Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
14 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy polski poeta XX wieku
 
Który poeta XX wieku był najlepszy?
Leopold Staff [ 4 ]  [4.76%]
Jan Kasprowicz [ 3 ]  [3.57%]
Julian Tuwim [ 9 ]  [10.71%]
Antoni Słonimski [ 0 ]  [0.00%]
Jarosław Iwaszkiewicz [ 1 ]  [1.19%]
Krzysztof Kamil Baczyński [ 8 ]  [9.52%]
Tadeusz Różewicz [ 2 ]  [2.38%]
Zbigniew Herbert [ 31 ]  [36.90%]
Czesław Miłosz [ 6 ]  [7.14%]
Wisława Szymborska [ 5 ]  [5.95%]
Bolesław Leśmian [ 6 ]  [7.14%]
Stanisław Barańczak [ 0 ]  [0.00%]
Miron Białoszewski [ 0 ]  [0.00%]
inny [ 9 ]  [10.71%]
Suma głosów: 84
Goście nie mogą głosować 
     
Szeszu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 51.367

Jean Nicolas Arthur Rimbaud
Zawód: Uczen
 
 
post 6/08/2009, 21:08 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 6/08/2009, 19:58)
QUOTE(Szeszu @ 6/08/2009, 20:32)
W innych ?
*


Równie dobrze w "innych" mogłaby być Szymborska... dry.gif
*


Ja równie dobrze mogę powiedzieć "a gdzie Józef Wittlin" ? Obiektywnie rzecz ujmując, chyba Ci dwaj poeci nie odegrali na tyle ważnej roli, aby ich tu umieszczać smile.gif


Mój głos, po długim namyśle oddaje na Leopolda Staffa. Poeta ten dobrze odnajdywał się w różnych stylach literackich, jego poezja wielokrotnie ewoluowała. Zaiste trudny to wybór, zważywszy że tyle wspaniałości znajduję się w tej ankiecie. Wybór czysto subiektywny, nie wiem czy przypadkiem temat nie powinien nazywać się "Ulubiony polski poeta XX. wieku"

OverHaul, hm ... czy nie uważasz, że Jasieński to nie ta sama półka co chociażby Czesław Miłosz ? Lepsi poeci od niego nie znaleźli się w tej ankiecie.

Głównie dziwi mnie umieszczenie Jana Kasprowicza, przy jednoczesnym nieumieszczeniu Tetmajera. Tetmajer był poetą młodszym, ostatni tomik poezyj wydał w 1924 roku (w XX wieku wydał 4 tomiki, w XIX podobnie). Ponadto w wieku XX wydał większość twórczości poza-lirycznej (chociażby dramaty : Zawisza Czarny, Rewolucja, Judasz, cykl opowieści : Na skalnym Podhalu, epopeję tatrzańską Legenda Tatr. Tak, wiem że to temat o poezji, ale podając te tytuły zadaję pytanie : czy aby doczepianie do ludźmierskiego poety etykiety "tylko XIX wiek" jest słuszne ? Czy jego poezja "przeterminowała" się 31.12.1900 r. ? xD Dla porównania Jan Kasprowicz debiutował wcześniej, niźli nasz poczciwy Kazimierz smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 6/08/2009, 21:24 Quote Post

Z wymienionych pan Herbert oczywiście. Świetne pióro, styl i serce, a przy tym nie zaprzedał się po wojnie, by zaistnieć w druku jak niejacy nobliści nie przymierzając.

Aha, mam też małą słabość do poezji Jana Mariana Heschelesa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 6/08/2009, 21:34 Quote Post

QUOTE(Szeszu @ 6/08/2009, 21:08)
OverHaul, hm ... czy nie uważasz, że Jasieński to nie ta sama półka co chociażby Czesław Miłosz ?
*
Masz rację, wolę Jasieńskiego. smile.gif Przy tym obiektywnie Miłosz na pewno był wybitniejszy, z tym że nie bardzo wiem co jest punktem tej ankiety.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 6/08/2009, 21:55 Quote Post

QUOTE
Obiektywnie rzecz ujmując, chyba Ci dwaj poeci nie odegrali na tyle ważnej roli, aby ich tu umieszczać

To samo można powiedzieć o Szymborskiej - co takiego niby jest w jej poezji, że należy zawsze stawiać ją na piedestale? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 6/08/2009, 22:26 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 6/08/2009, 22:02)
   I tak w zestawieniu z Szymborską wolę Jasieńskiego , który nie był hipokrytą chocaz i zdarzyło mu się coś ciekawego napisac .

Czyzby Szymborska była hipokryta i nie napisała nic ciekawego?
QUOTE(OverHaul @ 6/08/2009, 21:54)
Wolę Jasieńskiego niż stalin-poetkę Szymborską.

Czytałem jej kilka tomików i nie było tam nic, co by pozwalało ja nazwac Stalinpoetką. Czy zapoaznałes sie z jej tymi tomikami:
Wołanie do Yeti, Sól, Sto pociech, Wszelki wypadek, Wielka liczba, Ludzie na moście, Koniec i początek, Widok z ziarnkiem piasku.
Jeśli nie, to jakbys twierdził, ze Mickiewicz był grafomanem, bo przeciez napisał grafomańska Odę do młodości. a Hebert był kiepski bo pisał żałosne tekściki publicystyczne.
A tak w ogóle to oceniamy poezje czy co insze?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 6/08/2009, 22:31 Quote Post

QUOTE(balum @ 6/08/2009, 22:26)
Czy zapoaznałes sie z jej tymi tomikami:
*

Nie ze wszystkimi, bo nie podobały mi się jej wiersze z różnych okresów twórczości.
QUOTE
Jeśli nie, to jakbys twierdził, ze Mickiewicz był grafomanem, bo przeciez napisał grafomańska Odę do młodości.
A kto stwierdził, że jest grafomańska?
Zachowanie Szymborskiej w określonym czasie budzi we mnie obrzydzenie, tak jak i zachowanie Słonimskiego. Ale Słonimskiego twórczość lubię (pomijając wiadome utwory), a Szymborskiej nie. Jeśli więc oburza Cię nazywanie Szymborskiej stalin-poetką to w porządku, nie muszę tych słów używać w odniesieniu do całej jej osoby.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 6/08/2009, 22:32 Quote Post

Komunistów się wiesza a nie wydaje ich tomiki poezji rolleyes.gif

A tak poza tym to stawiam na Herberta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 6/08/2009, 22:45 Quote Post

A co Szymborska napisała ciekawego ? rolleyes.gif Już się wyraziłem "Palę Paryż " był dla mnie ciekawszy niż dajmy na to ( wiem mashoista ze mnie ) "Widok z ziarnkiem piasku" tomik który kiedyś próbowałem przeczytac . Próba zakończona niepowodzeniem .

Hipokryzja ? Jasne , że tak . W pewnym okresie swej twórczości jawna działalonośc antypolska, po czym u schyłku swego życia, ta hipokrytka chce się wykreowac( oczywiście nie sama ) na jakiegoś wspłóczesnego nam wieszcza narodowego. A pytam się co z Herbertem ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 6/08/2009, 23:30 Quote Post

QUOTE
Zachowanie Szymborskiej w określonym czasie budzi we mnie obrzydzenie

Co obrzydliwego zrobiła Szymborska? Pewnie wyskoczysz z jedna wypowiedzia młodej dziewczyny o podziemiu, za które przeprosiła? No po prostu grzech śmiertelny. Najwazniejsze i jedyne istotne w jej ocenie.
QUOTE
Hipokryzja ? Jasne , że tak . W pewnym okresie swej twórczości jawna działalonośc antypolska, po czym u schyłku swego życia, ta hipokrytka chce się wykreowac( oczywiście nie sama ) na jakiegoś wspłóczesnego nam wieszcza narodowego.

Jaką to antypolską działanośc prowadziła Szymborska? Jej kreowanie się na wieszcza jakoś mi umknęło. Coś na poparcie tej tezy? Jakieś jej wypowiedzi?
QUOTE
Komunistów się wiesza a nie wydaje ich tomiki poezji

Jasieński już nie zyje. Chcesz powiesić trupa?
QUOTE
A kto stwierdził, że Oda do młodości jest grafomańska?

Ja. Czytałem, to wiem.

Niektóre z powyższych wypowiedzi przypominaja kibiców. Kocham Legię, Reszty nienawidzę.
Herbert wielkim poetą był. Za Tren Fortynbrasa należał mu sie Nobel.
Lesmian wielkim poetą był.
Poezja Szymborskiej jest genialna.
Ot różne poetyki. I bardzo dobrze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 7/08/2009, 10:05 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 6/08/2009, 22:07)
Oczywiście.


Która wysyła genialnych Tetmajera i Staffa na śmietnik, a głosi swoją genialność?

QUOTE(Ambioryks @ 6/08/2009, 22:08)
Oczywiście boli mnie to, że Tuwim po wojnie przesedł na stronę komunistów, ale na jego wcześniejszy dorobek poetycki nie miało to wpływu.
*



A czy kwesie polityczne moga wpływać na poetę? Czy Tuwima mamy odrzucać tylko dlatego, że stał się komunistą. Jego poezja była piękna. Nie mówię jedna o poetach, których głównym dominatem był socrealizm - jak Szymborska we wczesnej twórczości.

QUOTE(Szeszu @ 6/08/2009, 22:08)
Mój głos, po długim namyśle oddaje na Leopolda Staffa. Poeta ten dobrze odnajdywał się w różnych stylach literackich, jego poezja wielokrotnie ewoluowała. Zaiste trudny to wybór, zważywszy że tyle wspaniałości znajduję się w tej ankiecie.


O Staffie można powiedzieć jedno - czy tworzył poezję modernistyczną, czy franiszkańską, czy klasycystyczną,(w której chyba najbardziej zasłynął) zawsze jego twórczość była na najwyższym poziomie poetyckim. Chociaż ja osobiście wolę jego wczesną poezję - Sny o potędze i Dzień duszy.

QUOTE
Wybór czysto subiektywny, nie wiem czy przypadkiem temat nie powinien nazywać się "Ulubiony polski poeta XX. wieku"


Również dość długo się nad tym zastanawiałem. Wybór jest czysto subiektywny jako rzekłeś.

QUOTE
Głównie dziwi mnie umieszczenie Jana Kasprowicza, przy jednoczesnym nieumieszczeniu Tetmajera. Tetmajer był poetą młodszym, ostatni tomik poezyj wydał w 1924 roku (w XX wieku wydał 4 tomiki, w XIX podobnie). Ponadto w wieku XX wydał większość twórczości poza-lirycznej (chociażby dramaty : Zawisza Czarny, Rewolucja, Judasz, cykl opowieści : Na skalnym Podhalu, epopeję tatrzańską Legenda Tatr. Tak, wiem że to temat o poezji, ale podając te tytuły zadaję pytanie : czy aby doczepianie do ludźmierskiego poety etykiety "tylko XIX wiek" jest słuszne ? Czy jego poezja "przeterminowała" się 31.12.1900 r. ? xD Dla porównania Jan Kasprowicz debiutował wcześniej, niźli nasz poczciwy Kazimierz smile.gif
*



Dlaczego? Jak napisałem we wstępie z tym poetą miałem największy problem. Pomyślałem, że główny dominat poezji Temajera - dekadentyzm, impresjonizm - to nurty modernistyczne przełomu wieków. Mało tego, Tetmajer swój największy triumf święcił w 1894 roku. Ksprowicz zaś w swojej twórczości ewoluował i są obecne w niej nurty typowo XX-wieczne: ekspresjonizm, franciszkanizm i prymitywizm. No i największe arcydzieło - Księga ubogich przypada na rok 1916.


QUOTE(rycymer @ 6/08/2009, 22:55)
To samo można powiedzieć o Szymborskiej - co takiego niby jest w jej poezji, że należy zawsze stawiać ją na piedestale? confused1.gif
*



Może uzyskanie przez nią nagrody Nobla, a może dlatego, że późniejszej twórczości stawiana jest na równi z Herbertem, czy Różewiczem.

QUOTE(balum @ 6/08/2009, 23:26)
A tak w ogóle to oceniami poezje czy co insze?
*



Głownie poezje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 7/08/2009, 10:40 Quote Post

QUOTE(balum @ 6/08/2009, 23:30)
Co obrzydliwego zrobiła Szymborska? pewnie wyskoczysz z jedna wypowiedzia młodej dziewczyny o podziemiu, za które przeprosiła? No po prostu grzech smiertelny. Najwazniejsze i jedyne istotne w jej ocenie.
*
Jedna wypowiedź?
CODE
Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm i ostrzej piętnować wrogów narodu - dla dobra Polski silnej i sprawiedliwej
(fragment listu popierającego karę śmierci dla księży oskarżonych o szpiegostwo)
CODE
Partia. Należeć do niej,
z nią działać, z nią marzyć,
z nią w planach nieulękłych,
z nią w trosce bezsennej -
wierz mi, to najpiękniejsze
co się może zdarzyć
w czasie naszej młodości
- gwiazdy dwuramiennej

CODE
Oto Partia - ludzkości wzrok
Oto Partia siła ludów i sumienie

CODE
Pod sztandarem rewolucji wzmocnić warty
wzmocnić warty u wszystkich bram

CODE
Komsomolskie jasne słońce opromienia cały świat

CODE
ten nowego człowieczeństwa Adam

(z wiersza Lenin)

Nie mówię, że to jest obrzydliwe z punktu - we mnie to budzi obrzydzenie. Tylko proszę Cię, nie mów mi o jednej wypowiedzi.
QUOTE
Która wysyła genialnych Tetmajera i Staffa na śmietnik, a głosi swoją genialność?

Skoro według niego nie byli genialni... Kwestia gustu. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 7/08/2009, 10:53 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 7/08/2009, 11:40)
Skoro według niego nie byli genialni... Kwestia gustu. rolleyes.gif
*



Porównaj sobie na przykład dowolny tom Staffa, czy Tetmajera z Butem w butonierce. Czy tak powinna wyglądać poezja. Mówię, tu równiez o kwestiach języka, o neologizmach, które nagminnie stosował.


Może to już nie poezja, ale czy znasz Nuż w bżuhu? Jak nazywałbys futurystyczną ignorancję jeśli chodzi o ortografię?


Czy znasz Hymn do maszyny mojego ciała Czyżewskiego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 7/08/2009, 10:58 Quote Post

Overlaufie, skoro uważasz powyższe cytaty za najważniejsze i decydujące dokonania Szymborskiej, to sobie uważaj. Wedle mej wiedzy to są juwenalia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 7/08/2009, 11:06 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 7/08/2009, 10:53)
Porównaj sobie na przykład dowolny tom Staffa, czy Tetmajera z Butem w butonierce. Czy tak powinna wyglądać poezja.
*

To dla mnie rewelacyjny wiersz, więc nie wiem, czy tak powinna wyglądać poezja (właśnie, jak powinna wyglądać poezja? huh.gif), ale podoba mi się to.
QUOTE
Mówię, tu równiez o kwestiach języka, o neologizmach, które nagminnie stosował.

Leśmian też, i co z tego?
QUOTE
Może to już nie poezja, ale czy znasz Nuż w bżuhu?
To poezja. Znam.
QUOTE
Jak nazywałbys futurystyczną ignorancję jeśli chodzi o ortografię?
To nie jest ignorancja, tylko celowe pomijanie zasad ortografii, poszukiwanie nowych dróg, znudzenie sztuką poprzedników...
QUOTE
Czy znasz Hymn do maszyny mojego ciała Czyżewskiego?
Znam.
QUOTE
skoro uważasz powyższe cytaty za najważniejsze i decydujące dokonania Szymborskiej
Nigdzie tego nie napisałem. Nie przepadam także za jej twórczością późniejszą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 7/08/2009, 11:22 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 6/08/2009, 21:02)
Dla mnie zdecydowanie Zbigniew Herbert za poezję i postawę jako człowieka . Uwielbiam Pana Cogito  smile.gif 


Podpisuję się pod tym. I tak zagłosowałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

14 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej