Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Obozy jencow: Radom, Kozienice, Pulawy, literatura
     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 24/04/2010, 10:52 Quote Post

Salvete,

Moj dziadek walczyl najprawdopodobniej w 33 dywizjonie pancernym pod Tomaszowem Lubelskim. Tam dostal sie do niewoli. Byl w trzech obozach jenieckich z ktorych uciekl. W Radomiu byl 12 dni, w Pulawach 3 dni i w Kozienicach byl 4 dni. Czy moglbym prosic o liste literatury - wspomnien innych zolnierzy, ktorzy zaliczyli te obozy. Moze akurat we wspomnieniach odnajde dziadka?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Regas
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 66.120

Lukasz Banaszczuk
Zawód: Student
 
 
post 9/06/2010, 20:45 Quote Post

ja na wzmianki o tych obozach już się natknąłem, ale nie widziałem nigdy jakichś relacji więźniów. Wiesz, szukanie informacji o pojedyńczej osobie, jeśli nie była nikim ważnym, jest naprawdę trudne. Spróbuj znaleźć nazwisko dowódcy oddziału i podlegających mu wtedy żołnierzy. Moze w ten sposób znaleźć żyjącego kolegę dziadka z odziału, który coś ci o nim opowie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 10/06/2010, 12:07 Quote Post

Salve Regasie,

Hmm generalnie masz racje i ta linka tez ide. Czekam wlasnie na glebsza odpowiedz z Instytutu Sikorksiego, bo w CAWie - oczywiscie nic nie ma...
Ale ale, chodzilo mi o jakies relacje, bo nie konieczne musze tam znalezc nazwisko dziadka. wystarczy, ze np pokryja sie jakies jego opowiesci, np o ucieczce z kilkoma kolegami, a jeden nie chcial rzucic plaszcza, bo bylo juz zimno. Plaszcz zaplatal sie w druty ogrodzenia i .... facet juz tam zostal, bo straznik go zastrzelil jak sie szamotal... A nawet jesli nic z takich rzeczy nie znajde, to wystarczy, ze bede czytal o tym co moj dziadek mogl wtedy widziec.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Tommy G.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 67.667

...
Stopień akademicki: ...
Zawód: ...
 
 
post 16/09/2010, 13:25 Quote Post

Był to nie tyle obóz jeniecki co punkt zborny do którego odsyłano żołnierzy polskich którzy dostali się do niewoli w okolicach Radomia a także etapowy przez który przechodziły transporty jeńców z innych części Polski w drodze do właściwych obozów jenieckich. Co ciekawe jest sporo fotografii kolumn jeńców polskich "wziętych pod Radomiem" , natomiast nie spotkałem się z fotkami samego obozu.

Podobny obóz istniał w Ostrowcu Świętokrzyskim gdzie trafiali jeńcu polscy po bitwie pod Iłżą. Świadkowie tamtych dni wspominają go jako ogrodzony plac, pełno niemieckich wartowników i stłoczoną na nim dużą liczbę polskich żołnierzy. Na miejscu dokonywano selekcji żołnierzy od oficerów , oraz jak wspominają świadkowie ze względu na pochodzenie (np. podobni żołnierzy pochodzenia ukraińskiego których było sporo w 12 DP puszczano wolno). Następnie jeńców transportowano do właściwych obozów. Najprawdopodobniej na przełomie września i października punkt zborny dla jeńców polskich w Ostrowcu zlikwidowano. Ciężko spotkać w opracowaniach i wspomnieniach jakie dłuższe opisy lub wzmianki o takich punktach zbornych, zapewne ze względu na stosunkowo krótki czas jaki spędzali w nim jeńcy a także niechęć do wspominania pierwszych dni niewoli.Podobnie pewnie wyglądało to w Radomiu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 17/09/2010, 14:10 Quote Post

Tommy G,

wielkie dzieki za info.
Masz moze gdzies link albo tytul ksiazki, gdzie sa pokazane te zdjecia kolumny jencow spod Radomia?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Tommy G.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 67.667

...
Stopień akademicki: ...
Zawód: ...
 
 
post 18/09/2010, 7:15 Quote Post

Jest tego dużo, jeśli interesuje Cię wiecej fotek polecam przejrzeć wątki polscy jeńcy na odkrywcy. Są to głównie fotki grup jeńców w marszu lub podczas postojów. Chociaż np to równie dobrze może być fragmentem obozu: http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum24/1_copy1621.jpg


Kilka przykładowych fotek:

http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/0_copy370.jpg
Polnische Soldaten Gefangenschaft bei Radom 1939

http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/5fd2_1_sbl.jpg
"Gefangene Polen in Radom"

http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/1_copy2416.jpg
Jeńcy Polscy wzięci do niewoli pod Radomiem

Ori Foto Gefangene Bauern bei Radom u.a. Polen
http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum24/1_copy1526.jpg
http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum24/1_copy1527.jpg
http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum24/1_copy1528.jpg


1939 IX Radom jeńcy polscy pod eskortą CKM
http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum24/1_copy1622.jpg

http://odkrywca.pl/forum_phttp://odkrywca..../1_copy1622.jpg
ics/picsforum24/1_copy1621.jpg


Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 19/09/2010, 12:39 Quote Post

Tommy G,

Wielkie dzieki.
Hmmm sama piechota, a moj dziadek byl pancerniakeim, ale mimo tego i tak jest co analizowac.
A moze ktos przy okazji zna jakas literature/ wspomnienia?
Jestem bardzo wdzieczny za zdjecia, ale moze spracyzuje teraz moje poszukiwania - szukam pancerniakow, ktorzy byli w obozie w Radomiu.
Z informacji, jakie Tommy G. udzieli, moze byc, ze moj dziadek byl raczej w transporcie z pod Tomaszowa Lubelskiego przewieziony do obozu w Radomiu. Skad uciekl. Ciekawe, czy sa gdzies zachowane spisy jencow polskich?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
harnas33
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 68.004

hal
Zawód: ekonomista
 
 
post 4/10/2010, 23:13 Quote Post

W Puławach istniał tylko obóz przejściowy, mieścił się w baraku (barakach) po lewej stronie od dworca kolejowego (Puławy Kolejowe). Ten obóz był założony dla jeńców rosyjskich w 1920 roku, w 1939 roku Niemcy wykorzystali baraki dla obozu przejściowego, później w tym obozie zgrupowano około 200 młodocianych robotników przymusowych tzw. junaków. Innych obozów w Puławach nie było więc jeśli ktoś wspomina obóz jeniecki w Puławach to może mówić tylko o tym obozie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Tommy G.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 67.667

...
Stopień akademicki: ...
Zawód: ...
 
 
post 5/10/2010, 18:03 Quote Post

Gandalfie pamiętaj że w miejscowościach które wymieniasz nie było obozów jenieckich sensu stricto a tylko punkty zborne, miejsca w których grupowano jeńców i wysyłano ich dalej, do właściwych obozów. Nie jestem nawet pewien czy była w takich miejscach prowadzona ewidencja jeńców. Powstały szybko i szybko zniknęły.

Raczej nie znajdziesz obszernych wspomnień, opisów,nazwisk bo jeńcy przebywali tam tylko kilka do kilkunastu dni. Co innego stalagi czy oflagi.Tam jeńcy spędzali często czas do końca wojny. Szmat czasu na poznawanie ludzi, pisanie itp.

Na przykładzie wspomnień Antoniego Hedy, późniejszego Szarego który przebywał w podobnym punkcie zbornym,obozie przejściowym czy jak to nazwać , takie jakie znajdowały się czy to w Radomiu czy Ostrowcu Świętokrzyskim ; znalazłem tylko wzmiankę że autor był w takim obozie,że był to zwykły kawałek placu na którym stłoczono jeńców, że nie było nic do jedzenia.Równie mało obszerny opis i wrażenia na ten temat miał Józef Kuropieska w swoich wrześniowych wspomnieniach.

Ten post był edytowany przez Tommy G.: 5/10/2010, 18:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
reynevandt
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 61.900

Michal
Stopień akademicki: pracuje nad kolejnym
Zawód: wieczny student
 
 
post 12/10/2010, 4:31 Quote Post

Gandalfie, myślę, że warto zajrzeć do opisanej tu publikacji:

http://wiadomosci.gazeta.pl/kraj/1,34309,3321063.html

Możliwe, że w którejś z tych książek też coś znajdziesz:

Sebastian Piątkowski Radom zarys dziejów miasta, Radom 2000

Radom i okolice w latach okupacji niemieckiej 1939-1945. Katalog wystawy, oprac. Ewelina Gauze, Katarzyna Wrona, wyd. Archiwum Państwowe w Radomiu i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Radom 2009

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 13/10/2010, 14:09 Quote Post

Salvete,

Serdecznie dziekuje za wiesci. Wnet zaczne szukac literatury o Radomiu. Niestety tu w Albionie nie mam dobrego dostepu do polskiej literatury, ale zobacze co jest w bibliotece polskiej w Londynie :-)

Niezaleznie od tego nasunela mi sie inna tematyka. Skoro byly to obozy przejsciowe, to kogo np do Pulaw czy Radomia kierowali? Z jakich pobojowisk.
Szukajac czegos innego w "Za czarskich czasow i po wyzwoleniu" Mieczyslawa, Haruseiwicza, Londyn 1975, znalazlem taki fragment:
"Gdy 7 pazdziernika 1939 roku Niemcy pedzili nas oficerow zgrupowania gen. Franciszka Kleeberga do obozu jencow w Radomiu..."

No ale musze dotrzec do zrodel wspomnianych przez reynevandta. Moze tam bedzie np informacja do kiedy ow oboz istnial w 1939 r.

No dobrze, mam juz Pulawy, Radom ale nikogo tu nie ma z Kozienic aby chociaz potwierdzic, ze byl tam jakis przejsciowy oboz w 1939 r. ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
bykappa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 73.665

 
 
post 12/07/2011, 17:37 Quote Post

Witam, może ktoś z Was dokładnie opisać mi miejsce w którym mieścił sie ten obóż w Kozienicach. Znam żyjącą osobę która walczyła w 13 Dywizjonie Piechoty Strzelców Kresowych w pułku 44 pod dowódctwem płk. Frączka w 39r, dostał się tam do niewoli i bardzo chciałby jeszcze zobaczyć to miejsce. Jednak szmat czasu nie pozwala mu samemu określić dokładnie samego obozu. Mówi o pobliskim cmentarzu o tym ze było tam duzo osób. Macie może jakieś informacje na ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
vfred
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 57.522

Piotr Powierza
Stopień akademicki: mgr
Zawód: manager
 
 
post 1/09/2011, 9:40 Quote Post

QUOTE(bykappa @ 12/07/2011, 17:37)
Witam, może ktoś z Was dokładnie opisać mi miejsce w którym mieścił sie ten obóż w Kozienicach. Znam żyjącą osobę która walczyła w 13 Dywizjonie Piechoty Strzelców Kresowych w pułku 44 pod dowódctwem płk. Frączka w 39r, dostał się tam do niewoli i bardzo chciałby jeszcze zobaczyć to miejsce. Jednak szmat czasu nie pozwala mu samemu określić dokładnie samego obozu. Mówi o pobliskim cmentarzu o tym ze było tam duzo osób. Macie może jakieś informacje na ten temat?
*



W Kozienicach chodzi najprawdopodobniej o punkt zborny jeńców. To było na ogrodzonym placu kościelnym. Tak wspominał to mój dziadek przetrzymywany tam jako cywil. Cmentarz jest trochę oddalony od samego kościoła, dlatego też nie wiem czy plac kościelny był jedynym takim miejscem przetrzymywania jeńców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
OCZEK
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 74.356

 
 
post 14/09/2011, 1:23 Quote Post

Zależy o który cmentarz chodzi ,prawda ,były tam zgrupowania jeńców ,jak i w czasie wojny ,jak i po wojnie za czasów bolszewików.

Ten post był edytowany przez OCZEK: 14/09/2011, 1:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 3/12/2011, 15:11 Quote Post

Salve Oczek,

Czy piszac " i po wojnie za czasow bolszewikow" masz na mysli po 1945 ? czy po 1918 ?
Vfred,
Czy kontakrowales sie z gmina w Kozienicach? Moze oni maja jakichs lokalnych historykow i z Twoimi wiadomosciami cos ich oswieci?
Jak ja sie lata temu kontaktowalem to nikt nic nie wiedzial. No ale to bylo ponad 10 lat temu :-)
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej