Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojny i wojskowość polska XVI w. - M. Plewczyński, t. I-III
     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 9/07/2011, 18:29 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o I tomie książki Marka Plewczyńskiego pt. Wojny i wojskowość polska XVI wieku.

http://www.wanax.pl/index.php?p1344,wojny-...-lata-1500-1548
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 10/07/2011, 9:09 Quote Post

To moze kolega laskawie rozpocznie, chetnie uslyszalbym opinie 'naukowa'. bo sie przymierzam do kupna, jako ze okres bardzo ciekawy (choc znany dzieki Bielskiemu) a autor znawca wielki epoki jagiellonskiej..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
arminiusz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 185
Nr użytkownika: 66.494

 
 
post 14/07/2011, 8:51 Quote Post

Jak pozycja będzie tak naładowana informacjami jak np. "Obertyn 1531" tego autora to warto.
Zreszta juz zamówiłem w wanaxie i powinna w II poł. lipca być.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
ConradP
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 782
Nr użytkownika: 13.815

Zawód: inzynier
 
 
post 18/07/2011, 21:45 Quote Post

Dzisiaj do mnie dotarł tom 1. Szykuje się niezła uczta czytelnicza - 460str. już w 1-szym tomie rolleyes.gif . Najpierw 100str. o organizacji sił zbrojnych, a potem zdecydowana większość to opis działań wojennych. Do tego dużo mapek:)
Tylko ze spisem treści to coś Wydawcy nie wyszło. Książka ma 460str., w spisie treści są tytuły wszystkich rozdziałów, ale numeracja stron w tymże spisie kończy się na 274. Do tego jest nie po kolei i np. po 111 pojawia się nagle 97. Generalnie od II rozdziału nie ma co patrzyć na numer strony w spisie. Taki chochlik sleep.gif
Przypisy są na dole stron, bibliografia (i mam nadzieję na indeksy) będą w ostatnim tomie.

Ten post był edytowany przez ConradP: 18/07/2011, 21:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
antymajka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 73.912

Zawód: Student
 
 
post 3/08/2011, 17:08 Quote Post

+ świetna znajomość geografii, choć pisał, że Taśmina wpada do Dniepru w Czerkasach (s. 329),

+ barwnie opisane batalie, szczególnie zasługuje Autor na pochwałę za opis bitwy pod Orszą 1514 i Obertynem,

+ szczegółowo opisane stosunki polsko-tureckie od bitwy pod Mochaczem, przez pokój 1533 do antytureckiej demonstracji zbrojnej nad Bohem w 1547; zainteresowało mnie jak próbowano wytyczyć granicę pol.-tur.,

W zasadzie nie znalazłem poważnych niedociągnięć, ale w moim przekonaniu mało poświęcono miejsca wojnom z Moskwą. To druga praca tego Autora, którą przeczytałem (Wojny Jagiellonów z wschodnimi i południowymi sąsiadami Królestwa Polskiego w XV w.) i według mnie jest ona napisana barwniejszym językiem i bardziej wyczerpuje temat, niż pierwsza. Oczywiście zawarty spis treści jest całkowicie błędny, co zostało zauważone, ale chyba nie trzeba uznawać tego za poważne niedociągnięcie Autora, lecz wydawcy.

Jeśli chętnym na przeczytanie, bądź zakup książki Plewczyńskiego pomocna będzie moja ocena to daje 10 na 10 (gdzie 5 jest oceną przeciętną).

Ten post był edytowany przez antymajka: 3/08/2011, 17:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 10/08/2011, 17:57 Quote Post

Przeglądałem w Matrasie i wrażenie bardzo dobre. Opis Orszy zwrócił moją uwagę... Jak tylko będzie mnie stać, to na pewno kupię. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
arminiusz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 185
Nr użytkownika: 66.494

 
 
post 22/08/2011, 12:09 Quote Post

Najbardziej rozbudowane są dwa opisy bitew Orsza 1514 i Obertyn 1531 pozostałe raczej pobieżnie choć w miarę są opisane walki z tatarami. Szkoda że wojnom z Moskwą w latach 1500-03; 1507-08 i 1512-22 (pomimo że na wymiary książki opisane przyzwoicie) autor niemógł poświęcić więcej miejsca. Może pojawi się jakaś osobna monografia tych wojen, bo rozmach kampanii robi wrażenie a ile samych oblężeń Smoleńska. Tylko w wojnie 1512-22 - trzykrotnie. Myślę że kolejny tom gdzie autor skupi się na I wojnie północnej będzie prawdziwą perełkąsmile.gif byle objętościowo była taka jak ta.

pozdrawiam

Ten post był edytowany przez arminiusz: 23/08/2011, 7:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 22/08/2011, 21:47 Quote Post

A jak prezentuje się opis bitwy nad Wiedroszą confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 22/08/2011, 22:20 Quote Post

QUOTE(rafalm @ 22/08/2011, 22:47)
A jak prezentuje się opis bitwy nad Wiedroszą confused1.gif
*



Witam.
Na samą bitwę autor poświęcił 2,5 strony + 1 mapę. Ostrogski 8 tys., Danił Wasylewicz 20 tys. Litwini uderzają bez rozpoznania sił próbując zaskoczyć przeciwnika. Moskwa zastawia pułapkę, wciąga Litwinów za rzekę i w odpowiedniej chwili uderza z lasu na tyły pułkiem "zasadzkowym".
Wg przypisu Plewczyński oparł się na: Stryjkowskim, Herbensteinie, Kronice Bychowca, Ustjużskim letopisnym svodzie; Razinie, Korzonie, Bazileviciu, Kuczyńskim, Herbście.



 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Count Dracula
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 41.034

wb
Stopień akademicki: uczen
Zawód: emeryt
 
 
post 23/08/2011, 5:23 Quote Post

QUOTE
A jak prezentuje się opis bitwy nad Wiedroszą


Jest kilkudziesięciostronicowy artykuł dot. tej i tylko tej batalii (? - mogła być książka) w ... zapomniałem nazwy periodyku, z Torunia (?). Niestety odstąpiłem tomik znajomemu (RB). Jest w kraju, to popytam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/08/2011, 23:33 Quote Post

QUOTE(Count Dracula @ 23/08/2011, 6:23)
QUOTE
A jak prezentuje się opis bitwy nad Wiedroszą


Jest kilkudziesięciostronicowy artykuł dot. tej i tylko tej batalii (? - mogła być książka) w ... zapomniałem nazwy periodyku, z Torunia (?). Niestety odstąpiłem tomik znajomemu (RB). Jest w kraju, to popytam.
*



Witam.
Nie chodziło może o: S. Herbst, Bitwa nad Wiedroszą 1500 roku, [w:] Wieki średnie. Medium aevum. Prace ofiarowane Tadeuszowi Manteufflowi w 60 rocznice urodzin, Warszawa 1962?


 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
lobau
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 95
Nr użytkownika: 73.164

MB
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 24/08/2011, 6:42 Quote Post

Ten sam tekst Herbsta można znaleźć w II tomie jego "Potrzeby historii, czyli o polskim stylu życia".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Count Dracula
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 41.034

wb
Stopień akademicki: uczen
Zawód: emeryt
 
 
post 24/08/2011, 7:10 Quote Post

QUOTE
Witam.
Nie chodziło może o: S. Herbst, Bitwa nad Wiedroszą 1500 roku, [w:] Wieki średnie. Medium aevum. Prace ofiarowane Tadeuszowi Manteufflowi w 60 rocznice urodzin, Warszawa 1962?




Nie. Periodyk, chyba już z lat 2000-cznych (?), niebieska okładka (z łajbą na okładce?)
Autor mi nieznany. Przychyla się do zdania Razina, że Moskowici zrąbali most na tyłach Litwinów.
Tekst obejmuje KILKADZIESIĄT stron.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 24/08/2011, 11:52 Quote Post

W czymś takim?
user posted image
Jest tam tekst autorstwa Krzysztofa Kwiatkowskiego:
Krzysztaf Kwiatkowski - Początki znaczenia smoleńskiego kierunkuoperacyjnego (na przykładzie planów i działań armii moskiewskichw pierwszym etapie kampanii 1500 roku wojny moskiewsko-litewskiej 1498- 1503)

Ja swój egzemplarz gdzieś podziałem niestety i nie sprawdzę sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Count Dracula
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 41.034

wb
Stopień akademicki: uczen
Zawód: emeryt
 
 
post 24/08/2011, 14:17 Quote Post

To:

Bitwa nad rzeka Wiedrosza i jej znaczenie dla kampanii moskiewsko-litewskiej 1500 r
Kwiatkowski, Krzysztof. (2002) - In: Czasy nowozytne vol. 13 (2002) p. 9-80

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej