Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Armia bizantyjska

DeMON

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 1.476

post 30/09/2004, 20:36 Quote Post

Czy ktoś mógłby mi opisać armie i uzbrojenie Bizancjum??
mile widziana stronka biggrin.gif

User is offline  PMMini Profile Post #1

corvinus

Googlomaniak
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 324

post 3/10/2004, 22:07 Quote Post

W jakich czasach ? Masz mnóstwo stron na necie opisujących armię bizantyjską (lub jej części składowe) w różnych okresach jej istnienia
Spróbuj w Google haseł: Byzantine army, Varangian Guard, catapharctes, clinbanarii, tagmata.
Generalnie najbardziej fachowe opracowania w tym temacie pochodzą od takich autorów jak Haldon i Brikenmayer, możesz też spróbować wydawnictwa Osprey (4-5 książek). Z ogólnodostepnych wydawnictw polskich conieco (na marginesie głównych tematów) na ten temat znajdziesz w książkach Andrzeja Michałka (Bellona): "Armie ludów tureckich", "Słowianie Południowi" i "Normanowie".

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Skryba

I ranga
*
Nr użytkownika: 1.499

post 7/10/2004, 20:22 Quote Post

Literatura przedmiotu jest bardzo obszerna. Powielę stwierdzenie Przedmówcy, że należy podać okres, który Cię interesuje.
Dodam tylko
Ostrogorski, Dzieje Bizancjum.
Strategikon, Pseudo-Maurycjusza (w oprac)
Jones, A.H.M, The Later Empire, 284-602.(Rozdział XVII)
Warren Treadgold, Byzantuim and Its Army 284-1081.

User is offline  PMMini Profile Post #3

oakmeke

VI ranga
Nr użytkownika: 1.449

post 7/10/2004, 20:38 Quote Post

Dodam tylko, ze w zasadzie powinnismy mowic o wojsku nie "bizantyjskim", lecz caly czas "rzymskim". Przyjecie przez historykow dla Cesarstwa Wschodniorzymskeigo nazwy "Bizancjum" mialo miejsce zdaje sie dopiero w XVIII wieku, tak wiec gdybysmy przeniesli sie w czasie i zaczeli nazywac mieszkancow tego mocarstwa "Bizantyjczykami" wzbudzilibysmy spora konsternacje smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #4

Skryba

I ranga
*
Nr użytkownika: 1.499

post 8/10/2004, 15:58 Quote Post

Dodam tylko:
„Jeden z najlepszych znawców epoki C. Mango pisze: „iż większość historyków upatruje początek państwa w 324 roku” (...). Jeszcze inni przyjmują datę 284 np. Treadgold. Co do określenia „bizantyjski”, wielokrotnie kwestionowano jego zastosowanie”. Tak czy siak, termin przetrwał w literaturze i byłoby śmiesznie, gdybyśmy musieli zastąpić go innym. „Mieszkańcy Europy Zach., określali Bizantyńczyków mianem Greaeci, Słowianie Greki, Arabowie, i Turcy Rumami. (...). Słowo Byzantinus, określające mieszkańców Cesarstwa, zaczęło funkcjonować dopiero w renesansie. Szersze wyjaśnienie możemy znaleźć u K. Zakrzewskiego, Historia Bizancjum.
Zapodany temat dotyczył ogólnie armii bizantyjskiej, a nie kwestii genezy terminu „bizantyjska”.

User is offline  PMMini Profile Post #5

oakmeke

VI ranga
Nr użytkownika: 1.449

post 8/10/2004, 17:24 Quote Post

Zauwazylem. Dalem to poprostu jako ciekawostke.

User is offline  PMMini Profile Post #6

EMEF

III ranga
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista

post 11/11/2004, 19:15 Quote Post

W XIV - XV wieku armia bizantyjska składała się głównie z najemników, ale rodzimi żołnierze łączyli w swym uzbrojeniu elementy orientalne i zachodnioeuropejskie.

User is offline  PMMini Profile Post #7

rozan

V ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor

post 23/01/2005, 21:52 Quote Post

hmmm co do opracowań armii bizantyńskiej w życiu nie podałbym Michałka... od Michałka trzymaj się baaardzo daleko!

co do opracowań jeden rozdział znajdziesz w Runcimanie (Cywilizacja Bizantyńska) tyle tylko że jest on bardziej skierowany na marynarkę ksiązka zdaje się że jest po angielsku nie pamiętam bo mam własnorecznie robione tłumaczenie smile.gif

dalej w wyprawach krzyzowych tego samego autora (dotyczace armii w od X wieku w górę)

w Varangian Guards of Bizantium (nie pamiętam autora wiem że jest skandynawem) znajdziesz wiele informacji o armii zaciężnej całkiem przyzwoite opracowanie

Mango czasami sam nie wie co pisze a jego badanie skupiają się raczej na populacji miast niż uzbrojeniu smile.gif

Ostrogorski to wiedza podrecznikowa i troszke już przestarzała o armii znajdziesz tyle co kot napłakał sad.gif ale znjdziesz

ostatnio po rosyjsku wyszły dwie pozycje do kórych w polsce dostep jest prawie zerowy (mają formę zeszytów ale podobno sa całkiem niezłem niestety jeszcze ich nie czytałem)

polecam źródła szkoda że większość jest tłumaczona tylko na angielski Strategikon jest najlepszy jeśli chodzi o dynastię macedońską w Aleksjadzie Anny Komneny znajdziesz informacje dotyczące dynastii Komnenów

po 1204 spokojnie możesz zajrzec do kroniki prztłuymaczonej przez doktora Pentka jest tam kilka ciekawych informacji albo do doktoratu tegoż autora

jeśłi chcesz to jak znajde czas mogę opisać armię swoimi słowami smile.gif

a i jeszcze jedno terminu Bizancjum uzywam by ułatwić tekst to jest w końcu Rzym! i jeszcze kiedyś w Kosciele Mądrości Bożej zaśpiewają hury a ja osobiście zburze te śmieszne wiezyczki smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #8

rozan

V ranga

Lukasz Rozycki

post 23/01/2005, 21:59 Quote Post

przepraszam że dwa tematy po sobie ale termin Bizancjum nie jest wymysłem XVIII wieku

mówiono tak na mieszkańców Konstantynopola... spotkałem się z tym w VIII wiecznym przewodniku turystycznym smile.gif

zwykle obywatele Cesarstwa mówili o sobie Romanoi ponieważ byli Rzymianami z krwi i kości... Niemcy mówili o nich jako o "Grekach" (z tego powodu kilka poselstw nie zostało przyjętych przez cesarzy zdaje się że ostatni który odprawił poselstwo z tego powodu był Manuel II Komnen ale nie dam sobie za to ręki uciąć)

User is offline  PMMini Profile Post #9

corvinus

Googlomaniak

post 24/01/2005, 10:46 Quote Post

A ja Michałka bym tak w czambuł nie potępiał - fakt trzeba do jego "wizji" podchodzić bardzo ostrożnie a brak przypisów utrudnia znacznie odróżnienie fantazji autora od faktów ale jednak to jedna z nielicznych pozycji w tej dziedzinie w języku polskim..

Co tych rosyjskich zesztów to chyba masz na myśli przedruki Ospreya
tzn. :
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detai...g=UTF8&v=glance

Ja za najlepsze uważam jednak prace Haldona, Brikenmeyera i Treatgolda:

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detai...=glance&s=books

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detai...=glance&s=books

PS Link do świetnej strony ze źródłami i opracowaniami na temat wojskowości bizantyjskiej:
http://www.deremilitari.org/RESOURCES/byzantinewarfare.htm

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

rozan

V ranga

Lukasz Rozycki

post 24/01/2005, 12:29 Quote Post

kurcze właśnie nie bardzo przedruki ostatnio wyszły w Petersburgu dwie książeczki (wiem to niestety z drugiej reki i poluje na nie)

a pamiętasz opis ostatniego oblężenia Konstantynopola u Michałka? porównaj to z Runcimanem który pisze na źródłach tureckich i greckich jakoś tak to ma się do siebie jak pięść do oka. Michałkowi nie odmówię świetnych rysunków (które poniekąd tez trącą fantazjowaniem autora) no i propagowania pewnego okresu który kocham (tak w ramach dowcipu wśród moich znajomych krąży powiedzenie "nie michłkuj mi tu") smile.gif

jak przyjadę do domciu to mogę podać linki do royalouk (kurna jak to się pisze) i do pełnych źródeł

a własnie ma ktoś może linka do tłumaczenia Strategikonu najlepiej na angielski od biedy może być francuski? bedę wdzieczny smile.gif

strona faktycznie niczego sobie smile.gif Byzantium and Its Army 284-1081 czytałem niestety w fragmentach mam zamówione i czekam juz dwa miesiące na dostawę świetne książki są w bizantyńskiej księgarni internetowej (i oczywiście adres mam w domu na stancji trzymam tylko ksiązki)

miło trafić na stronę na której można pogadać na takie tematy smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #11

corvinus

Googlomaniak

post 24/01/2005, 13:40 Quote Post

a pamiętasz opis ostatniego oblężenia Konstantynopola u Michałka? porównaj to z Runcimanem który pisze na źródłach tureckich i greckich jakoś tak to ma się do siebie jak pięść do oka. Michałkowi nie odmówię świetnych rysunków (które poniekąd tez trącą fantazjowaniem autora) no i propagowania pewnego okresu który kocham (tak w ramach dowcipu wśród moich znajomych krąży powiedzenie "nie michłkuj mi tu")

Fakt, pamietam że takich "kwiatków" było tam dużo więcej w szczególności jezeli chodzi o plany bitew (aż usiadłem jak zobaczyłem Durazzo wink.gif ) ale nie mniej uważam że warto się z nimi zapoznac bo takich atlasów historyczno-wojskowych u nas wogóle brakuje.

a własnie ma ktoś może linka do tłumaczenia Strategikonu najlepiej na angielski od biedy może być francuski? bedę wdzieczny

Na sieci się nie spotkałem - najbardziej znane jest angielskie tłumaczenie Georga T. Dennisa wydane w 1984 w Philadelphi (chyba wydawnictwo Uniwerku Pensylwańskiego)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

rozan

V ranga

Lukasz Rozycki

post 24/01/2005, 13:52 Quote Post

kurde przymierzam się do magisterki z bizantyńskich podręczników wojskowych i zaczynam kolekcjonować źródła zdaje się że mozna kupić Strategikon przez amazon.com

a atlasów takowych brakuje z czym zgadzam się... choć Michałek produkuje tego na potegę i jakoś ciezko jest wychwycić róznice pomiedzy jednym "dziłem" a drugim

Michałka trzeba weryfikować jak ma się juz jakąś wiedze na ten temat to spoko ale ludzie czasem otwierają go bez znajomości tematu i przyswajają sobie wszystko bez zastrzeżeń.

User is offline  PMMini Profile Post #13

corvinus

Googlomaniak

post 24/01/2005, 14:07 Quote Post

Zawsze miło jak się pojawia tu więcej osób specjalizujących sie w danych tematach smile.gif

...choć czasami prowadzi to do nieporozumień wink.gif

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=164&st=113

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

rozan

V ranga

Lukasz Rozycki

post 24/01/2005, 17:40 Quote Post

taaak miałem okazję przeczytać ta dyskusję i musze przyznać że wzbudzała ona bardzo duze emocje smile.gif

oczywiście pasjonuję sie historią całościowo aczkolwiek Cesarstwo jest najbliższe mojemu sercu

User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej