Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Klątwa za rok 1410 ?, Czy papież rzucił na nas klątwe?
     
Drwal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 470
Nr użytkownika: 40.655

Stopień akademicki: Nierob smierdzacy
Zawód: len patentowy
 
 
post 3/02/2008, 12:37 Quote Post

Jak to było z tą klątwą za bitwę z zakonem i papieżem? Czy to prawda że rzucono klątwę na naród polski?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 6/02/2008, 13:10 Quote Post

Gdzie wyczytałeś takie rewelacje? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Drwal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 470
Nr użytkownika: 40.655

Stopień akademicki: Nierob smierdzacy
Zawód: len patentowy
 
 
post 6/02/2008, 20:52 Quote Post

Wstyd się przyznać więc się nie przyznam ale to były dwa źródła dlatego w o gule się pytam... Dobra do jednego się przyznam FiM :-) A drogiego nie pamiętam ale to już była jakaś poważniejsza publikacja...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 6/02/2008, 21:29 Quote Post

QUOTE(Drwal @ 6/02/2008, 20:52)
Dobra do jednego się przyznam FiM :-)
*



a przeciez ta gazata sama przyznaje w tytule, że część tego co publikuje to mity rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Drwal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 470
Nr użytkownika: 40.655

Stopień akademicki: Nierob smierdzacy
Zawód: len patentowy
 
 
post 7/02/2008, 17:01 Quote Post

toteż niewierząc w to co wypisuje poprosiłem grono szanownych kolegów o wydanie opinii w tej sprawie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 9/02/2008, 9:35 Quote Post

QUOTE(Drwal @ 6/02/2008, 20:52)
Dobra do jednego się przyznam FiM :-) A drogiego nie pamiętam ale to już była jakaś poważniejsza publikacja...
*


Mimo wszystko chętnie dotarłbym do tego artykułu i do tej poważniejszej publikacji też...

QUOTE(Anakin @ 6/02/2008, 21:29)
a przeciez ta gazata sama przyznaje w tytule, że część tego co publikuje to mity  rolleyes.gif
*


To problem, który dotyczy znacznej grupy gazet codziennych i kolorowych tygodników, miesięczników.
Już parę razy zdarzyło mi się natrafić na artykuły zawierające poważne błędy faktograficzne lub informacje z palca wyssane.

Odnośnie zaś postawy Jana XXIII. Mimo licznych działań dyplomatycznych strony luksembursko-krzyżackiej w Kurii Papieskiej, papież w latach następujących po Grunwaldzie zachowywał wstrzemięźliwą neutralność w sporze Polski i Zakonu. Niemałe znaczenie odgrywały tutaj skuteczne działania polskiej dyplomacji neutralizujące wpływy propagandy krzyżackiej na papieskim dworze. W obronie Krzyżaków u papieża interweniował nawet król Anglii Henryk IV i na prośbę wielkiego mistrza liczni książęta Rzeszy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Jaroslawska
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 37.007

 
 
post 15/03/2008, 13:54 Quote Post

A czy tą publikację możnaby zobaczy? Pal psi artykuł... wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
elkana
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 243
Nr użytkownika: 20.398

Maciek
 
 
post 15/03/2008, 14:18 Quote Post

Trzeba tez pamiętać, że to był szczytowy czas Wielkiej Schizmy. W 1410 roku formalnie panowało TRZECH papieży: Grzegorz XII (1406-1415), Benedykt XIII (1394-1417) i Jan XXIII (1410-1413) (ostatni dwaj uznawani są teraz za antypapieży). Każde państwo w zależności od swojej polityki popierało innego papieża, który w zamian za poparcie (i świętopietrze) rzucał klątwy i interdykty na zamówienie. Ale wtdy nikt się nimi nie przejmował.

O klątwie w 1410 nie słyszałem, ale obiło mi się coś o uszy o klątwie w czasach Kaziemierza Jagiellończyka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 23/03/2008, 14:51 Quote Post

Nie przypadkiem wcześniej napisałem tylko i wyłącznie o papieżu soborowym (pizańskim), Janie XXIII, ponieważ to wokół jego dworu koncentrowały się zabiegi dyplomatyczne stron polskiej i krzyżackiej. Do niego listy w obronie Zakonu słał król Anglii. Działania prokuratora krzyżackiego przy Kurii, Piotra z Ornety już w kilkanaście dni po bitwie grunwaldzkiej starali się w miarę skutecznie neutralizować polscy posłowie, korzystający z instrukcji biskupa poznańskiego Wojciecha Jastrzębca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
hlidskjalf
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 43.105

Marcin
 
 
post 23/03/2008, 22:49 Quote Post

Też słyszałem coś o klątwie z 1410 roku i znalazłem coś takiego:
"Grzegorz XII był antypapieżem. W roku 1409 a dokładnie 5 czerwca Sobór w Pizie zdetronizował Go oraz Benedykta XIII (który rządził w Avinionie), który także był papieżem a w zasadzie antypapieżem. Kardynałowie ogłosili ich schizmatykami, heretykami i wiarołomcami. Sobór wybrał na Papieża Aleksandra V.

Grzegorz XII na Soborze w Konstancji w 1418r. zrezygnował z urzędu papieskiego.

A więc klątwa Grzegorza XII nie była prawomocna gdyż nie miał wówczas tj. w 1410 roku władzy w Kościele."
Na stronie: http://www.zbawiciel.gda.pl/index.php?Item...k&startpage=260
Pozdrawiam,
hlidskjalf wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
elkana
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 243
Nr użytkownika: 20.398

Maciek
 
 
post 24/03/2008, 0:03 Quote Post

QUOTE(hlidskjalf @ 23/03/2008, 22:49)
Też słyszałem coś o klątwie z 1410 roku i znalazłem coś takiego:
"Grzegorz XII był antypapieżem. W roku 1409 a dokładnie 5 czerwca Sobór w Pizie zdetronizował Go oraz Benedykta XIII (który rządził w Avinionie), który także był papieżem a w zasadzie antypapieżem. Kardynałowie ogłosili ich schizmatykami, heretykami i wiarołomcami. Sobór wybrał na Papieża Aleksandra V. 

Grzegorz XII na Soborze w Konstancji w 1418r. zrezygnował z urzędu papieskiego. 

A więc klątwa Grzegorza XII nie była prawomocna gdyż nie miał wówczas tj. w 1410 roku władzy w Kościele."
Na stronie: http://www.zbawiciel.gda.pl/index.php?Item...k&startpage=260
Pozdrawiam,
hlidskjalf wink.gif
*


Ten wpis z jakiegoś parafialnego forum, który zacytowałeś jest jakiś lipny. Dziwię się, że znalazł się tu jako "źródło".

Według oficjalnej listy watykańskiej Grzegorz XII był papieżem, natomiast oficjalnie antypapieżami uznawani są przez Watykan właśnie Aleksander V, Jan XXIII (stąd w XX wieku pojawił się kolejny Jan XXIII) oraz Benedykt XIII.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Poczet_papie%C5%BCy
http://www.historia.org.pl/index.php?id=papiez
http://www.papieze.pl/papieze.php
http://www.papieze.pl/antypapieze.php
http://www.newadvent.org/cathen/12272b.htm
Podobnie podaje Jan Wierusz Kowalski w "Poczcie papieży".

O wiele ciekawszy jest ten wpis:
QUOTE
"Od 1410r.żaden Polak nie jest katolikiem.Jesteśmy heretykami. Papież Grzegorz XII rzucił klątwę na Króla polskiego i naród polski za walkę ze świętym zakonem krzyżackim.Do tej pory żaden papież tej klątwy nie zdjął,więc nie jesteśmy katolikami,tylko heretykami. Według prawa kanonicznego ta KLĄTWA obowiązuje do dnia dzisiejszego"
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
elkana
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 243
Nr użytkownika: 20.398

Maciek
 
 
post 24/03/2008, 1:03 Quote Post

http://www.racjonalista.pl/forum.php/p,48/s,79487 - dużo nie wnosi, ale jest to jakiś głos.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Tomek117
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 50.181

Tomasz Ratajek
Zawód: Rencista
 
 
post 7/11/2008, 13:32 Quote Post

Uważam, że tajemnica Watykanu jest procedura rzucania klątwy i laikat nie jest w stanie rozumieć, dojść prawdy, zwłaszcza biutokratycznie, gdyż w oparciu o teologię, Bóg nie siedzi w papierkach, datach i pozornych faktach historycznych... Myślę, że mamy do czynenia z tajemnicą, a odpowiedź na takie pytania zna obecny Papież, Benedykt XVI. Co więcej, nie istotne jest czy ją ktokolwiek rzucił ale jaki ma skutek dla kościoła, co też dla laikatu nie jest jasne w jakimkolwiek stopniu. Sugeruję, ze jest bardzo źle, jeśli którykolwiek papież choćby o klątwie pomyślał, gdyż jako namiestnik Boga był w stanie to zrobić, a to, czy był namiestnikiem jest tylko relacją każdego bierzącego papieża i Pana Najwyższego.
Zamiast dużo gadać, zalecam modlitwę i umartwienie, jekiego nie brakowało w średniowieczu. Tamta eopka wyraźnie tłumaczy jak winniśmy się ustosunkować do klątwy, gdyby miała miejsce!
Jeśli Kardynał Ratzinger powiedział, że w Kościele są brudy, to znaczy, że już napiętnował Kościół jako wyklęty, gdyż w Kosciele Swiętym nie ma miejsca na jakiekolwiek odstępstwa. Teologia nie pozwala, żeby jakikolwiek członek Boga był brudny. Watykan nigdy nie powie co z nami zrobił i ma rację, bo nie byłby potrzebny sam w sobie jako ojczyzna wszystkich religii.
Nie chcę, zebym brzmiał dziwacznie lub jak odstępca ale prawda o Watykanie jest zgoła inna. Mam na myśli pijawkę Watykanu jaką jest Pugnus Bei & Opus Dei! Po co dalej wyjaśniać skoro istnienie takiej prałatury czyni kler największym brudem wszechczasów!!!
Pozdrawiam ;-)
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
tompo79
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 250
Nr użytkownika: 40.665

Tomasz P.
Stopień akademicki: magister
Zawód: belfer
 
 
post 29/11/2008, 19:47 Quote Post

Jeśli są brudy w kościele to nie należy się do nich przyznawac, lecz zroibic pranie i posprzątac.Ale nie o tym chce napisac:klątwa jest tylko działaniem doraźnym dla kościoła-dziś.W XV wieku była to jeszcze potężna broń przeciwko myślącym inaczej, czyli wg. Rzymu niepoprawnie i gorzej. Smutne byłoby się dowiedziec, że Rzym tak usilnie popierał Krzyżaków.Ale co się dziwic-na Holocaust też nie zwracał uwagi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Donatien
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 7.668

Damian
Zawód: bibliotekarz
 
 
post 29/11/2008, 20:25 Quote Post

Był kiedyś artykuł w Mówią Wieki nie jestem pewien czy dokładnie dotyczy tej sytuacji. Papież wydał jakieś niekorzystne dla Polski decyzje(sdykt klątwa? ) i bodajże Zawisza oraz Ciołek wyłamali drzwi pałacu i "wytłumaczyli" mu, że decyzja jest błędna smile.gif może o to chodzi?
Czytałem to parę lat temu dlatego takie mgliste info. ale i tak pewnie lepsze niż FiM smile.gif może ktoś to sprawdzi?
Acha artykuł dotyczył siłaczy polskich okresu średniowiecza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej