Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dwory Artusa w miastach pruskich
     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 6/04/2008, 18:16 Quote Post

Z góry przepraszam że podjęte przeze mnie problematyka nie jest zgodna z tematem. Wiąże się ona jednak ściśle z dziejami państwa krzyżackiego w Prusach, a nie znalazłem na forum żadnego tematu dotyczącego życia codziennego i kultury w państwie krzyżackim.

Analizując materiały źródłowe i literaturę zauważyłem że Dwory Artusa określane w źródłach jako Artushof występowały jedynie w Gdańsku, Elblągu, Braniewie i Malborku a reszta to tzw. Campenhaus czyli domy kompanii kupieckich (np. w Toruniu lub Chełmnie). Jednak na podstawie przeanalizowanych statutów domu kompanijnego w Chełmnie można stwierdzić że miał on charakter elitarny, a jego nazwa podkreślała tylko jego zawodowy charakter. Na podstawie przeanalizowanego materiału zauważyłem również że w pierwszych latach istnienia Grudziądza funkcjonował w tym mieście dom kompanijny który był określany jako Artushof. Wynika z tego że Dwory Artusa funkcjonowały nie tylko na terenie ośrodków miejskich należących do grupy wielkich miast pruskich (np. Grudziądz , Malbork). Co myślicie na temat sporządzenia kryteriów klasyfikacyjnych na podstawie których można byłoby stwierdzić czy dane miejsce było jeszcze kompanią kupiecką czy już typowym Dworem Artusa i jakie należałoby wprowadzić kryteria. Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 6/04/2008, 22:36 Quote Post

Szczerze mówiąc, nigdy jakoś specjalnie nie interesowałem się zagadnieniem Dworów Artusa w miastach pruskich. Moje zainteresowania koncentrują się na innych aspektach funkcjonowania gospodarki i życia społecznego państwa krzyżackiego. Dyskusji raczej nie podejmę, ale poproszę o garść fachowej literatury, abym mógł uzupełnić moją podstawową wiedzę. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 7/04/2008, 6:54 Quote Post

Podaje literaturę: Elżbieta Pilecka Średniowieczne Dwory Artusa w Prusach, Selzer S. Artushofeim Ostseeraum. Ritterlich-hofisasche Kultur in den Stadten des Preussenlandes im 14. und 15. Jahrhundert ( trudno osiągalna literatura, dostępne w Bibliotece Jagiellońskiej), Semrau Zur altesten Geschichte des Artushofes in Thorn, Mitteilungen des Coppernicus Vereins fur Wissenschaft und Kunst zu Thorn H. 28, Thorn 1920, Czaja Roman Korporacyjne formy organizacji grup rządzących w miastach nadbałtyckich w średniowieczu Zapiski Historyczne T. LXIX z. 2-3 Toruń 2004, Schulz F., Die Stadt Kulm im Mittelalter Zeitschrift des Westpreussichen Geschichtsvereins, H. 23, Danzig 1888, Porta Aurea T. I Gdańsk 1992 artykuły o dworach Artusa między innymi: Chodyński Życie codzienne w gdańskim Dworze Artusa w XV - XVI wieku, tenże Uzbrojenie turniejowe z Dworu Artusa w Gdańsku, Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej