Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szwajcaria: kraj który jest armią
     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 14/02/2011, 22:24 Quote Post

W mediach bez echa przeszła informacja że w niedzielę Szwajcarzy odrzucili w referendum projekt partii i organizacji lewicowych i pacyfistycznych dotyczący trzymania broni w domu przez rezerwistów i ograniczenia dostepu do broni.
Szwajcaria to najbardziej zmilitaryzowany kraj w cywilizacji zachodniej. W tym niespełna ośmiomilionowym panstwie w rękach obywateli jest do 2,5 mln sztuk broni(dokładna liczba nie jest znana bo z obawy o to by w przypadku okupacji wród nie przejął tych wiadomosci nie istnieje centralny rejestr broni).
Armia składająca się z poboru liczy 220 tysięcy żołnierzy służby czynnej- rezerwiści(a w tym kraju pobór jest rzeczywiście powszechny) do 36 roku życia mają obowiązek trzymania karabinów w domu. Kilka razy w roku uczestniczą w ćwiczeniach strzeleckich a raz do roku przez kilkanaście dni jadą do obozu wojskowego(co sprawia że przeciętny szwajcar jest znacznie lepszym strzelcem od polskich żołnierzy i policjantów. Po Po 36 roku życia mogą karabin oddać armii, lub go sobie zostawić(robi tak wielu)
Zaświadczenie o niekaralności i ukończone 18 lat to jedyne warunki zakupu broni, także półautomatycznej.
Dokumenty sztabowe Wermachtu wskazują że Szwajcaria nie została zaatakowana tylko z tego powodu że uzbrojony naród i trudny górski teren wymagał by zaangażowania co najmniej 35 dywizji tylko do zajęcia kraju(nie mówiąc już o jego okupacji). Na co tocząca wojnę III Rzesza nie mogły sobie pozwolić.
Warto tu dodać że Szwajcaria to kraj o bardzo niskiej przestępczości i jednym z najniższych wskaźników morderstw na świecie.
Trzeba tu tez uczciwie przyznać że średnio jeden szwajcar dziennie popełnia samobójstwo przy użyciu broni- co było powodem referendum. Ale trzeba tu też podkreslić że wskaźnik samobójstw jest tam taki sam jak w krajach sąsiednich. Powszechność posiadania broni sprawia że inne formy samobójstw są tam rzadsze niż gdzie indziej(np. wieszanie się )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Thomuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 143
Nr użytkownika: 4.829

Stadhouder Republiki
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Antyfaszysta
 
 
post 15/02/2011, 11:58 Quote Post

Dobrze, ale o czym mamy dyskutować w tym temacie smile.gif ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 15/02/2011, 12:30 Quote Post

Witam!
QUOTE(Thomuss @ 15/02/2011, 12:58)
Dobrze, ale o czym mamy dyskutować w tym temacie  smile.gif  ?
*


Może o przeszczepieniu ichnich rozwiązań na nasz rodzimy grunt? Takie propozycje padały tu niejednokrotnie, więc może warto się tym zająć?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 15/02/2011, 13:22 Quote Post

Proponuję wypisać za i przeciw.
Za:
-poprawa obronności kraju
-poprawa sytuacji naszej zbrojeniówki (no bo podstawą byłyby pewnie Beryle itp?)
-poprawa poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców
Przeciw:
-koszty!
-na równinach jednak skutki będą gorsze, niż w górzystej Szwajcarii
-znając nas, zacznie się masowe rozstrzeliwanie sąsiadów za zaoranie miedzy itp rolleyes.gif

Inne propozycje?

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 2/02/2014, 12:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 15/02/2011, 13:34 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 15/02/2011, 14:22)
masowe rozstrzeliwanie sąsiadów
*


A w konsekwencji zmniejszenie bezrobocia.

Ostatni raz byłem w Szwajcarii kilkanaście lat temu. Faktycznie co chwila widziałem wojskową ciężarówkę wypałnioną mundurowymi; zazwyczaj dziewczynami (!).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Thomuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 143
Nr użytkownika: 4.829

Stadhouder Republiki
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Antyfaszysta
 
 
post 15/02/2011, 14:04 Quote Post

Będąc na ostatnich świętach w Polsce, mało nie dostałem w ryło od sąsiada, tylko dlatego ,że zająłem mu odśnieżone przez niego miejsce parkingowe.Na szczęście moja waga dała mi zdecydowaną przewagę moralną i fizyczną  rolleyes.gif .Nie chcę sobie wyobrażać, co by się działo w Polsce, gdyby ludzie masowo posiadali broń.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 15/02/2011, 14:15 Quote Post

QUOTE
Będąc na ostatnich świętach w Polsce, mało nie dostałem w ryło od sąsiada, tylko dlatego ,że zająłem mu odśnieżone przez niego miejsce parkingowe.Na szczęście moja waga dała mi zdecydowaną przewagę moralną i fizyczną  rolleyes.gif .Nie chcę sobie wyobrażać, co by się działo w Polsce, gdyby ludzie masowo posiadali broń.

Nic by się nie działo. Twój sąsiad z pewnością miał do domu broń, która skutecznie zniwelowałaby Twoja przewagę masy. Na przykład nóż. Może nawet siekierę. I co, poszedł po którąś z tych broni, i użył jej przeciw Tobie? Z faktu, że o tym nie wspominasz, wnoszę, że nie. I tak samo nie poszedłby po karabin.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
net_sailor
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 40.506

 
 
post 15/02/2011, 15:25 Quote Post

generalną ideą referendum było odsunąć od przeciętnego Szwajcara niebezpieczeństwo samobójstwa a nie wymierzania "sprawiedliwości" lub niesprawiedliwości na własną rękę.
Grupą inicjatywną kierowała obawa, że samobójca mógłby zechcieć zabrać na tamten świat oprócz siebie jeszcze parę niewinnych osób (np. ukochaną kobietę lub dziecko) czyli popełni tzw. samobójstwo rozszerzone.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 15/02/2011, 16:19 Quote Post

QUOTE
generalną ideą referendum było odsunąć od przeciętnego Szwajcara niebezpieczeństwo samobójstwa a nie wymierzania "sprawiedliwości" lub niesprawiedliwości na własną rękę.
Grupą inicjatywną kierowała obawa, że samobójca mógłby zechcieć zabrać na tamten świat oprócz siebie jeszcze parę niewinnych osób (np. ukochaną kobietę lub dziecko) czyli popełni tzw. samobójstwo rozszerzone.

A to nie jest czasem tak, że procentowo samobójców wśród Szwajcarów jest tyle samo co w sąsiednich państwach, tyle, że więcej jest samobójstw z użyciem broni palnej, ale za to mniej przy użyciu innych metod? Strzał w głowę wydaje mi tak na chłopski rozum się mniej bolesny, niż np. zadzierzgnięcie.
Polskie doświadczenia wskazują, że jeśli ktoś będzie chciał ten łez padół opuścić z rodziną, to użyje siekiery bądź noża.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 15/02/2011, 16:24 Quote Post

QUOTE(Necrotrup @ 15/02/2011, 17:19)
A to nie jest czasem tak, że procentowo samobójców wśród Szwajcarów jest tyle samo co w sąsiednich państwach, tyle, że więcej jest samobójstw z użyciem broni palnej, ale za to mniej przy użyciu innych metod? Strzał w głowę wydaje mi tak na chłopski rozum się mniej bolesny, niż np. zadzierzgnięcie.
Polskie doświadczenia wskazują, że jeśli ktoś będzie chciał ten łez padół opuścić z rodziną, to użyje siekiery bądź noża.
*


Możesz podać jakieś dane? Bo już drugi raz w tej dyskusji pada stwierdzenie, że Szwajcarzy są równie skłonni do samobójstw, co reszta, ale z oczywistych przyczyn inaczej rozkłada się u nich udział narzędzi do tego użytych, na korzyść broni palnej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 15/02/2011, 16:52 Quote Post

Prawdopodobnie to z tymi samobójstwami to tylko pretekst. Chodziło by trochę porozbrajać Szwajcarów - taki wstęp.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Thomuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 143
Nr użytkownika: 4.829

Stadhouder Republiki
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Antyfaszysta
 
 
post 15/02/2011, 17:13 Quote Post



Szwajcaria jest specyficznym krajem.Pamiętajmy, że wyzwoliła się spod panowania Habsburgów dzięki swoim siłom, tworząc pospolite ruszenie.Szwajcarska armia jest kontynuacją ich tradycji - dzielny, niezależny góral (Winkelried, Wilhelm Tell) z bronią w ręku pilnuje domostwa.Ludzie są przyzwyczajeni do obecności broni w domu,do ćwiczeń rezerwy.A co do samobójstw - popieram zdanie Necrotrupa.Kto się będzie chciał zabić, ten to zrobi.Jak nie bronią palną, to sobie skoczy z malowniczej alpejskiej przepaści.Jeżeli będzie chciał zabrać bliskich ze sobą , też to zrobi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
net_sailor
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 40.506

 
 
post 15/02/2011, 20:45 Quote Post

QUOTE(Necrotrup @ 15/02/2011, 16:19)
QUOTE
generalną ideą referendum było odsunąć od przeciętnego Szwajcara niebezpieczeństwo samobójstwa a nie wymierzania "sprawiedliwości" lub niesprawiedliwości na własną rękę.
Grupą inicjatywną kierowała obawa, że samobójca mógłby zechcieć zabrać na tamten świat oprócz siebie jeszcze parę niewinnych osób (np. ukochaną kobietę lub dziecko) czyli popełni tzw. samobójstwo rozszerzone.

A to nie jest czasem tak, że procentowo samobójców wśród Szwajcarów jest tyle samo co w sąsiednich państwach, tyle, że więcej jest samobójstw z użyciem broni palnej, ale za to mniej przy użyciu innych metod? Strzał w głowę wydaje mi tak na chłopski rozum się mniej bolesny, niż np. zadzierzgnięcie.
Polskie doświadczenia wskazują, że jeśli ktoś będzie chciał ten łez padół opuścić z rodziną, to użyje siekiery bądź noża.
*


Nie strzelajcie do posłańca! wink.gif
Staram się jedynie zrelacjonować przyczyny dla których komuś wydawało się, że trzeba urządzić takie referendum. Wydaje mi się, że zaczęło się od jakiejś grupy kobiet, która jakoby bała się swoich mężów, że kiedyś im odbije i wystrzelają całą rodzinę za pomocą wojskowej broni. Bo jest rzeczą dość oczywistą, iż potencjalnemu samobójcy w takim wypadku łatwiej będzie posłużyć się bronią palną niźli każdemu zakładać pętlę na szyję i dusić. Jest więc to skutek mniej lub bardziej racjonalnego poczucia zagrożenia, które jest sprawą indywidualną. Przeważnie Szwajcarzy na ulicach czują się bardzo, ale to bardzo bezpiecznie (głównie przez szeroką pojętą praworządność samych obywateli, co często przez mieszkających tam Polaków odbierane jest jako donosicielstwo nawet w drobnych sprawach).
Powiem szczerze, że nie śledziłem debaty na bieżąco, ale argumenty strony opowiadającej się za posiadaniem broni są dla mnie dużo bardziej klarowne. Tutaj trochę cyferek:
http://www.waffeninitiative-nein.ch/images...2002%202011.pdf


Przywoływana statystyka samobójstw to zapewne dane WHO:
http://www.who.int/mental_health/preventio...icide_rates/en/
I rzeczywiście na tle sąsiadów Szwajcarzy nie odstają bardzo pod tym względem (nota bene podobny odsetek samobójstw na 100 tys. mieszkańców ma Polska).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 15/02/2011, 21:15 Quote Post

QUOTE(net_sailor @ 15/02/2011, 21:45)
http://www.who.int/mental_health/preventio...icide_rates/en/
I rzeczywiście na tle sąsiadów Szwajcarzy nie odstają bardzo pod tym względem
*


Ale Szwajcarki zdecydowanie; pierwsze miejsce w Europie (o ile zrozumiałem angielszczyznę).
Może jednak te giwery im pozabierać, albo jakoś inaczej pomóc nieszczęśliwym?
QUOTE
postrzał w łepetynę da się przeżyć

Hanka Ordonówna strzeliła sobie w łeb i przeżyła (1921). Ale to była blondynka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
net_sailor
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 40.506

 
 
post 15/02/2011, 21:41 Quote Post

Tylko że Szwajcarki znacznie chętnej sięgają po inne środki niż broń palna. Wybierają raczej truciznę i ostre narzędzia. 95 % ofiar samobójstw z broni palnej w Szwajcarii to właśnie mężczyźni.

Tak na marginesie to proszę na podstawie jednostkowych przypadków nie wysuwać fałszywych wniosków. Samobójstwa przy pomocy broni palnej mają bardzo wysoki wskaźnik skuteczności. Około 90% prób kończy się zejściem delikwenta. Powyżej podane przykłady są znane bo znali byli niedoszli samobójcy, ale na to nakładają się setki mało rozgłaszanych prób samobójczych jednoznacznie zakończonych powodzeniem.

Ten post był edytowany przez net_sailor: 15/02/2011, 21:46
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej