $ (tyle prawdopodobnie byś my dostali od wujka Marshalla) w tym transza z 1948 100 mln $ na dozbrojenie armii poprzez zakup gotowego sprzętu, licencji i linii technologicznych. Gratis dostaliśmy specjalistów z przemysłu gdy okazało się że nasi mają kłopoty z uruchomieniem produkcji.
Te ciecia wojskowe to nie tyle redukcje jednostek jak w piechocie co likwidacja całych formacji. Np obok kawalerii rozformowano piechotę zmotoryzowaną. Zlikwidowano szczebel dywizyjny a potem brygadowy w artylerii. To samo u saperów.
Naprawdę bida była straszna bo WP osiągnęła wtedy najniższe stany pokojowe w XX wieku. Ledwo utrzymywano rachityczne 16 DP z szkieletowymi jednostkami wsparcia.

QUOTE
Nie rozumie, wcześniej napisał Pan o zmniejszeniu ilości jednostek chociaż tutaj napisał Pan, że sformowano kolejne. Zrozumiałem i akceptowane są redukcje, rozformowania z pomniejszonymi etatami liczbowymi jednostek o których wspomniałem wcześniej jak również i Pan, zgoda.


Spokojnie wszystko jest OK. Jak wiemy das był przede wszystkim dywizyjnym odwodem ppanc. Po jego rozformowaniu jak i wszystkich das w frontowych DP pozastała pewna luka. Zarówno w DP tak i w DK wprowadzono pokojowy etat dappanc ze sprzętem po byłych BAPpanc. Rok później i tak go skadrowano.

QUOTE
Z tymi "kwitkami" Kajetanowicza to bym uważał. Ale u mnie tak było napisane w Informatorze.


Pana pułkownika szanuje i mam do nie go osobisty szacunek za co już zrobił i za możliwość pogadania na jednym z forów. Jego PWL 1945-1960 jest rzetelną pracą naukową, popartą aparatem naukowym. Więc tym łatwiej mi jest służyć konkretnym rozkazem organizacyjny NDWP nr 028/Org z 27 I 1947 formującego ten reprezentacyjny szwadron ułanów jak i rozkaz organizacyjny MON nr 0137/Org. z 26 VI 1948 o rozformowaniu tego szwadronu.

QUOTE
Potrafi to Pan potwierdzić? Jakiej "batmoźdź w lutym 1946" w 1 DK?


Rozkaz organizacyjny NDWP nr 043/Org. z 20 II 1946 roku który wprowadzał etaty 3/40 do 3/47. Po prostu w pak-u mającym organizacje bateryjną zredukowano liczbę baterii z 3 do 2. W miejsce rozformowanej baterii moździerzy utworzono baterię szkolną której nie było w etatach dywizji 3/21 do 3/31. Rozformowano też baterię sztabową tworząc pluton dowodzenia.

QUOTE
57 pak działał po II WŚ i w czym problem bo ja też tak napisałem ?! 12 dział w 3 bat daku to identyczna proporcja jak za reform od 1921r. Z działami ZiS zgoda lecz gdzie według Pana napisałem, że w 4 daku były moźdz 120 mm ?! Poniżej.


I tu pozwolę sobie nie zgodzić. Reforma a raczej przejście na stopę pokojową z 1921 roku organizowaała art konna w 10 dak o 30 bateriach czyli pełne pokrycie ustalonej normy 1 batartk na 1 pkaw. Jednak reforma z 1924 zachwiała tą proporcją aż do 1938. Już w 1924 roku w 5 BK w krakowie brakowało 1 baterii oraz w każdej DK po 2 baterie. Jeśli doliczymy do BK baon strzelców jaki mobilizowano w 1939 w planie W1 dla każdej BK brakuje 1 batartlek dla wsparcia ogniowego baonu strzelców.
Natomiast w 4 dak - który nie miał nic wspólnego z przedwojennym 4 dak-iem, w stosunku do pkaw proporcje były wyższe. (nr 4 wynikał z kolejności 2 pkaw (uł) 3 pkaw (uł), 4 dak). Raz, że każdy z dwóch pkaw miał własną baterie artylerii której nie miał przedwojenny pułk to pułki mogły liczyć na wsparcie 4 dak. Czyli 2,5 baterii czyli 5 plutonów ogniowych na pkaw, rzecz nie osiągalna w kawalerii II RP gdzie w niektórych dywizjach czy brygadach pkaw mógł liczyć na wsparcie 3/4 baterii albo wcale jak np w BK "Równe". Dopiero rok 1938 ujednolicił wsparcie art konnej w stosunku do pkaw w proporcji z roku 1921 choć zapomniano w planie mob o wzmocnieniu dak-ów baterią lekką dla wsparcia przydzielanych batalionów strzelców.
Także nie ma znaku równości pod względem siły ognia artylerii konnej WP z września 1939 w porównaniu z WP z maja roku 1945.

QUOTE
Proszę o czytanie Uważne ze zrozumieniem! No chyba, że zna Pan inną dane np zakończenie II WŚ.


Tak ale nie było tam jeszcze baterii szkolnej która powstała rok później. Moja uwaga o 57 paku wynikała z kontekstu jaki powstał w Pana poście gdzie sądziłem że chodzi panu nie o dak a o pak z przed maja 1945.

QUOTE
No tak jak napisałem wcześniej. Proszę nie powtarzać czy spisywać tego samego po prostu potwierdzić zgodność. No chyba, że nie czytał Pan wcześniejszych wiadomości.


To nie było do Pana.

QUOTE
Proszę po pierwsze jasno uzasadnić w pierwszym zdaniu "kawaleria" tyczy się całego 1 BK czy tylko 4 daku. Bo jak 4 daku to nie zgadzam się co do tego by pieszo się poruszał, ponieważ posiadał jak wcześniej wspomniałem samochody transportowe lecz wcześniej w czasie formowania w ZSSR to niepełny stan koni. Jednak Zgadzamy się w jednym, ze 4 dak nie walczył jak artyleria konna. Ja jednak stawiam, że walczył jak al lecz z uwagi na kadrę lecz to moje zdanie. Co do sprzętu armaty ZiS potwierdza to w przekonaniu, że nie mogła działać jak artkonna ponieważ nie posiadała odpowiednio przystosowanych dział jak "prawosłaka" z lat II RP. Poza tym w sowieckich formacjach kawalerii nie było armat dla artkonnych, więc co innego 4 dak mógł dostać jak nie ZiSy. Z całym szacunkiem dla tej armaty. A co do zasięgu działa to był z reguły zależny od stanowiska i ukształtowania terenu oraz ilości armat (12!), więc musiał się poruszać, dlatego nie zawsze miał wszystko w zasięgu.


Kawaleria tyczy się przede wszystkim obu pkaw gdyż miały one walczyć pieszo. I nie tyczy się to zdanie transportu a taktyki walki. Chyba Pan odróżnia fazę walki od fazy transportu. Ja uważam że dak pełnił rolę artylerii ogólnego działania gdyż od ogni bezpośrednich wyręczały go baterie organiczne pkaw. Był to sprzęt niski lekki doskonały do ukrycie w pasie styczności z nplem. Został on specjalnie skonstruowany do bezpośredniego wsparcia piechoty bo taktyką obu kawalerii tej przedwojennej jak i w 1944 była walka piesza. Pytanie na ile przedwojenne daki działały w 1939 jak artyleria konna czyli w szyku pkaw a na ile jako artyleria lekka ze stanowiskami ogniowymi w głębi. Czy jest jakaś różnica w działaniu z art lekką która też działa w szykach piechoty w ramach ogni bezpośrednich. Fakt że przedwojenna art konna była mobilniejsza, ale czy bój pod Mokrą miał charakter manewrowy czy raczej twardej statycznej obrony. Jak często artyleria konna Wołyńskiej BK w obliczu ognia km i nkm z niemieckich czołgów potrafiła konno szybko zmieniać SO? Czy taktyka artylerii konnej w roku 1944 i 1945 to nie przeżytek w obliczu motoryzacji artylerii? (oczywiście w WP w kraju motoryzacja nie objęła szczebla dywizyjnego i pułkowego artylerii w ZT piechoty). Uważam że 4 dak nie musiał manewrować a wsparcie de facto 2 batalionów 5 bateriami powodował że nie musiał się przemieszcać bo pas obrony jak i pas natarcia BK był wielokrotnie mniejszy niż zasięg ZiSów. Manewru w istocie wymagały obie baterie pkaw których sprzęt nie miał zasięgu ZiSów no i nadawały się tylko do ogni bezpośrednich. Sądzę więc a wiedzy nie mam że to te baterie dostały lepszy materiał koński aby dotrzymać kroku wspieranym szwadronom. Jeśl chodzi o radziecką art konną to jak najbardziej istniała. Na pewno przed wojną było 12 paków z 2 dyonami z baterią haubic 122 i 2 bateriami armat 76,2. Pewnie jeszcze carskiego wzoru. W pkaw były baterie art składające się z 3 armat pułkowych i 3 armat ppanc. Czy w związku z tym że był zapas carskich dział artylerii konnej potrzeba była na nowy wzór armat i haubic konnych? Przecież ZiS-3 był na tyle wytrzymały (przystosowany do trakcji motorowej) że nie potrzebowano odrębnej wersji konnej. Natomiast nie wyobrażam sobie w artylerii konnej haubicy 122mm M-30. Chyba że ktoś ma wiedzę o jej wykorzystywaniu w ramach radzieckich DK. Natomiast wsparcie dla artylerii konnej mogły dać dywizyjne dasy z SU-76M których taktyka była zbliżona do art konnej.

QUOTE
To to temat na szersza rozmowę. Dak w II RP wywalczył sobie własną samodzielność działania (chciał przecież stworzyć Korpus Oficerski artkonnej odrębnej broni tak jak miało to miejsce w Armii Carskiej Rosji) i uważam za słuszne. Przydzielony do kawalerii mimo niezależności działania sprawdzał się na polu walki dobrze współdziałając z kawalerią w obu wojnach. A co do parcelacji do prawda lecz czy Uważasz, że odpowiednim było by sformowaniu niezależnych samodzielnych i odrębnych większych oddziałów artkonnej. Jednak w LWP to nie zgadzam się by 4 dak był organiczny (ściśle ze sobą lub z czymś związany jeśli o ten termin chodzi) pododdziałem artkonnej tylko związany z 1 BK, ponieważ wcześniej współdziałał z 1 DP w walkach. Jednak podczas ostatniej szarży to nie przypominam sobie by brał udział, przynajmniej jak na prawdziwy dak przystało. Wracając do organiczności bat. to nie wiadomo jak w ścisłym związku był z 1 BK. Nie znane są oceny współpracy 1 BK z 4 dak, jak tak to proszę podać źródła. Poza tym czy Ktoś wie czy 4 dak LWP wiązał tradycje z 4 dak II RP czy innymi
?

Po pierwsze artyleria konna II RP była ściśle związana z kawalerią pod względem operacyjnym i z artylerią pod względem fachowym i osobowym. Z stąd była ściśle limitowana liczbą pkaw co nawet nie było siągalne do 1938 roku. Moim zdaniem nie było sensu tworzenia osobnego rodzaju wojsk. Moi dwaj wójowie obaj weterani wojen 1919/1920 przeszli z piechoty do art konnej. I służyli w szkolnictwie. W 1939 obaj byli w organach tyłowych w tym jeden był dow baterii szkolnej Wołyńskiej SPRArt nr1 z Włodzimierza Wołyńskiego a drugi intendentem w OZ art konnej. Obaj mi mówili że wśród kadry artylerii konnej zdawano sobie sprawę z przeżytku artylerii konnej na współczesnym polu walki i były oczekiwania że w ramach reform Śmigłego po prostu ich zmotoryzują. Na moje pytanie, a co z uzbrojeniem odpowiedzieli że armata 75mm do wsparcia WJ się nie nadawała co jedynie do przydzielenia pkaw. Czekali po prostu na haubice 100mm, a byli w kolejce za artylerią lekką i motorową. Co powodowało, że z czasem wszystkie te trzy rodzaje artylerii będzie odróżniać tylko tradycja. Stało się to w PSZ na zachodzie gdzie królowała 25f w wersji holowanej i samobieżnej w palach (tylko h), pamach (s i h) i pakach (tylko s). Podejrzewam że podobnie stało się w WP w kraju gdzie dla tradycji nazwano oddział artylerii w WJ kawalerii artylerią konną choć to była jednostka o trakcji konno-motorowej.

QUOTE
Bieda- always in Poland 


Jasne ale w latach 1945-1949 to była nie tylko bida ale prawdziwe załamanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 1/11/2010, 10:16 Quote Post

QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 30/10/2010, 10:23)
Jednak w LWP to nie zgadzam się by 4 dak był organiczny (ściśle ze sobą lub z czymś związany jeśli o ten termin chodzi) pododdziałem artkonnej tylko związany z 1 BK, ponieważ wcześniej współdziałał z 1 DP w walkach. Jednak podczas ostatniej szarży to nie przypominam sobie by brał udział, przynajmniej jak na prawdziwy dak przystało. Wracając do organiczności bat. to nie wiadomo jak w ścisłym związku był z 1 BK. Nie znane są oceny współpracy 1 BK z 4 dak, jak tak to proszę podać źródła.
*


Przepraszam, ale nie rozumiem. To, że został czasowo podporządkowany 1 DP nic nie znaczy. Zdaje się, że w tym okresie 1 BKaw pełniła służbę garnizonową. Czy 4 dak zamiast zdobywać doświadczenie i wykorzystywać działa miał się "nudzić" ? Czy pale dywizji piechoty, które wspierały ACz w walkach mad Turią i Bugiem też z tego powodu można określić jako nie organiczne ? Co w takim razie znaczą następujące fragmenty meldunków ( mogę wrzucić całe skany, ale to nie są meldunki o działaniach wyłącznie daku, a całej brygady ):
15 luty, Hoffstadt, meldunek bojowy nr 0029: ( ... ) Położenie oddziałów brygady pozostaje bez zmian, pułki zajmują swoje odcinki obrony. Artyleria - 4 dak - przydzielona jest następująco: 2 bateria, składająca się z 3 dział, wspiera 2 pułk ułanów, 3 bateria, z 3 dział, wspiera 3 pułk ułanów, 1 bateria z 4 dział, jako bateria rezerwowa dowódcy brygady. ( ... )
29 kwiecień, Flatow, meldunek bojowy nr 0059: ( ... ) 2 pułk ułanów zajmuje swój odcinek obrony trzema szwadronami i 1 i 2 baterią 4 dak - z prawa wył. wzg. 45, 8, z lewa do drogowskazu przy szosie w odległości około 700 metrów od m. Linum. ( ... ) 3 pułk ułanów z 1 / 4 dak po zmianie w dniu 28. IV. 45 r. przez oddziały 2 DP przeszedł marszem podróżnym i o godz. 21. 00 skoncentrował się w lesie na północny wschód od m. Flatow ( ... ).
Ponadto przecież dak zaraz po wejściu do pierwszego rzutu na początku września 44' wspomagał pułki ułanów, a następnie zorganizował rejon przeciwpancerny nr 4. Działa uniwersalne, to i takowe zadania.
Jeśli chodzi o szarżę pod Borujskiem to brała udział 2 bateria pod dowództwem por. A. Kołmogorowa, a i w działaniach pościgowych, kiedy zorganizowano grupę konno - pancerną brała udział jedna bateria daku - u. Co do oceny współpracy daku - u z BKaw to ile znasz pozycji opisującą takową pal i dywizji piechoty ? Na temat BKaw literatury niewiele ( "Hej, hej ułani ..." - biały kruk ). Ale znalazłem taką pochwałę ( bo jak to inaczej nazwać ? ):
Z 13 lutego, m. Hoffstadt, meldunek bojowy nr 0026: ( ... ) W walce, w okrążonej m. Deutsch Fuhlbeck dominującą rolę odegrała artyleria, zarówno przydzielona ( 1 dywyzjon 1 BAA ), jak i bateria 4 dak. Ostrzeliwały one miejsca koncentracji nieprzyjaciela zamierzającego przejść do ataku, i uniemożliwiły mu tym przejście do natarcia. Artyleria stwarzała tym samym możliwość manewrowania własnej sile żywej, działającej w rejonie m. Deutsch Fuhlbeck. ( ... )
A co do pytania czy 4 dak przejął przedwojenne tradycje. Znasz jakąkolwiek inną jednostkę LWP, która przejęła takie tradycje ? To dlaczego 4 dak miałby być wyjątkiem ? W ówczesnych warunkach politycznych wszystko co przedwojenne było be.
Jeszcze taka uwaga. Czy w ogóle można porównywać kawalerię z przed roku 39' i tą z roku 45' ? 1 BKaw do samego Wału Pomorskiego maszerowała raczej na piechotę, a dak ciągnęły samochody. Co z resztą nie zawsze jest takie dobre bo w czasie tzw. marszu - manewru zostały w tyle, a jedna z baterii, która została w rejonie Koronowa dotarła do brygady po prawie dwóch tygodniach. W tym akurat momencie koniki okazały się pewniejsze.
P.S.
Czy proporczyki noszone przez 4 dak ( czarno - czerwone ) to jakaś tradycja z czasów przedwojennych ? Konkretnego oddziału to chyba nie, zapewne ogólnie artylerii konnej.

Ten post był edytowany przez M.J.: 1/11/2010, 10:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.571
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/11/2010, 13:23 Quote Post

Kolory proporczyków czyli barwy broni zachowano tradycyjne. Choć w kawalerii nie było pułkowych barw tylko ogólne kawaleryjskie czyli niebieski z karmazynowym. W artylerii każdy rodzaj artylerii miał swoje barwy. Przed wojną daki nie miały własnych proporczyków tylko ogólny.
Proporczyki różniły się kształtem. W II RP miały kształt chorągwi bojowej - tak jak bandera MW. Natopiast sekatorzy historii z GZP wymyślili trójkątne i na mundur polowy jak i służbowy.

Ten post był edytowany przez orkan: 1/11/2010, 13:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 3/11/2010, 9:51 Quote Post

Jakie były przyczyny sformowania najpierw 2 i 3 pułku ułanów, a dopiero na końcu 1 pułku ułanów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 4/11/2010, 19:02 Quote Post

A dlaczego bateria plot miała numer 8, a nie inny, a dak 4, a szwadron łączności 10 itd. ? Osobiście nie wiem, ale powód może być prozaiczny pomyłka, bo Anders miał 1 pułk, bo może ułani krechowieccy, gdzieś "ścieli" się z Sowietami w 39 r. Powody głupie, ale równie dobre jak inne. Np. dlaczego pierwszy w LWP pas miał numer 13 ? 1 armia, trzeci pułk ? Jakoś nie mogę zrozumieć logiki numeracji jednostek w LWP.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.571
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/11/2010, 12:13 Quote Post

13 pas mał numer 13 bo był 13 samodzielną jednostką szczebla dyon/pułk. Potem dyony miały własną numeracje. I tak wszystkie pułki (pale, pahy, pappnc, papplot, a po wojnie pace, paa, pahce) miały kolejny numer. Do 1967 nawet po rozwiązaniu part dawano następne. Od 1967 następowało przywracanie tradycji choć np 106 papplot zachował swój wysoki numer.
Jeśli chodzi o BKaw to wydaje mi się że
nr 1 dla BK
nr 2,3 dla pkaw
nr 4 dla zapaspkaw.
Służby i jednostki wsparcia były formowane w ośrodkach wyszkolenia broni/służby więc dostawały kolejny numer. Sądzę że nr 4 dla dak to poprostu kolejny wolny numer dla samodzielnego dyonu niepodlagającego pa/BA.

 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 8/11/2010, 20:21 Quote Post

Czegoś tu chyba nie rozumiem. Chodzi wyłącznie o artylerię ? Przecież pułki czołgów ciężkich miały niższe numery, a były sformowane później. A co z numerami pułków 1 SBMoź ? Też mniejsze. A co do 4 daku. Czemu ma mniejszy numer niż wcześniej sformowany
7 sdas ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 8/11/2010, 20:47 Quote Post

QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 28/10/2010, 13:34)
Przypuszczam, że duża większość kawalerzystów brygady używała szaszek, ponieważ wcześniej jako jeńcy zostali całkowicie rozbrojeni
*


Logiczne. Ale jak to wyglądało już po wojnie?

Co do 4 dak, to szybko oddał on swoje szkapy do dyspozycji którejś z dywizji piechoty (bodaj 4). W zamian otrzymał kilkanaście ciężarówek.

O procesie rozwiązywania kawalerii rumuńskiej po wojnie nie znalazłem informacji. Natomiast do 1945 r. była prawie wybita do nogi.
QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 28/10/2010, 13:47)
Jakie były powody rozwiązania 1 Dywizji Kawalerii w 1947 roku? Uznano ją za formację zbyt burżuazyjną, czy zbyt przestarzałą? W innych państwach komunistycznych kawaleria istniała dłużej w Czechosłowacji do 1952, a artyleria konna do 1954 roku, w ZSSR duże jednostki do 1954, a w Jugosławii kawaleria istniała do 1959 roku. Jestem ciekaw kiedy swoją jazdę rozwiązali Rumuni?
*


Brygadę kawalerii utworzono także dla celów propagandowych. Co to za Wojsko Polskie bez konnicy?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 8/11/2010, 21:14 Quote Post

Czy wiadomo wam coś więcej o sprawie dowódcy 3 pułku ułanów ppłk. Edwarda Pisuli, zamordowanego podczas śledztwa, zbulwersowała mnie ta sprawa, chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej, niż można wyczytać tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Pisula
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 8/11/2010, 22:57 Quote Post

http://www.ospnowosielce.pl/Edward%20Pisula.pdf

Kospath - Pawłowski w swojej książce napisał, że został rozstrzelany 12 kwietnia, a w przypisie podał relację kpt. Henryka Pisuli. Razem z nim został aresztowany rtm. Józef Zawistowski, również z 1 BKaw. Wywieziony do ZSRR, wrócił w roku 56'.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.571
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/11/2010, 1:31 Quote Post

QUOTE
Przecież pułki czołgów ciężkich miały niższe numery, a były sformowane później.


Ale co innego numeracja w artylerii a co innego numeracja bronii pancernej która jest logiczna:
1 pcz
2 pcz
3 szkpcz
4 pczć
5 pczć
6 pczć
7 pczć
Najbardziej logiczna numeracja w WP w kraju smile.gif

Co do dasów/dapanc nie wiem dlaczego taka numeracja ale pewnie jest jakiś logiczny schemat. Pewnie jak porównamy plany z stanem faktycznym wiele się wyjaśni. smile.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
dar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 69.059

 
 
post 17/11/2010, 9:18 Quote Post

A może tak:
1.Samodzielny Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej 1.AWP
2.Samodzielny Dywizjon Artylerii Lekkiej 1.BA
3.Samodzielny Dywizjon Moździerzy
4.Dywizjon Artylerii Konnej 1.BK
5.Dywizjon Artyleryjskiego Rozpoznania Pomiarowego 1.AWP
6.Dywizjon Artyleryjskiego Rozpoznania Pomiarowego 2.DA
7.Dywizjon Balonów Artyleryjskiego Rozpoznania Dowództwa Artylerii WP
8.Dywizjon Artyleryjskiego Rozpoznania Pomiarowego 2.AWP
9.Dywizjon Artyleryjskiego Rozpoznania Pomiarowego 3.AWP/OND/5.DA
10.Dywizjon Sztabowy Dowództwa Artylerii Frontu
11Samodzielny Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej OND

pozdrawiam dar
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 17/11/2010, 19:12 Quote Post

No tak, ale piąty dywizjon powstał na podstawie rozkazu z 10 kwietnia, a czwarty z 8 maja. Numery powinny więc być odwrotne. Chyba, że powstanie pododdziałów zaplanowano wcześniej, a daty wydania rozkazów na piśmie nie mają znaczenia. Ponadto przed 1 sdaplot ( 7 lipca 43' ) powstał 1 sdm ( 9 maja 43' ).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej