Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Elżbieta Batory, co sądzicie o jej legendzie?
     
Storia2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 59.526

Anna Maria..
Stopień akademicki: ...
Zawód: ...
 
 
post 22/10/2009, 21:40 Quote Post

Tak, to daje do myślenia...niemniej jednak wciąż zastanawiam się czemu wiele dowodów tej sprawy zostało zniszczonych, ostał się jedynie testament Elżbiety; nie wiadomo czemu nie była obecna na swoim procesie, czy on był wiarygodnie udokumentowany?...Pewne jest, ze była zdolna do głębokich i trwałych relacji, świadczą o tym słowa testamentu, jedynego chyba zachowanego dokumentu pisanego jej ręką, w którym wspomina o miłości do swego syna. Poza tym, jeśli była próżna, to dlaczego tak mało pozostało po niej portretów? Ciekawią mnie także dalsze losy jej dzieci...
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 23/10/2009, 10:15 Quote Post

QUOTE(Storia2 @ 22/10/2009, 21:40)
Tak, to daje do myślenia...niemniej jednak wciąż zastanawiam się czemu wiele dowodów tej sprawy zostało zniszczonych,



Trupy pochowano lub spalono - wszak nadal istniała obawa, ze Elżbieta była wampirzycą i jej ofiary ożyją wink.gif Poza tym zachowały się przesłuchania z procesu, zeznania jej sług uzyskane na torturach itp Sama Elżbieta nie przynosiła chluby węgierskiej szlachcie, była spokrewniona ze wszystkimi możnymi rodami (nawet swym katem Thurzonem). Sprawę trzeba było szybko uciszyć. Dlatego być może nie skazano Elżbiety na śmierć, bo obawiano się rozgłosu.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Storia2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 59.526

Anna Maria..
Stopień akademicki: ...
Zawód: ...
 
 
post 23/10/2009, 16:01 Quote Post

Tak czy inaczej: kwestia nadal pozostaje otwarta...Myślę jednak, że każdy ma prawo do indywidualnej oceny tej postaci; im większa wiara w człowieka, tym większa nadzieja, że jednak, może nie przejawiała tak dużego okrucieństwa wzgledem ludzi. Pewnie magnaci dążyli do tego by nie skazać jej na karę śmierci, bo to podyktowałoby pospólstwu wzór postępowania z każdym wysoko urodzonym...Uznano by że wiedźma i hrabina są równi wobec prawa, do tego dopuścić nie mozna bylo: wiadomo ze szlachta niejedno miala na sumieniu. Z tego co wiem jej ciało zostało pochowane, niedaleko Czachtic; jedna wersja mowi ze jej cialo odnaleziono poszarpane i pociete... A co na to wszystko jej osierocone dzieci? Nie zainteresowaly sie losem matki? Bardzo zaluje, ze tak malo wiemy o tamtej historii. W kazdym razie wycieczke do Czachtic mam juz zaplanowana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Marta Kuśnierek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 40.291

Zawód: uczen
 
 
post 31/10/2009, 22:16 Quote Post

co do jej dzieci to mogę dodać tylko, że to nieślubne zostało oddane jakieś wieśniaczce (bo przecież kobieta z wysokiego rodu nie mogła mieć nieślubnego dziecka - rzecz oczywista).
nie zabito jej, bo wówczas jej majątek skonfiskowałby król Węgier. a tego rodzinka nie chciała smile.gif No i jak już było powiedziane, sam kat, który ogłosił wyrok był jej krewnym. Z rzeczy jeszcze tu nie wypowiedzianych mogę dodać, że Elżbieta Batory zmarła w swoim zamku 21 sierpnia 1614 roku, a jej śmierć wzbudziła oczywiście wiele plotek. Jedni twierdzili, że hrabina się otruła, inni, że zmarła z głodu, ponieważ została zamurowana. Pewne jest tylko to, że pochowano ją w kościele w Csejthe.

dziwi mnie za to, skąd wziął się przydomek "wampirzycy" ? przecież nie piła ona krwi swoich ofiar! kąpała się w niej, by zachować młodość, a nie sączyła ze złotych pucharów! I nie spała w trumnie smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
broken0dreams
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 62.542

kunegunda wesolek
Stopień akademicki: liceum
Zawód: uczen
 
 
post 22/01/2010, 18:52 Quote Post

Na temat Elżbiety Batory powstało wiele legend.
Na podstawie jej historii powstała gra Stay Alive (fikcja - gra jest motywem przewodnim w filmie o tym samym tytule).
Więzy rodzinne łączą ją nie tylko ze Stefanem Batorym, ale także z ludźmi chorymi na epilepsję i różne choroby psychiczne. Nie wiadomo więc czy jej choroba psychiczna jest dziedziczna czy nabyta.
Wiadomo jednak, że na jej psychikę mogło mieć wpływ wiele tragicznych wydarzeń.


http://pl.wikipedia.org/wiki/El%C5%BCbieta_Batory


Tutaj można poczytać więcej.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
ta sama Rosalia Habsburg
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 62.194

Stopień akademicki: uczen
 
 
post 21/03/2010, 19:06 Quote Post

Elżbieta Batory była postacią historyczną, która mnie najbardziej przeraża. I rzeczywiście straszne jest jeszcze to, że mało o niej wiemy. Ciekawa jestem np. dlaczego, skoro była taka piękna istnieje tak mało jej portretów ?

Tu stronka, gdzie jest np dziewica norymberska używana prawdopodobnie przez Elżbietę i inne ciekawe rzeczy :
http://bathory_pl.w.interia.pl/elizabeth.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
pobandzie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 64.669

 
 
post 7/04/2010, 5:59 Quote Post

[w końcu jeden rozsądny wpis,a już straciłem nadzieję...wiadomo jak w tamtych czasach patrzyli na inteligentne i do tego bardzo bogate kobiety,za całym tym spiskiem stał jej kuzyn Turzo,który nawet zapłacił za to by Elzbiety nie skazano za mordy rytualne i czarną magię(o co sam ją oskarżał),czego skutkiem byłoby spalenie jej na stosie i przepadek majątku na rzecz kościoła,a nie o to mu chodziło smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 7/04/2010, 14:03 Quote Post

QUOTE(pobandzie @ 7/04/2010, 5:59)
[w końcu jeden rozsądny wpis,a już straciłem nadzieję...wiadomo jak w tamtych czasach patrzyli na inteligentne i do tego bardzo bogate kobiety,za całym tym spiskiem stał jej kuzyn Turzo,który nawet zapłacił za to by Elzbiety nie skazano za mordy rytualne i czarną magię(o co sam ją oskarżał),czego skutkiem byłoby spalenie jej na stosie i przepadek majątku na rzecz kościoła,a nie o to mu chodziło smile.gif
*




Thurzo nie przejął jej majątku, nie miał takiego zamiaru. Jego majątek był olbrzymi, a on sam najbardziej wpływową postacią na Górnych Węgrzech. Jej dzieci go odziedziczyły. Thurzo nie oskarżył ją o czary, tylko o morderstwa i inne przestępstwa kryminalne. Bardziej może chodziło o osłabienie pozycji potężnych siedmiogrodzkich Bathorych, ale brak na to dowodów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Tomekarcheo
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 40.905

Zawód: doktorant
 
 
post 12/08/2010, 17:32 Quote Post

Byłem niedawno na Słowacji, odwiedziłem też Czachtice. Dotarłem do literatury historycznej o Elżbiecie autorstwa słowackich historyków. I tak naprawdę bardzo mało wiadomo, większość tego co jest opowiadane to później urobiona legenda.
Po:
1. Uwięzienie i śmierć Elżbiety - popularna jest wersja, że Elżbieta została zamurowana w wieży czachtickiego zamku, a pożywienie podawano jej przez mały otwór. Tymczasem jest to najprawdopodobniej nieprawda, bo dostęp do niej miało kilka osób, m.in. syn i spowiednik. Nie wiadomo jaką śmiercią zmarła. Mówi się, że się powiesiła, lub popełniła innego rodzaju samobójstwo (np. takie jak w filmie "The Countess" [2009]), zmarła w sposób naturalny lub w wyniku pożaru na zamku (jak z kolei przedstawiono w filmie "Bathory" [2008]).
2. Miejsce pochówku - wg źródeł Elżbieta Batory miała być pochowana w kościele w Czachticach w krypcie, gdzie spoczywali inni członkowie jej rodziny. Czy została tam rzeczywiście pochowana nie wiadomo. Jej trumny nie odnaleziono mimo, że w latach 30. XX wieku spenetrowano wszystkie 5 krypt w tym kościele.
3. Portret - w 1990 roku w dość dziwnych okolicznościach zaginął jej portret przechowywany w muzeum w Czachticach. Być może został skradziony przez jakiegoś oszalałego wielbiciela (motyw kradzieży tego portretu co ciekawe jest przedstawiony w filmie "Stay Alive" [2006] i jest on prawdziwy). Inne jej portrety są późniejsze, ten skradziony był oryginalny namalowany za jej życia.
4. "Pani na Czachticach" Jozo Niznanskiego - nie ma to prawie nic wspólnego z prawdą. Jest to bajeczka i to w dodatku marna (powiedziałbym, że grafomańska). Powszechnie jest uznawana ta powieść za źródło wiedzy o Elżbiecie Batory. I stąd potem się biorą różne "kwiatki" - kąpiele w krwi, wystawianie służącej posmarowanej miodem na pastwę pszczół, itd. Autor zaczerpnął nieco z "dzieła" mnich z XIX wieku, który bardzo ubarwił historię Batorówny
5. Potomkowie - co ciekawe do dziś żyją potomkowie Elżbiety Batory w linii prostej. Jest to rodzina Nadasdy. Jeden z jej przedstawicieli jest muzykiem i niedawno skomponował operę o...Elżbiecie Batory, swojej pra...babce.

O procesie i życiorysie napiszę później.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej