Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Życie codzienne konwentów krzyżackich
     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 7/04/2008, 7:56 Quote Post

Chciałbym tutaj podjąć dyskusję dotyczącą wizyt władców polskich i dostojników krzyżackich w miastach pruskich oraz życia codziennego braci krzyżackich. Interesują mnie zwłaszcza miasta ziemi chełmińskiej. Wiemy np z Długosz że w 104 roku Jagiełło był w Toruniu (najprawdopodobniej miało to miejsce w 1405 roku tak przynajmniej wynika ze źródeł krzyżackich.) Poza tym w 1407 roku miała miejsce uczta wydana dla Ulricha von Jundingena zachowały się rachunki.Co jeszcze poza częstymi odwiedzinami Jana Olbrachta i Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu możemy powiedzieć o wizytach dostojników i władców polskich i krzyżackich w XIV - XVI wieku? Zapraszam do dyskusji. Poza tym znalazłem w publikacji Plehna wzmianki o życiu codziennym konwentu krzyżackiego w Golubiu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 7/04/2008, 19:34 Quote Post

Nie zapominaj o słynnej wizycie Kazimierza Wielkiego w Malborku w 1366 roku. Na ten temat już nieco pisałem i zamieściłem jako załącznik odpowiedni fragment kroniki Wiganda z Marburga. -->

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=37239
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Królowa_Egiptu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 43.610

Zawód: studentka
 
 
post 13/04/2008, 12:12 Quote Post

Masti, kup sobie książkę dr Trupindy smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 13/04/2008, 13:40 Quote Post

Akurat ją mam i nie doczytałaś o co chodzi. Mnie interesuje ziemia chełmińska a nie Malbork a książka Jóźwiaka i Trupindy wydana w Malborku w 2007 roku dotyczy Malborka do 1457 roku czyli do czasu kiedy Malbork przestał być rezydencją wielkich mistrzów i stolicą państwa krzyżackiego. wzmianki dotyczące ziemi chełmińskiej (zamku w Golubiu) są na przykład w pozycji Plehna dotyczącej Brodnicy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 13/04/2008, 13:42 Quote Post

Książka Trupindy jest poświęcona głównie organizacji i funkcjonowaniu korporacji zakonnej na przykładzie konwentu malborskiego a nie organizacji czasu wolnego życia codziennego i rozrywek braci zakonnych. Poza tym nie omówiono w niej szczegółowo Statutów zakonnych, które zakazywały niektórych form rozrywek np. polowań. Trupinda pisze o tej tematyce bardzo pobieżnie i nie omawia wiele aspektów tego zagadnienia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 24/04/2008, 19:48 Quote Post

Czy znacie może jakąś literaturę lub źródła dotyczące organizacji życia braci w zamkach komturskich ziemi chełmińskiej, a jeżeli nie ma takowych do ziemi chełmińskiej to z innych miast leżących na terenie państwa krzyżackiego w Prusach (statuty i reguły zakonu krzyżackiego już przeanalizowałem). Bo bardzo dużo literatury dotyczy Malborka ale na temat domów zakonnych w Toruniu, Elblągu czy Golubiu ciężko coś znaleźć. Zastanawiam się również nad tym czy można używać stwierdzenia dwór komturski. Z tego względu że etykieta na zamkach komturskich była podobna jak na zamku w Malborku a tam istniał dwór wielkiego mistrza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 25/04/2008, 16:06 Quote Post

Nie spotkałem się z taką literaturą. Podejrzewam, iż przyczyną jest ubóstwo źródeł, na podstawie których można odtwarzać życie codzienne w prowincjonalnych zamkach komturskich w ziemi chełmińskiej. Sądzę, że tych informacji jest za mało na opracowanie monograficzne i mogą one jedynie pojawiać się okazjonalnie przy omawianiu innych zagadnień z zakresu funkcjonowania konwentów krzyżackich.
Odnośnie zaś terminu "dwór" wydaje mi się, że można używać tego określenia jedynie przy okazji omawiania zamków, będących siedzibami najwyższych dostojników Zakonu. Jeszcze zawężając, mam przede wszystkim na myśli Królewiec w Sambii, gdzie rezydował wielki marszałek, główny organizator rejz na Litwę. Napływ rycerskich "gości" (podobnie jak do Malborka) był głównym czynnikiem warunkującym kształtowanie się życia dworskiego.

Cóż, ziemia chełmińska za wyjątkiem Torunia, w którym zamek komturski sąsiadował z doskonale prosperującym ośrodkiem handlowo-rzemieślnicznym, to była totalna prowincja. O czym tu można mówić skoro niektóre zamki chełmińskie nie posiadały nawet "statutowej" obsady złożonej 12 braci rycerzy... dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 25/04/2008, 18:15 Quote Post

Nie tylko toruński zespół miejski (Stare i Nowe Miasto) był znaczącym ośrodkiem miejskim na terenie ziemi chełmińskiej w okresie krzyżackim. Poza Toruniem jeszcze Chełmno (do 1422 roku wielkie miasto pruskie), Grudziądz, Brodnica i Golub ze względu na znaczący konwent krzyżacki. Oczywiście w porównaniu do innych terenów państwa zakonnego to była to prowincja, ale to w tej prowincji tak naprawdę narodziło się państwo krzyżackie.
Czy znasz może opracowania ogólne dotyczące konwentów krzyżackich gdzie taka tematyka może być omówiona?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 25/04/2008, 18:34 Quote Post

QUOTE(masti @ 25/04/2008, 19:15)
Czy znasz może opracowania ogólne dotyczące konwentów krzyżackich gdzie taka tematyka może być omówiona?
*


Ciężko będzie, ale jeszcze zastanowię się i poszperam w materiałach. Na razie nic nie przychodzi mi do głowy. confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
arkadiusz bednarczyk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk
 
 
post 25/04/2008, 19:49 Quote Post

Ja radziłbym zwrócić się bezpośrednio o pomoc w tej kwestii do Instytutu Historii UMK, bowiem jest tam kilka osób, którzy zajmują się dogłębnie tematyką zakonu krzyżackiego (dr R.Biskup, prof.A Radzimiński, dr.W. Rozynkowski,dr hab. S. Jóźwiak) a sądzę, że na pewno podsuną jakieś wytyczne. Poza tym można - jeśli zna Pan niemiecki - napisać do Tajnego Archiwum w Berlinie-Dahlem (Pruskiej Fundacji Kultury) oraz poszukać w elektronicznej bazie publikacji o Zakonie Krzyżackim (adres zapewne wyskoczy po wpisaniu w przeglądarkę).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 25/04/2008, 20:37 Quote Post

QUOTE(arkadiusz bednarczyk @ 25/04/2008, 20:49)
Poza tym można - jeśli zna Pan niemiecki - napisać do Tajnego Archiwum w Berlinie-Dhalem (Pruskiej Fundacji Kultury) oraz poszukać w elektronicznej bazie publikacji o Zakonie Krzyżackim (adres zapewne wyskoczy  po wpisaniu w przeglądarkę).
*


Konkretnie: Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w dzielnicy Berlina, Dahlem.

Gdyby był jakiś wyjątkowy i bardzo poważny problem z materiałami, znam stamtąd dwóch historyków-archiwistów, może będą mogli pomóc w potrzebie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 26/04/2008, 6:21 Quote Post

W archiwum Berlińskim to już byłem przeszło rok temu. Odnośnie Królewca czy też Malborka jest sporo materiału. W przypadku Torunia znalazłem tylko niewiele rachunków wydatków na uroczystości i prezenty dla dostojników krzyżackich, polskich oraz dla Władysława Jagiełły w 1404 roku taka jest tam datacja wizyty u Długosza w 1405 roku. No jeszcze ze źródeł dotyczących tego zagadnienia warto wspomnieć o opublikowanych zezwoleniach na korzystanie ze stołu w zamku komturskim w Toruniu i o wydatkach na ucztę dla Ulricha von Jundingena w 1407 roku. Jeżeli chodzi o konsultacje na UMK to byłem już w waszym instytucie na Placu Teatralnym rok temu i sporo wskazówek otrzymałem. Myślałem że może jakieś opracowanie jest do którego nie dotarłem, stąd też zadałem takie pytanie na forum. Mam takie pytanko a w archiwum Toruńskim lub Gdańskim może coś się więcej odnośnie tej tematyki znajduje jeżeli ktoś wie to dziękuje za informacje? Dziękuję za porady.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 26/04/2008, 7:22 Quote Post

QUOTE(masti @ 26/04/2008, 7:21)

W archiwum Berlińskim to już byłem przeszło rok temu. Odnośnie Królewca czy też Malborka jest sporo materiału. W przypadku Torunia znalazłem tylko niewiele rachunków wydatków na uroczystości i prezenty dla dostojników krzyżackich, polskich oraz dla Władysława Jagiełły w 1404 roku taka jest tam datacja wizyty u Długosza w 1405 roku. No jeszcze ze źródeł dotyczących tego zagadnienia warto wspomnieć o opublikowanych zezwoleniach na korzystanie ze stołu w zamku komturskim w Toruniu i o wydatkach na ucztę dla Ulricha von Jundingena w 1407 roku. 
*


To oznacza, że pewnie dotarłeś do odpowiednich numerów Ordensbriefarchiv i Ordensfoliantów, a przynajmniej skonfrontowałeś je w praktyce z opublikowanymi regestami.

QUOTE(masti @ 26/04/2008, 7:21)

Jeżeli chodzi o konsultacje na UMK to byłem już w waszym instytucie na Placu Teatralnym rok temu i sporo wskazówek otrzymałem. 
*


Akurat ja nie mam nic wspólnego z UMK, oprócz corocznych wizyt w Pracowni Pomorzoznawczej tamtejszej Biblioteki Głównej. wink.gif Szczerze mówiąc, nawet nie znam nikogo z mediewistów z Instytutu Historii i Archiwistyki (i vice versa, nad czym ubolewam). sad.gif

QUOTE(masti @ 26/04/2008, 7:21)

Myślałem że może jakieś opracowanie jest do którego nie dotarłem, stąd też zadałem takie pytanie na forum.
*


A można wiedzieć masti, do czego dotarłeś (o czym się dowiedziałeś) z zakresu opracowań? confused1.gif
Może to mnie naprowadzi na jakieś sugestie dla Ciebie.

Odnośnie zaś wizyt w Archiwach Państwowych w Toruniu i Gdańsku, istotnie zalecałbym takie wizyty.
Na dobry początek zapoznaj się z tymi dwoma katalogami:

Andrzej Radzimiński, Janusz Tandecki, Katalog dokumentów i listów krzyżackich Archiwum Państwowego w Toruniu, t. 1, (1251-1454), Warszawa 1994.

Andrzej Radzimiński, Janusz Tandecki, Katalog dokumentów i listów krzyżackich oraz dotyczących wojny trzynastoletniej z Archiwum Państwowego w Toruniu, t. 2, (1454-1510), Warszawa 1998.

Pozdrawiam! rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 26/04/2008, 16:04 Quote Post

Przede wszystkim Trupinda książka wydana w 2007 roku o organizacji życia w Zakonie krzyżackim (omówienie statutów reguł i o życiu i funkcjonowaniu zakonu, o gościach rozrywkach wielkich mistrzów. Plehn monografia dotycząca Starsburga (Brodnicy) (o Golubiu Dobrzyniu, Jóźwiak Polowania Wielkich Mistrzów Krzyżackich w wótostwie Bratiańskim w XIV - początkach XV wieku Zapiski Hist. Tom 67, z. 2, 2002 , Rachunki z uczty toruńskiej dla wielkiego mistrza Ulricha von Jungingen Herdzin, Oliński,w :Studia nad dziejami miast i mieszczaństwa w średniowieczu T.2, Czaja R. Uczty rady miejskiej w średniowiecznym Elblągu Archeologia et historia Urbana, Elbląg 2004, Kucharski G., Życie codzienne i dworskie wielkich mistrzów krzyżackich w świetle Marienburger Treslerbuch 1399 - 1409 Rocznik Dziejów Społecznych i Gospodarczych, Jasiński T., Was assen die Hochmeister des Deutschen Orden und ihre Gaste am anfang des 15. Jhs., Studia Historica Slavo - Germanica, Altag am Hof des Deutchordens Hochmeisters in Preussen Boockmann H., Altag bei Hofe hrsg. Paravicini W., Reguła zakonu krzyżackiego przekład Trupindy i Statuty Perlbacha. Do tego dotarłem. Tu jest zawarte całe kompendium wiedzy dotyczącej rozrywki w konwentach krzyżackich. Teraz tylko na podstawie tego omówić to samo ale na ziemi chełmińskiej to trochę trudno bo jest tego po prostu niewiele. Chyba że w oparciu o ten materiał jako analogia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Jaroslawska
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 37.007

 
 
post 26/04/2008, 17:12 Quote Post

QUOTE
Andrzej Radzimiński, Janusz Tandecki, Katalog dokumentów i listów krzyżackich Archiwum Państwowego w Toruniu

Przydałby się taki katalog całościowy, tzn. katalog wszystkich dokumentów i źródeł krzyżackich... smile.gif
QUOTE
Katalog dokumentów i listÓw krzyżackich Archiwum Państwowego w Toruniu

A tego to nigdzie nie można dostać. sad.gif Może ktoś dysponuje odpisem na lata 1378-1410/do 1424/29?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej