Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Powszechna 1870-1939, J. Prokopczuk
     
insolintje
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 56.124

Pawe³ Baran
Zawód: uczen liceum
 
 
post 21/10/2009, 13:33 Quote Post

Witam wszystkich. Mam drobne pytanie: czy uważacie że jest to wartościowa pozycja? Mam wydanie z roku 1984, czy jest to wiarygodne źródło?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 21/10/2009, 15:19 Quote Post

QUOTE(insolintje @ 21/10/2009, 14:33)
czy uważacie że jest to wartościowa pozycja? Mam wydanie z roku 1984, czy jest to wiarygodne źródło?


Po pierwsze - to nie jest źródło, ale opracowanie. Choć oczywiście owo opracowanie jako źródło też można potraktować - tyle że raczej nie o to Ci chodzi. wink.gif
Po drugie - fakty zasadniczo się zgadzają. Ale ich dobór, a przede wszystkim interpretacja zdecydowanie odstają od współczesnych standardów. Innymi słowy - książka bardzo wyraźnie przynależy do tzw. "minionej epoki". wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
MichałMM
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 58.187

Michal Michalski
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: student
 
 
post 26/10/2009, 10:38 Quote Post

Podręcznik nie jest źródłem, i nigdy nie będzie. Jest to tylko OPRACOWANIE. Można potraktować tą ksiżkę jako podręcznik, ale tylko w zakresie faktografii, ale na interpretacje trzeba uważać. Jest to poza tym podcznik napisany do szkoły średniej. Mamy obecnie na rynku, kilka ciekawszych i o wiele bogatszych podręczników. Wymienię choćby Chwalbę - "Historia powszechna wiek XIX", czy Czubińskiego "Historia powszechna XX w.", ewentualnie Wydawnictwo Kurpisz wydało kilka lat temu 2 grube tomy dotyczące okresu międzywojennego, a także inne pozycje są dostępne na rynku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej