Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ziemia Dobrzyńska u schyłku wojny 1409 - 1411, W jaki sposób powróciła do królestwa ?
     
flint
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 33.817

Zawód: zebrak
 
 
post 30/12/2009, 9:50 Quote Post

Jak wiadomo wielka wojna z zakonem zaczęła się od ataku na ziemię dobrzyńską. Wojska krzyżackie zdobyły miejscowe zamki i miasta. Zamek w Złotorii został zburzony a na zamku w Bobrownikach przystąpiono do naprawy murów zburzonych przez artylerię zakonną.
Ustanowiono wójta ziemi dobrzyńskiej a także zaplanowano jej "obronę" przed wojskami Jagiełły.
Po bitwie grunwaldzkiej i nieudanym oblężeniu Malborka właśnie na ziemi dobrzyńskiej król rozpuścił swoje wojska. Nie napotkałem jednak wzmianek w jaki sposób ta ziemia powróciła do Królestwa Polskiego poza tym, że nastąpiło to po podpisaniu pokoju toruńskiego.
Trudno jednak wyobrazić sobie, że król rozwiązał armię na terenie zajętym przez wroga a poza tym pod koniec 1410 r. krzyżacy przeprowadzili odwetowy najazd na ziemię dobrzyńską.
W jaki więc sposób i kiedy zamki dobrzyńskie powróciły do Polski?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 30/12/2009, 13:16 Quote Post

Może ktoś wie więcej, (ja akurat wcześniejszym okresem się zająłem) ale mogę wymienić tylko te - poniżej - zamki murowane na Ziemi Dobrzyńskiej. Od północy przy granicy na Drwęcy - Radziki, poniżej Strzygi i zamek w Rypinie. Na południowym - zachodzie Ciechocin i Złotoria. Bobrowniki i dalej w górę Wisły zamek w Szpetalu, który mógł być ciut późniejszy. Nie jestem pewien czy pozostałe, ale Radziki, Złotoria, Rypin i Bobrowniki, na pewno istniały w tym momencie. O zamku w Rypinie jest ponoć akt przekazania przez Krzyżaków w 1411 r, i wymienia się go jako "Haus". Nie istnieje po nim żaden ślad, a nazwa daje do myślenia, że może to był budynek warowny w obrębie murów miejskich - taka "warowna kamienica". Pozostałe zamki chyba były we wcześniejszych najazdach zburzone - jeśli były murowane, lub spalone - jeśli drewniane.
Były też (8 szt.) murowane kościoły, które mogły być ufortyfikowane. Na przykład lipnowski kościół. Położony był na krawędzi wysuniętego płaskowyżu i miał w wieży, prostopadle do osi kościoła, przelotową bramę, mogącą prowadzić do wnętrza jakiejś fortalicji zbudowanej za nią. Jego wieża mogła kontrolować przejazd po moście nad przekopem - (miejskiej fosie) i będąc w linii z wałem obronnym miasta, wspierać obronę bramy miejskiej.
Z lipnowskim kościołem - to jest moja hipoteza a wiadomości o zamkach są w książce Kajzera i Horonziaka "Budownictwo obronne Ziemi Dobrzyńskiej"
Wiem, że przekazanie w tym czasie również odbyło się na zamku w Brodnicy i w Golubiu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
flint
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 33.817

Zawód: zebrak
 
 
post 30/12/2009, 18:07 Quote Post

Drogi kolego pozwolę sobie przypomnieć, że wątek poświęcony jest temu w jaki sposób ziemia dobrzyńska wróciła pod panowanie Polski po jej zajęciu przez krzyżaków w 1409 r. a nie ile i gdzie na jej terenie znajdowały się murowane budowle obronne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 31/12/2009, 16:24 Quote Post

Drogi kolego, na twoje pytanie:
QUOTE
W jaki więc sposób i kiedy zamki dobrzyńskie powróciły do Polski?

odpowiedziałeś sobie sam. Złotorii nie było bo ją jak napisałeś zburzyli a Radziki tak małe, że kamieniem na drugą stronę przez nie przerzucisz, więc na pewno już ich też nie było. Bobrowniki w gruzach. O zamku w Rypinie nie wspomniałeś więc myślałem, że nie wiesz. Wszystkie pozostałe "miejscowe zamki i miasta" o których piszesz były drewniane i zostały popalone we wcześniejszych najazdach. Chyba oto między innymi odwet i bitwa pod Grunwaldem. Dołożę, że Rypin był jedynym miastem obwarowanym murami i jak napisałem na pewno został przekazany przez Krzyżaków na piśmie razem z nieistniejącym już zamkiem w 1411.

/Ja teraz szukam tych wcześniejszych drewnianych (po których Krzyżacy nawet śladu nie zostawili). Jeśli czegoś się dowiesz o tych przekazaniach z miłą chęcią przeczytam bo to będzie następny okres Ziemi Dobrzyńskiej, którym się zainteresuję/.


 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
flint
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 33.817

Zawód: zebrak
 
 
post 31/12/2009, 17:44 Quote Post

Dziadku Jacku mylisz się i chyba do końca nie rozumiesz mojego pytania.
Otóż jeśli chodzi o zamek w Bobrownikach to w czasie jego czterodniowego oblężenia Krzyżacy za pomocą artylerii zniszczyli jeden z jego murów a nie cały zamek! Następnie po tym jak polscy rycerze go opuścili do jego odbudowy przystąpili zatrudnieni przez Zakon rzemieślnicy z Torunia a zamek obsadziła krzyżacka załoga. Podobnie chyba było z grodem w Dobrzyniu nad Wisłą.
Po zajęciu Ziemi Dobrzyńskiej Krzyżacy ją okupowali i poszukuję informacji na temat tego w jaki sposób i kiedy powróciła ona do Królestwa. Czy stało się to po pokoju toruńskim czy może wcześniej w wynku ofesywnych działań wojsk polskich.

QUOTE(Dziadek Jacek @ 31/12/2009, 16:24)
Dołożę, że Rypin był jedynym miastem obwarowanym murami i jak napisałem na pewno został przekazany przez Krzyżaków na piśmie razem z nieistniejącym już zamkiem w 1411.


Czy może trochę bardziej szczegółowo o tym napisać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 1/01/2010, 20:09 Quote Post

Jak pisałem to będą moje późniejszy okres zainteresowań, teraz przy innej okazji takie rzeczy mi wpadają. Przepiszę kawałek wspomnianej książki Kajzera i Horonziaka "Budownictwo obronne Ziemi Dobrzyńskiej" bo tylko stamtąd mogę wiadomość potwierdzić na pewniaka.

QUOTE
Po raz kolejny interesujący nas teren dostał się w ręce krzyżackie, kiedy to wojska zakonne zajęły w 1409 r. trzy zamki w: Dobrzyniu (18 sierpnia), Bobrownikach (28 sierpnia) i Złotorii (2 września). Do Korony Ziemia Dobrzyńska powróciła po bitwie grunwaldzkiej, zaś starostwo jej powierzył król marszałkowi królestwa Zbigniewowi z Brzezia. Dopiero w 1411 r. powrócił do Polski zamek w Rypinie.

to na str. 23, a na str.186
QUOTE
Literatura nie jest zgodna w identyfikacji rypińskiego zamku, zaś podstawowe dane o nim zgromadził ostatnio P. Gałkowski. Siedziba książęca w Rypinie wzniesiona została prawdopodobnie w późnym okresie panowania Władysława Dobrzyńskiego i na pewno istniała w 1411 r., kiedy to oddana została przez Krzyżaków. W akcie tym nazwano go "Haus" co nie odkreśla formy budowli, ale może sugerować niezbyt wielką skalę założenia.


W "diagramie funkcjonowania obiektów obronnych" na str. 222, przy wyżej wymienionych zamkach istnieją w tym okresie drewniane: Mokowo, Kleszczyn, Sumin i murowane: Strzygi, Radziki i Ciechocin II, który jedyny ma papierkowe potwierdzenie istnienia w 1410. (może to też akt przekazania przez Krzyżaków.)

Jest też gdzieś wspomniane o murach obronnych Rypina, jako jedynych w miastach Ziemi Dobrzyńskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
flint
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 33.817

Zawód: zebrak
 
 
post 1/01/2010, 21:46 Quote Post

Już wiem smile.gif
Chodzi o dokument z 22 września 1411 r. sporządzony przez Krzyżaków w momencie przekazywania Rypina w ręce polskie po wielkiej wojnie. Dokument ten nosi nazwę: "Inventar des Hauses Ryppen i. Lande Dobrin bei ubergabe desselben an den Konig (v. Polen) durch den Komtur Przybyk 1411 Dienstag nach Mattheus".

Tak więc sprawa powrotu Ziemi Dobrzyńskiej do Korony przedstawia się dość zawile:
Wojska polskie powracające spod Malborka 21 września 1410 r. zdobywają zamek w Radzyniu Chełmińskim. Następnie 24 września pod Golubiem przekroczył Drwęcę i stanąwszy na terytorium Polski "rozpuścił wojsko i wszystkim kazał wrócić do kraju".
Trudno sobie wyobrazić aby wydał taki rozkaz jeśli zamki dobrzyńskie były by w rękach krzyżackich. Przecież wobec zdobycia zamku w Radzyniu zdobycie znacznie mniejszego i mniej obronnego zamku w Bobrownikach nie byłoby problemem!
Wygląda więc na to, że Ziemia Dobrzyńska była w całości opanowana była przez Polaków. Dowodzi tego też fakt, że 25 września król wraz z wojskiem dotarł do Przypustu, gdzie chciał przeprawić się z wojskiem przez Wisłę po moście na łodziach, "który tam z Płocka spuszczono".
Wojsko królewskie wracające do domów musiało tam czekać na ustawienie mostu kilka dni i trudno nawet przypuścić, że w tym czasie oddalony o kilka kilometrów na południe zamek w Bobrownikach był zajęty przez krzyżacką załogę. Tak więc zamki dobrzyńskie musiały wrócić do Polski wcześniej trudno jednak powiedzieć czy Krzyżacy opuścili je na wieść klęski po Grunwaldem czy też jeszcze przed tą bitwą zostały one odbite przez polskie wojska.
Sądzić też należy, że powyżej wspomniany dokument był spisany przez Krzyżaków nie jako akt zwrotu Ziemi Dobrzyńskiej w wyniku pokoju toruńskiego ale był raczej czymś w rodzaju protokołu zdawczo - odbiorczego wynikającego z postanowień traktatu pokojowego.
Zresztą Rypin we wrześniu 1411 r. nie mógł znajdować się pod panowaniem Krzyżaków skoro znany jest list komtura elbląskiego z 1 października 1410 r., w którym donosił on Henrykowi von Plauen, że pod Rypinem zbierają się liczne odziały polskie i książąt mazowieckich aby nieść pomoc polskiej załodze zamku w Radzyniu Chełmińskim i znieść znajdujące się w jego okolicach wojska krzyżackie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 2/01/2010, 19:30 Quote Post

QUOTE
I pokój toruński – traktat pokojowy zawarty 1 lutego 1411 na wiślanej wyspie Kępa Bazarowa w Toruniu, między Polską i Litwą a Krzyżakami, kończący tzw. wielką wojnę z lat 1409-1411. Ustalono m.in., że ziemie, miasta i zamki zdobyte przez obie strony wrócą pod poprzednią władzę. Zakon krzyżacki zrezygnował ze Żmudzi na okres życia Władysława Jagiełły i Witolda, Mazowsze odzyskało Zawkrze, a Polska ziemię dobrzyńską. Toruń, po pięciomiesięcznej przynależności do Polski, na mocy traktatu przeszedł ponownie pod panowanie Krzyżaków, podobnie jak cała ziemia chełmińska. Obie strony postanowiły też, że kupcy obu państw mogą swobodnie i bez przeszkód, wg dawnych zwyczajów, używać dróg wodnych i lądowych.

Uroczystego zaprzysiężenia i opieczętowania traktatu dokonał Władysław Jagiełło i Witold ze strony polskiej i litewskiej, a następnie wielki mistrz zakonu krzyżackiego Heinrich V von Plauen. Do wymiany w pełni opieczętowanych dokumentów pokoju doszło ostatecznie w maju 1411 roku w Złotorii.
/tylko Wikipedia ale chyba coś tam z faktów jest/

... z powyższego Twoje informacje:
QUOTE
Zresztą Rypin we wrześniu 1411 r. nie mógł znajdować się pod panowaniem Krzyżaków skoro znany jest list komtura elbląskiego z 1 października 1410 r., w którym donosił on Henrykowi von Plauen, że pod Rypinem zbierają się liczne odziały polskie i książąt mazowieckich aby nieść pomoc polskiej załodze zamku w Radzyniu Chełmińskim i znieść znajdujące się w jego okolicach wojska krzyżackie.

... tak całkiem się nie synchronizują czasowo i potwierdzają zawiłość powrotu Ziemi Dobrzyńskiej do Korony.
Przekazanie dokumentów w maju w Złotorii, może świadczyć o istnieniu tego zamku w tym czasie - ale nie musi - gdyż mogło się to odbyć w namiotach.

 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
flint
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 33.817

Zawód: zebrak
 
 
post 3/01/2010, 12:49 Quote Post

Dziadku Jacku fajnie, że interesujesz się tematem smile.gif

Rzeczywiście sprawa powrotu Ziemi Dobrzyńskiej do Polski po jej zdobyciu przez Krzyżaków przedstawia się nadzwyczaj zawile. O Rypinie można na pewno powiedzieć, że już w 1410 r. powrócił do Korony. Między innymi dowodzi o tym wzmianka w kronice Długosza, który wspomina, że we październiku 1410 r. były w tym mieście wojska królewskie.
Co do pozostałych grodów dobrzyńskich już tej pewności nie ma i chwilowo z braku dostępnych faktów trzeba uciec się do domniemań.
Np. trudno sobie wyobrazić, że po zdobyciu Radzynia Chełmińskiego i wkroczeniu armii polskiej na Ziemię Dobrzyńską Jagiełło rozpuścił armię w sytuacji, gdy jeszcze jakieś zamki były wciąż zajęte przez Krzyżaków. Raczej ruszyłby na Bobrowniki a potem Dobrzyń i w ten sposób zakończyłby letnią kampanię. Można więc przypuszczać, że wcześniej Ziemia Dobrzyńska została opanowana przez Polaków ale już po bitwie pod Grunwaldem. Z drugiej jednak strony w pokoju toruńskim jest mowa o tym, że "Wszystkie zamki, miasta i ziemie zdobyte przez którąkolwiek ze stron zostaną zwrócone właściwym stronom/.../". Można przypuszczać, że paragraf ten bardziej dotyczył zamków krzyżackich zajętych przez Polaków ale też wykluczyć nie można, że jakieś polskie zamki były wciąż w posiadaniu zakonu.
Istnieje też jeszcze inna strona tego zagadnienia. Otóż jeśli jakikolwiek gród czy zamek dobrzyński byłby wciąż w krzyżackich rękach oznaczałoby to, że jest on totalnie odcięty od terytorium i sił Zakonu bez szans na uzupełnienie zapasów żywności czy wsparcia wojskowego.
Najpotężniejszym zamkiem polskim na Ziemi Dobrzyńskiej był zamek w Bobrownikach (zbudowany zresztą przez Krzyżaków) ale daleko mu było do potężnych twierdz zakonnych z pobliskiej Ziemi Chełmińskiej. Tak więc jeśli byłaby w nim krzyżacka załoga z pewnością armia polska przeprawiająca się przez Wisłę zaledwie kilka kilometrów od niego nie miałaby problemów z jego zdobyciem. Z drugiej jednak strony budowa mostu w Przypuście trwała kilka dni tak więc jeśli zamek w Bobrownikach byłby w rękach Polaków to zapewne Jagiełło tam czekałby na jego zbudowanie tymczasem Długosz nic o tym nie wspomina.
Gród dobrzyński również był chyba w rękach Polaków ponieważ trudno sobie wyobrazić, że swobodnie spławiono z Płocka Wisłą obok Dobrzynia łodzie z mostem aż do Przypustu. To samo dotyczy zresztą zamku bobrownickiego. Tak więc sądzę, że Ziemia Dobrzyńska pomiędzy lipcem a październikiem 1410 r. została odbita lecz w jakich okolicznościach trudno powiedzieć.
Co do Złotorii to zamek został jednak przez Krzyżaków zburzony a spotkanie Jagiełły z wielkim mistrzem w otoczeniu ich dworów odbyło się według kroniki Jana Długosza w"czwartą niedzielę po Wielkiejnocy" 1411 r. na polach "rozległego obszaru naprzeciwko miasta Złotorii" a nie w samym zamku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 5/01/2010, 8:46 Quote Post

[/QUOTE]Co do Złotorii to zamek został jednak przez Krzyżaków zburzony a spotkanie Jagiełły z wielkim mistrzem w otoczeniu ich dworów odbyło się według kroniki Jana Długosza w"czwartą niedzielę po Wielkiejnocy" 1411 r. na polach "rozległego obszaru naprzeciwko miasta Złotorii" a nie w samym zamku.[QUOTE]
Tak też myślałem.
Długosz się jednak pomylił bo Złotoria nie była miastem - nie miała praw miejskich.

/Też się cieszę, że oprócz mnie ktoś napisze parę słów. Od paru lat Ziemia Dobrzyńska w historii lokalnej miała tylko temat. Chyba będzie dalej długo białą plamą na mapie badań, bo tam ani budowy przemysłu, ani budowy autostrad napędzających archeologię nie będzie. Władze lokalne są jak wszędzie takimi rzeczami mało zainteresowani i nie mają pieniędzy i chyba z tego powodu jak ognia boją się "wykopek" bo by musiały wspomóc finansowo a nawet na swój koszt je prowadzić. Jak coś ciekawego wiesz (a na to wygląda), to od czasy do czasu coś tam dopisz i podziel się z innymi, podobnie jak ja szukającymi tu na historycy.org jakiejś wiadomości.
Ja chcę usystematyzować swoje wiadomości i zagłębiłem się dopiero w jej początki, a że nie mam przygotowania więc idzie mi to kulawo. Marlon pomógł mi w wyjaśnieniu przebiegu granic Ziemi Dobrzyńskiej/http://www.historycy.org/index.php?showtopic=63165&pid=651763&st=0&#entry651763//
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
metafizyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 52.859

andrzej
Zawód: niskoplatny
 
 
post 5/01/2010, 12:16 Quote Post

Kwestię ziemi dobrzyńskiej dosyć dobrze opracował Jerzy Sperka w ramach swoich studiów nad Władysławem Opolczykiem, a ostatnio newet napisał artykuł (jeszcze nieopublikowany) o rządach Opolczyka w ziemi dobrzyńskiej i właśnie kwestii jej powrotu do Korony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 5/01/2010, 12:42 Quote Post

QUOTE(metafizyk @ 5/01/2010, 12:16)
Kwestię ziemi dobrzyńskiej dosyć dobrze opracował Jerzy Sperka w ramach swoich studiów nad Władysławem Opolczykiem, a ostatnio newet napisał artykuł (jeszcze nieopublikowany) o rządach Opolczyka w ziemi dobrzyńskiej i właśnie kwestii jej powrotu do Korony.
*



Dziękuje (my). Czy gdzieś to jest w internecie? Jeśli tak to daj namiar.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
flint
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 33.817

Zawód: zebrak
 
 
post 5/01/2010, 23:07 Quote Post

QUOTE(metafizyk @ 5/01/2010, 12:16)
Kwestię ziemi dobrzyńskiej dosyć dobrze opracował Jerzy Sperka w ramach swoich studiów nad Władysławem Opolczykiem, a ostatnio newet napisał artykuł (jeszcze nieopublikowany) o rządach Opolczyka w ziemi dobrzyńskiej i właśnie kwestii jej powrotu do Korony.
*



Chodzi o powrót Ziemi Dobrzyńskiej w wyniku traktatu zawartego w 1405 r. w Raciążku?
Czy książka Jerzego Sperka to: "Wojny Władysława Jagiełły z księciem opolskim Władysławem" wydane w Cieszynie w 2003 r.? Od dawna poszukuję tej pozycji niestety bezskutecznie.
Może wiesz kiedy i gdzie zostanie opublikowany kolejny artykuł o Opolczyku autorstwa pana Jerzego Sperka? Jestem bardzo nim zainteresowany smile.gif

QUOTE(Dziadek Jacek @ 5/01/2010, 8:46)
Jak coś ciekawego wiesz (a na to wygląda), to od czasy do czasu coś tam dopisz i podziel się z innymi, podobnie jak ja szukającymi tu na  historycy.org jakiejś wiadomości.


Dziadku Jacku o historii Ziemi Dobrzyńskiej pisze się dużo ale w tradycyjny sposób i dlatego w internecie trudno coś dokładniejszego na ten temat znaleźć.
Jeżeli coś specjalnie Cię interesuje daj znać. Grzebię teraz w książkach na ten temat.

Pozdrawiam! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
flint
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 33.817

Zawód: zebrak
 
 
post 7/01/2010, 9:35 Quote Post

Powracam do tematu smile.gif
Poniżej wkleiłem mapkę fragmentu Ziemi Dobrzyńskiej obrazującą nieco moje powyższe tezy.
I tak:
24 września 1410 Jagiełło z armią jest w Golubiu. Następnie tego samego dnia przekracza Drwęcę i wchodzi na teren Ziemi Dobrzyńskiej. Pod wieczór zatrzymuje się pod Ciechocinem, we czwartek 25 września przybył do Przypustu gdzie kilka dni budowano przeprawę przez Wisłę. Następnie 27 września król był już w Raciążku.
Poniżej Przypustu na mapie mamy Bobrowniki, w której to znajdował się zamek teoretycznie zajęty w tym czasie przez Krzyżaków.
Czy gdyby tak było armia polska stała by bezczynnie w lesie nad Wisłą naprzeciwko Przypustu i tolerowała by na swoim zapleczu punkt oporu krzyżackiego?
Bardzo w to wątpię.

Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
flint
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 33.817

Zawód: zebrak
 
 
post 7/01/2010, 11:35 Quote Post

Podaję dodatkowy argument na to, że przynajmniej zamek w Bobrownikach przeszedł w ręce Polaków przed podpisaniem traktatu toruńskiego.
W "Księdze pamiątkowej obchodu pięćsetnej rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem" wydanej w 1910 r. w Krakowie znajduje się rysunek poncyfikału z następującym opisem:

"Pacyfikał złocony i emaliowany z partykułą Krzyża św., zdobyty przez Jagiełłę pod Bobrownikami i ofiarowany przez niego katedrze sandomierskiej"

Jeżeli pacyfikał ten faktycznie zdobyty został "przez Jagiełłę" to chyba stać się to mogło tylko we wrześniu 1410 r. kiedy do armia Polska spod Ciechocina kierowała się w stronę wisły i przeprawy w Przypuście?
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej