Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsze wojska inżynieryjne starożytności,
     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 6/03/2007, 7:08 Quote Post

Która armia starozytnego świata posiadała Waszym zdaniem najlepsze wojska inżynieryjne i najlepszych konstruktorów?Kto oprócz budowania machin wojennych zasłynął błyskawicznym wznoszeniem obozów,konstrukcją mostów,podkopami i zmianami biegu cieków wodnych.Czyi inżynierowie wzbogacili sztukę wojenną o podstępy wynikające z użycia ich talentów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 6/03/2007, 8:05 Quote Post

Ja cenię sobie Rzymian za mosty pontonowe na Renie, modyfikację floty wojennej, za obozowiska legionów zakładane a parę godzin później składane, za genialną artylerię, a co najważniejsze za doskonała sięć dróg, które do dzisiaj w niektórych miejscach Europy są wykorzystywane.
Antycznych Greków cenię sobie za urbanizację miast, zwłaszcza tych strategicznie położonych. Nie na darmo starożytni Celtowie zakładając swoje oppida wzorowali się na greckich miastach, których, zwłąszcza na południu Galii było sporo. To tyle co przychodzi mi do głowy teraz o 8.00 rano wink.gif Jak sobie coś przypomnę to napiszę. Zresztą ciekawy jestem co inni napiszą smile.gif Pozdrawiam.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 6/03/2007, 9:28 Quote Post

A jak oceniacie macedońskie oddziały pomocnicze{np podczas oblężeń}?Co myślicie o Demetriosie Poliorketesie,czy jego sława zdobywcy miast była całkowicie zasłużona,czy było to efektem działań inżynieryjnych?Co do modyfikacji floty rzymskiej to bardziej mi imponuje jej rozbudowa,wielokrotnie niemal od zera,niż instalacja kruków,które były główną przyczyną strat podczas burz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 6/03/2007, 11:20 Quote Post

Chciałbym zauważyć, że w rezultacie tej dyskusji i tak dojdziemy do wniosku, że najlepsze wojska inżynieryjne były rzymskie. Najwięcej dużych prac polowych, najspektakularniejsze przeprawy na ogromną skalę i więcej takich naj. Do tego to był standard, że każda większa formacja była przygotowana do prac tak we własnym zakresie jak i do współdziałania z innymi oddziałami w celu zrealizowania większych założeń. Żadna armia nie miała takich osiągnięć jak pod Alezją, jak przekroczenie Dunaju za Trajana z prawie 100 tyś wojska liniowego, itd.

http://www.adiutrix.cba.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 6/03/2007, 11:40 Quote Post

Przede wszystkim Rzymianie jako pierwsi wymyślili coś takiego, jak stałe, regularne oddziały inżynierów, obecne przy każdym legionie. Do wymienionych przez Theodorusa osiągnięć dorzucę jeszcze drogi (budowane przecież głównie przez wojsko) no i cały wielki system limes na Renie, Dunaju i w Brytanii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 6/03/2007, 11:54 Quote Post

Asyryjczycy oczywiście - współcześni im Rzymianie nie mogli się z nimi równać laugh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
agniechabed
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 562
Nr użytkownika: 19.538

AGNIECHA
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 6/03/2007, 11:54 Quote Post

A czy przypadkiem juz asyryjczycy ich nie mieli? - tzn. oddziały inżynieryjne. Nie jestem dobra w tym temacie, ale coś mi takiego swita. Wydaje mi sie, że całkiem, całkiem niezli w te klocki byli, no i pomysłowi - chociażby pontony z pęcherzy świnskich.
Mam nadzieje, że nie pokręciłam czegoś.



Buzka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Tymoteusz Bojczuk
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 745
Nr użytkownika: 12.235

Tymoteusz Bojczuk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pisarz
 
 
post 6/03/2007, 13:05 Quote Post

Rzymianie oczywiście, ale trzeba też dorzucić Greków: pierwszy okręt pancerny podczas wyprawy Sycijskiej (z Tukidydesa). Archimedes, który kierował budową genialnych podobobno machin obronnych skutecznie (do pewnego czasu) broniących Syrakuzy przed Rzymianami właśnie.
Chociaż u Hellenów raczej nie powstały nigdy oddziały inżynieryjne jako takie. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 6/03/2007, 13:38 Quote Post

Jak asyryjczycy to i grecy, jak grecy, to i persowie. Wszyscy mieli swoich specjalistów od różnych prac, lepszych czy gorszych. Może też temat nie daje możliwości porównania, bo kolejni korzystali z doświadczeń poprzedników, którzy to byli najlepsi w swoim czasie. Jednak nadal optuję za rzymiakami.

http://www.adiutrix.cba.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 6/03/2007, 18:00 Quote Post

QUOTE(agniechabed)
A czy przypadkiem juz asyryjczycy ich nie mieli? - tzn. oddziały inżynieryjne. Nie jestem dobra w tym temacie, ale coś mi takiego swita.
Istotnie, Asyryjczycy mieli wydzielone oddzaiły inżynieryjne odpowiedzialne np. za budowę obozów i machin oblężniczych.
A pomysłowi byli - np. taran (choć Tertulian sądzi, ze to wynalazek Kartagińczyków) i wieża oblężnicza to ich dzieło, zresztą gdzies są obrazki przedstawiające szturm wojsk asyryjskich na miasto.

QUOTE(Theodorus)
Jednak nadal optuję za rzymiakami.
No ba - jesteśmy tylko w starozytności, wieć to logiczny wybór smile.gif . Pod koniec starożytności Rzymianie byli najlepsi i osiągnęli wyższy poziom niż ich poprzednicy - w dużej mierze korzystając z osiągnięc poprzedników (jak już widzę zostało napisane).
Poza tym bawi mnie jedno stwierdzenie w "Masadzie": "jak Rzymianie nie widzą co robić to zawsze coś budują" smile.gif


Z Greków myślę najlepiej wypadają Syrakuzanie: katapulty, kruki, archimedesowe żurawie (i lustra paraboliczne wink.gif ), lista budzi respekt smile.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 7/03/2007, 0:15 Quote Post

Rzymianie są o tyle uprzywilejowani,że stworzyli imperium na gruzach wielu rywalizujących z nimi krajów.Dlatego też zdarzyło im się wchłonąc ich osiągnięcia i na bazie tego budowac własne pomysły.Można stwierdzic,że mieli najlepszych inżynierów i,że mistrzowsko korzystali z czyichś dokonań ale dlatego też zadałem drugie pytanie;o niejako autorskie osiągnięcia, byśmy w dyskusji nie skupiali się wyłącznie na Rzymie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 7/03/2007, 10:17 Quote Post

Nie mam nawet bladego pojęcia (no może trochę wink.gif ) o cywilizacji chińskiej, ale wydaje mi się, że jej również powinniśmy zwrócić nieco uwagi. Wystarczy wspomnieć o najsłynniejszej budowli Azji - WIELKI MUR CHIŃSKI. Ta monumentalna budowla stoi po dziś dzień i to jest prawdziwy dowód mistrzowskich osiągnięć inżynieryjno-konstrukcyjnych. Budowla przede wszystkim spełniała rolę militarno-obronną, oddzielała Imperium Chińskie od Wielkiego Stepu, stałego zagrożenia dla tego państwa. O ile mnie pamięć nie myli, (proszę mnie poprawić), mur skończon wznosić ok. roku 229 p.n.e., a wtedy jak wiadomo ukształtował się wielki związek plemion grupy ałtajskiej, z którego m. in. wywodza się Hunowie, pogromcy wielkich obszarów Azji i co najważniejsze główni "zabójcy" Imperium Romanum!
Wracając do Chińczyków, to moim zdaniem powienniśmy również zaliczyć ich do najlepszych konstruktorów i inżynierów świata antycznego. Pokusiłbym się nawet na stwierdzenie, że w pewnych dziedzinach bili o głowę Rzymian, Greków, Babilończyków i Egipcjan razem wziętych wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 7/03/2007, 10:41 Quote Post

A w pewnych dziedzinach ci bili na głowę chińczyków.
Poruszamy tu zagadnienie związane ze składem armi, z istnieniem w niej wydzielonych oddziałów do zadań inżynieryjncyh. Napewno przy budowie wielopokoleniowej muru chińskiego armia była obecna, jednak to nie ona go budowała... A napewno nie znaczący procent.
Pozdro

http://www.adiutrix.cba.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 7/03/2007, 21:06 Quote Post

Ależ jasne! To nie ulega żadnej dyskusji co do większych osiągnięć na polu militarnym, inżynieryjnym, czy konstrukcyjnym, zarówno w stosunku do Chińczyków, jak i reprezentantów basenu Morza Śródziemnego.
Jeśli chodzi o samą budowę muru to pamiętajmy, że miała ona znaczenie, przede wszystkim militarne, a pisząc mój poprzedni post chciałem to podkreślić i "podczepić" pod temat. Pozdrawiam.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 8/03/2007, 5:00 Quote Post

Nawet jeśli chińska armia nie była wyłączną siłą roboczą przy wznoszeniu Wielkiego Muru to nie wierzę by budujący go wieśniacy stworzyli plany konstrukcyjne i główne założenia.Zresztą wiele dzieł inżynieryjnych było budowanych nie tylko rękami armii ale i ludności cywilnej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej