Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Krzyżacka propaganda, Czyli walka niekoniecznie mieczem
     
tadekm
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 79.053

T Mich
 
 
post 9/12/2016, 16:50 Quote Post

Witam

Zastanawiają mnie przykłady krzyżackiej propagandy. Znany jest oczywiście Falkenberg i jego pamflet na Jagiełłę. I tu od razu pytanie: czy jest gdzieś w internecie dostępne tłumaczenie tego tekstu (na polski, angielski, francuski, hiszpański)?

Druga sprawa: Łukaszewicz w Historii Towarzystwa Jaszczurczego podaje, jakoby w okolicy komturstw, a nawet Malborka krzyżacy celowo zostawiali wioski Prusów, których nie nawracali, by móc pokazywać ich gościom Zakonu i traktować właśnie jako propagandę. Przebiłem się już przez sporo źródeł, ale nie znalazłem nigdzie potwierdzenia tej informacji. U Łukaszewicza brak przypisu. Czy ktoś jeszcze spotkał się z taką informacją?

Sprawa trzecia: propagandę uprawiano namiętnie na dworach zachodnich, prosząc nawet papieża o ogłoszenie krucjaty na Polskę. Ale czy są przykłady, by propagandę uprawiano wobec mieszkańców ziem opanowanych przez Zakon?

Wszelkie wolne wypowiedzi a propos wojny słowem, nie mieczem mile widziane.

Ten post był edytowany przez tadekm: 9/12/2016, 16:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 9/12/2016, 23:51 Quote Post


QUOTE
Druga sprawa: Łukaszewicz w Historii Towarzystwa Jaszczurczego podaje, jakoby w okolicy komturstw, a nawet Malborka krzyżacy celowo zostawiali wioski Prusów, których nie nawracali, by móc pokazywać ich gościom Zakonu i traktować właśnie jako propagandę. Przebiłem się już przez sporo źródeł, ale nie znalazłem nigdzie potwierdzenia tej informacji.


Pierwsze słyszę...pamfletu Falkenberga w całości też nigdzie nie spotkałam wink.gif

QUOTE
Ale czy są przykłady, by propagandę uprawiano wobec mieszkańców ziem opanowanych przez Zakon?


W sprawie Litwy nie musiano - obowiązkiem każdego chrześcijanina było wtedy krzewienie wiary wśród niewiernych. Z czasów po chrzcie Litwy również nie spotkałam się z informacjami o czymś takim. Środkiem propagandowym było organizowanie tzw. stołu honorowego przed większymi wyprawami na Litwę, czyli uczty, w której brali udział tylko wyróżnieni rycerze i stanowiło to dla nich zaszczyt, niemniej był to zabieg stosowany zarówno wobec krajowych, jak i zagranicznych uczestników rejz, więc nie wiem, czy to się liczy do propagandy krajowej - ale skoro wertowałeś źródła na temat propagandy krzyżackiej, więc o tym również musiałeś przeczytać wink.gif



 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 10/12/2016, 0:35 Quote Post

CODE

Pierwsze słyszę...pamfletu Falkenberga w całości też nigdzie nie spotkałam

A we fragmentach?

A wracajac do meritum, myślę, że podstawowa bibliografia Satyry Falkenberga z namiarami na wydania się przyda w poszukiwaniach:

link. - tam też odesłanie do krótkiej informacji o autorze i innych jego pismach.

por. też recenzja K. Górskiego z wydania Boockmanna

Co do propagandy - musisz sobie określić czego szukasz, czy chodzi o treści, dzięki którym np. krzyżacy pokazywali sens swego istnienia nad Bałtykiem, że np. Polska i jej król, kryptopoganin chcą zniszczyć Kościół, czy chodzi też o jakieś inne myśli. Sądzę, że tego typu treści mogą występować w piśmiennictwie proweniencji krzyżackiej - czy może jakieś tego typu tendencje są widoczne w historiografii, np. u Piotra z Dusburga albo Wiganda z Marburga?

Ten post był edytowany przez szapur II: 10/12/2016, 1:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 10/12/2016, 10:35 Quote Post

Dzięki szapur II za namiary - może kiedyś będę w Wiedniu, jak znajdę czas i uda mi się dostać do rąk, pewnie przeczytam wink.gif

Znalazłam tylko streszczenie tej satyry w biografii Jagiełły Kuczyńskiego (chyba że znowu pomieszałam książki, bo dosyć dawno miałam ją w ręku) i nawiązania do niej w udostępnionych w sieci artykułach z Przeglądu Historycznego.

Bardziej mnie interesowałaby tzw. Skarga Witolda z 1390 roku (pierwsza poważniejsza próbka propagandy antyjagiełłowej po jego koronacji), ale tu również jestem skazana na neta, i nie znalazłam jej treści.

U Wiganda z Marburga żadnych takich treści oskarżających Jagiełłę o kryptopoganizm nie ma. Przynajmniej tak bezpośrednio. Te kronikę akurat mogłam sobie ściągnąć z sieci. Dusburga nie znalazłam sad.gif

Ten post był edytowany przez Wilczyca24823: 10/12/2016, 10:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
marek8888
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 897
Nr użytkownika: 99.930

Marek Zatorski
 
 
post 10/12/2016, 23:00 Quote Post

Po pierwsze to Krzyżacy raczej woleli "oddziaływać" na papieża i wpływowych kardynałów - jeżeli ci ostatni składali jakieś "oświadczenia" co do interesujących nas obszarów czy ludzi to możemy przyjąć, że w sporej mierze pochodziły one z krzyżackich właśnie "materiałów".
Po drugie - chrystianizacja na terenach zakonnych a chrystianizacja Litwy to zupełnie inne światy som ;)Mało się dziś pamięta takie terminy jak "nowa Polska" czy "nasze Indie" odnoszące się min... do wiosek pod samym Wilnem w wieku XVI gdzie wszech wobec królowały "Święte gaje" czy "święte węże" to stan o którego istnieniu stolica piotrowa doskonale wiedziała...
W XVIII i XIX wieku ten stan wcale tak bardzo się nie zmienił - za chrześcijan robiło za to najróżniejsze osadnictwo...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 11/12/2016, 0:11 Quote Post

QUOTE
Po drugie - chrystianizacja na terenach zakonnych a chrystianizacja Litwy to zupełnie inne światy som ;)Mało się dziś pamięta takie terminy jak "nowa Polska" czy "nasze Indie" odnoszące się min... do wiosek pod samym Wilnem w wieku XVI gdzie wszech wobec królowały "Święte gaje" czy "święte węże" to stan o którego istnieniu stolica piotrowa doskonale wiedziała...


A czym różniła się chrystianizacja na ziemiach zakonnych od naszej? W czasie wojny polsko - krzyżackiej w 1525 roku jeszcze albo rok później zezwolono ludności pruskiej składać ofiary morzu, aby polskie okręty nie dopłynęły do brzegu. Ofiara podobno była nazbyt skuteczna, ponieważ z Polakami odpłynęły również wszystkie ryby. Zatem ofiarę złożono po raz drugi. Za zezwoleniem władz zakonnych, poświadczone źródłowo. Po raz pierwszy przeczytałam o tym chyba u Marcelego Kosmana - ale ręki nie dam uciąć, bo czytałam to wieki temu i nie wpadło mi wtedy do głowy, że będę potrzebowała cytaty z podaniem tytułu wink.gif sam Wigand opisuje parę razy, jak to Prusowie (i Litwini także) poddawali się i przyjmowali chrzest, a po uzyskaniu wolności wracali do swej wiary. Niech Tobie wystarczy, że Zakon przyznał się do posiadania pogańskich poddanych, kiedy w pokoju toruńskim w 1411 r. zobowiązał do ich chrystianizacji. Ciekawe, czy o tym Rzym również wiedział...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
tadekm
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 79.053

T Mich
 
 
post 23/12/2016, 4:13 Quote Post

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi! Mam Piotra z Dusburga, muszę go głębiej postudiować, ale nie przypominam sobie takich wątków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 23/12/2016, 12:43 Quote Post

Dusburg właściwie pisał o czasach Jagiełły? Z tego, co wczoraj patrzyłam w sieci, to on chyba jakoś około czasów Witenesa tworzył?

Chyba bardziej owocna pod tym względem byłaby kronika Posilgego. Ale do niej też nie mam dostępu.

Ten post był edytowany przez Wilczyca24823: 23/12/2016, 12:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
tadekm
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 79.053

T Mich
 
 
post 30/12/2016, 2:15 Quote Post

Dusburg był potem kontynuowany. Kronika, którą najczęściej określa się jako "kronikę Dusburga" miała dwóch autorów (nie pamiętam nazwiska współtwórcy). Natomiast, rzeczywiście, tekst kontynuatora jest dość zwięzły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
tellchar
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.721
Nr użytkownika: 100.061

Stopień akademicki: dr
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 9/07/2019, 14:25 Quote Post

Wprawdzie minęły już ponad 3 lata, ale odpowiem, że propagandzie krzyżackiej w okresie około Grunwaldu mozna poczytac w pracach A. F. Grabskiego (Bitwa grunwaldzka w świadomości europejskiej XV wieku, [w:] Grunwald w świadomości Polaków, M. Biskup i in., Warszawa – Łódź 1981; Pogrunwaldzkie polemiki, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego”, Seria I, z. 45, 1966; Polska w opiniach Europy Zachodniej w XIV-XV wieku, Warszawa 1968.) czy np. Z. H. Nowaka (Główne aspekty walki ideologicznej Polski i Litwy z zakonem krzyżackim na forum europejskim w I połowie XV wieku, [w:] Ekspansja niemieckich zakonów rycerskich w strefie Bałtyku od XIII do połowy XV wieku, pod red. M. Biskupa, Toruń 1990). Tam też jest odniesienie do przekazów źródłowych i ówczesnych kronik.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 15/07/2019, 0:17 Quote Post

Nie wiem czy jest sens zakładać oddzielny temat. Szukam informacji na temat procesów polsko-krzyżackich. Natrafiłem na takie oto pozycje:
Tradycje polskiej myśli prawa międzynarodowego w XV wieku.
T I-Prawo ludów i wojna sprawiedliwa.
T II-Paweł Włodkowic i Stanisław ze Skarbimierza
T III-Paweł Włodkowic i polska szkoła prawa międzynarodowego
https://ksiegarnia.teologiapolityczna.pl/po...rawiedliwa.html

Mieliście styczność z tymi pracami? Warto po nie sięgnąć?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
tellchar
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.721
Nr użytkownika: 100.061

Stopień akademicki: dr
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 16/07/2019, 15:47 Quote Post

Ja niestety do nich nie sięgałem, ale gdy pisałem pracę o Wielkiej Wojnie to korzystałem m.in. z takich pozycji:
Drabina J., Papiestwo-Polska w latach 1384-1434, Kraków 2003.
Garbacik J., Stanowisko cesarstwa i papiestwa wobec Wielkiej Wojny 1409-1411, „Zesz. Nauk. UJ, Prace Historyczne”, nr 8, 1961.
Klafkowski A., Bitwa grunwaldzka a dorobek polskiej nauki w dziedzinie prawa międzynarodowego XV w., [w:] Grunwald w świadomości Polaków, M. Biskup i in., Warszawa – Łódź 1981.
Nowak Z. H,, Dyplomacja polska w czasach Jadwigi i Władysława Jagiełły (1382 –1434), [w:] Historia dyplomacji polskiej, tom 1. połowa X wieku - 1572 roku, pod red. M. Biskupa, Warszawa 1982.
Nowak Z. H., Międzynarodowe procesy polubowne jako narzędzie polityki Zygmunta Luksemburskiego w północnej i środkowowschodniej Europie (1412-1424), Toruń 1981.
Nowak Z. H., Protokół z rokowań polsko-krzyżackich w Grabiu i na kępie wiślanej pod Raciążkiem w roku 1414, [w:] Prace z dziejów państwa i zakonu krzyżackiego, red. A. Czacharowski, Toruń 1984.
Ożóg K., Udział Andrzeja Łaskarzyca w sprawach i sporach polsko-krzyżackich do soboru w Konstancji, [w:] Polska i jej sąsiedzi w późnym średniowieczu, pod red. K. Ożoga i S. Szczura, Kraków 2000.
Wiesiołowski J., Prace i projekty Pawła Włodkowica – Konstancja, zimą 1415 i 1416 roku, „Roczniki Historyczne”, R. 35, 1969.
Wojtkowski A., Tezy i argumenty polskie w sporach terytorialnych z Krzyżakami, Olsztyn 1968.
Zajączkowski S., Studia nad procesami Polski i Litwy z Zakonem krzyżackim w l. 1420-1423, „Ateneum Wileńskie”, t. 12, 1937.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 30/07/2019, 23:40 Quote Post

QUOTE(tellchar @ 16/07/2019, 15:47)
Ja niestety do nich nie sięgałem, ale gdy pisałem pracę o Wielkiej Wojnie to korzystałem m.in. z takich pozycji:
Drabina J., Papiestwo-Polska w latach 1384-1434, Kraków 2003.
Garbacik J., Stanowisko cesarstwa i papiestwa wobec Wielkiej Wojny 1409-1411, „Zesz. Nauk. UJ, Prace Historyczne”, nr 8, 1961.
Klafkowski A., Bitwa grunwaldzka a dorobek polskiej nauki w dziedzinie prawa międzynarodowego XV w., [w:] Grunwald w świadomości Polaków, M. Biskup i in., Warszawa – Łódź 1981.
Nowak Z. H,, Dyplomacja polska w czasach Jadwigi i Władysława Jagiełły (1382 –1434), [w:] Historia dyplomacji polskiej, tom 1. połowa X wieku -  1572 roku, pod red. M. Biskupa, Warszawa 1982.
Nowak Z. H., Międzynarodowe procesy polubowne jako narzędzie polityki Zygmunta Luksemburskiego w północnej i środkowowschodniej Europie (1412-1424), Toruń 1981.
Nowak Z. H., Protokół z rokowań polsko-krzyżackich w Grabiu i na kępie wiślanej pod Raciążkiem w roku 1414, [w:] Prace z dziejów państwa i zakonu krzyżackiego, red. A. Czacharowski, Toruń 1984.
Ożóg K., Udział Andrzeja Łaskarzyca w sprawach i sporach polsko-krzyżackich  do soboru w Konstancji, [w:] Polska i jej sąsiedzi w późnym średniowieczu, pod red. K. Ożoga i S. Szczura, Kraków 2000.
Wiesiołowski J., Prace i projekty Pawła Włodkowica – Konstancja, zimą 1415 i 1416 roku, „Roczniki Historyczne”, R. 35, 1969.
Wojtkowski A., Tezy i argumenty polskie w sporach terytorialnych z Krzyżakami, Olsztyn 1968.
Zajączkowski S., Studia nad procesami Polski i Litwy z Zakonem krzyżackim w l. 1420-1423, „Ateneum Wileńskie”, t. 12, 1937.
*


Dzięki. To też może mi się przydać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej