Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stanisław Kopik, pseudonim "Zemsta"
     
Gurewicz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 58.154

 
 
post 1/09/2009, 6:48 Quote Post

Witam wszystkich użytkowników, jako, że jest to mój pierwszy post na forum(na które zdarza mi się zaglądać od dłuższego czasu).Interesuje mnie osoba Stanisława Kopika "Zemsty", partyzanta z okolic Żywca(Rajcza, Milówka etc.) i wszelkie informacje z nią związane.Sprawdziłbym to sam, ale szczerze mówiąc nie jestem pewien jak powinienem się zabrać za takie poszukiwanie;).Wszelka pomoc będzie mile widziana(literatura równieżbiggrin.gif)

PS:Najważniejsza dla mnie jest moralna ocena tej postaci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 1/09/2009, 8:15 Quote Post

QUOTE(Gurewicz @ 1/09/2009, 7:48)
Witam wszystkich użytkowników, jako, że jest to mój pierwszy post na forum(na które zdarza mi się zaglądać od dłuższego czasu).Interesuje mnie osoba Stanisława Kopika "Zemsty", partyzanta z okolic Żywca(Rajcza, Milówka etc.) i wszelkie informacje z nią związane.Sprawdziłbym to sam, ale szczerze mówiąc nie jestem pewien jak powinienem się zabrać za takie poszukiwanie;).Wszelka pomoc będzie mile widziana(literatura równieżbiggrin.gif)

PS:Najważniejsza dla mnie jest moralna ocena tej postaci.
*


niewiele tego będzie ...
Najlepiej chyba będzie poszukać w publikacjach tyczących samego "Bartka"-Henryka Flame
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gurewicz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 58.154

 
 
post 1/09/2009, 10:34 Quote Post

Hmm, w ramach wyjaśnienia dodam, że jest to mój stosunkowo bliski krewny, mam zamiar skontaktować się z jego żoną, jeżeli ktoś jest zainteresowany uzyskanymi informacjami to mogę się z chęcią podzielić
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 1/09/2009, 20:20 Quote Post

Kiedys MON wydal w seri "Zoltego Tygrysa" ksiazeczke" Na tropach Zemsty"
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Artur P.
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 581
Nr użytkownika: 13.086

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 3/09/2009, 18:21 Quote Post

Polecam:

Tomasz Kurpierz, Przemysław Piątek, "Dobić wroga". Aparat represji wobec podziemia zbrojnego na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie (1945-1947), Katowice-Kraków 2007;
Dariusz Węgrzyn, Aparat bezpieczeństwa państwa wobec środowisk narodowych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1945-1956, Katowice-Kraków 2007;
Tomasz Greniuch, Król Podbeskidzia. Biografia kpt. Henryka Flame "Bartka", Kęty 2008;
Maciej Korkuć, Zostańcie wierni tylko Polsce... Niepodległościowe oddziały partyzanckie w Krakowskiem (1944-1947), Kraków 2002.

W ww. publikacjach znajdziesz namiary na wcześniejszą literaturę. Jeżeli chcesz drążyć temat dalej, wizyta w IPN jest niezbędna (ww. książki będą stanowiły dużą pomoc, gdyż zaopatrzone w liczne przypisy ułatwią Ci kwerendę).
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 4/09/2009, 13:22 Quote Post

Przy okazji archiwaliów - ciekawi mnie jedna rzecz: co się stało z archiwaliami konspiracji AK i post-akowskiej tudzież ogólnie antykomunistycznej (WiN, NSZ i cala reszta)? Część dokumentacji pewnie uległa zniszczeniu, część zapewne wciąż pozostaje ukryta, ale prawie na pewno organa bezpieczeństwa jakąś część tych dokumentów przejęły w toku prowadzonych działań przeciwko antykomunistycznemu podziemiu. Czy to trafiło do archgiwów SB/MSW i z nich do IPN? Czy może gdzie indziej?
 
Post #6

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 4/09/2009, 13:35 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 4/09/2009, 14:22)
Przy okazji archiwaliów - ciekawi mnie jedna rzecz: co się stało z archiwaliami konspiracji AK i post-akowskiej tudzież ogólnie antykomunistycznej (WiN, NSZ i cala reszta)? Część dokumentacji pewnie uległa zniszczeniu, część zapewne wciąż pozostaje ukryta, ale prawie na pewno organa bezpieczeństwa jakąś część tych dokumentów przejęły w toku prowadzonych działań przeciwko antykomunistycznemu podziemiu. Czy to trafiło do archgiwów SB/MSW i z nich do IPN? Czy może gdzie indziej?
*


większość jest w AAN
aan

Część w-Fundacja Archiwum Pomorskie Armii Krajowej:
(Archiwum Pomorskie, składa się ok. 12 mb. akt, które są podzielone na pięć grup: zbiór o nazwie Akta Okręgu Pomorskiego ZWZ-AK, Akta Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", zbiór 1917 teczek osobowych żołnierzy konspiracji pomorskiej, niewielki zbiór spuścizn i kolekcji, na które składają się materiały historyków oraz zbiór 80 teczek problemowych, których zawartość stanowią materiały wtórne gromadzone przez pracowników Fundacji, dotyczące konspiracji pomorskiej oraz sytuacji na terenie okupowanego Pomorza. W tym szczególnie cenne archiwum Szefa Sztabu Komendy Okręgu z lat 1944 i 1945.
Drugi dział Fundacji - Archiwum Wojennej Służby Kobiet - to obecni ok. 11 mb. akt, na które składa się 3278 teczek osobowych kobiet-żołnierzy, materiały Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz teczki problemowe, których zawartość stanowią materiały wtórne dotyczące wojennej służby kobiet.
Trzeci dział zbiorów Fundacji, który powstał niemal wyłącznie na podstawie materiałów zgromadzonych przez Elżbietę Zawacką przed 1990 rokiem to Archiwum Wydziału Łączności Zagranicznej ZWZ-AK "Zagroda". Materiały składające się na ten dział to ok. 4 mb. akt, które nie doczekały się jeszcze całkowitego opracowania z wyjątkiem 230 teczek osobowych.
Odrębną grupę materiałów gromadzonych przez Fundację stanowią muzealia, liczące obecnie 100 eksponatów. Na zbiór ten składają się odznaczenia, medale, mundury oraz pojedyncze obrazy i tablice pamiątkowe.)
Dużo materiałów jest w terenowych oddziałach IPN-u.
Pdobnie ma się z dokumentami NSZ.


 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 4/09/2009, 15:48 Quote Post

QUOTE(Freedomkostka @ 4/09/2009, 16:38)
Mnie interesuje gdzie są raporty milicyjne (i każde inne państwowe) z tamtego okresu. [...]
*


[...]Jeśli interesują Cię zasoby po MO udaj się do IPN acz wcześniej zapoznaj się z:
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2005 roku w sprawie sposobu i trybu udostępniania materiałów archiwalnych znajdujących się w archiwach wyodrębnionych, podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, szefowi Agencji Wywiadu, Szefowi Kancelarii Sejmu, Szefowi Kancelarii Senatu i Szefowi Kancelarii Prezydenta (Dz. U. Z 2005 r. Nr 29, poz. 1847
Zarządzenie Nr 45 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2008r. w sprawie postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w archiwach wyodrębnionych podległych Ministrowi Spraw wewnętrznych i Administracji
Zarządzenia nr 920 Komendanta Głównego Policji z dnia 11 września 2008 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań w zakresie działalności archiwalnej w Policji )Dz. U.rz. KGP z 2008 r. Nr 16 poz. 95

Większość komend wojewódzkich ma archiwa; poza tym co zostało przekazane IPN-i
Pamiętać trzeba że zgodę na udostępnienie wydaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji lub osoby przez niego upoważnione.
Zgodę na udostępnienie akt wytworzonych przed 30 laty wydaje Komendant Główny Policji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 6/09/2009, 8:48 Quote Post

Widze, że poniektórzy powinni pisywac na na forach jakiejś fantastyki a nie historii. Najpierw proponuje poszperaj trochę w archiwach a potem zabieraj głos w tematyce co i gdzie. Bo tylko wprowadzasz w błąd innych niewiedzących ale szukających
A teraz po kolei:
Przy okazji archiwaliów - ciekawi mnie jedna rzecz: co się stało z archiwaliami konspiracji AK i post-akowskiej tudzież ogólnie antykomunistycznej (WiN, NSZ i cala reszta)? Część dokumentacji pewnie uległa zniszczeniu, część zapewne wciąż pozostaje ukryta, ale prawie na pewno organa bezpieczeństwa jakąś część tych dokumentów przejęły w toku prowadzonych działań przeciwko antykomunistycznemu podziemiu. Czy to trafiło do archgiwów SB/MSW i z nich do IPN? Czy może gdzie indziej?

Archiwalia konspiracyjne: część zostałą zniszczona w/po wojnie. część do dzisiaj nie odnaleziona (zakopana gdzieś w puszkach, schowana na strychach, bunkrach itp), część została przechwycona przez UB- ta dzisiaj jest albo w IPNie albo trafiała do Archiwum Państwowego, AAN, część przekazana do Archiwów Państwowych lub dużo rzadziej IPNu.


materiały milicyjne
- czyli co konkretnie, jaki okres? Tego trzeba szukać w IPNie, coś będzie, ale nigdy się tym nie interesowałe, niech Artur P. napisze ile tego jest.


Małe sprostowanie, wszystkie Komendy Wojewódzkie policji mają własne archiwa w swoich miejscowościach.

IPN nic nie filtruje, masz katalogi szukasz i zamawiasz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Artur P.
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 581
Nr użytkownika: 13.086

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 6/09/2009, 10:29 Quote Post

QUOTE
- czyli co konkretnie, jaki okres? Tego trzeba szukać w IPNie, coś będzie, ale nigdy się tym nie interesowałe, niech Artur P. napisze ile tego jest.


W oparciu o własne badania prowadzone w lubelskim oddziale IPN mogę stwierdzić, że akta MO za lata 1944-56 stanowią bardzo bogaty i - jeśli chodzi o sprawozdawczość - kompletny zbiór. Zachowały się (chyba) wszystkie sprawozdania i meldunki dekadowe KW MO i komend powiatowych. Do tego dochodzą rejestry śledztw i dochodzeń, bogaty materiał fotograficzny i historyczny oraz akta osobowe funkcjonariuszy. Materiały są bardzo ciekawe i często zaskakujące, np. ostatnio natrafiłem na fajne sprawozdanie w którym opisano jak placówka ORMO, wsparta przez funkcjonariuszy MO, stoczyła przez pomyłkę niemal regularną bitwę z pododdziałem KBW koło Lubartowa (jedni i drudzy myśleli, że zaatakował ich oddział "Uskoka" lub "Szatana"). Po obu stronach byli zabici i ranni, a wszystko rozrysowane na szczegółowej mapce wink.gif

Idąc za radą Bartka radzę ignorować komuszka. Administracja forum po raz kolejny toleruje agresywne wypowiedzi człowieka, który psioczy na prawo i lewo, nie wnosi nic merytorycznego do dyskusji i w sumie g... wie o tym co pisze, np.
QUOTE
Mnie interesuje gdzie są raporty milicyjne (i każde inne państwowe) z tamtego okresu. Nie zdziwyłbym się gdyby okazało się że zostały zniszczone, bo jak od solidarnuchów biorą pieniądze kilkaset milionów rocznie to nie wypada krytykować ich pupilków.


Zainteresowanych archiwaliami odsyłam do podstrony IPN na której opisano szczagółowo zasób BUiAD i OBUiAD-ów:
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/39/1500/BUiAD.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 6/09/2009, 10:33 Quote Post

QUOTE("rower")
część została przechwycona przez UB- ta dzisiaj jest albo w IPNie albo trafiała do Archiwum Państwowego, AAN, część przekazana do Archiwów Państwowych lub dużo rzadziej IPNu.

A jak wyglądała sprawa "rozdziału" tych dokumentów do owych instytucji?
Sądziłem, że jak trafiły do archiwów MSW to już tam zostrały w całości, a potem do IPN -a tu niespodzianka...
Czyżby już na etapie UB/SB/MO były te dokumenty selekcjonowane i część - uznane za nieprzydatne? - wydawana innym instytucjom?
Czy dopiero po 1989 roku te zasoby archiwalne "post-antykomunistyczne" zostały tak porozdzielane?
 
Post #11

     
rower
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 40.288

Zawód: historyk
 
 
post 6/09/2009, 17:48 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 6/09/2009, 10:33)
QUOTE("rower")
część została przechwycona przez UB- ta dzisiaj jest albo w IPNie albo trafiała do Archiwum Państwowego, AAN, część przekazana do Archiwów Państwowych lub dużo rzadziej IPNu.

A jak wyglądała sprawa "rozdziału" tych dokumentów do owych instytucji?
Sądziłem, że jak trafiły do archiwów MSW to już tam zostrały w całości, a potem do IPN -a tu niespodzianka...
Czyżby już na etapie UB/SB/MO były te dokumenty selekcjonowane i część - uznane za nieprzydatne? - wydawana innym instytucjom?
Czy dopiero po 1989 roku te zasoby archiwalne "post-antykomunistyczne" zostały tak porozdzielane?
*



Rozdział amterialów konspiracyjnych będacych w zasobie UB/SB nastąpił po 1990r. już w Archiwum UOP.
Owszem materiały te były poukładane w katalogi organziacyjne, zachwały się ich stare spisy, nie powiem liczace po kilka tysięcy dokuemntów, gazet, ulotek itp.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
TWG
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 58.331

Zawód: historyk
 
 
post 8/09/2009, 19:30 Quote Post

Witam
Proszę o kontakt z Kolegą poszukującym wiadomości na temat Kopika "Zemsty". Jestem autorem "Króla Podbeskidzia" - biografii kpt. Henryka Flame. Obecnie realizuję projekt Żołnierze Wyklętej Armii, który jest zbiorem biogramów żołnierzy Zgrupowania "Bartka" w tym Kopika. Finalną formą projektu ma być książka-album prezentująca biogramy i zdjęcia wszystkich żołnierzy kpt Flame.
Poniżej wklejem obszerny fragment dotyczący Kopika a pochodzący z mojej książki:

"W tak beznadziejnym dla zgrupowania okresie przyłączył się do niego ppor. LWP Stanisław Kopik, który w niedługim czasie zorganizował własny oddział leśny podlegający „Bartkowi”. Od tego czasu oddział „Zemsty” (taki pseudonim obrał sobie Kopik) stał się najaktywniejszym odziałem leśnym zgrupowania „Bartka”.
Por. Stanisław Kopik urodził się 15 VIII 1914 r. w Słomczynie koło Jeziornej w województwie warszawskim. Od 1936 r. służył w 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. Pułk został włączony do Warszawskiej Brygady Motorowej dowodzonej przez płk. Stefana Roweckiego, a w kampanii wrześniowej 1939 r. walczył pod Tomaszowem Lubelskim. W okresie okupacji niemieckiej Kopik był żołnierzem ZWZ, następnie AK Obwodu Garwolińskiego „Gołąb”. Wchodził w skład drużyny dowodzonej przez N.N. „Zająca”. W 1941 r. został postrzelony przez Niemców na polach pod Garwolinem, a następnie, zagrożony aresztowaniem, ukrywał się. W lipcu 1944 r. wstąpił do LWP, gdzie awansował do stopnia porucznika i został dowódcą placówki granicznej w Rajczy na południu Polski . W lipcu 1946 r. zagrożony dekonspiracją i aresztowaniem uciekł z jednostki i przyłączył się do oddziału dowodzonego przez Gustawa Matusznego ps. „Orzeł Biały”.
Więcej światła na okoliczności przyłączenia się Kopika do zgrupowania „Bartka” rzucają Józef Piwowar i Stanisław Bury, łącznik w oddziale „Zemsty”.
Odległa i anonimowa placówka jaką była Rajcza, stała się znakomitym miejscem dla oficera LWP z akowską przeszłością, jakim był Kopik, liczący na to, że to odosobnione miejsce zatrze pamięć o jego „reakcyjnej”, według obowiązującego wówczas języka, przeszłości. Zdarzył się jednak fatalny wypadek. Podczas wypasu wojskowych koni w odległych Bieszczadach przez podkomendnych por. Kopika doszło do bezprawnej rekwizycji przydziału siana dla koni z placówki w Rajczy przez żołnierzy Armii Czerwonej. Żołnierze Kopika postanowili bronić należącego się im przydziału i w wynikłej szarpaninie został zabity sowiecki żołnierz. Banalny z pozoru spór nabrał dramatycznego obrotu. Por. Kopik rozkazał niezwłocznie wracać z Bieszczad do Rajczy swoim podkomendnym z zamiarem jak najszybszego załagodzenia sytuacji. Było już jednak za późno. NKWD zażądało od UB wydania winowajców śmierci sowieckiego żołnierza. Wówczas bezpieka „przypomniała” sobie o przeszłości Kopika. Do placówki w Rajczy zadzwonił urzędnik UB z rozkazem niezwłocznego rozbrojenia i aresztowania dowódcy. Traf chciał, że telefon, zwykle odbierany przez zastępcę dowódcy, odebrał sam Kopik, czego wydający przez telefon rozkaz pracownik UB nie wiedział. Ostrzeżony dowódca, spodziewający się po odebranym telefonie najgorszego, postanowił wszystko postawić na jedną kartę. Z mocnym postanowieniem dezercji i przyłączenia się do działającej w okolicy partyzantki antykomunistycznej wyprowadził swoich żołnierzy przed budynek strażnicy i w dosadnych słowach przedstawił swój zamiar. Wszyscy żołnierze, w sumie ponad 20, podzieliło pogląd swojego komendanta. 6 lipca 1946 r. żołnierze strażnicy granicznej w Rajczy na czele z dowódcą por. Stanisławem Kopikiem przyłączyło się do zgrupowania „Bartka”, a konkretnie do oddziału „Orła Białego” operującego w bezpośrednim sąsiedztwie placówki w Rajczy. Kopik przyjął pseudonim „Zemsta” i rozpoczął energiczną pracę konspiracyjną, werbując między innymi w szeregi swojej grupy byłych żołnierzy AK zagrożonych aresztowaniem, dzięki czemu w szybkim czasie usamodzielnił swój oddział, stając się postrachem miejscowych służb bezpieczeństwa."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 10/09/2009, 9:33 Quote Post

Wątek okołoipeenowski został usunięty

Dyskusja na temat IPN znajduje się w osobnym temacie (prosze sobie poszukać). Ten temat jest dość konkretny i jego autor oczekuje konkretnych odpowiedzi.

Zadawane nieustannie pytania przez użytkownika Freedomkostka zostały sklasyfikowane jako spam i tak tez potraktowane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Gurewicz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 58.154

 
 
post 10/09/2009, 20:58 Quote Post

Dziękuje bardzo za wszelkie podane informacje.Myślę, że wątek można uznać za skończony(chociaż jeżeli ktoś potrafi odpowiedzieć-będe wdzięczny), cytat pana Greniuchy był naprawdę użyteczny.Jestem również na tropie wszelkiej podanej literatury:).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej