Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Czterej pancerni i pies", To już 5 /pięć/ dekad od premiery
     
pejotlbis
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 499
Nr użytkownika: 97.178

Piotr Jakubowski
 
 
post 6/10/2016, 8:01 Quote Post

QUOTE
wbrew pozorom wojenno-przygodowy serial "Czterej pancerni i pies" przemycał też tematy tabu w PRLu:
- pytanie a jak to się stało że Janek znalazł się na Syberii - padło w milionach polskich domów - wielu widzów dostało prawdziwe odpowiedzi od swoich rodziców i starszych członków rodzin,
- nie mniej "podejrzany" był wątek Polaków z Wehrmachtu, którzy przechodzili na stronę sowietów/Polaków - chłopaki z Pomorza czy ze Śląska byli pierwowzorami Gustlika
- pytania dlaczego Rudy 102 nie mógł ruszyć na pomoc walczącej Warszawie ?
- obecność byłych żołnierzy AK w 1 Brygadzie ("Magneto")- pokazanych bardzo pozytywnie


Do tego można jeszcze dodać gag, zdaje sie w ostatnim odcinku,kiedy to ruscy gwizdnęli Wichurze Jeepa.
W ogóle latach 60-tych w polskim filmie wojennym rozpoczęło sie "trącanie" niewygodnych, przemilczanych tematów.
N.p. m.in. w filmie "Barwy Walki " 1964 po raz pierwszy pokazano NSZ
"Skąpani w Ogniu"1963 problemy na odzyskanym Sląsku i "repatrianci" zza Buga, niezgoda na nową władzę.
"Dzień Oczyszczenia" 1969 delikatnie zasugerowana wojna partyzancka pomiędzy partyzantką sowiecką a polską / skąd partyzantka sowiecka w lecie 1944 na nowosądecczyżnie???/
Jednak sam Przymanowski napisał scenariusz według którego powstał w 1973 roku film pt."Zasieki",półgębkiem wspomina się tam, nie wprost rzecz jasna , ale zawsze: o 17 września, o łagrach,o Andersie,o Ślązakach w wehrmachcie, nawet o Piłsudskim. Ale nawet to wtedy wystarczyło, aby film trafił na półę na 10 lat.

https://www.youtube.com/watch?v=00yy1cXITAY

Ten post był edytowany przez pejotlbis: 6/10/2016, 9:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.995
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 6/10/2016, 9:23 Quote Post

QUOTE(pejotlbis @ 6/10/2016, 8:01)
Jednak sam Przymanowski napisał scenariusz według którego powstał w 1973 roku film pt."Zasieki",półgębkiem wspomina się tam, nie wprost rzecz jasna , ale zawsze: o 17 września, o łagrach,o Andersie,o Ślązakach w wehrmachcie, nawet o Piłsudskim. Ale nawet to wtedy wystarczyło, aby film trafił na półę na 10 lat.


Oczywiście w "Zasiekach" Przymanowski poruszał te tematy powtarzając narrację historyczną PRL - nie, że to był jakiś tam film opozycyjny. Tak samo zresztą w tych moczarowskich koszmarkach. biggrin.gif

Po prostu PRL czasem wolał temat w ogóle przemilczeć, zamiast powiedzenia o czymś nawet w tonie entuzjastycznym dla nowej władzy.

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 6/10/2016, 9:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 6/10/2016, 15:36 Quote Post

QUOTE
w "Zasiekach" Przymanowski poruszał te tematy powtarzając narrację historyczną PRL - nie, że to był jakiś tam film opozycyjny.

W "Zasiekach" lubię scenę z Lukaszewiczem a Duriaszem: "czy to będzie pogadanka czy rozmowa? Rozmowa... To pozwólcie odejść" smile.gif
Jakoś przeszło w filmie to że z tym politrukiem ("oficerem bez stopnia") nie chciało mu się dalej gadać smile.gif
Pokazanie wejścia Sowietów... może nie był to gest dla opozycji, ale na pewno dla historii.
Żeby łatwiej było zrozumieć "Pancernych" warto przeczytać "Ze 101 frontowych nocy" Przymanowskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 6/10/2016, 17:20 Quote Post

Dan23:
QUOTE
Stefan Kolditz podobnie jak „Lwowiak” nienawidzi „4 pancernych”

Czemu zaraz "nienawidzi"?
Ustosunkowałem się jednoznacznie do tej propagandy i tyle. Patrz #2. Tam własnie
podkreślono dodatkowo ,już pózniej także jej czerwony charakter .
pejotlbis
QUOTE
pytanie a jak to się stało że Janek znalazł się na Syberii - padło w milionach polskich domów - wielu widzów dostało prawdziwe odpowiedzi od swoich rodziców i starszych członków rodzin,

Padło, albo nie padło. A skąd niby wiadomo jakie mogły być wyjaśnienia ?
Moim zdaniem to jest własnie zakłamanie bardzo niebezpieczne dla prawdy.
Otóż owszem wywiezli go tam , ale polował sobie spokojnie na tygrysy.
Nie kula w łeb,nie więzienie , nie obóz, nie kopalnia tylko polowania. Z własną bronią !!???
A przecież ta postać to był człowiek z okolic Gdańska, a zatem mogli go tam nawet jako Niemca potraktować. J co zabawiał się ,hodował pieski aż do 1943 roku .
Cierpiał tylko na brak wiadomości ze świata. Przez szereg miesięcy oczywiście nie wiedział, że powstaje armia polska. Dopiero o Berlingu się dowiedział biedaczek.
Jeszcze pytanie do Dana23: skąd wiemy co to za wojak był w tym spalonym
sowieckim czołgu. Gada chyba po rusku i tyle widzimy.

 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 6/10/2016, 19:27 Quote Post

QUOTE
Otóż owszem wywiezli go tam , ale polował sobie spokojnie na tygrysy.

Na wiewiórki i jenoty, z kbks-u, choć w filmie ma strzelbę. Tygrysa zastrzelił przypadkiem.
QUOTE
Nie kula w łeb,nie więzienie , nie obóz, nie kopalnia tylko polowania. Z własną bronią !!???

Kula w łeb... w 1939 roku filmowy Janek miał raptem 12 lat.
A polował z broni jego opiekuna Jefima Siemionowicza. Choć trudnili się też obaj zakładaniem pułapek niczym amerykańscy traperzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 6/10/2016, 19:45 Quote Post

QUOTE
Nie kula w łeb,nie więzienie , nie obóz, nie kopalnia tylko polowania. Z własną bronią !!???

Lwowiaku, wylewałeś już żale na ten serial w zeszłym roku w innym wątku: http://www.historycy.org/index.php?showtop...3&#entry1493513 .
Poczytałeś coś może od tamtego czasu w temacie jak wyglądał los Polaków w ZSRR?
Zachęcałem do konkretnej przykładowej lektury.

QUOTE
Cierpiał tylko na brak wiadomości ze świata. Przez szereg miesięcy oczywiście nie wiedział, że powstaje armia polska. Dopiero o Berlingu się dowiedział biedaczek.

Bo tu np. mam wątpliwości.
Zgrabnie udało Ci się obrazić wszystkich, którzy faktycznie "nie zdążyli do Andersa".

Proponuję abyś wpisał swoje rewelacje przykładowo na tej stronie Związku Sybiraków: http://sybiracylubaczow.blogspot.com/2016/...rsa-marian.html pod wierszem pod takim właśnie tytułem, "Nie zdążyli do Armii Andersa".

QUOTE
A przecież ta postać to był człowiek z okolic Gdańska, a zatem mogli go tam nawet jako Niemca potraktować.

Czytałeś chociaż wątek w którym wtedy dyskutowałeś?


Bo tak to napisałeś jakbyś uważał, ze wtedy ludzie w łagrach mieli swobodny dostęp do gazet oraz radia, i mogli sobie na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia ze świata, oraz spokojnie podróżować po ZSRR kiedy tylko chcieli...

Film przecież oprał się na przemilczeniu ale nie kłamstwie, mógł trafić się bez problemu przypadek, ze polak nie usłyszał w porę o formowaniu się armii Andersa a dowiedział się dopiero o tej ZPP.

To co pokazano jest stronnicze, czasami naciągane, ale nie zakłamane, bo losy Polaków były bardzo różne i skomplikowane, więc to co serial ukazuje mieści się w pewnych granicach możliwości.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 6/10/2016, 20:34 Quote Post

Oglądałem tryptyk "Nasze Matki, Nasi Ojcowie".
Część druga - 55 minuta.
Porucznik Wilhelm Winter schronił się w jakimś czołgu z numerem taktycznym 102. Postanowił sobie odpocząć od wojny.
Było to w trakcie Bitwy pod Kurskiem w lipcu 1943 roku.
Zatem - Zbyt wcześnie na skojarzenie z "Rudym", opisywanego tutaj serialu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Dan23
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.198
Nr użytkownika: 5.531

 
 
post 6/10/2016, 20:56 Quote Post

To jeszcze raz:
Scenarzysta niemieckiego miniserialu - Stefan Kolditz podobnie jak „Lwowiak” nienawidzi „4 pancernych”. Urodził się w NRD i w czasie zasadniczej służby wojskowej (w Grenztruppen) jak wszyscy żołnierze "Ludowo-demokratyczny" Niemiec w ramach zajęć polityczno-wychowawczych musiał przymusowo oglądać "4 pancernych".
Za to właśnie zemścił się przy pisaniu scenariusza serialu "Nasze matki nasi ojcowie" - niszcząc Rudego 102 i pokazując potwornie poparzonego Olgierda: https://www.youtube.com/watch?v=4nm2owD4XYw (uwaga miedzy 0:12 a 0:20 sekundą filmiku - widać, że czołg nie ma czerwonej gwiazdy a za to ma białego orła na wieży i nr 102, a na lewym boku za wieżą napis podobny/prawdopodobnie RUDY). O tej "osobistej zemście" na "4 pancernych" i jej podstawie niemiecki scenarzysta mówił w jednym z wywiadów...

W tym wątku/scenie Kolditz odniósł się do polskiego serialu, w którym "4 pancerni" od samego początku jeździli tylko na czołgu T-34/85 choć w rzeczywistości historycznej 1 Brygada Pancerna do końca roku 1944 r. (a więc również w bitwie pod Studziankami w sierpniu 1944) walczyła na maszynach starszego typu T-34/76 (z inną, mniejszą wieżą i armatą). Nowe maszyny T-34/85 w pierwszej kolejności trafiły do jednostek gwardyjskich i sowieckich - sajuzniki dostawali je na końcu...

Ten post był edytowany przez Dan23: 6/10/2016, 21:46
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 6/10/2016, 21:11 Quote Post

Zgoda.
Zarówno w polskim serialu, jak i w tym niemieckim, użyto późniejszej wersji T-34 85, co nie jest zgodne z rzeczywistością.
Dla mnie czytelnym na wieży tego spalonego czołgu, jest tylko numer taktyczny.
Reszta to konfabulacja.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 6/10/2016, 21:16 Quote Post

QUOTE
Bo tak to napisałeś jakbyś uważał, ze wtedy ludzie w łagrach mieli swobodny dostęp do gazet oraz radia, i mogli sobie na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia ze świata, oraz spokojnie podróżować po ZSRR kiedy tylko chcieli...

napisał wysoki
Ale po co ? Czy nie napisałem wyraznie ,że ten bohater nie przebywał w łagrze,
ale jakimś sposobem hasał sobie swobodnie ze strzelbą. Tych zesłanych to własnie
obrazają takie filmy gdzie się ich przedstawia w sytuacjach nieprawdziwych.
Niby jak fajnie im było, jakie mieli modne futra. To ty wysoki
chyba nie doczytałeś w jakich warunkach tam żyli. Ja ci znajdę o łachmanach
dziurawych ,które nosili , to może mi znajdziesz , w których obozach nosili
futra. To jest obrażanie ich i szydzenie z ich losu, kiedy się mówi :
oto jak sobie żyli. W zasadzie na wczasy przyjechali.
"Nie zdązyli" ci ,których nie wypuszczono z wiezień ,obozow itp. Był rozkaz
to wypuszczali, nie bylo to zostawali. Nikt nie miał wyboru na podstawie
gazetowych informacji. A tutaj bohater decyduje sam. Dlatego zwróciłem uwagę
na tę smieszną scenę z gazetą, ktora we własciwym momencie się pojawiła.

Ten post był edytowany przez Lwowiak: 6/10/2016, 21:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 6/10/2016, 21:27 Quote Post

Proponuję Lwowiakowi wyluzować.
Nie wszystkich Polaków zsyłano za Ural do obiektów zamkniętych.
Wersja z Jankiem Kosem, wysłanym na Wschodnią Syberię jest możliwa.
Tylko nie wiadomo co z matką.
Czyżby polskie bomby/granaty ją zabiły?

Ten post był edytowany przez poldas372: 6/10/2016, 21:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 6/10/2016, 21:49 Quote Post

QUOTE(Lwowiak @ 6/10/2016, 22:16)
QUOTE
Bo tak to napisałeś jakbyś uważał, ze wtedy ludzie w łagrach mieli swobodny dostęp do gazet oraz radia, i mogli sobie na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia ze świata, oraz spokojnie podróżować po ZSRR kiedy tylko chcieli...

napisał wysoki
Ale po co ? Czy nie napisałem wyraznie ,że ten bohater nie przebywał w łagrze,
ale jakimś sposobem hasał sobie swobodnie ze strzelbą. Tych zesłanych to własnie
obrazają takie filmy gdzie się ich przedstawia w sytuacjach nieprawdziwych.
Niby jak fajnie im było, jakie mieli modne futra. To ty wysoki
chyba nie doczytałeś w jakich warunkach tam żyli. Ja ci znajdę o łachmanach
dziurawych ,które nosili , to może mi znajdziesz , w których obozach nosili
futra. To jest obrażanie ich i szydzenie z ich losu, kiedy się mówi :
oto jak sobie żyli. W zasadzie na wczasy przyjechali.
*


I znowu Lwowiaku wracamy do tego samego, co było rok wcześniej.

Aby Twoje wypowiedzi narzekające nabrały większego sensu, to najpierw musisz uważnie obejrzeć ten serial, bo bez jego znajomości ciężko się o nim wypowiadać, a potem poczytać coś o losach Polaków w ZSRR (przypominam, że podrzuciłem Ci lekturę, tam znajdziesz wspomnienia osób adekwatnych do postaci Janka, czyli będących w czasie wywózki dziećmi).

Tak kręcisz się cały czas od roku w miejscu - no nie lubisz i tyle, i wszyscy to widzą, ale co z tego wynika - no niewiele.

Jeszcze raz - Janek ma w 1943 r. 17 lat, więc prosta matematyka mówi, iż w 1939 miał 13. Był dzieckiem, sierotą, i został przygarnięty przez miejscowego myśliwego.
Dostrzeżesz nietypowość sytuacji do jakiej uciekli się twórcy?

Zaprzeczysz możliwości takiej sytuacji to proszę bardzo, ale to najlepiej na jakichś konkretach, nie przekonaniu, że nie, bo wg Ciebie nie.

QUOTE
Ja ci znajdę o łachmanach
dziurawych ,które nosili , to może mi znajdziesz , w których obozach nosili
futra.

Już Ci podrzuciłem lekturę, zajrzałeś chociaż?
Przyjrzałeś się chociaż raz co to za futro Janek nosił?

Bo inaczej ta dyskusja tutaj naprawdę nie ma sensu, Ty chcesz sobie ponarzekać i nic więcej...


@poldas
QUOTE
Nie wszystkich Polaków zsyłano za Ural do obiektów zamkniętych.

Jeszcze te "tajemnicze" fakty trzeba znać...

QUOTE
Tylko nie wiadomo co z matką.

Nie była ona czasem "tragicznie zmarłą" w 1939?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.571
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 6/10/2016, 21:56 Quote Post

QUOTE(Dan23 @ 6/10/2016, 20:56)
Nowe maszyny T-34/85 w pierwszej kolejności trafiły do jednostek gwardyjskich i sowieckich  - sajuzniki dostawali je na końcu...
*



Tak tak znowu ten wredny ZSRR poniewierał sojuszników. Prawda jest taka, że do bitwy pod Studziankami nasza brygada pancerna nie walczyła i miała pełne stany i starą mieszaną strukturę pułkowo-kompanijną. (kompanie lekkie na T-70 i średnie na T-34/76). Nowe czołgi trafiały do jednostek liniowych by uzupełnić straty. Tam już była nowa batalionowa struktura i nowy etat dostosowujący brygadę do załóg 5 osobowych. Pierwszym bojem Brygady były Studziańki i oli wiem po bitwie w celu wyrównania strat nie wysyłano już przestarzałych T-34/76 a nowoczesne T-34/85. T-34/76 używano do ich wykruszenia. Na T-34/85 nas pancerniacy zajechali pod Dom Arthusa i tam uroczyście zawiesili polska flagę.

Ten post był edytowany przez orkan: 6/10/2016, 21:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Dan23
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.198
Nr użytkownika: 5.531

 
 
post 6/10/2016, 22:08 Quote Post

CODE
...Pierwszym bojem Brygady były Studziańki i oli wiem po bitwie w celu wyrównania strat nie wysyłano już przestarzałych T-34/76 a nowoczesne T-34/85. T-34/76 używano do ich wykruszenia

Gdzieś czytałem, że po bitwie pod Studziankami i kolejnych walkach o Pragę i pod Jabłonną i Legionowem Brygada była zdziesiątkowana, a na uzupełnienia w czołgach, musiała czekać ponad 2 miesiące. Ale Bóg zapłać za sprostowanie - w rewanżu fotka dowódcy 1 Brygady Pancernej gen. Jana Mierzycana i jego suki Azy, która była pierwowzorem filmowego Szarika
user posted image

Ten post był edytowany przez Dan23: 7/10/2016, 14:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 6/10/2016, 22:51 Quote Post

Ad. Wysoki;
QUOTE
QUOTE
Tylko nie wiadomo co z matką.

Nie była ona czasem "tragicznie zmarłą" w 1939?
Janek się zwierzył iż zginęła ona w trakcie bombardowania Gdańska.
Tyle wiem, że Niemcy tego miasta nie bombardowali.

Odnośnie dyskusji Orkan - Dan23;
1 Dywizja Piechoty ze swym pułkiem czołgów, Brygada Pancerna... Eee tam.
Cała 1 Armia Wojska Polskiego miała status gwardyjski.
Jednak czołgów M4 Sherman w Polskim Wojsku (tym ludowym) nie zauważyłem.
Natomiast zauważyłem iż takie czołgi najpierw wysyłano na wyposażenie radzieckich brygad pancernych gwardyjskich.

Ten post był edytowany przez poldas372: 6/10/2016, 23:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej