Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
60 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kogo zastali Słowianie nad Wisłą i Odrą w V w. ?,
     
fala
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 457
Nr użytkownika: 17.015

 
 
post 1/12/2007, 13:06 Quote Post

Pytanie do znawców tematu:
Czy wkraczając w dorzecze Wisły i Odry w V-tym wieku Słowianie zajęli całkowicie opustoszałe tereny?
Czy może napotkali tam jakichś germańskich a może nawet celtyckich "maruderów"???

Bo chyba nigdy 100% populacji nie opuszczało swoich siedzib podczas wędrówek ludów?

A jeśli ktoś jednak "powitał" Słowian nad Wisłą i Odrą to pasowałoby się dowiedzieć jak ułożyły się wzajemne stosunki Słowian z dotychczasowymi autochtonami?

Niewiele jest informacji na ten temat, przeważa teza że Słowianie przyszli na opustoszałe tereny, w co jakoś ciężko uwierzyć. Chętnie poczytam opinie na ten temat od znawców tematu bo nie mam bladego pojęcia o zasiedleniu słowiańskim naszych ziem a pasowałoby wiedzieć takie rzeczy wink.gif
Jakie książki możecie polecić na ten temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 1/12/2007, 16:59 Quote Post

QUOTE(fala @ 1/12/2007, 13:06)
Pytanie do znawców tematu:
Czy wkraczając w dorzecze Wisły i Odry w V-tym wieku Słowianie zajęli całkowicie opustoszałe tereny?
Czy może napotkali tam jakichś germańskich a może nawet celtyckich "maruderów"???

Bo chyba nigdy 100% populacji nie opuszczało swoich siedzib podczas wędrówek ludów?

A jeśli ktoś jednak "powitał" Słowian nad Wisłą i Odrą to pasowałoby się dowiedzieć jak ułożyły się wzajemne stosunki Słowian z dotychczasowymi autochtonami?

Niewiele jest informacji na ten temat, przeważa teza że Słowianie przyszli na opustoszałe tereny, w co jakoś ciężko uwierzyć. Chętnie poczytam opinie na ten temat od znawców tematu bo nie mam bladego pojęcia o zasiedleniu słowiańskim naszych ziem a pasowałoby wiedzieć takie rzeczy wink.gif
Jakie książki możecie polecić na ten temat?
*


Na tym forum dyskusja na ten temat jest prowadzona w kilku wątkach.
Wystarczy wcisnąć szukaj i podać hasło!!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
fala
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 457
Nr użytkownika: 17.015

 
 
post 2/12/2007, 11:37 Quote Post

QUOTE(cack1913 @ 1/12/2007, 17:59)
Na tym forum dyskusja na ten temat jest prowadzona w kilku wątkach.
Wystarczy wcisnąć szukaj i podać hasło!!!!
*

Jakie hasło? Chyba zaklęcie rolleyes.gif Bo ja takiego tematu nie widzę ale jeśli przeoczyłem to może byłbyś łaska jakiś link zapodać, to chętnie poczytam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 756
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 2/12/2007, 12:59 Quote Post

Sęk w tym że dyskusja rzezywiście jest prowadzona i w tym że większość badaczy zauważa coś co nazywa się "pustką osadniczą" czyli właśnie brakiem śladów po osadnictwie z okresu bezpośrednio przed nadejściem Słowian.
Niespecjalnie zadadna jest zatem dyskusja po kim jest ten brak śladów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 2/12/2007, 21:47 Quote Post

QUOTE(Kiszuriwalilibori @ 2/12/2007, 12:59)
Sęk w tym że dyskusja rzezywiście jest prowadzona i w tym że większość badaczy zauważa coś co nazywa się "pustką osadniczą" czyli właśnie brakiem śladów po osadnictwie z okresu bezpośrednio przed nadejściem Słowian.
Niespecjalnie zadadna jest zatem dyskusja po kim jest ten brak śladów.
*



Są takie koncepcje że w wiekach V-VI nad Wisłą nikt nie mieszkał. Ale te pomysły nie są poparte żadnymi poważnymi dowodami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 2/12/2007, 21:49 Quote Post

QUOTE(fala @ 2/12/2007, 11:37)
QUOTE(cack1913 @ 1/12/2007, 17:59)
Na tym forum dyskusja na ten temat jest prowadzona w kilku wątkach.
Wystarczy wcisnąć szukaj i podać hasło!!!!
*

Jakie hasło? Chyba zaklęcie rolleyes.gif Bo ja takiego tematu nie widzę ale jeśli przeoczyłem to może byłbyś łaska jakiś link zapodać, to chętnie poczytam
*



Są na forum tematy: "Pochodzenie Słowian" i "Przed Słowianami". Tam znajdziesz informacje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
fala
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 457
Nr użytkownika: 17.015

 
 
post 2/12/2007, 23:10 Quote Post

QUOTE(leszek @ 2/12/2007, 22:47)
Są takie koncepcje że  w wiekach V-VI nad Wisłą nikt nie mieszkał. Ale te pomysły nie są poparte żadnymi poważnymi dowodami.
*

Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić że 100% jakiejś populacji opuszcza swoje domostwa (czyli wszystko co ma), tym bardziej że obszar Polski nie był areną jakiegoś wielkiego konfliktu, który taki stan rzeczy mógł wywołać. Jedynie samo nadejście "masy Słowian", agresywnie nastawionych do autochtonów, mogłoby być takim konfliktem i pchnąć autochtonów do ucieczki 100% ich populacji.
Tak mi się na logikę wydaje ale oczywiście wolałbym jakieś fakty od logiki wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 3/12/2007, 1:11 Quote Post

QUOTE(leszek @ 2/12/2007, 21:47)
Są takie koncepcje że  w wiekach V-VI nad Wisłą nikt nie mieszkał. Ale te pomysły nie są poparte żadnymi poważnymi dowodami.


To chyba jakis zart, no nie? Przeciez u nas mnostwo hydronimow i innych nazw geograficznych jest nieslowianskie. Znaczy to, ze Slowianom ktos powiedzial jak sie nazywaja.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/12/2007, 10:26 Quote Post

Moim zdaniem Słowianie nie przybyli w V w. na tereny między Odrą a Wisłą. Byli jeszcze na terenie dzisiejszej Ukrainy i dopiero przygotowywali się na rajd w kierunku zachodnim.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Janusz1945
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 22.362

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 3/12/2007, 11:52 Quote Post

QUOTE(fala @ 2/12/2007, 23:10)
Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić że 100% jakiejś populacji opuszcza swoje domostwa (czyli wszystko co ma), tym bardziej że obszar Polski nie był areną jakiegoś wielkiego konfliktu, który taki stan rzeczy mógł wywołać. Jedynie samo nadejście "masy Słowian", agresywnie nastawionych do autochtonów, mogłoby być takim konfliktem i pchnąć autochtonów do ucieczki 100% ich populacji.

*



Prowadzimy bardzo ciekawą dyskusję, w której posługujemy się terminami: "masy Słowian", "pustka osadnicza", "rajd nad Wisłę", "potencjał osadniczy kultury wielbarskiej - to z A. Kokowskiego, Goci 2007) i wiele innych tego typu pojęć.
Ktoś taką praktykę nazwał: wyjaśnianie mętnym przez ciemne.

 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 3/12/2007, 12:08 Quote Post

QUOTE(yarovit @ 3/12/2007, 1:11)
QUOTE(leszek @ 2/12/2007, 21:47)
Są takie koncepcje że  w wiekach V-VI nad Wisłą nikt nie mieszkał. Ale te pomysły nie są poparte żadnymi poważnymi dowodami.


To chyba jakis zart, no nie? Przeciez u nas mnostwo hydronimow i innych nazw geograficznych jest nieslowianskie. Znaczy to, ze Slowianom ktos powiedzial jak sie nazywaja.
*


A możesz wymienić trochę tego "mnóstwa"? A to byłby mocny dowód na brak "pustki".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/12/2007, 12:20 Quote Post

QUOTE(Janusz1945 @ 3/12/2007, 12:52)

A oto jeden cytat, ukazujący poziom analizy:
Słabe rozpoznanie osad grupy masłomęckiej rekompensują badania na cmentarzyskach. Znajdowane w grobach szkielety zwierząt pozwalają na ocenę poziomu hodowli (Kokowski 2007:109).
Mam pytanie: jak określa sie poziom hodowli ze szkieletów zwierząt pochowanych w grobach? Może znawcy mi to wytłumaczą.
*



Chyba nie zrozumiałeś kontekstu książki pana Kokowskiego. Książka "Goci..." z 2007 r. oraz podobna tematycznie "Archeologia Gotów..." z 1999 r. podają wyniki badań na cmentarzyskach gockich w miejscowości Masłomęcz i nie tylko. Znalezione szczątki zwierząt sugerują, że plemiona gockie zamieszkujące Kotlinę Hrubieszowską zajmowały się wypasem i hodowlą zwierząt jucznych. Czy to takie trudne do zrozumienia?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Janusz1945
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 22.362

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 3/12/2007, 12:30 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 3/12/2007, 10:26)
Moim zdaniem Słowianie nie przybyli w V w. na tereny między Odrą a Wisłą. Byli jeszcze na terenie dzisiejszej Ukrainy i dopiero przygotowywali się na rajd w kierunku zachodnim.

vapnatak
*



Może jakieś rzeczowe argumenty. Bo to na razie jest narracja historyczna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 3/12/2007, 12:32 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 3/12/2007, 12:20)
QUOTE(Janusz1945 @ 3/12/2007, 12:52)

A oto jeden cytat, ukazujący poziom analizy:
Słabe rozpoznanie osad grupy masłomęckiej rekompensują badania na cmentarzyskach. Znajdowane w grobach szkielety zwierząt pozwalają na ocenę poziomu hodowli (Kokowski 2007:109).
Mam pytanie: jak określa sie poziom hodowli ze szkieletów zwierząt pochowanych w grobach? Może znawcy mi to wytłumaczą.
*



Chyba nie zrozumiałeś kontekstu książki pana Kokowskiego. Książka "Goci..." z 2007 r. oraz podobna tematycznie "Archeologia Gotów..." z 1999 r. podają wyniki badań na cmentarzyskach gockich w miejscowości Masłomęcz i nie tylko. Znalezione szczątki zwierząt sugerują, że plemiona gockie zamieszkujące Kotlinę Hrubieszowską zajmowały się wypasem i hodowlą zwierząt jucznych. Czy to takie trudne do zrozumienia?

vapnatak
*


Albo po prostu składali rytualne ofiary ze zwierząt zdobytych w czasie wypraw wojennych. Albo nastąpił pomór hodowanych zwierząt. Możliwości interpretacji jest wiele.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Janusz1945
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 22.362

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 3/12/2007, 12:36 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 3/12/2007, 12:20)
QUOTE(Janusz1945 @ 3/12/2007, 12:52)

A oto jeden cytat, ukazujący poziom analizy:
Słabe rozpoznanie osad grupy masłomęckiej rekompensują badania na cmentarzyskach. Znajdowane w grobach szkielety zwierząt pozwalają na ocenę poziomu hodowli (Kokowski 2007:109).
Mam pytanie: jak określa sie poziom hodowli ze szkieletów zwierząt pochowanych w grobach? Może znawcy mi to wytłumaczą.
*



Chyba nie zrozumiałeś kontekstu książki pana Kokowskiego. Książka "Goci..." z 2007 r. oraz podobna tematycznie "Archeologia Gotów..." z 1999 r. podają wyniki badań na cmentarzyskach gockich w miejscowości Masłomęcz i nie tylko. Znalezione szczątki zwierząt sugerują, że plemiona gockie zamieszkujące Kotlinę Hrubieszowską zajmowały się wypasem i hodowlą zwierząt jucznych. Czy to takie trudne do zrozumienia?

vapnatak
*



To jest podpis pod zdjęciem 51, gdzie widać małego ssaka!
Jakie książki napisał A. Kokowski to wiem i czytam je z zapartym tchem.

Natomiast ja pytałem o wyznaczanie poziomu hodowli, nie struktury.
Napisz proszę jak to się robi w archeologii, bo jak się robi to w archeozoologii to wiem z prac archeozoologów i archeolodzy nic nie muszą ni dopowiadać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

60 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej