Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojskowość Chanatu Krymskiego: Informacje, Pomoc przy modyfikacji do gry
     
rico.z.puertorico
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 98.575

 
 
post 10/12/2015, 17:43 Quote Post

Witam, wraz z kolegą zajmujemy się tworzeniem moda do gry Mount&Blade: Dzikie Pola (http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=15814), który ma poprawiać historyczność i zestawy dostępnych jednostek (ich wygląd, nazewnictwo, rodzaje itd). No i przy Chanacie Krymskim (pewnie nie tylko) przydałaby się nam pomoc z zakresu teorii i informacji kogoś bardziej rozeznanego w temacie. Wydaje mi się, że na tym forum jest sporo osób z dużą wiedzą i może ktoś będzie mógł nam pomóc.

Oryginalnie w grze zestaw jednostek dla Krymu wygląda tak jak po lewej stronie, po prawej stronie nasze propozycje zmian/poprawek:

Oddziały chana

Piechota:
    1. Kapy Kułu (Kapikulu)
user posted image---------------> user posted image
W książce "Chanat Krymski" (L. Podhorodecki) znalazłem, że "kapykułowie" tj. "słudzy dworu" stanowili pieszą formację złożoną z 500 strzelców otrzymujących żołd ze skarbu chana. W grze występują jako łucznicy, jednak podobno byli uzbrojeni i wyszkoleni na wzór janczarów więc łuki powinna raczej zastąpić broń palna. Nie wiemy tylko jak z wyglądem.
    2. Sejmen (Seymen)
user posted image--------------->user posted image
U Osmanów sejmeni (segbani? Która nazwa bardziej poprawna?) stanowili konną piechotę w stylu dragonów, chanat też miał podobno takie oddziały (utrzymywane przez Turcję). Wygląd podobny jak u Osmanów (drugi obrazek) czy raczej inny?


Lekka Jazda:
    3. Koczownik (Nomad)
user posted image--------------->user posted image
Najbiedniejsi wojownicy, słabo odziani i uzbrojeni, taka "czerń" tatarska. Pomysł jest taki żeby zmienić im broń na masłaki, nazwę na "Kazindżi" (Kazindji) i wygląd na podobny do tego na obrazku wyżej.
    4. Dżasak (Jasaq)
user posted image--------------->user posted image
W grze najzwyklejsi tatarscy konni łucznicy. Nazwa "Dżasak" odnosi się chyba do najniższego dziedzicznego tytułu szlachty mongolskiej, wypadałoby więc to chyba raczej zmienić na coś innego? "Ordyńcy"? (jak to przetłumaczyć na angielski?) Plus drobne poprawki wyglądu w stylu obrazku obok.
    5. Bajrak (Bajrak)
user posted image--------------->user posted image
W grze lekka jazda tatarska z włóczniami. Z tego co się zorientowałem termin "Bajrak" oznacza coś w stylu "chorągiew" w sensie oddziału tatarskiego, może zostać taka nazwa czy raczej bzdura? Jeśli nie to jakie byłoby lepsze określenie na taką jazdę? W jednym ospreyu spotkałem się z określeniem "ułan" ale wydaje mi się trochę nieadekwatne w tym przypadku. Co do wyglądu to te skrzydła chyba przesadzone?
    6. Sułtan (Oglan)
user posted image--------------->user posted image
Lepszej jakości lekka jazda z włóczniami, w założeniu chyba z jakiejś niższej arystokracji. Nazwa to jedno z dziwactw, ale chyba to błąd w tłumaczeniu i może chodziło o szlachecki tytuł "sołtan". Chociaż nawet jeśli to tytuł był używany przez synów i krewnych chana, więc raczej nie jest to odpowiednia nazwa dla jednostki. W angielskiej wersji jest "oglan" (od tego tego się chyba wywodzi nazwa "ułan") co oznaczało młodzieńca, junaka. Ta nazwa wydaje mi się chyba lepsza.

Średnia Jazda:
    7. Czambuł Murzy (Mirza Chambul)
user posted image--------------->user posted image
W grze średniozbrojna jazda z łukami. Nazwa wygląda na kolejne dziwactwo, zna ktoś lepsze określenie na takich jeźdźców, których stać już było na jakąś zbroję czy lepsze uzbrojenie? Najlepiej mniej przekombinowaną niż "jazda przyboczna Murzy" itp. Na rosyjskich stronach znalazłem określenie "Ертоулы" co miałoby się odnosić do specjalnie wydzielonego oddziału wybranych, najlepszych wojowników, których celem był zwiad terenu, wyszukiwanie brodów, identyfikacja sił wroga itp. Nie wiem jednak jak to przetłumaczyć.
    8. Asakbej (Asak Bey)
user posted image--------------->user posted image
W grze średniozbrojna jazda z szablami i tarczami (kałkanami?). Znowu dziwaczna nazwa, chodziło chyba o "Asker Bey" co znaczyłoby coś w stylu "żołnierz Beja"? Jak w poprzednim przypadku, też by było fajnie znaleźć mniej przekombinowaną nazwę niż "jazda przyboczna Beja".

Ciężka Jazda:
    9. Przyboczny (Nokhor)
user posted image--------------->user posted image
Najcięższa jazda chanatu z tarczami i lancami, najlepsi wojownicy. W wersji angielskiej jest "Nokhor" co znowu jest odniesieniem do mongolskiego terminu. W polskim tłumaczeniu zmieniono nazwę na przyboczny, mamy więc "jazdę przyboczną Chana" albo coś w tym stylu (chyba, że ktoś zna lepsze określenie).

Oddziały regionalne (można je rekrutować tylko w określonych regionach)

Kawaleria:
    10. Czerkies (Circassian)
user posted image--------------->user posted image
W grze stanowią średnią jazdę (coś jak nasi Pancerni). Wygląd chyba nie jest zły, ale drobne poprawki i tak się przydadzą. W rzeczywistości Czerkiesi wojowali z Chanatem, ale gdzieś czytałem, że zdarzało się też, że służyli w armii tatarskiej (często z pojmanych czerkieskich chłopców) i np. w wyprawie Dewleta Gireja na Moskwę miało ich być w jego armii nawet do 2000.
    11. Nogaj (Nogai)
user posted image--------------->user posted image
Kolejna odrębna grupa społeczeństwa Chanatu Krymskiego, w grze jako lekka, słabo uzbrojona jazda. Na jednym z wcześniejszych obrazków pojawiał się już jakiś nogajski jeździec, ale tamten wydaje mi się nie pasować na typowego Nogaja, bo Ci chyba raczej byli dużo biedniejsi (szczególnie ordy przednie), a wygląd i uzbrojenie (masłaki) powinny bardziej przypominać "czerń" tatarską niż to co na tamtym obrazku.

Oddziały tureckie (w grze nie ma Osmanów, ale ich obecność na Krymie jest oddana poprzez kilka jednostek)

Piechota:
    12. Azab (Azap)
user posted image--------------->user posted image
W grze lekka piechota z bronią białą i tarczami. Pomysł jest taki żeby dodać im jeszcze halabardy.
    13. Janczar (Janissary)
user posted image--------------->user posted image
Tutaj się nie trzeba za wiele rozpisywać. Wygląd wydaje mi się ok, ale może wy się czegoś dopatrzycie.

Kawaleria:
    14. Dżebel (Cebelu)
user posted image--------------->user posted image
W grze lekka jazda, nazwa odnosi się chyba do Jebelüs/Cebelü/Cebeli czyli giermków timariotów (taki jakby poczet?). Może być czy raczej zmiana na coś innego?



A może macie jeszcze jakieś inne propozycje? Może czegoś ciekawego tutaj zabrakło? Wiem, że w gruncie rzeczy armię Chanatu można by uprościć do 3-4 z tych jednostek, ale chcieliśmy trochę ciekawszy zestaw zrobić. Może trochę piechotę rozbudować, niby było jej mało i chyba tylko jedynie w garnizonach miast ale jednak. Dodając kapykułom broń palną usuwamy pieszych łuczników, to można by dodać pieszego łucznika w stylu jak poniżej i jeszcze np. lekkiego piechura jak obok.
user posted imageuser posted image


Trochę przydługawy post mi wyszedł. Starałem się to jakoś pogrupować i wypunktować, żeby łatwiej się było odnosić do konkretnych fragmentów. Napisałbym to wszystko na angielskim forum gry, gdzie się zajmują tematem modów itp ale użytkownicy tej strony wydają mi się mieć o wiele bardziej profesjonalne podejście do tematu, a i fascynatów chyba tutaj nie brakuje. Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi.

Ten post był edytowany przez rico.z.puertorico: 10/12/2015, 18:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
rico.z.puertorico
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 98.575

 
 
post 10/12/2015, 17:46 Quote Post

Znalazłem w sieci taki obrazek, podpisany jako "армия крымского ханства" i zastanawia mnie ten strzelec z 3. Mogły tak wyglądać jakieś późniejsze jednostki Chanatu uzbrojone w broń palną? (samo państwo istniało przecież do 1783 roku)
user posted image

W książce "Chanat Krymski" (L. Podhorodecki) natrafiłem na taki fragment, który mnie zaciekawił:
QUOTE
Poważne reformy nastąpiły w wojsku.
Szahin Gerej starał się przekształcić dotychczasowe feudalne
i mocno zapóźnione w rozwoju siły zbrojne w nowoczesną,
sprawną i zdyscyplinowaną armię, podporządkowaną całkowicie
władzy monarchy. W tym celu utworzył jednostki tzw. beszli.
Instruktorami w nich byli oficerowie rosyjscy, cała zaś organizacja,
uzbrojenie i umundurowanie były oparte na wzorach
zachodnioeuropejskich. Jądro tych oddziałów stanowiły dwa
regimenty. Pierwszy, złożony był z samych Polaków pod wodzą
majora Trojanowskiego, drugi — z Niemców. Armia zawodowa
liczyła 6 tys. żołnierzy, w tym niewielu Tatarów.

Wie ktoś coś więcej na temat tych oddziałów? Próbowałem znaleźć coś więcej w sieci, ale znajduje tylko odniesienia do osmańskiej jazdy o takiej samej nazwie wiek wcześniej.

Ten post był edytowany przez rico.z.puertorico: 10/12/2015, 20:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 10/12/2015, 20:36 Quote Post

Ja bym pozycję nr 14 zmienił na nazwę Deli:
https://de.wikipedia.org/wiki/Deli_%28Soldat%29
http://kadrinazi.blogspot.com/search/label/armia%20turecka
Tutaj trochę o Tatarach.
http://kadrinazi.blogspot.com/search/label/Tatarzy
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.012
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 10/12/2015, 21:00 Quote Post

Deli nie występowali w armii tatarskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 10/12/2015, 23:09 Quote Post

Sugerowałem się tym fragmentem z postu 1.:
QUOTE
Oddziały tureckie (w grze nie ma Osmanów, ale ich obecność na Krymie jest oddana poprzez kilka jednostek)

jako swoisty rodzaj garnizonu Osmańskiego.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Mazin82
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 97.151

Morten Zimsi
 
 
post 11/12/2015, 0:19 Quote Post

Bardzo fajna inicjatywa!
Patrzac na te zebrane w jednym poscie ilustracje az marzy sie jakas porzadna monografia o armii Chanatu smile.gif

Swoja droga ciekawe czy na sluzbe chana zaciagali sie takze jacys Polacy, np jency z ktorejs kampanii lub po prostu brancy z jasyru?

Patrzac na to, ze niewolnicy i najemnicy z "egzotycznych" krajow czasami sluzyli "muzulmanskim" wladcom, kto wie czy jakis tego typu oddzialek sie tam w krymskiej historii nie przewinal?

Pomijajac przypadek Lipkow oczywiscie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.012
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/12/2015, 1:15 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 10/12/2015, 22:09)
Sugerowałem się tym fragmentem z postu 1.:
QUOTE
Oddziały tureckie (w grze nie ma Osmanów, ale ich obecność na Krymie jest oddana poprzez kilka jednostek)

jako swoisty rodzaj garnizonu Osmańskiego.
Pozdrawiam!


Deli byli oddziałami na służbie gubernatorów granicznych prowincji tureckich, nie wysyłano ich na służbę tatarską.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
zboi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 101.146

 
 
post 2/02/2017, 1:01 Quote Post

bardzo dobrze! Nokhor - Nökhör, ( Mongol: “comrade”) In Mongolia during the time of Genghis Khan (c. 1160–1227), one who forswore loyalty to family and clan to devote himself to following a leader to whom he attached himself. Many of Genghis Khan’s best generals were nökhör. In modern times the word is used more loosely.Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej