Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Statuty zakonu krzyżackiego, Proszę o pomoc
     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 6/04/2008, 16:35 Quote Post

Mam prośbę czy ktoś dysponuje tekstem reguły zakonnej Zakonu Krzyżackiego w języku niemieckim? Będę wdzięczny. Wiem że znajduje się ona w statutach wydanych przez Maxa Perlbacha w 1890 roku. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 6/04/2008, 22:42 Quote Post

QUOTE(masti @ 6/04/2008, 16:35)
Mam prośbę czy ktoś dysponuje  tekstem  reguły zakonnej Zakonu Krzyżackiego w języku niemieckim? Będę wdzięczny. Wiem że znajduje się ona w statutach wydanych przez Maxa Perlbacha w 1890 roku. Pozdrawiam.
*


Zgadza się. rolleyes.gif
Posiadam w postaci kserówek edycji Maxa Perlbacha, choć nie jestem pewien czy całą regułę. confused1.gif Musiałbym sprawdzić. Statuty krzyżackie w wydaniu z 1890 roku dostępne są m. in. w Toruniu (Biblioteka Główna UMK - Pracownia Pomorzoznawcza, kserokopia) i w Warszawie (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 7/04/2008, 7:16 Quote Post

czy byłaby możliwość przesłania samej reguły (a jak nie masz całej to to co masz) na mail masti64@wp.pl jak masz jeszcze zmiany do reguł wprowadzane przez poszczególnych mistrzów będę bardzo wdzięczny.One znajdują się pod koniec statutów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 7/04/2008, 20:04 Quote Post

Zerknąłem do swoich archiwaliów. Mnie interesowały przede wszystkim regulacje, dotyczące spraw luźniej lub ściślej powiązanych z wojskowością, życiem konwentualnym itp., a więc z reguły posiadam jedynie przepisy 4, 21-29, 34.
Pytasz jeszcze o tzw. ustawy późniejszych wielkich mistrzów. Mam fragment od ustaw Siegfrieda von Feuchtwangen do ustaw Winricha von Kniprode włącznie.

Ze zdobyciem odpowiednich stron statutów krzyżackich w edycji M. Perlbacha nie ma większych problemów. Można drogą mailową zamówić w Bibliotece Głównej UMK wykonanie kserokopii z tego wydawnictwa źródłowego, które firma reprograficzna mieszcząca się w gmachu biblioteki prześle na Twój adres za zaliczeniem pocztowym. Z kserowaniem nie ma problemu, ponieważ UMK sam posiada jedynie kserokopie statutów, podobnie jak w przypadku wydawnictwa Altpreussiche Biographie. Potrzebna jest jeszcze sygnatura tomu z Czytelni Pomorzoznawczej, w tym przypadku III-185. Zapewniam, korzystałem. To działa! rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 7/04/2008, 21:29 Quote Post

Dzięki za informację. Jeżeli możesz przesłać statuty które posiadasz wielkich mistrzów to będę wdzięczny, a po resztę widać że będę musiał zrobić sobie wycieczkę do Torunia. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 7/04/2008, 21:34 Quote Post

W wolnej chwili, w ciągu kilku najbliższych dni sfotografuję te kilkanaście stron kserówek i postaram się podesłać na Twojego e-maila. rolleyes.gif
Skoro masz dostęp m. in. do Plehna może będziesz mógł mi się kiedyś zrewanżować. confused1.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 8/04/2008, 7:13 Quote Post

Jeżeli chodzi o Plehna jest dostępny w kujawsko - pomorskiej bibliotece cyfrowej a wtedy jest potrzebny tylko program djv. to ci go wyślę (wersję instalacyjną) i podam namiary na tą pozycję.
Poza tym ja zajmują się życiem codziennym na terenie miast pruskich ziemi chełmińskiej. Jak coś z tego chcesz to nie ma problemu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 8/04/2008, 21:02 Quote Post

QUOTE(masti @ 8/04/2008, 7:13)
Jeżeli chodzi o Plehna jest dostępny w kujawsko - pomorskiej bibliotece cyfrowej a wtedy jest potrzebny tylko program djv. to ci go wyślę (wersję instalacyjną) i podam namiary na tą pozycję.
*


Tak coś mi się wydawało, że widziałem tę pozycję w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Dawno gruntownie nie eksplorowałem jej zasobów. Zresztą trochę na nich narzekam na forum z powodu Urkundenbuch des Bistums Culm (t. 1). sad.gif

QUOTE(masti @ 8/04/2008, 7:13)
Poza tym ja zajmują się życiem codziennym na terenie miast pruskich ziemi chełmińskiej. Jak coś z tego chcesz to nie ma problemu.
*


Dobrze wiedzieć. rolleyes.gif
A mogę zapytać (jeśli to nie tajemnica wink.gif ) z jakim ośrodkiem akademickim jesteś związany? confused1.gif Rozumiem, że nie z UMK? confused1.gif
Hmm, miałbym do Ciebie pewne pytanie poniekąd związane z problematyką Twoich badań historycznych.

P. S.
Ustawy wielkich mistrzów są już sfotografowane, jutro podeślę Ci je na adres e-mail.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 9/04/2008, 6:49 Quote Post

Uniwersytet Humanistyczno Przyrodniczy w Kielcach (dawna Akademia Świętokrzyska)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 9/04/2008, 17:16 Quote Post

QUOTE(masti @ 9/04/2008, 6:49)
Uniwersytet Humanistyczno Przyrodniczy w Kielcach (dawna Akademia Świętokrzyska)
*


I ten sposób jesteś pierwszą osobą, która informuje mnie o fakcie ustanowienia kolejnego polskiego uniwersytetu. rolleyes.gif O staraniach kieleckiego środowiska naukowego, aby przekształcić Akademię Świętokrzyską w uniwersytet słyszałem już parę lat temu. Nie zawsze okoliczności polityczne były sprzyjające dla tego pomysłu.

Odnośnie mojego pytania, czy w ramach swoich badań historycznych będziesz zajmował się powinnościami wojskowymi mieszkańców pruskich miast (wysyłanie kontyngentów wojennych, wozów z zaopatrzeniem, obrona miasta, naprawa fortyfikacji miejskich itp. itd.)? confused1.gif

Aktualnie pracuję nad monografią wojskowości krzyżackiej i mam z tym zagadnieniem spory problem, ponieważ jest ono stosunkowo słabo opracowane. Z poważniejszej literatury dysponuję jedynie dwoma opracowaniami prof. Janusza Tandeckiego (monografia: Struktury administracyjne i społeczne oraz formy życia w wielkich miastach Prus Krzyżackich i Królewskich w średniowieczu i na progu czasów nowożytnych, Toruń 2001 i artykuł: Pozazawodowe funkcje i powinności korporacji rzemieślniczych w miastach Prus Krzyżackich i Królewskich w XIV-XVIII wieku, "Zapiski Historyczne" 1995, t. LX, z. 1, s. 7-23). Jak z pewnością się orientujesz, interesujące mnie zagadnienia w obu publikacjach zostały omówione nader skromnie, dosłownie na kilku stronach.

Jest jeszcze dotąd niepublikowana rozprawa doktorska z UMK, autorstwa Michała Kuca:

http://nauka.opi.org.pl/raporty/opisy/dokh...8000/d38377.htm

W ciągu najbliższego miesiąca będę próbował do niej dotrzeć. Niestety autor nie poprzedził doktoratu żadnymi artykułami w periodykach naukowych, przynajmniej zaś nie natrafiłem na żaden (oprócz ciekawej rekonstrukcji oblężenia Malborka w 1410 roku) w ramach prowadzonej przeze mnie kilkuletniej kwerendy.

Po tym przydługim wstępie, kieruję do Ciebie pytanie: Czy natrafiłeś może na inne wartościowe opracowania, w których mógłbym znaleźć informacje na temat szeroko rozumianych powinności wojskowych mieszkańców pruskich miast w XIII-XIV wieku? confused1.gif Za wszelkie sugestie będę niezmiernie wdzięczny. rolleyes.gif

Tak na marginesie, jak na Kielce zajmujesz się dość egzotycznymi zagadnieniami. wink.gif

Pozdrawiam, Marcin! rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 9/04/2008, 19:26 Quote Post

W prowadzonych przeze mnie badaniach nie zajmuje się tą tematyką, ale prace o których wspomniałeś to posiadam swoje prywatne i znam je bardzo dobrze. Zajmuje się przede wszystkim czasem wolnym i rozrywką na terenie wybranych ośrodków miejskich (Stare i Nowe Miasto Toruń, Chełmno, Grudziądz i Brodnica) ziemi chełmińskiej oraz socjotopografia pruskich ośrodków miejskich. Jeżeli chodzi o twoją tematykę to proponowałbym wyjście powinności obronnych mieszczan zwłaszcza z zamożnego pospólstwa i patrycjatu z ogrodów strzeleckich miejskich lub patrycjuszowskich (spomina o tym Herbst praca o cechach toruńskich z 1933 roku i Tandecki w swoim artykule dotyczącym powinności poza zawodowych organizacji rzemieślniczych (przede wszystkim artykuł Semraua o ogrodach strzeleckich w Elblągu również wzmianki dotyczące tego zagadnienia znajdują się w Wernicke Geschichte Thorn aus Urkunden Dokumenten und Handschriften (kujawsko pomorska biblioteka cyfrowa), Thorner Denkwurdigkeiten (Książnica Kopernikańska w Toruniu lub biblioteka miejska (na Starym Rynku) czytelnia regionalna w Bydgoszczy. Poza tym jest artykuł zamieszczony w Porta Aurea T I 1992 dotyczący Uzbrojenia turniejowego z Dworu Artusa w Gdańsku, Poza tym praca Romana Czai Miasta Pruskie a zakon krzyżacki, Karola Ciesielska wydała Wykaz mieszczan toruńskich zobowiązanych do udziału w wyprawach krzyżackich na Gotlandię Zapiski Historyczne T. 32, 1967, s. 79-98, Wilkierze miejskie Torunia dla starego miasta znajdują się w AP Toruń (Willkür der Stadt Thorn, Katalog II I, sygn. 4) ( dla Nowego Miasta zostały opublikowane Die altesten Willkure der Neustadt Thorn (vom Jahre 1300) ZWG H. 7 1882, s. 160 - 202, oraz Franz Schulz Die Stadt Kulm im Mittelalter, ZWG, Bd. 23, 1888, s. 1-251. i praca Jóźwiaka i Trupindy o organizacji życia na zamku w Malborku (tam są elementy tej tematyki odnośnie zakonu), Malbork 2007 i jeszcze księga żołdu Pruskiego z okresu wojny trzynastoletniej 1454 - 1466 wyd. Czacharowski Antoni. Oczywiście jeszcze Marienburger Treslerbuch (kujawsko pomorska biblioteka cyfrowa) oraz Nowa Księga Rachunkowa Starego Miasta Elbląga wyd. Pelech. T co tu podałem dotyczy przede wszystkim XIV - XV wieku a czasami nawet zahacza o XVI.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 9/04/2008, 20:44 Quote Post

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź, a zwłaszcza za przypomnienie o przedwojennej pracy Stanisława Herbsta. smile.gif Mój problem polega na tym, że interesuje mnie okres do połowy XIV stulecia, a jak z pewnością sam dobrze wiesz prawdziwa "zabawa" ze źródłami dotyczącymi powyższych zagadnień zaczyna się właśnie od mniej więcej 1350 roku.
W wielu przypadkach pozostaje mi argumentowanie per analogiam i domyślne przenoszenie pewnych uwarunkowań z końca XIV i początków XV wieku na wcześniejsze dziesięciolecia. Pracę Romana Czaji znam, jest ona szczególnie przydatna przy opracowywaniu tematu "rzemiosła zbrojeniowego" w pruskich miastach.
Bardzo dziękuję za sugestie, z niektórych z pewnością skorzystam i poszerzę spektrum wykorzystanych opracowań i źródeł.

Napisałeś, że zajmujesz się socjotopografią miast ziemi chełmińskiej. Luźno związana z tym zagadnieniem jest sprawa fortyfikacji miejskich na tym obszarze. Czy istnieje jakieś całościowe opracowanie na temat dziejów fortyfikacji miejskich na terenie ziemi chełmińskiej? confused1.gif W tym względzie interesuje mnie wyłącznie określenie liczby miast otoczonych murami miejskimi w interesującym mnie okresie (pierwsza połowa XIV wieku). Oczywiście niezbędne będą tutaj monografie dziejów poszczególnych ośrodków miejskich.
W ubiegłym roku ukazał się zbiór materiałów konferencyjnych pod nazwą "Pogranicze polsko-krzyżackie", w których znajduje się artykuł archeologa z Torunia, Adama Chęcia, traktujący właśnie o fortyfikacjach miejskich w ziemi chełmińskiej. Niestety, jest to tak nowa rzecz, że nie dotarła jeszcze do mnie do Łodzi i pewnie niezbyt prędko dotrze. sad.gif
Spróbuję upolować to opracowanie podczas wizyty w Toruniu. Gdybyś miał jakieś problemy z materiałami z Biblioteki UMK, może będę mógł jakoś pomóc w miarę swoich skromnych możliwości.

Zagadnienia "miejskie" to niestety na razie słaba strona opracowania, które przygotowuję, tym bardziej miło mi wymienić szereg uwag z osobą, która zajmuje się tematyką miast ziemi chełmińskiej. smile.gif

Oczywiście, pamiętam o literaturze na temat związków pruskich rejz europejskiego rycerstwa z największymi ośrodkami miejskimi w państwie krzyżackim. Szczegółowe informacje podam Ci w drugim wątku, który założyłeś. smile.gif

Pozdrawiam! rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 10/04/2008, 5:31 Quote Post

Całościowe opracowanie poświęcone tylko fortyfikacjom to nie istnieje, ale jest pozycja w której również to zagadnienie zostało omówione. Arszyński Budownictwo warowne zakonu krzyżackiego w Prusach (1230 - 1454), Toruń 1995. Na pewno ośrodki zaliczane do grupy wielkich miast pruskich np. Chełmno (status wielkiego miasta do 1422 roku), Stare Miasto Toruń, Elbląg, Braniewo, Królewiec, Malbork, Główne Miasto Gdańsk. Do połowy XIV wieku w wymienionych miastach znajdowały się już mury obronne. Z mniejszych miast na pewno Nowe Miasto Toruń, Grudziądz i Brodnica w XIV wieku posiadały już mury obronne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 10/04/2008, 22:30 Quote Post

QUOTE(masti @ 10/04/2008, 5:31)
Całościowe opracowanie poświęcone tylko fortyfikacjom to nie istnieje, ale jest pozycja w której również to zagadnienie zostało omówione. Arszyński Budownictwo warowne zakonu krzyżackiego w Prusach (1230 - 1454), Toruń 1995.
*


Bardzo dobrze znam i w całości posiadam tę pozycję dzięki digitalizacji Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. wink.gif

http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=1...&from=&dirids=1

QUOTE(masti @ 10/04/2008, 5:31)
Na pewno ośrodki zaliczane do grupy wielkich miast pruskich np. Chełmno (status wielkiego miasta do 1422 roku), Stare Miasto Toruń, Elbląg, Braniewo, Królewiec, Malbork, Główne Miasto Gdańsk. Do połowy XIV wieku w wymienionych miastach znajdowały się już mury obronne. Z mniejszych miast na pewno Nowe Miasto Toruń, Grudziądz i Brodnica w XIV wieku posiadały już mury obronne.
*


Chodzi mi wyłącznie o miasta z pogranicza polsko-krzyżackiego i mazowiecko-krzyżackiego, czyli z ziem chełmińskiej, michałowskiej i lubawskiej oraz z południowych rubieży Prus Górnych i Pomorza Gdańskiego.
Mury miejskie w połowie XIV wieku posiadało jeszcze kilka innych, mniejszych miast np. Kowalewo Pomorskie (Schönsee).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
masti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 44.001

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 11/04/2008, 5:26 Quote Post

No właśnie Brodnica znajduje się na pograniczu ziemi chełmińskiej i michałowskiej a Grudziądz na ziemi chełmińskiej i jeszcze Świecie które leżało w południowej części Pomorza Gdańskiego. Musisz też pamiętać o tym że Malbork nigdy nie był wielkim miastem pruskim. Poza tym to w przypadku innych małych miast nie jestem w stanie nic powiedzieć bo zajmuje się jedynie znaczącymi ośrodkami miejskimi. Bo jedynie w przypadku takich można zajmować się socjotopografią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej