Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powstanie wielkopolskie 1918-1919, Lech Wyszczelski

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 13/11/2018, 19:10 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Lecha Wyszczelskiego pt. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919.

Powstanie wielkopolskie należy do bardzo nielicznych polskich powstań narodowych, które zakończyły się pełnym sukcesem powstańców.

Powstańcy mieli to szczęście, że Niemców powstrzymał przed zdecydowaną ofensywą w celu militarnej rozprawy z powstaniem narzucony im układ rozejmowy podpisany w Trewirze. Nie odważyli się także w maju i czerwcu 1919 r., w ramach krytyki projektu, a następnie samego traktatu pokojowego, na wojnę z Polską. Powstańcy osiągnęli swe cele samodzielnie, przy niewielkim, wręcz symbolicznym wsparciu kadrowym ze strony Wojska Polskiego. Przede wszystkim zrealizowany został cel polityczny, dla którego powstanie wybuchło, gdyż Wielkopolska niemal w całości znalazła się w granicach państwa polskiego.

https://www.swiatksiazki.pl/powstanie-wielk...60-ksiazka.html

I tu ponownie dzięki pomocy Pani Kasi mogę zamieścić spis treści oraz podstawowe informacje na temat ilustracji.

Wstęp - 5
O powrót do Macierzy - 11
Agresywna postawa Niemiec wobec planów wskrzeszenia wolnej Polski - 36
Polityczno-militarne przygotowania do wybuchu powstania wielkopolskiego - 44
Przyjazd Paderewskiego i usunięcie Niemców z Poznania - 62
Pierwszy ofensywny etap powstania - 84
Pierwsze większe operacje powstańcze - 94
Drugi etap powstania - 103
Tworzenie regularnych Wojsk Wielkopolskich - 117
Pierwsza faza paryskiej konferencji pokojowej i jej rola w rozwiązaniu sprawy przynależności Wielkopolski - 137
Kontrofensywa Niemców - 144
Rozejm w Trewirze i jego skutki dla powstania - 169
Sytuacja w Wielkopolsce od rozejmu w Trewirze do podpisania traktatu pokojowego - 176
Niemieckie plany zaatakowania Polski - 182
Polski plan obrony przed spodziewaną agresją niemiecką - 191
Polityczno-militarne wyniki powstania - 197
Doświadczenia z powstańczej sztuki wojennej - 200
W oczekiwaniu na ostateczne wyniki konferencji paryskiej - 207
Próba kolejnego puczu separatystów pruskich - 210
Integracja ziem byłego zaboru pruskiego z Macierzą - 221
Zakończenie - 233
Wykaz skrótów - 243
Bibliografia - 245
Indeks osób - 249
Indeks geograficzny - 255

Jedna wkładka zdjęciowa, do tego 3 mapy ogólne.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

arturus.miłośnik historii

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: in¿ynier
Zawód: Pracujacy Nygus

post 15/11/2018, 13:33 Quote Post

21 listopada książka trafi do moich rąk i wtedy bedę mógł więcej napisać o książce ,choć po spisie treści książka nie będzie taka zła,choć rozdział :Niemieckie plany zaatakowania Polski str.182 będzie mniej więcej ta sama treść co w Mińsku 1919.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 15/11/2018, 17:12 Quote Post

Odebrałem oba nowe HB-eki w ŚwiatKsiążki więc podrzucę mapy:

- Rozwój Powstania Wielkopolskiego

- Linia frontu Powstania Wielkopolskiego z połowy lutego 1919r.

- Niemiecki plan operacyjny z kwietnia-maja 1919r.

User is offline  PMMini Profile Post #3

wysoki

X ranga
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 16/11/2018, 19:09 Quote Post

Maciek z grupy na fejsie wrzucił dla zainteresowanych kilka zdjęć ze środka książki: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=200...3&theater&ifg=1

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar

post 6/12/2018, 15:47 Quote Post

Słów kilka po lekturze.

Wobec nieobecności Lorda na targach, jadąc pociągiem do Warszawy, zabijałem czas kończąc lekturę omawianej książki (drugi cel jej zabrania - zdobycie podpisu autora). Praca podobna do poprzednich HB-eków pana Wyszczelskiego, choć tym razem wydaje mi się że nieco mniej położono nacisk na strukturę narodowościową, życie polityczne, gospodarcze i kulturowe miejscowej ludności przed rozpoczęciem działań zbrojnych na korzyść tych ostatnich. Rozpoczynając uwagi zacznę od nazewnictwa opisywanej artylerii. Niestety, nie padają nazwy konkretnych systemów. To co przykuło moją uwagę to używanie słowa armaty (ciut archaicznie w stosunku do XX wieku) by od pewnego momentu przejść na działa. Zauważyć można także pewne niekonsekwencje. Raz mamy ilość wojska wielkopolskiego liczonego (koniec stycznia 1919) na 193 oficerów i 27599 szeregowych by po kilkunastu stronach dla tego samego okresu liczba miała opaść do niespełna 200 oficerów i ponad 17,5 tysiąca szeregowych. Niekiedy pan Wyszczelski tylko sygnalizuje pewne wydarzenia jak w dwu zdaniowej wzmiance o użyciu przez Niemców gazów bojowych w walkach 13 lutego o Kopanicę. Żal że to wydarzenie nie zasłużyło choćby na pełen akapit. Tak samo potraktowana została kwestia szturmu Kępna w nocy z 17 na 18 lutego przez Polaków. Nie doszedł on do skutku wskutek zdrady w szeregach powstańczych. Niestety, wątek został na tym ucięty i nic więcej już się nie dowiadujemy. Ta sama uwaga dotyczy utworzonego Poznańskiego Batalionu Śmierci. Uczestniczący w operacji wileńskiej w kwietniu 1919 miał tam dokonywać czynów chwalebnych jak i tych mniej chwalebnych. Mimo że te działania wykraczają poza ramy tematu książki, aż prosiło się aby choć w przypisie zaspokoić ciekawość czytelnika. Kolejna dotyczy opisu podpisania Traktatu Wersalskiego. Autor wymienia z nazwiska podpisujących prezydenta Stanów Zjednoczonych, premierów Francji, W. Brytanii i Włoch (mimo że przewijały się one w tym (i nie tylko) rozdziale i czytający, nawet ich wcześniej nie znający, jest ich świadomy), natomiast wzmiankowany przewodniczący pozostałych delegacji uczestniczących w konferencji pokojowej, składający swój podpis w ich imieniu (a więc także i naszej ojczyzny) pozostał anonimowy... Od strony 225 pojawia się skrót ROP, który akurat mnie kojarzy się tylko z... Janem Olszewskim. Wujek google także nie pomógł.

Książka na pewno spełnia zadanie popularnonaukowego przybliżenia tego dość zapomnianego w społeczeństwie Powstania. Oprócz efektu przyjazdu Paderewskiego oraz tego że jedyne zwycięskie - niewiele więcej o nim powszechnie wiadomo (zapewne inaczej jest w Wielkopolsce). Jak wiemy, przez awizowany Rawicz już niebawem tematyka wróci na łamach serii.

User is offline  PMMini Profile Post #5

arturus.miłośnik historii

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: in¿ynier
Zawód: Pracujacy Nygus

post 8/12/2018, 7:55 Quote Post

Niestety jako rodowity Wielkopolanin ,choć moja Matula i ja pochodzimy i mieszkamy w Wielkopolsce Kongresowej ,jestem całkowicie rozczarowany tą książką.Dlaczego?.
Po pierwsze jak już napisał wcześniej Gajusz ,autor to tu to tam coś napisał ale nie rozwinął tematu ,choćby w paru zdaniach .
Po drugie objętość tej książki jest niewystarczającą do tego tematu ,wystarczyło by dodać 100 stron więcej jak np.w Kadyks 1810-1812.
Po trzecie liczne powtórzenia zdaniowe dotyczące brawury powstańców ,demoralizacji Niemców ,braku planów i strategi obu stron i inne które znajdowały się 2 krotnie przynajmniej na jednej stronie i jeszcze na końcu rozdziałów i w zakończeniu ,były dla mnie irytujące i można by było rozwinąć te tematy na które zwrócił już uwagę Gajusz .
Po czwarte książka ta jest według mnie Wielkopolanina ,niedociągnięta ,gdyż nic nowego praktycznie się nie dowiedziałem ,oprócz obalenia przez autora paru mitów dotyczących walk w Poznaniu.
Tak więc, mam już kupca na tą książkę i z czystym sumieniem ją sprzedam.

User is offline  PMMini Profile Post #6

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar

post 8/12/2018, 12:23 Quote Post

QUOTE(arturus.miłośnik historii @ 8/12/2018, 7:55)
Po trzecie liczne powtórzenia zdaniowe dotyczące brawury powstańców ,demoralizacji Niemców ,braku planów i strategi obu stron i inne które znajdowały się 2 krotnie przynajmniej na jednej stronie i jeszcze na końcu rozdziałów i w zakończeniu ,były dla mnie irytujące

Zapomniałem o tym, może chciałem szybko wymazać to z pamięci wink.gif . Faktycznie tych kilka twierdzeń wciąż i wciąż przewija się przy każdym pretekście, a więc po niemal każdym większym starciu. Bodaj dwa razy strona po stronie powtórzył się także opis walk o tę samą miejscowość, ciut inaczej skonstruowany.

Jako posiadacz bardzo powierzchownej wiedzy o tym zrywie Wielkopolan, aż tak słabo nie oceniłbym całości jak arturus, (no i nie po to brałem autograf autora, by pozbywać się tego egzemplarza wink.gif ), lecz mogłem się spodziewać że u znawców tematyki szybszego bicia serca podczas lektury ów HB-ek nie spowodował.

User is offline  PMMini Profile Post #7

Lord Mich

Capitaine
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 8/12/2018, 13:16 Quote Post

Chyba wiek profesora ma na to wpływ wink.gif

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #8

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej