Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Śmierć Przemysła II
     
sikora.tomasz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 568
Nr użytkownika: 67.266

Tomasz Sikora
Stopień akademicki: juz dr.:)
Zawód: szperacz :)
 
 
post 29/03/2012, 9:26 Quote Post

QUOTE(hist.ksiazki@gmail.com @ 28/03/2012, 19:30)
Znaczy chodzi Ci o zwłoki książąt gdańskich czy duchy? Bo jako żywo, żywych już nie było smile.gif



Po śmierci Mszczuja II tytuł "książąt Gdańskich" przybierało wielu Piastów (roszcząc sobie mniej lub bardziej uzasadnione prawa do w/w schedy) Najpoważniejszym z nich był m.in. Leszek Kujawski który faktycznie nim przejściowo został po śmierci Przemysła II.

Ten post był edytowany przez sikora.tomasz: 29/03/2012, 9:31
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
hist.ksiazki@gmail.com
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 171
Nr użytkownika: 75.216

Stopień akademicki: KLON SPAMER BANITA
 
 
post 29/03/2012, 11:04 Quote Post

[quote=sikora.tomasz,29/03/2012, 9:26]
CODE
Po śmierci Mszczuja II tytuł "książąt Gdańskich" przybierało wielu  Piastów (roszcząc sobie mniej lub bardziej uzasadnione prawa do w/w schedy)  Najpoważniejszym z nich był m.in. Leszek Kujawski który faktycznie nim przejściowo został po śmierci Przemysła II.

A co ma piernik do wiatraka? Co ma Leszek kujawski do tych książąt gdańskich, których określiłeś jako tych, których tytuł był mocno "naciągany" a sami wywodzili się ze zbuntowanego (w stosunku do Piastów) polskiego rodu. Więc nie ściemniaj kolego, bo wyraźnie chodziło ci o Sobiesławiczów, a nie Piastów. Poza tym to, że ktoś podniósł pretensje do Pomorza Wsch. po śmierci Przemysła, nie oznacza, że nie respektował praw Przemysła za jego życia. Taki drobny szczegół: Przemysł nie miał następcy, więc to ułatwiało podnoszenie pretensji, ale - podkreślam - dopiero po śmierci króla.

ps.
Nie piszemy "książę Gdański", lecz "książę gdański" - takie dziwo w języku polskim, że przymiotniki piszemy małą literą.

Ten post był edytowany przez hist.ksiazki@gmail.com: 29/03/2012, 11:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
sikora.tomasz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 568
Nr użytkownika: 67.266

Tomasz Sikora
Stopień akademicki: juz dr.:)
Zawód: szperacz :)
 
 
post 30/03/2012, 21:34 Quote Post

QUOTE(hist.ksiazki@gmail.com @ 29/03/2012, 11:04)
A co ma piernik do wiatraka? Co ma Leszek kujawski do tych książąt gdańskich, których określiłeś jako tych, których tytuł był mocno "naciągany" a sami wywodzili się ze zbuntowanego (w stosunku do Piastów)  polskiego rodu. Więc nie ściemniaj kolego, bo wyraźnie chodziło ci o Sobiesławiczów, a nie Piastów.


napisałem jasno o co mi chodziło głównym pretendentem do księstwa gdańskiego był właśnie Leszek kujawski a skoro wolisz mi "udowadniać" na siłę że "wiesz lepiej co ja myślę" to już twój problem a nie mój.


QUOTE(hist.ksiazki@gmail.com @ 29/03/2012, 11:04)
Poza tym to, że ktoś podniósł pretensje do Pomorza Wsch. po śmierci Przemysła, nie oznacza, że nie respektował praw Przemysła za jego życia.


tak się dziwnie składa że ów tytuł nosił i ojciec Leszka kujawskiego. A czy kolega wie przynajmniej dlaczego rościł sobie prawo do tej schedy czy też tego w wiki nie było ? cool.gif

Ten post był edytowany przez sikora.tomasz: 30/03/2012, 21:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
hist.ksiazki@gmail.com
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 171
Nr użytkownika: 75.216

Stopień akademicki: KLON SPAMER BANITA
 
 
post 30/03/2012, 21:52 Quote Post

[quote=sikora.tomasz,30/03/2012, 21:34]
CODE
napisałem jasno o co mi chodziło głównym pretendentem do księstwa gdańskiego był właśnie Leszek kujawski a skoro wolisz mi "udowadniać" na siłę  że "wiesz lepiej co ja myślę" to już twój i twego lekarza problem a nie mój.

Jasno to napisałeś, że chodzi ci o ród urzędniczy, który zbuntował się przeciwko Piastom. Więc nie kombinuj teraz jak kuń pod górkę.

CODE
tak się dziwnie składa że ów tytuł nosił i ojciec Leszka kujawskiego. A czy kolega wie przynajmniej dlaczego rościł sobie prawo do tej schedy czy też tego w wiki nie było ? B)

Ha ha, jakie też smieszne drogi ignorancie. Siemomysł inowrocławski był mężem Salomei, córki Sambora II lubiszewsko-tczewskiego. Bardzo wątpię w to, że Siemomysł kiedykolwiek użył tytułu "książę pomorski" czy "książę gdański" - więc proszę o podanie źródła. Siemomysł i jego żona podnosili tylko pewne pretensje do księstwa lubiszewsko-tczewskiego, ale i te wyłącznie w latach 1278 (śmierć Sambora II) - 1280 (umowa między Siemomysłem i Salomeą, a Mściwojem II).
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
sikora.tomasz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 568
Nr użytkownika: 67.266

Tomasz Sikora
Stopień akademicki: juz dr.:)
Zawód: szperacz :)
 
 
post 30/03/2012, 22:15 Quote Post

QUOTE(hist.ksiazki@gmail.com @ 30/03/2012, 21:52)
Jasno to napisałeś, że chodzi ci o ród urzędniczy, który zbuntował się przeciwko Piastom. Więc nie kombinuj teraz jak kuń pod górkę.


a może kolega przestanie mi udowadniać w końcu że "wie lepiej co ja myślę" skoro sam najwyraźniej nie wie co sam myśli "D .....


QUOTE(hist.ksiazki@gmail.com @ 30/03/2012, 21:52)
więc proszę o podanie źródła.


kod. dypl wpl. (cytowany tez w kod. dypl. maz)

Ten post był edytowany przez sikora.tomasz: 30/03/2012, 22:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
hist.ksiazki@gmail.com
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 171
Nr użytkownika: 75.216

Stopień akademicki: KLON SPAMER BANITA
 
 
post 30/03/2012, 22:22 Quote Post

[quote=sikora.tomasz,30/03/2012, 22:15]
CODE
a może kolega przestanie mi udowadniać w końcu że "wie lepiej co ja myślę" skoro sam najwyraźniej nie wie co sam myśli "D .....

Polszczyzna kolegi jest dość słaba, więc może rzeczywiście kolega pisząc o rodzie urzędniczym zbuntowanym przeciwko Piastom miał na myśli samych Piastów.

CODE
kod. dypl wpl. (cytowany tez w kod. dypl. maz)

Proszę podać NUMER dokumentu z KDW.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej