Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wielkopolska Brygada Kawalerii w kampanii 1939 r., Juliusz Tym
     
hannibal200
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 69.881

Zawód: historyk amator
 
 
post 30/12/2016, 18:33 Quote Post

Nakładem wydawnictwa Tetragon ukazała się długo wyczekiwana, przynajmniej przeze mnie monografia autorstwa Juliusza Tyma:
QUOTE
Wielkopolska Brygada Kawalerii w kampanii 1939 roku. Monografia.
Nie zastanawiając się ani chwili, ze względu na temat, jak i autora zakupiłem i przystąpiłem do lektury. Jeszcze nie skończyłem, ale korci mnie, aby podzielić się pierwszymi wrażeniami na gorąco.
Niestety, nie mogę powiedzieć że najnowsze dzieło płk Tyma powaliło mnie na kolana. Chcę od razu znaczyć, że jest on moim zdaniem jednym z najlepszych znawców wojny 1939r, i nie tylko. Cenię sobie jego opracowania dotyczące polskiej kawalerii, walk we wrześniu, ale i również np. działań 1DPanc w Normandii. Sprawdził sie równiez znakomicie moim zdaniem jako redaktor naukowy np. wspomnień rtm. Ksyka. Tym bardziej jestem zaskoczony nieco słabszym poziomem,jego najnowszego dzieła.
Pierwsze spojrzenie: książka wydana bardzo starannie, w twardej oprawie, w normalnych wymiarach.Problem zaczyna się już wraz ze spisem treści. Okazuje się, że tak naprawdę na ok. 400 stron druku dzieje brygady w 1939 zawierają się na ok. 200 stronach, czyli połowa pozycji. Bardzo rozbudowane są inne, nazwijmy je poboczne tematy, czyli: rozdział poświęcony historii brygady- ok. 30 stron, rozdział poświęcony jej mobilizacji-prawie 50 stron oraz rozdział dotyczący możliwości bojowych również ok. 50 stron.Kolejnych ok 100 stron to bibliografia,skorowidze, obsada personalna brygady i zakończenie. Jak dla mnie nie są to proporcje odpowiednie, tym bardzie że sam autor poświęcił już kilka prac na tematy związane z mobilizacje brygady oraz możliwościami bojowymi kawalerii. Oczywiście są to sprawy istotne, ale ile razy można czytać opisy uzbrojenia kawalerii.
Kolejna sprawa to zamieszczone w pracy szkice.Jest ich sporo (18), co już samo w sobie jest dużym plusem, ale niestety są one biało-czarne, co nieco utrudnia ich odczytanie. Dość dziwny jest szkic nr 7, który jakoby ma przedstawiać rejon Głowa i jego znaczenie w koncepcji działań armii Poznań. Tak naprawdę pokazuje zaś rejon Łowicza.
Z racji osobistych zainteresowań jako pierwszy (niemetodycznie) przeczytałem rozdział dotyczący walk brygady pod Walewicami i Bielawami. Jakiś czas temu na tym forum uczestniczyłem bowiem w arcyciekawej dyskusji, która obejmowała m.in. te epizody działań brygady w 1939r. Ze smutkiem muszę przyznać, że ustalenia Autora nie wniosły nic nowego w tym zakresie. Odniosłem wręcz wrażenie, że potraktował tą tematykę dość pobieżnie. Dotyczy ta uwaga np. sił niemieckich w rejonie natarcia brygady, czy też przyczyn długotrwałości walk o zdobycie obu tych miejscowości. Nie pokusił się również Autor np. a próbę analizy rozkazu do natarcia gen. Abrahama.Szkoda...

I na koniec. Zaskoczyły mnie nazwiska recenzentów. Z tego, co wiem to nie maja oni nic wspólnego z dziejami kawalerii, wojną obronną 1939r, czy historia wojskowości w jakimkolwiek wymiarze.

Tyle wstępnych uwag. Szczerze przyznam, że jestem na początku lekko zawiedziony. Nazwisko Autora jak do tej pory było dla mnie symbolem solidności i wysokiego poziomu merytorycznego. Mam nadzieję, że dalsza lektura pozwoli zatrzeć to wstępne wrażenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 30/12/2016, 18:43 Quote Post

Korzystając z kolegi zakupu zapytam czy i jak dokładnie omówiono w książce podporządkowanie Brygadzie 55 Pułku Piechoty w początkowej fazie walk jeszcze w Wielkopolsce?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 30/12/2016, 23:39 Quote Post

QUOTE(hannibal200 @ 30/12/2016, 18:33)
Dość dziwny jest szkic nr 7, który jakoby ma przedstawiać  rejon Głowa i jego znaczenie w koncepcji działań armii Poznań. Tak naprawdę pokazuje zaś rejon Łowicza.


Obodrzyta też jest skonfudowany tym jakoby Głowem.
Ale takie Głowno jest jak najbardziej położone w "rejonie Łowicza".
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
hannibal200
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 69.881

Zawód: historyk amator
 
 
post 31/12/2016, 13:38 Quote Post


Głowno, Głowno... rolleyes.gif
Natomiast, czy w pobliżu Łowicza? Równie dobrze Warszawa leży w pobliżu Modlina. No, ale nie o to chodzi. Wydaje się, że po prostu w trakcie druku książki "coś" się nie udało.

-----------------
Co do 55pp. Oczywiście jest mowa też i o nim. Cały rozdział IV zatytułowany" W obronie Wielkopolski" liczy 28 stron. Natomiast, jak dokładnie? Trudno mi ocenić, bo musiałbym dane w tym zakresie porównać z np. z monografią 55 pułku autorstwa P. BAUERA i B.POLAKA. A to wymaga już trochę czasu. Co jednak ciekawe, pozycji tej nie ma w bibliografii omawianego dzieła autorstwa J. TYMA. Nie znalazłem w niej również np. wspomnień por. Chełkowskiego z 17 pułku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 31/12/2016, 14:00 Quote Post

Bauera i Polaka to mam pół regału plus to co sam od weteranów 55pp spisałem. Natomiast liczyłem, że Tym napisze coś nowego o walkach w Bojanowie i okolicach. Być może zakupię i sam się przekonam. Jeszcze jedno pytanie może już nie tak ściśle z brygada związane, bardziej z dowódcą. Chodzi konkretnie o zwalczanie dywersantow, wyroki i późniejsze niemieckie przesłuchania generała. Jest coś o tym? W sensie nowego spojrzenia i nowych faktów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
hannibal200
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 69.881

Zawód: historyk amator
 
 
post 31/12/2016, 14:10 Quote Post

Co do Bojanowa, to dosłownie kilka zdań.Tak samo odnośnie zwalczania dywersji. Nic nowego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 31/12/2016, 15:03 Quote Post

Dzięki za wyjaśnienie i streszczenie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 31/12/2016, 16:18 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 31/12/2016, 15:00)
Bauera i Polaka (...)

To ci, którym się myli 10.BK z WBP-M ? rolleyes.gif
Przy okazji mam pytanie do osób, które już się z ta publikacją zapoznały: czy autor w tekście często powołuje się na "Wspomnienia..." gen. Abrahama ?
 
Post #8

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 31/12/2016, 18:52 Quote Post

Akurat pozycje obu panów które mam to monografie pułków i wyższych związków wielkopolskich. O brygada h pancernych i motorowych nie ma tam chyba nic. W jakiej książce mylą te dwa związki? Bo kwestii pułków i brygad Armii Poznań to autorzy bardzo dobrzy, może nawet najlepsi w kraju.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 31/12/2016, 19:18 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 31/12/2016, 19:52)
Akurat pozycje obu panów które mam to monografie pułków i wyższych związków wielkopolskich. O brygada h pancernych i motorowych nie ma tam chyba nic. W jakiej książce mylą te dwa związki?  Bo kwestii pułków i brygad Armii Poznań to autorzy bardzo dobrzy, może nawet najlepsi w kraju.
*


Piotr Bauer, Bogusław Polak, "ARMIA POZNAŃ 1939", KAW 1987 r., str. 47:

"Niepomyślny obrót przyjęła także obrona Armii "Kraków", pod dowództwem gen. bryg. Antoniego Szyllinga na Górnym Śląsku, której groziło obejście od północy i południa. Niespodziewanie duże siły niemieckie wyszły z rejonu Słowacji, przeciwko którym rzucona została 10 Brygada Pancerno - Motorowa płk. dypl. Stefana Roweckiego, z trudem je powstrzymując."

Błąd rzeczowy, i to spory. Nie było takiej formacji w WP 1939 jak "10 Brygada Pancerno - Motorowa". Była 10.Brygada Kawalerii (10.BK) płk dypl. S. Maczka, oraz Warszawska Brygada Pancerno - Motorowa (WBP-M) płk dypl. S. Grota - Roweckiego. Różniły się terenem działania operacyjnego - 10.BK biła się na południu, cofała się w kier. ogólnym na Rzeszów - Lwów, natomiast WBP-M broniła najpierw odcinka środkowej Wisły, by później zakończyć swoje Boje pod Tomaszowem Lub.
 
Post #10

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 1/01/2017, 16:34 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 31/12/2016, 14:00)
Bauera i Polaka to mam pół regału plus to co sam od weteranów 55pp spisałem. Natomiast liczyłem, że Tym napisze coś nowego o walkach w Bojanowie i okolicach. Być może zakupię i sam się przekonam. Jeszcze jedno pytanie może już nie tak ściśle z brygada związane, bardziej z dowódcą. Chodzi konkretnie o zwalczanie dywersantow, wyroki i późniejsze niemieckie przesłuchania generała. Jest coś o tym? W sensie nowego spojrzenia i nowych faktów?
*


Info o wprowadzeniu stanu wojeniego + info o sądzie i egzekucji w Śremie.
Brak informacji o o wydarzeniach w Małachowie.
O Bojanowie doczytam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
hannibal200
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 69.881

Zawód: historyk amator
 
 
post 7/01/2017, 21:26 Quote Post

Lektura zakończona,czas na krótkie podsumowanie.Pozycja,którą warto posiadać,tak można jednym zdaniem.Oczywiście zastrzeżenia pozostają.Układ pracy, mało czytelne szkice to największe moim zdaniem niedomagania.Mam również niedosyt,jeżeli chodzi o ocenę działań. Spodziewałem się jednak bardziej pogłębionych analiz.Są oczywiście,co już jest ogromnym plusem,ale jak dla mnie trochę za mało.Szkoda,że Autor nie pokusił się np.na szerszą ocenę stylu dowodzenia gen.Abrahama.Są oczywiście wzmianki o tym, ale brakuje konkretnego podsumowania, czy oceny. Jakoś też pobieżnie moim zdaniem potraktował Autor kwestie kontrowersji związanych z wejściem brygady do Puszczy Kampinoskiej i sposobu realizacji zadania związanego z oczyszczanie drogi do Warszawy. Tyle minusów. Plusy? Sam fakt ukazania się tej pozycji to wielki plus.Brak było takiej właśnie pozycji Szlak bojowy brygady przedstawiony został w sposób przystępny, z uwzględnieniem zarówno pozytywów,jak i negatywów w działaniach brygady. Ważnym jest odnoszecie się do obowiązujących wówczas regulaminów i analiza działań pod ich kątem, a nie pod kątem wiedzy posiadanej przez nas dzisiaj.Ciekawe są podsumowania końcowe Autora, zwłaszcza próba oceny wysiłku bojowego brygady z uwzględnieniem zasad sztuki wojennej.
Moja więc ocena 8 pkt na 10 możliwych.

Ten post był edytowany przez hannibal200: 7/01/2017, 21:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej