Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy samolot nowej generacji,
 
Który myśliwiec nowej generacji uważasz za najlepszy ?
Chengdu J-10 [ 2 ]  [2.27%]
Shenyang J-11 [ 1 ]  [1.14%]
Su-30 MKI [ 3 ]  [3.41%]
Eurofighter Typhoon [ 6 ]  [6.82%]
MiG-29 [ 1 ]  [1.14%]
MiG-35 [ 6 ]  [6.82%]
Su-34 [ 1 ]  [1.14%]
Su-35 [ 2 ]  [2.27%]
Su-37 [ 7 ]  [7.95%]
Su-47 Bierkut [ 2 ]  [2.27%]
F-18 Super Hornet [ 3 ]  [3.41%]
F-16 [ 5 ]  [5.68%]
F-22 Raptor [ 31 ]  [35.23%]
F-35 Lightning II [ 12 ]  [13.64%]
PAK FA ("Premiera" w 2009r ale może coś wiecie) [ 4 ]  [4.55%]
Inny (Jaki ?) [ 2 ]  [2.27%]
Suma głosów: 88
Goście nie mogą głosować 
     
Petreus007
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 44.765

Piotr Szymiec
Stopień akademicki: doktor
Zawód: doradca inwestycyjny
 
 
post 9/08/2008, 14:27 Quote Post

Witam!
Nie wiem, czy nie ma już takiego tematu. Mniej więcej sprawdziłem, jeśli jednak jest to przepraszam.

Zastanawia mnie jaki latający obecnie myśliwiec zasługuje według was na największe uznanie? Niektóre z wymienionych w ankiecie są wciąż w fazie testów, a większość nie brała jeszcze udziału w walkach powietrznych.
Zapraszam do dyskusji
Pozdro!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
IperyT
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 394
Nr użytkownika: 34.174

.
Zawód: Grabarz ponury
 
 
post 10/08/2008, 14:46 Quote Post

Generalnie rzecz biorąc, moje zdanie w tym względnym temacie jest takie ,że produktem zasługującym na uwagę jest przyszłościowy Lightning II z racji swego szerokiego zastosowania i ciekawych ewentualności dotyczących m.in. rozważań nad możliwością instalacji broni energetycznej. Jednak najbardziej sobie upodobałem planowany Su-37(już prezentowany) będący płatowcem z silnikiem Su-35 mający zmienioną awionikę, ma to być samolot z przeznaczeniem wyłącznie dla Rosjan. W bezpośrednich bliskich konfrontacjach z samolotami, Su 37 za sprawa ruchomych dysz włączonych w układ sterowania górować ma kilkukrotną przewagą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
oskar(zet)
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.075
Nr użytkownika: 40.749

 
 
post 10/08/2008, 14:55 Quote Post

Witam!

Ja stawiam na Su - 37... mino, że jeszcze nie istnieje. Inna sprawa to, że z tego co mi wiadomo Su - 34 to nie myśliwiec. Ale z obecnie już latających to stawiam na F-22.

Pod względem przydatności na polu walki za najlepszy samolot z ww uważam Su-35. Może zabrać duże ilości rozmaitego uzbrojenia. Jego spektrum działania jest bardzo szerokie od walki powietrznej do szeroko pojętego wsparcia powietrznego dla piechoty.

Co do MiG-35: Czy przypadkiem nie jest to lekki samolot myśliwski?

pozdro
Oskar
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
shrek63
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 684
Nr użytkownika: 39.121

Zawód: urzedas
 
 
post 10/08/2008, 16:39 Quote Post

temat interesujący, tyle, że 1/4 podanych propozycji, albo lata jako eksperymenty, albo jest jeszcze tylko "na papierze".
Z tych pozostałych, czyli tych które juz moga byc uzyte bojowo, postawię na F-22 "Raptor". Jedyny samolot V Generacji w tym gronie, który jest w produkcji i wchodzi do jednostek bojowych. Reszta to Generacja 4 albo 4.5, czyli ciut z tyłu.
Co do PAK FA Suchoja, to, jak narazie jest to konstrukcja w bardzo niezaawansowanym stadium badawczym, posiada kilka wersji płatwoca. Wiedząc, że konstrukcja takowa, od momentu przybrania ostatecznej wersji "papierowej" do wersji testowej, musi przetrwać kilka lat, szczerze wątpie, aby Rosjanie wprowadzili go do linii przed 2015 rokiem. wink.gif aha! dziwnie jakos przypomina "Raptora".
Innym, udanym samolocikiem, juz latajacym, jest F-35!... bardzo uniwersalna maszyna
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
IperyT
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 394
Nr użytkownika: 34.174

.
Zawód: Grabarz ponury
 
 
post 10/08/2008, 17:22 Quote Post

QUOTE
Co do MiG-35: Czy przypadkiem nie jest to lekki samolot myśliwski?
Jak najbardziej, modyfikacja 29-tki znana także pod oznaczeniem OVT jest lekkim myśliwcem obrony powietrznej.
QUOTE
dziwnie jakos przypomina "Raptora".
podobieństwo(zewnętrzne) będące kompilacją która specjalnie nie dziwi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Carrius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 11.712

 
 
post 10/08/2008, 18:13 Quote Post

Czesc

Miałem dylemat odnośnie wyboru uniwersalności danego samolotu w sensie możliwości walki powietrznej oraz możliwości wspierania własnych wojsk.

Mój wybór padł na F-22 za świetne możliwości walki powietrznej (kombinacja wielu czynników, o których już wspominano w innych tematach). Może nie tak uniwersalny pod względem wyposażenia jak F-35, jednak wybitnie dostosowany do wywalczenia i utrzymania panowania w powietrzu, a do takiej roli był właśnie projektowany.

QUOTE("IperyT")
Jednak najbardziej sobie upodobałem planowany Su-37(już prezentowany) będący płatowcem z silnikiem Su-35 mający zmienioną awionikę, ma to być samolot z przeznaczeniem wyłącznie dla Rosjan. W bezpośrednich bliskich konfrontacjach z samolotami, Su 37 za sprawa ruchomych dysz włączonych w układ sterowania górować ma kilkukrotną przewagą.


Czyli kolejna rosyjska maszyna która może lecieć tyłem i skierować nos w dowolnym kierunku (dzięki niezwykle wysokiej manewrowości), a przy okazji wytraci prędkość i tylko ułatwi zadania jakiemuś AIM-120/AIM-9/Meteorowi itd. Jednak żeby nie być całkiem krytycznym, to trzeba przyznać, że u Rosjan też powoli dokonuje się postęp. Radar AESA już opracowali, co prawda odstający nieco pod względem technologicznym (wliczając architekturę oraz generacje modułów T/R) od konstrukcji amerykańskich, jednak to dobrze rokuje. Z wyróżniających się konstrukcji należy wymienić jeszcze Su-35BM oraz Su-30MK1.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
destroyer
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 45.553

Zawód: uczen
 
 
post 10/08/2008, 19:26 Quote Post

Witam!
Zagłosowałem na Bierkuta, częściowo dlatego, że to ciekawa maszyna o niekonwencjonalnym układzie, a częściowo dlatego, że lubię rosyjskie samoloty. Głównie za zwrotność.
Z wymienionych (i latających) do "nowej" generacji zaliczany jest tylko F-22 Raptor. Pozostałe to najwyżej 4+.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Stolem
 

Pies Pawłowa na banderowców i banderofili
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 724
Nr użytkownika: 47.298

Stopień akademicki: Obwieszczacz
Zawód: Rozbieracz i Scalacz
 
 
post 10/08/2008, 20:13 Quote Post

Witam!

Su-30 MKI, głównie za możliwośc podczepienia Brahmosa. Czyli niejako traktuję samolot jako miejsce wystrzeliwania rakiet. wink.gif

Pozdrowienia
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
shrek63
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 684
Nr użytkownika: 39.121

Zawód: urzedas
 
 
post 10/08/2008, 21:10 Quote Post

Stolem! BrahMos to rakieta bazująca na istniejącej juz rakiecie "Jachont", i przeznaczona jest do uderzeń na cele ladowe i morskie, ale nie na inne samoloty. Tymsamym jest to rakieta przeznaczona dla samolotu w wersji uderzeniowej, który w takiej konfiguracji wymaga ochrony mysliwców.
W przypadku wywalczenia przez F-22 "Raptor" tzw przewagi powietrznej, SU-30 MKI, nie maja jakichkolwiek szans na przedarcie się na odległośc skutecznego strzału do floty n-pla. Zasięg skuteczny rakiet, jak narazie, nie przekracza 300 km, więc nosiciel narazony jest na silne przeciwdziałanie.
Ponadto rozmawiamy o "naj naj naj" mysliwcu, a nie samolocie uderzeniowym, a tutaj dominatorem jest SU-34 wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Stolem
 

Pies Pawłowa na banderowców i banderofili
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 724
Nr użytkownika: 47.298

Stopień akademicki: Obwieszczacz
Zawód: Rozbieracz i Scalacz
 
 
post 10/08/2008, 22:01 Quote Post

QUOTE(shrek63 @ 10/08/2008, 22:10)
Stolem! BrahMos to rakieta bazująca na istniejącej juz rakiecie "Jachont", i przeznaczona jest do uderzeń na cele ladowe i morskie, ale nie na inne samoloty. Tymsamym jest to rakieta przeznaczona dla samolotu w wersji uderzeniowej, który w takiej konfiguracji wymaga ochrony mysliwców.
W przypadku wywalczenia przez F-22 "Raptor" tzw przewagi powietrznej, SU-30 MKI, nie maja jakichkolwiek szans na przedarcie się na odległośc skutecznego strzału do floty n-pla. Zasięg skuteczny rakiet, jak narazie, nie przekracza 300 km, więc nosiciel narazony jest na silne przeciwdziałanie.
Ponadto rozmawiamy o "naj naj naj" mysliwcu, a nie samolocie uderzeniowym, a tutaj dominatorem jest SU-34 wink.gif
*



Znam pochodzenie Brahmosa.
Złe uzasadnienie wyboru SU-30 MKI. wallbash.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
shrek63
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 684
Nr użytkownika: 39.121

Zawód: urzedas
 
 
post 11/08/2008, 0:07 Quote Post

to fajnie że znasz!
a wg Ciebie co jest złe? ostatecznie, to Ty wybrałeś Su-30 MKI a nie ja? więc może popraw/zedytuj, albo napisz nowy post smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
IperyT
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 394
Nr użytkownika: 34.174

.
Zawód: Grabarz ponury
 
 
post 11/08/2008, 8:05 Quote Post

QUOTE
Czyli kolejna rosyjska maszyna która może lecieć tyłem i skierować nos w dowolnym kierunku (dzięki niezwykle wysokiej manewrowości), a przy okazji wytraci prędkość i tylko ułatwi zadania jakiemuś AIM-120/AIM-9/Meteorowi itd.
W swoim wyborze nie brałem pod uwagę możliwości środków zaradczych w postaci AIM- 120 itp. Fakt ,że technologia Trust Control i materiały kosztują , co czyni tę maszynę niemal ponad dwukrotnie droższą od pokładowego Su 27k, ale tak czy siak maszyny z rodziny Su 27 robią wrażenie.
W razie trudności mały słowniczek:
Su-34 = Su-27IB
Su-32FN = Su-27KUB
Su-39 = Su-25T
Su-37 = Su-35 z wektorowaniem ciągu (obecnie nie używa się już tego pierwszego oznaczenia)
Su-17M2D = Su-22M2K
Su-17UM = Su-22U
Su-27K= (Su-33)
Su-32=Su-34
Su-27PU =Su-30
Su-17M3 = Su-22M3
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
oskar(zet)
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.075
Nr użytkownika: 40.749

 
 
post 11/08/2008, 15:05 Quote Post

witam!

CODE
Su-39 = Su-25T


anie przypadkiem Su-39 = Su-24?

pozdro
Oskar
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
IperyT
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 394
Nr użytkownika: 34.174

.
Zawód: Grabarz ponury
 
 
post 11/08/2008, 15:32 Quote Post

QUOTE
anie przypadkiem Su-39 = Su-24?
No co Ty, a porównaj sobie Su39 z Su25.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Carrius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 11.712

 
 
post 11/08/2008, 21:20 Quote Post

Witam

QUOTE("IperyT")
W swoim wyborze nie brałem pod uwagę możliwości środków zaradczych w postaci AIM- 120 itp. Fakt ,że technologia Trust Control i materiały kosztują , co czyni tę maszynę niemal ponad dwukrotnie droższą od pokładowego Su 27k, ale tak czy siak maszyny z rodziny Su 27 robią wrażenie.


Aha, czyli w Twoim wyborze liczy się przedewszystkim efektowność danej maszyny, a jej efektywność jest na drugim miejscu ... smile.gif

Jak dla mnie myśliwiec należy osądzać razem z całym jego wyposażeniem, wliczając w to uzbrojenie. Jak już było na forum kilka razy napisane, przed rakietą poprzez stosowania samych akrobacji raczej nie uciekniesz, a raczej zrobisz z siebie łatwiejszy cel. I żeby nie było: jeżeli już mamy myśliwiec to dobrze by było, żeby przy okazji był bardziej zwrotny niż maszyna przeciwnika (bo to nie zaszkodzi), ale nie należy z szeroko pojętej zwrotności robić decydującego czynnika smile.gif.

Pozdrawiam





 
User is offline  PMMini Profile Post #15

9 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej