Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Anglicy pod Grunwaldem?, Stosunki dyplomatyczne
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 31/12/2007, 12:37 Quote Post

Mam pytanie (nie pisze wypracowania ani nie spodziewam sie klasowki wink.gif ): czy wiadomo komus cos o udziale anglikow w bitwie grunwaldzkiej? Jesli tak to czy jako zorganizowana jednostka, czy raczej indywidualnie?
Moze ktos wie cos o stosunkach Angielsko-Zakonnych w tym okresie? Dostalem w prezencie fragment kroniki angielskiej z 1417 r. oceniajacej zakon raczej negatywnie. Chwilowo nie moge go wkleic, bo wymaga to zgody darczyncy, ktory to-to wygrzebal wkladajac w sprawe nieco trudu, zrobie edycje po jej (ewentualnym) otrzymaniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 31/12/2007, 13:06 Quote Post

Tak przypuszczam, że pewna grupa przybyszy z "Wielkiej Wyspy", mogła brać udział w bitwie pod Grunwaldem. Ale ilu ich mogło być i czy w ogóle brali udział? To nie mam pewności.

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 9/01/2008, 22:43 Quote Post

Źródła narracyjne nie wspominają o udziale Anglików w bitwie grunwaldzkiej. Należy również pamiętać, że wizyty rycerstwa angielskiego i francuskiego w Prusach przez całą drugą połowę XIV stulecia były z reguły skorelowane z okresami pokojów i rozejmów w czasie wojny stuletniej. Początek XV wieku to okres gwałtownego spadku popularności krzyżackich rejz wśród europejskiego rycerstwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
arkadiusz bednarczyk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk
 
 
post 28/04/2008, 17:28 Quote Post

Ja też się nie spotkałem... aczkolwiek był zdaje się taki artykuł p. Świderskiej w Londyńskich Tekach Historycznych chyba z lat sześćdziesiątych... Ale nie pamiętam dokładnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 28/04/2008, 17:48 Quote Post

A ja jestem zdecydowanym laikiem w sprawach krzyżackich, ale interesuje mnie jacy rycerze brali udział w bitwie grunwaldzkiej po stronie Krzyżaków? Chodzi mi, rzecz jasna, o ich narodowość. smile.gif
Może ktoś z szanownych userów poda stosowną literaturę do tego zagadnienia? wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 28/04/2008, 17:49 Quote Post

Bardzo dziękuje, opcja biblioteki chwilowo raczej odpada ale, jak to mówią nie pali się a już wiem czego ew. szukać.
QUOTE
Chodzi mi, rzecz jasna, o ich narodowość. 
Wiadomo jaki problem stwarza narodowość w tym okresie,łatwiej chyba mówić o powinność wiadomo, że byli tam np. rycerze mówiący po Polsku, poddani Zakonu, Ślązacy no i goście z zachodu ale kto dokładnie nie mam pojęcia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 28/04/2008, 17:57 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 28/04/2008, 18:49)
Wiadomo jaki problem stwarza narodowość w tym okresie,łatwiej chyba mówić o powinność wiadomo, że byli tam np. rycerze mówiący po Polsku, poddani Zakonu, Ślązacy no i goście z zachodu ale kto dokładnie nie mam pojęcia.
*



Rzeczywiście, może źle sprecyzowałem pytanie. O narodowość trudno pytać. Wiem, że walczyło dużo Niemców, z różnych księstw. Ale bardzie chodzi mi o tych "gości z zachodu". wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 28/04/2008, 18:00 Quote Post


Tutaj jest mala lista publikacji:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=42395

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 28/04/2008, 18:04 Quote Post

QUOTE(paulus @ 28/04/2008, 19:00)
Tutaj jest mala lista publikacji:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=42395

Pozdr.
*



Dziękuję bardzo za rychła odpowiedź. Wiele z tej listy bibliograficznej książek znam, więc nie będzie mi trudno znaleźć to o co mi chodzi.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 1/05/2008, 7:24 Quote Post

QUOTE(arkadiusz bednarczyk @ 28/04/2008, 18:28)
Ja też się nie spotkałem... aczkolwiek był zdaje się taki artykuł p. Świderskiej  w Londyńskich Tekach Historycznych  chyba z lat sześćdziesiątych... Ale nie pamiętam dokładnie.
*


Dobrze kombinujesz Arku. wink.gif

Krótka lista pozycji traktujących o stosunkach polsko-angielskich w średniowieczu wygląda z grubsza tak:

Borowy W., English visitors to Prussia, Lithuania and Poland in the fourteenth century, "Baltic Countries" 1936, vol. 2, nr 2.

Grabski A. F., Polska w opiniach Europy Zachodniej XIV-XV w., Warszawa 1968.

Świderska H., Kilka epizodów ze stosunków polsko-angielskich za panowania Władysława Jagiełły, "Teki Historyczne" 1956-1957, t. 8.

Świderska H., Z dziejów stosunków angielsko-krzyżackich XIII-XV w., "Teki Historyczne" 1959, t. 10.

Zins H., Polska w oczach Anglików XIV-XVI w., Warszawa 1974. (niedawno było wznowienie)

Pozdrawiam! rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 24/02/2009, 15:00 Quote Post

Piotr Derdej w książce "Koronowo 1410" wspomina coś na temat obecności angielskich łuczników najemnych w tamtej wojnie. Pod Grunwaldem mieliby być. Jak wiadomo zakon korzystał nie tylko z pomocy "gości" z zachodu czyli ochotników, ale również oddziałów najemnych.
Coś mi świta w głowie, że Henryk Sienkiewicz również wspomina na temat Anglików pod Grunwaldem. Wiadomo, że nie był on historykiem tylko pisarzem, jednakże na pewno czytał kroniki Jana Długosza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 24/02/2009, 18:41 Quote Post

Sienkiewicz owszem, chciałem właśnie zweryfikować...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 24/02/2009, 21:57 Quote Post

W sumie nie zdziwiłbym się wielce, gdyby Anglicy walczyli pod Grunwaldem, skoro w XIV wieku stanowili nawet część załogi wołoskich zamków w Fagaraszach, strzegących przejścia z Siedmiogrodu na Wołoszczyznę, o ile oczywiście dobrze sobie przypominam... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 24/02/2009, 22:13 Quote Post

Owszem, tworząc konstrukcje logiczną łatwo przyjąc załozenie, że byli, Anglia posiadała spora ilość doświadczonych kombatantów, chwilami bezrobotnych. O cesarskich lancknechtach powiedziano, że zachowywali się tak, jakby od chwili wziecia piki na ramię postanowili juz nigdy więcej uczciwie nie pracować. Grunwald od lancknechtów dzieli stulecie ale mentalność najemnego rzołnierza wiele się pewnie w tym czasie nie zmieniła wink.gif



Ten post był edytowany przez Primo!
Błąd ortograficzny
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 24/02/2009, 22:51 Quote Post

Osobiście sądzę, że oddziały angielskie mogły uczestniczyć w bitwie pod Grunwaldem. Nie koniecznie musieli być to goście zakonni wraz z ich grupą zbrojną, ale jak wspomniano najemnicy, którzy akurat w tym okresie na jaki przypada data bitwy pod Grunwaldem zaczęli wieść prym na europejskich polach bitew. Lecz to tylko przypuszczenia. Najlepiej zasięgnąć informacji u źródła. Może i ja znajdę jakąś ciekawostkę rolleyes.gif

QUOTE
od lancknechtów dzieli stólecie ale mentalność najemnego rzołnierza wiele się pewnie w tym czasie nie zmieniła


Zapewne. Mentalność żołnierza najemnego od czasu powstania takowej "instytucji" to "bić się za kogoś o coś" wink.gif

Pozdr. Marq wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej