Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jesteś Władysławem Warneńczykiem, Co robisz?

JanKazimierzWaza

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 100.202

post 15/11/2019, 19:47 Quote Post

Trochę się niektórzy zagalopowali. Władysław nie ruszy na Kazimierza. Może mu nie pasowała władza brata na Litwie ale tu musi zwyciężyć pragmatyzm (jak zresztą w OTL). Władysław jako król Węgier musi zwrócić uwagę na Turków i nie może sobie pozwolić na zadrażnienia z, bądź co bądź, swoim sojusznikiem Litwą więc musi zaakceptować władzę Kazimierza. Jedyne nad czym można się zastanawiać by zmienić linię czasu to ratyfikowanie pokoju szegedyńskiego i, jak napisała Wilczyca, znalezienie odpowiedniej kandydatki do ożenku. W 1443 Władek ma już 19 lat, najwyższy czas i pora by znaleźć płodną małżonkę

User is offline  PMMini Profile Post #16

xxxxf

IX ranga
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen

post 15/11/2019, 19:52 Quote Post

Najpierw należy zająć się Litwą. Skoro ja to ja to wiem, że Pogrobowca wykończy dość niedługo białaczka (a można nawet zastosować sposób Trompa z tematu o Zygmuncie III i wykończyć Pogrobowca dając mu medyków...) Od kiedy Litwa była sojusznikiem Władysława? Litwa była zbuntowaną prowincją. Naprawdę sowiecko-endecka propaganda to nie jest dobre źródło informacji. W 1443 Władek chciał ruszać na Litwę i nie ma powodów sądzić, że nie miał racji. Ja gdybym był Władysławem to wolałbym dla siebie starszą Annę. Żona jest od urodzenia następcy, dla przyjemności mogę trzymać sobie metresę (albo wiele, kto mi zabroni).

User is online!  PMMini Profile Post #17

Svetonius21

VI ranga
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik

post 15/11/2019, 19:55 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 15/11/2019, 19:32)
Pimli:

Chciałam zauważyć, że wolną elekcję wprowadził Zygmunt I Stary w 1537 roku. Tak więc żaden syn/brat/bratanek/siostrzeniec/dalszy krewny Zygmunta Augusta nie miałby żadnych praw do tronu polskiego. A od 1564 (wtedy Zygmunt August uczynił dziedziczką WKL Koronę Polską - jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało)
*

Praw do tronu polskiego to Jagiellonowie nie mieli od czasów Kazimierza Jagiellończyka, nieraz w roli straszaka pojawiały się kandydatury Piastów mazowieckich, więc teoretycznie nie-Jsgiellon mógł już wcześniej zostać królem (gdyby nie to, że Litwa była ważniejsza od Mazowsza) A w 1564 roku, gdyby Z2A miał synów lub braci to przez myśl by mu nie przeszło zrzekać się praw do Litwy.

Ten post był edytowany przez Svetonius21: 15/11/2019, 19:57

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

xxxxf

IX ranga

sarna ygrekowski

post 15/11/2019, 20:12 Quote Post

Ale jesteśmy Władysławem i te prawa mamy. Nie powinniśmy się zadowolić niczym mniej niż hołdem lennym Kazimierza z Litwy, obietnicą powrotu Litwy pod Władysława i jego synów po śmierci Kazika, trybutem oraz obowiązkiem pomocy wojskowej.

User is online!  PMMini Profile Post #19

Ida Wielkie Gniazdo

III ranga
Nr użytkownika: 98.200

post 15/11/2019, 20:18 Quote Post

QUOTE(xxxxf @ 15/11/2019, 19:52)
W 1443 Władek chciał ruszać na Litwę i nie ma powodów sądzić, że nie miał racji.
*

Ale wtedy wielkim księciem był tam jego rodzony brat. I jak chciał ruszać, gdy siedział na Węgrzech?

User is offline  PMMini Profile Post #20

xxxxf

IX ranga

sarna ygrekowski

post 15/11/2019, 20:28 Quote Post

Pisał o tym w listach do pospolitego ruszenia. Po zawarciu pokoju szegedyńskiego chciał opuścić na pewien czas Węgry i rozprawić się z Kazimierzem. Co z tego, że to był jego rodzony brat? Jagiełło z Witoldem (byli kuzynami, ale tak bliskimi przez wychowanie jak bracia rodzeni) walczył. Ze swoim rodzonym bratem, czyli Swidrygiella też walczył.

User is online!  PMMini Profile Post #21

JanKazimierzWaza

VI ranga

post 15/11/2019, 22:07 Quote Post

QUOTE(xxxxf @ 15/11/2019, 19:52)
Naprawdę sowiecko-endecka propaganda to nie jest dobre źródło informacji.
*

Sowiecko-endecka? No to przebiłeś bracie poziom absurdu. A te wspomniane przez Ciebie listy...możesz podać źródło?

Ten post był edytowany przez JanKazimierzWaza: 15/11/2019, 22:08

User is offline  PMMini Profile Post #22

xxxxf

IX ranga

sarna ygrekowski

post 16/11/2019, 1:59 Quote Post

Proszę bardzo.

User is online!  PMMini Profile Post #23

JanKazimierzWaza

VI ranga

post 16/11/2019, 9:27 Quote Post

QUOTE(xxxxf @ 16/11/2019, 1:59)

Dziękuję ale sporo tego więc zostawię sobie na potem kiedy będzie trochę więcej czasu

User is offline  PMMini Profile Post #24

xxxxf

IX ranga

sarna ygrekowski

post 16/11/2019, 9:29 Quote Post

Nie musisz od razu czytać, ważne żebyś zapoznał się z przedstawioną tam argumentacją. Nawet jeżeli Władysław nie pozbawi całkowicie Kazimierza władzy na Litwie to jej ograniczenie będzie priorytetem. Ja znam historię walk Jagiełły z Witoldem i Świdrygiełłą, więc wiem że niczym więcej mi to nie grozi.

User is online!  PMMini Profile Post #25

Wilczyca24823

IX ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 16/11/2019, 12:16 Quote Post

Ja gdybym był Władysławem to wolałbym dla siebie starszą Annę. Żona jest od urodzenia następcy, dla przyjemności mogę trzymać sobie metresę (albo wiele, kto mi zabroni).

A ja cały czas pamiętam, że Anna urodziła OTL mężowi tylko córki. Jeśli odpowiednio wcześnie upomnę się o Elżbietę, nie odbije się na niej pobyt u stryja Fryderyka wink.gif

User is online!  PMMini Profile Post #26

xxxxf

IX ranga

sarna ygrekowski

post 16/11/2019, 12:30 Quote Post

A to z innym mężem musiałoby być tak samo? To jest (poza przypadkiem bezpłodności) tylko czysty los i zrządzenie. Poza tym Elżbieta jest młodsza i potomstwo Anny to zagrożenie.

User is online!  PMMini Profile Post #27

Wilczyca24823

IX ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post 16/11/2019, 16:16 Quote Post

Podjąłbyś ryzyko? Bo ja raczej nie smile.gif poza tym sprzeciwu samego Fryderyka nie przeskoczysz. Prędzej zgodzi się oddać młodszą niż starszą.

Jeśli spłodzisz synów z Elżbietą, żeńskie potomstwo Anny nie będzie zagrożeniem.

User is online!  PMMini Profile Post #28

JanKazimierzWaza

VI ranga

post 17/11/2019, 9:49 Quote Post

Elżbieta to najlepsza opcja. Jeżeli mamy wiedzę z OTL to w zasadzie nie ma się co zastanawiać. Płodna, oddana mężowi niewiasta. Reasumując: odprawiam Cezariniego, ratyfikuję pokój szegedyński, staram się o rękę Elżbiety, dogaduję się z Kazimierzem akceptując dla niego tytuł dożywotniego wielkiego księcia Litwy z zastrzeżeniem, że po Kazimierzu dziedziczą moje dzieci, popieram działania Związku Pruskiego i skupiam się na polityce północnej

User is offline  PMMini Profile Post #29

xxxxf

IX ranga

sarna ygrekowski

post 17/11/2019, 10:54 Quote Post

Nie tak szybko. Najpierw musisz Kazimierza zmusić do tego, aby złożył hołd lenny tobie i Koronie (bo tylko tak wyjdziesz z twarzą z tej sytuacji) i żeby Litwa po jego śmierci wróciła do twoich dzieci i Korony (w ten sposób najlepiej zabezpieczasz także prawa do Polski). Możesz obiecać dzieciom brata jakieś księstwo jako rekompensatę za Litwę.

User is online!  PMMini Profile Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej