Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cywilizacyjne osiągnięcia Krzyżaków,
     
Jacpi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 941
Nr użytkownika: 76.416

Jacek Piorecki
 
 
post 30/11/2012, 12:08 Quote Post

Nie wiem jak koledzy się zapatrują na to ale mnie w pamięci utkwiło jedno być może osiągniecie cywilizacyjne , dotyczące higieny. Mianowicie podczas zwiedzania zamku w Malborku przewodnik z duma pokazywał nam wychodek. Nie wiem jak to ma się ówczesnych warunków w Polsce. Może ktoś wie? Z tego co pamiętam to jeszcze w XVIII wieku w pałacach magnackich służba wieczorem obnosiła nocniki po pokojach w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 30/11/2012, 18:17 Quote Post

QUOTE(Jacpi @ 30/11/2012, 12:08)
Nie wiem jak koledzy się zapatrują na to ale mnie w pamięci utkwiło jedno być może osiągniecie cywilizacyjne , dotyczące higieny. Mianowicie podczas zwiedzania zamku w Malborku przewodnik z duma pokazywał nam wychodek. Nie wiem jak to ma się ówczesnych warunków w Polsce. Może ktoś wie? Z tego co pamiętam to jeszcze w XVIII wieku w pałacach magnackich służba wieczorem obnosiła nocniki po pokojach w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych.
*



To kawałek moich notatek:
"W komorze znajdowano często miejsce na pomieszczenie, którego pierwsze (?odnalezione przeze mnie), pisemne odnotowanie na terenie Polski jest u Glogera (Budownictwo drzewne i wyr... str.282). Wskazuje ją zapis lustracji z 1564 roku w królewskim drewnianym dworze w Krzyszynie. Jest to rok wcześniej niż w „Lustracji województw wielkopolskich i kujawskich” : „Michał Lutomirski, pan sieradzki, zbudował we wsi Prusinowice pow. poddębicki, przy starej izbie białej komorę i z komórką potrzebną [...]”. Komórkę tą nazywano również „komórką sekretną” i w książce wymieniono ją jeszcze dwa razy; w Niszczewicach pow. inowrocławski (1565) i w Zborowie w Kaliskiem (1628) (Dom drewniany... Czajkowskiego str.151)."

Chałupy drewniane - nie murowane zamki. Proponowałbym zapamiętać nazwisko i miejscowości gdzie odnotowano tą innowację. Myślę, że jeśli "sraczyk" w Polsce dopiero w tych latach "dał się" zapisać to nie oznacza, że go wcześniej nie było - trzeba pamiętać, iż papier był drogi a na cholerę było to wcześniej zapisywać wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 29/06/2013, 21:28 Quote Post

Jeśli chodzi o zamek w Malborku, to pod względem powierzchni jest to największy zamek na świecie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej