Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Odzyskanie dostepu do morza
     
paula93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 58.964

Ewa Kowalksa
Zawód: uczeñ
 
 
post 4/10/2009, 10:32 Quote Post

Mam tak prośbe jakby mógł mi ktoś napisać jakie korzyśc polsce dało odzyskanie dostępu do morza w XV wieku? (1454-1466) confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
MattBill
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 138
Nr użytkownika: 57.976

Mateusz Bill
 
 
post 24/10/2009, 9:08 Quote Post

QUOTE(paula93 @ 4/10/2009, 10:32)
Mam tak prośbe jakby mógł mi ktoś napisać jakie korzyśc polsce dało odzyskanie dostępu do morza w XV wieku? (1454-1466)  confused1.gif
*



Najważniejsze to:
1. Uzyskanie dostepu do najważniejszej w tej części Europy arterii komunikacyjnej, jaką był Bałtyk. W ten sposób można było prowadzić eksport na skalę masową. Pomorze Gdańskie - polskie okno na świat odegrało kluczową rolę w rozwoju polskiego handlu i gospodarki, której podstawą aż do zaborów było eksportowanie z Gdańska i innych portów zboża itp. na Zachód.
2. Złamanie potęgi ekonomicznej Państwa Zakonu Krzyżackiego co zakończyło okres trwałego zagrożenia niepodległosci Polski z tej strony i zhołdowanie Prus Książęcych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 26/10/2009, 12:19 Quote Post

MattBillu
QUOTE
Złamanie potęgi ekonomicznej Państwa Zakonu Krzyżackiego co zakończyło okres trwałego zagrożenia niepodległosci Polski z tej strony i zhołdowanie Prus Książęcych.

Potęga ekonomiczna Zakonu złamała się tylko na handlu Korony, a Litwa dalej transportowała towary przez porty Zakonu przez co wzmacniała Zakon.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 26/10/2009, 14:17 Quote Post

Niemniej jednak klęsę zakonu należało by przypisać głównie temu, że nie wytrzymał wojny ekonomicznie, po prostu zabrakło kasy, Polska uniknęła takiej sytuacji dosłownie o włos.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 26/10/2009, 16:53 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 26/10/2009, 14:17)
Niemniej jednak klęsę zakonu należało by przypisać głównie temu, że nie wytrzymał wojny ekonomicznie, po prostu zabrakło kasy, Polska uniknęła takiej sytuacji dosłownie o włos.
*



Zgadza się chciałem tylko trochę uzupełnić wypowiedź MittBilla
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
MattBill
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 138
Nr użytkownika: 57.976

Mateusz Bill
 
 
post 26/10/2009, 20:24 Quote Post

QUOTE(michall216 @ 26/10/2009, 12:19)
Potęga ekonomiczna Zakonu złamała się tylko na handlu Korony, a Litwa dalej transportowała towary przez porty Zakonu przez co wzmacniała Zakon.
*


Zgadza się. Ale zwróć uwagę, że pisałem tylko o Polsce. Litwa nie brała udziału w wojnie 13-letniej. Poza tym najbogatsze porty krzyżackie mieściły się na Pomorzu Gdańskim, stąd też uważam, że utrata tej prowincji była dla zakonu boleśniejsza niż jakiejkolwiek innej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 26/10/2009, 21:14 Quote Post

QUOTE(MattBill @ 26/10/2009, 20:24)
QUOTE(michall216 @ 26/10/2009, 12:19)
Potęga ekonomiczna Zakonu złamała się tylko na handlu Korony, a Litwa dalej transportowała towary przez porty Zakonu przez co wzmacniała Zakon.
*


Zgadza się. Ale zwróć uwagę, że pisałem tylko o Polsce. Litwa nie brała udziału w wojnie 13-letniej. Poza tym najbogatsze porty krzyżackie mieściły się na Pomorzu Gdańskim, stąd też uważam, że utrata tej prowincji była dla zakonu boleśniejsza niż jakiejkolwiek innej.
*



Jednak pisałeś o potędze i pogarszaniu się ekonomi Zakonu także chciałem zaznaczyć że sojusznik Polski Litwa poprzez handel wzmacniała ekonomie Zakonu. Czy to nie miał nic wspólnego z wojną trzynastoletnią ??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
MattBill
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 138
Nr użytkownika: 57.976

Mateusz Bill
 
 
post 29/10/2009, 6:06 Quote Post

QUOTE(michall216 @ 26/10/2009, 21:14)
QUOTE(MattBill @ 26/10/2009, 20:24)
QUOTE(michall216 @ 26/10/2009, 12:19)
Potęga ekonomiczna Zakonu złamała się tylko na handlu Korony, a Litwa dalej transportowała towary przez porty Zakonu przez co wzmacniała Zakon.
*


Zgadza się. Ale zwróć uwagę, że pisałem tylko o Polsce. Litwa nie brała udziału w wojnie 13-letniej. Poza tym najbogatsze porty krzyżackie mieściły się na Pomorzu Gdańskim, stąd też uważam, że utrata tej prowincji była dla zakonu boleśniejsza niż jakiejkolwiek innej.
*



Jednak pisałeś o potędze i pogarszaniu się ekonomi Zakonu także chciałem zaznaczyć że sojusznik Polski Litwa poprzez handel wzmacniała ekonomie Zakonu. Czy to nie miał nic wspólnego z wojną trzynastoletnią ??
*


Ależ ja nie kwestionuję pośrednictwa krzyżackiego w handlu litewskim. Ale jeśli Krzyżacy przed wojną 13-letnią mieli pod kontrolą porty w późniejszych Prusach Zakonnych i Prusach Królewskich, a w wyniku wojny te drugie odpadły od ich państwa, to obiektywnie sytuacja ekonomiczna Zakonu się pogorszyła.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 29/10/2009, 15:07 Quote Post

Nie ma sensu rozpatrywać tej sprawy. Pisałem tylko o tym że na ekonomie Zakonu miała wpływ też LITWA tyle że dodatni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej