Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jesteś Władysławem Warneńczykiem, Co robisz?
     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 13/11/2019, 17:18 Quote Post

Budzisz się w roku 1440 i odkrywasz, że jesteś starszym synem Jagiełły, a dzień wcześniej odbyła się twoja koronacja na króla Węgier. Co dalej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.281
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 13/11/2019, 17:41 Quote Post

Nie zrywam pokoju szegedyńskiego. A przede wszystkim nie zadłużam się u polskiej szlachty na kampanie tureckie, lecz obciążam tym samych Węgrów. Poza tym szybko szukam sobie żony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
JanKazimierzWaza
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.020
Nr użytkownika: 100.202

 
 
post 13/11/2019, 20:39 Quote Post

Gonię ze swojego otoczenia Cezariniego
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 15/11/2019, 15:03 Quote Post

Dziwne, że taki słaby odzew; w temacie o ostatnim władcy Bizancjum koledzy dyskutowali zaciekle, czy mieliby szansę będąc w jego skórze, jakoś powstrzymać czy odwlec nieuchronny upadek. Więc dałem wam postać, która ma ku temu dużo większe możliwości niż Konstantyn XI. Pozwolę więc sobie zadać leninowskie pytanie: co robić? Jak powstrzymać przy posiadanych przez Władysława zasobach ekspansję Osmanów?
QUOTE(Wilczyca24823 @ 13/11/2019, 17:41)
Nie zrywam pokoju szegedyńskiego. A przede wszystkim nie zadłużam się u polskiej szlachty na kampanie tureckie, lecz obciążam tym samych Węgrów. Poza tym szybko szukam sobie żony.

Przyjąłem. A zatem tragicznie zakończonej wyprawy z 1444 r. której zawdzięczam (jako Władysław) swój przydomek nie ma. Cezariniego też pognałem z Węgier precz. Czy na ożenek nie za wcześnie? Po co robić tłok w kolejce do tronu, zwłaszcza że mam brata na Litwie? Wyzwania jakie dostrzegam: jak pogodzić ze sobą sprzeczne interesy Węgier i Polski (a możliwe, że dojdą jeszcze Czechy, jeśli Władysławowi Pogrobowcowi zemrze się w młodym wieku, jak OTL)? Jak powstrzymać erozję władzy królewskiej w swoich państwach i na powrót ją wzmocnić?

Ten post był edytowany przez Pimli: 15/11/2019, 15:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.974
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 15/11/2019, 16:06 Quote Post

CODE

Przyjąłem. A zatem tragicznie zakończonej wyprawy z 1444 r. której zawdzięczam (jako Władysław) swój przydomek nie ma. Cezariniego też pognałem z Węgier precz. Czy na ożenek nie za wcześnie? Po co robić tłok w kolejce do tronu, zwłaszcza że mam brata na Litwie? Wyzwania jakie dostrzegam: jak pogodzić ze sobą sprzeczne interesy Węgier i Polski (a możliwe, że dojdą jeszcze Czechy, jeśli Władysławowi Pogrobowcowi zemrze się w młodym wieku, jak OTL)? Jak powstrzymać erozję władzy królewskiej w swoich państwach i na powrót ją wzmocnić?


Czemu miałbym chcieć przekazania swoich tronów bratu-zdrajcy? Przecież on jest tak naprawdę kolejnym z problemów, jakie trapią Warneńczyka! Kazimierz w OTL wypiął się na Władysława i przyjął wybór na wielkiego księcia litewskiego ze złamaniem istniejącego prawa (które jasno mówiło o przyłączeniu Litwy do Polski po śmierci Zygmunta Kiejstutowicza). Jako Warneńczyk właśnie wykorzystałbym siłę Węgier (zresztą sam Warneńczyk planował to zrobić w OTL zanim nie posłuchał Cesariniego) i zmusiłbym brata do zrzeczenia się tronu litewskiego na moją i Korony Królestwa Polskiego rzecz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 15/11/2019, 16:18 Quote Post

QUOTE(xxxxf @ 15/11/2019, 16:06)
Czemu miałbym chcieć przekazania swoich tronów bratu-zdrajcy?

Nie pisałem nic o przekazaniu, tylko o tym że skoro mam brata w rezerwie, to nie muszę się śpieszyć do żeniaczki i płodzenia następców. Warto poczekać na jakąś naprawdę dobrą partię (może Marię Burgundzką? rolleyes.gif ).
QUOTE(xxxxf @ 15/11/2019, 16:06)
Jako Warneńczyk właśnie wykorzystałbym siłę Węgier (zresztą sam Warneńczyk planował to zrobić w OTL zanim nie posłuchał Cesariniego) i zmusiłbym brata do zrzeczenia się tronu litewskiego na moją i Korony Królestwa Polskiego rzecz.

Władysław jest już władcą Węgier i Polski, z perspektywami również na tron Czech. Nie sądzisz, że administrowanie jeszcze jednym państwem (i to dużym) to za dużo jak na możliwości jednego człowieka?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.974
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 15/11/2019, 16:24 Quote Post

Tyle, że ten brat to nie rezerwa, ale wróg. Wypiął się na mnie i może mi wypowiedzieć w każdej chwili wojnę. Nie potrzebuję takiego następcy, lepiej spłodzić syna, którego wychowam. Ale rzecz polega na tym, że patrząc pragmatycznie to muszę Litwę doprowadzić do stanu nieistnienia i bycia polską prowincją. Tylko w taki sposób jestem zabezpieczony. Już nie wspominając o tym, że bez Litwy tron polski na niewiele mi się przyda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 15/11/2019, 16:36 Quote Post

QUOTE(xxxxf @ 15/11/2019, 16:24)
Ale rzecz polega na tym, że patrząc pragmatycznie to muszę Litwę doprowadzić do stanu nieistnienia i bycia polską prowincją. Tylko w taki sposób jestem zabezpieczony.

Nie tak hop-siup. Właśnie Jagiellonom wcale nie zależało na włączeniu Litwy do Polski, bo mieli tam znacznie większą władzę - byli władcami prawie absolutnymi, a w Polsce elekcyjnymi. Podejrzewam, że jakby Zygmunt August miał syna, to do Unii Lubelskiej wcale by nie doszło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.974
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 15/11/2019, 16:38 Quote Post

Nie w czasach Warneńczyka. To właśnie za Kazimierza IV i jego synów Jagiellonowie tą władzę w Polsce stracili.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 15/11/2019, 16:53 Quote Post

QUOTE(xxxxf @ 15/11/2019, 16:38)
Nie w czasach Warneńczyka. To właśnie za Kazimierza IV i jego synów Jagiellonowie tą władzę w Polsce stracili.

Już Jagiełło musiał nadawać szlachcie liczne przywileje, żeby móc realizować swoją politykę. A największymi wrogami Władysława są na ten moment Habsburgowie i Osmanowie i to na nich musi skupić uwagę - no chyba że chce zrezygnować z Węgier. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Svetonius21
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.670
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik
 
 
post 15/11/2019, 17:01 Quote Post

W Moskwie, w Malborku, w Adrianopolu i w Wiedniu bardzo by się ucieszyli na wieść, że Władysław z Kazimierzem biorą się za łby.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.974
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 15/11/2019, 17:30 Quote Post

Ile może Malbork pokazała wojna roku 1435. Habsburgowie wiedeńscy nie mogą bezpośrednio zainterweniować, bo królem Węgier jest Pogrobowiec. Fryderyk jakoś go nie chciał wypuszczać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Svetonius21
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.670
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik
 
 
post 15/11/2019, 17:43 Quote Post

Litwini zerwą się że smyczy (nie pierwszy raz) gdy tylko król Polski odwróci od nich uwagę (co w przypadku Warneńczyka jest nieuniknione w związku z jego zaangażowaniem nad Dunajem) i litewską imprezę trzeba będzie zaczynać na nowo.

Ten post był edytowany przez Svetonius21: 15/11/2019, 17:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.974
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 15/11/2019, 19:18 Quote Post

Można wynegocjować lepsze warunki i powrót do systemu witoldowego z podległością WKL Krakowowi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.281
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 15/11/2019, 19:32 Quote Post


Pimli:

Chciałam zauważyć, że wolną elekcję wprowadził Zygmunt I Stary w 1537 roku. Tak więc żaden syn/brat/bratanek/siostrzeniec/dalszy krewny Zygmunta Augusta nie miałby żadnych praw do tronu polskiego. A od 1564 (wtedy Zygmunt August uczynił dziedziczką WKL Koronę Polską - jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało) nie miałby żadnych praw do tronu litewskiego.

Druga sprawa: przegnanie Cesariniego i dotrzymanie pokoju szegedyńskiego przypieczętowuje upadek Bizancjum - a obowiązkiem Władysława zwanego Warneńczykiem jest zadbanie o Polskę, Litwę i Węgry, nie o Bizancjum.

Trzecia sprawa: W 1440 Władysław ma 16 lat i dwie korony. Mając na karku konkurencję w postaci rodzonego brata do tronu (litewskiego) i węgierskiego (Pogrobowiec i ewentualnie jego męscy krewni) powinien tę konkurencję zwalczać, a ożenek z jakąś panną z koneksjami to najlepszy sposób na zyskanie potężnego sojusznika.

Czwarta sprawa: jak napisał xxxxf - Kazimierz nie jest żadną rezerwą dla Władysława. Nie ma żony, a na dodatek już ukradł bratu jeden tron (litewski). Jest więc co najwyżej rezerwuarem kłopotów. A płodzenie następców to jest obowiązek każdego króla i pozostawanie w stanie kawalerskim z tytułu posiadania brata to nie jest myślenie średniowieczne - to może już od razu oddać tron polski i węgierski Kazimierzowi, na jedno wyjdzie...

A co Tobie przyjdzie ze ślubu z Marią Burgundzką? Możesz nie dożyć czasu, kiedy będzie na tyle dorosła, aby wyjść za mąż (w końcu urodzi się za 30 lat dopiero), a poza tym jak obronisz Burgundię przed zakusami francuskimi?

Zamiast na Osmanów ruszyłabym z wojskiem na Wiedeń po starszą z Habsburżanek - Annę. Chociaż może lepiej od razu wziąć synorodną Elżbietę...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej