Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powstanie w Judei 66-74 n.e. - M. Byra
     
Shell
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.116
Nr użytkownika: 19.685

 
 
post 25/05/2011, 12:06 Quote Post

Za Wanaxem:
Wybuch wielkiego powstania żydowskiego w 66 r. był tragicznym – choć niekoniecznie nieuniknionym – zwieńczeniem rzymskich rządów w Judei. Był również początkiem krwawej wojny, wojny o której opowiada niniejsza książka. Z jednej strony walczyła w niej najlepsza armia starożytności, stojąca niemal u szczytu swej potęgi. Z drugiej desperacko odważni powstańcy, nieraz zdecydowani poświęcić wszystko dla zwycięstwa. W trakcie lektury Czytelnik będzie miał okazję poznać przebieg rzymsko-żydowskich zmagań, odtworzony na podstawie zachowanych źródeł literackich i archeologicznych. Ale nie tylko. Będzie mógł ocenić potencjał zawodowej armii rzymskiego Imperium, szeroko opisanej w jednym z pierwszych rozdziałów, oraz zrozumieć motywacje i cele różnych odłamów ruchu powstańczego. Być może – taką przynajmniej nadzieję żywi autor – zdoła też uzyskać odpowiedź na pytanie: czy Żydzi mieli jakiekolwiek szanse na zwycięstwo, a jeśli tak, to dlaczego je zaprzepaścili?
(notka wydawcy)



Notka o autorze:

Mateusz Byra (ur. 1975) – absolwent wydziałów Prawa i Administracji oraz Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autor artykułów publikowanych na łamach magazynu „Taktyka i Strategia” oraz czasopism studenckiego ruchu naukowego. Swoje obecne badania koncentruje na historii wojskowości rzymskiej w okresie pryncypatu.

Seria: Bitwy/Taktyka # 34

Spis treści:

Wstęp

1. Geneza i wybuch powstania w Judei

1.1. Geneza powstania

1.2. Wybuch powstania

2. Przeciwnicy – organizacja i uzbrojenie

2.1. Organizacja armii rzymskiej w I wieku n.e.

2.2. Żolnierze rzymscy - rekrutacja i warunki służby

2.3. Armia rzymska - uzbrojenie

2.3.1. Uzbrojenie i wyposażenie osobiste

2.3.2. Machiny miotające

2.3.3. Budowle (urządzenia) oblężnicze

2.3.4. Machiny niszczycielskie

2.4. Siły zydowskie - organizacja i uzbrojenie

3. Działania wojenne w 66 r.

3.1. Wyzwolenie Judei

3.2. Wyprawa Cestiusza Gallusa

3.3. Dzialania powstańców zimą 66/67 r.

4. Ofensywa armii Wespazjana w 67 r.

4.1. Oblężenie Jotopaty

4.2. Działania wojenne w zachodniej Galilei i w Galaunitydzie

5. Odroczony wyrok – powstanie w latach 68–70

5.1. Upadek rządu Ananosa i rzymska kampania 68 r.

5.2. Powstanie w okresie rzymskiej wojny domowej

6. Oblężenie Jerozolimy w 70 r.

6.1. Przygotowania i początek oblężenia

6.2. Zdobycie tzw. pierwszego i drugiego muru

6.3. Zdobycie twierdzy Antonia i Świątyni

6.4. Zdobysie gornego Miasta i zakończenie oblężenia

7. Działania wojenne 71–74 r.

7.1. Zdobycie Herodionu i Macherontu

7.2. Oblężenie Masady

Zakończenie

Bibliografia

Spis map i schematów

Ilustracje cz.-b.: 11
Mapy kolorowe: 16
Miejsce i nr wydania: Zabrze, I wydanie
Waga: 314 g
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 9/06/2011, 16:28 Quote Post

Czytał już ktoś? Właśnie zamówiłem książkę, ale chętnie bym już dziś zapoznał się z waszą opinią na jej temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 9/06/2011, 23:35 Quote Post

Już nawet przeczytałem biggrin.gif
Bardzo fajna rzecz - co prawda w znacznej mierze oparta na dziełach Józefa Flawiusza, ale nie tylko; do tego sporo odwołań do prac nt. archeologii starożytnej Judei, militariów, społeczeństwa, polityki... naprawdę warta przeczytania.
 
Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 9/06/2011, 23:38 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 9/06/2011, 23:35)
Już nawet przeczytałem biggrin.gif
Bardzo fajna rzecz - co prawda w znacznej mierze oparta na dziełach Józefa Flawiusza,

A jak z podejściem do tego źródła?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 9/06/2011, 23:41 Quote Post

Krytycznie. Wskazuje na "koloryzowanie", powiększanie zasług, skrywanie błędów, sprzeczności między "Wojną żydowską" i "Autobiografią"... generalnie stosunek prawidłowy czyli konfrontacja z innymi źródłami.
 
Post #5

     
matigeo
 

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.736
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier
 
 
post 10/06/2011, 0:03 Quote Post

Lepsze od HB-ka o Masadzie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 10/06/2011, 7:37 Quote Post

QUOTE(matigeo @ 10/06/2011, 1:03)
Lepsze od HB-ka o Masadzie?
*



Jasne że lepsze.

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 10/06/2011, 8:31 Quote Post

Znam autora osobiście, kilka razy z nim rozmawiałem, toteż choć mnie ten temat mało interesuję ciekawy jestem opinii o jego pracy - widzę że są bardzo dobre. UMCS zawsze wydawał dobrych starożytników, to zasługa przede wszystkim Tadeusza Łoposzki, niestety po śmierci prof. Morawieckiego przez siedem lat nie miał samodzielnego pracownika naukowego, co blokowało mocno jego rozwój.

Ten post był edytowany przez karolz77: 10/06/2011, 8:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 10/06/2011, 10:45 Quote Post

QUOTE(matigeo @ 10/06/2011, 0:03)
Lepsze od HB-ka o Masadzie?
*



Habeka przeglądałem pobieżnie, ale biorąc pod uwagę różne opinie, napisanie czegoś słabszego byłoby chyba niezłym wyczynem wink.gif

Książkę Infortu właśnie rozpakowałem. Co można ocenić na pierwszy rzut oka? liczbę stron, oprawę graficzną i bibliografię. A więc - książka jest gruba ale nie za gruba wink.gif, zawiera kilkanaście fajnych kolorowych mapek i planów "3 D", bibliografia liczy 130 pozycji w różnych językach (gł. polskim i angielskim), w tym 23 źródłowych.
So far so good...
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 15/06/2011, 20:04 Quote Post

Hej,
ja także jestem już po lekturze. Książka bardzo sprawnie napisana, aż przyjemnie się ją czyta. Też jestem pod wrażeniem znajomości przez autora współczesnej literatury oraz skali wykorzystania źródeł archeo. Okazuje się, że sporo rzeczy z Flawiusza da się zweryfikować, tak na korzyść, jak i na niekorzyść tego pisarza. Bardzo dobrze jest przedstawiona skomplikowana sytuacja społeczna żydów przed wybuchem wojny.
Dużo i szczegółowo pisze o oblężeniach - ale wydaje się, że z uwgai na specyfikę tej wojny można było napisać jeszcze więcej o ówczesnych technikach oblężniczych. Warto by napisać coś więcej o parametrach i mozliwościach machin miotających.

Zabrakło mi natomiast rozdziału wprowadzającego, poświęconego geografii, demografii i gospodarce Palestyny. Przecież bez omówienia tych zagadnień trudno zrozumieć, jak lud zamieszkujący kraik o powierzchni jakchś 15.000 km kw. zdołał przez kilka lat toczyć wojnę z Rzymem, będącym przecież u szczytu swojej potęgi. Przeciwko żydom wysłano przecież aż 60-tysięczną armię, a w przeszłości znacznie mniejsze armie rzymskie rzucały na kolana wrogie imperia. Interesująca jest wzmianka, że ludnosć Galilei jest szacowana obecnie na 600.000 osób, a Jerozolima była przed wybuchem wojny wielkim miastem, zamieszkałym przez ok. 100.000 ludzi. W czasie powstania istotnie ludność jej mogła ulec potrojeniu.


Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #10

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 16/06/2011, 7:17 Quote Post

Jestem w trakcie lektury i uważam, że książka jest wciągająca. Temat w sumie nie wywołuje u mnie drżenia rąk, ale autor popularyzuje go bardzo sprawnie. Szkoda, że rozdział o siłach zbrojnych powstańców jest taki krótki - niestety wiedza na ten temat nie pozwala na więcej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 15/07/2011, 14:41 Quote Post

Świetnie napisana książka, od której nie mogłem się wprost oderwać (świetny styl).

Edytorsko na bardzo wysokim poziomie (nie znalazłem żadnej literówki) - dobre, kolorowe mapki, jak również świetne ilustracje graficzne poszczególnych twierdz w kolejnych fazach oblężenia.

Autor dokonuje krytycznej analizy Józefa Flawiusza, jak również zręcznie korzysta z innych źródeł i literatury przedmiotu. Książkę uznaję za jedną z lepszych w całej serii oraz gorąco polecam.

Nowaczyk został tym samym zdeklasowany do roli makulatury. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 31/07/2011, 23:10 Quote Post

Witam.
Właśnie przeczytałem i zgadzam się z przedmówcami, książka bardzo dobra, napisana przyjemnym stylem. Znakomita praca ze źródłami, temat opracowany wyczerpująco.
Co do ilustracji graficznych przedstawiających twierdze - w 2008 wyszedł Fortress nr 65 "The Forts of Judaea 168 BC-AD 73. From the Maccabees to the Fall of Masada". Oprócz umocnień Jerozolimy i Masady, na str. 49-50 zawiera on plan i rekonstrukcję fortyfikacji Gamali.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 31/07/2011, 23:40 Quote Post

No, cóż po tych recenzjach nie wypada nic innego, jak kupiś tę książkę i sprawdzić jak daleko za oknem wyląduje "nowaczyk"... sleep.gif rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Elevander
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 70.565

Tomasz
Zawód: Miles Christi
 
 
post 3/09/2011, 13:00 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 31/07/2011, 23:40)
No, cóż po tych recenzjach nie wypada nic innego, jak kupiś tę książkę i sprawdzić jak daleko za oknem wyląduje "nowaczyk"... sleep.gif  rolleyes.gif
*


Zamówiłem wczoraj i po przeczytaniu opinii w tym temacie jestem zdecydowanie pozytywnie nastawiony do książki. W istocie Nowaczyk nie napisał Masady najlepiej... No, ale nie będę wyrzucał jej przez okno. Przywiązanie do serii musi być tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej