Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zmierzch kultury mykeńskiej, Upadek potęgi
     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 2/08/2008, 8:51 Quote Post

QUOTE(k.jurczak @ 2/08/2008, 2:42)
Przyznaje, że moja wiara w Alonso została mocno podważona i już nie traktuję go jako autorytetu.

Nareszcie! I to właśnie chciałem od Ciebie usłyszeć. smile.gif Popieram w całej rozciągłości .
QUOTE
Jednak trzeba pamiętać, ze mamy tylko jego krytykę i nie wiemy jak się Alonso broni przez zarzutami.

Publikując co roku inną książkę o związkach współczesnego baskijskiego z jakimś wymarłym, niezrozumiałym językiem. wink.gif
QUOTE
Uważam ze sam pomysł by porównać języki iberyjski i etruski jest ciekawy

Każdy pomysł jest wart weryfikacji, o ile jest ona przeprowadzana metodycznie i z sensem, a nie na huraaa!
QUOTE
Oczywiście należy uwzględniać ewentualny czas jaki minął pomiędzy rozejściem się tych języków (np rozejście się polskiego a serbskiego miało miejsce ok 1500 lat temu, polskiego i litewskiego ok 3000 lat temu, ile mamy obecnie tak samo brzmiących słów?.

Tak samo brzmiące słowa to jeszcze nie wszystko. Niektóre wyrazy ewoluują inaczej, nabierają innych znaczeń. Proponuję, żebyś sprawdził, co oznacza po serbsku słowo "godina". Zdaje się, że i w czeskim słowo "czerstwy" ma inne znaczenie niż po polsku.
QUOTE
Kiedyś wynalazłem wzmiankę ze pomiędzy baskijskim a językami kaukaskimi jest ok 300 podobnych słów (ile to może być procent?)

Na przełomie 2005 i 2006 roku ukazał się prawie tysiącstronicowy słownik hiszpańsko-baskijski, efekt dziesięciu lat pracy członka Akademii Języka Baskijskiego Ibona Sarasoli, zawierający ponad 100.000 słów i zwrotów. Nigdy nie byłem dobry matematykiem, ale 300 ze 100.000 da chyba 0,3 procenta czyli 3 promile. confused1.gif
QUOTE
Iberyjski i etruski są odcyfrowane, znane są dźwięki jakie oddają poszczególne znaki alfabetu. Nie wiadomo tylko co te słowa znaczą.

Czyli są nieodcyfrowane. Jeśli nie podoba Ci się moje sformułowanie, wstaw sobie w miejsce słowa "nieodcyfrowane" dowolne inne, które będzie oznaczało, że nie jesteśmy w stanie tych języków zrozumieć, bo o to mi chodziło.
QUOTE
Alfabet etruski i iberyjski używały samogłosek, tyle, że Etruskowie nie znali samogłoski "o" - czyli w przypadku słów iberyjskich i etruskich nie ma tego zastrzeżenia które podniosłeś.

Pisałem o argumencie podniesionym przy okazji zabaw Alonso z berberyjskim. Dwa razy. Stoi jak wół.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #121

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 2/08/2008, 10:41 Quote Post

No cóż, zatem watek językowy wypada odłożyć na bok.
Co powiesz na argumenty z przekazów historyków rzymskich?
tutaj Ryszard Pankowski podaje: "Z naszego punktu widzenia szczególne znaczenie posiadają bliskie kontakty
handlowej jakie lqczyly Sardynia, i to juZ w epoce brqzu, z leżącą naprzeciwko
Srodkową Italią, a zwlaszcza z poludniową Etruria. W poważnyrm stopniu sprzyjal
temu kształt zachodnich wybrzeży półwyspu z małymi wysepkami i licznymi
przystaniami, które ulatwiają rozw6j żeglugi i handlu; rolę ważnego po6rednika
odgrvała tu Korsyka i prawdopodobnie Ischia. Bardzo znamienna w tym kontekście jest legenda o zalożeniu Populonii przez mieszkaric6w Sardynii, o której
wspomina Serwiusz. Z kolei Strabon z jednej strony wzmiankuje o napaSciach
pirat6w sardyiskich na wybrze2u Toskanii, z drugiej zal zdaje się przyjmować
tyrreńskie pochodzenie pierwotnych mieszkańców Sardynii; samo już zestawienie
obu tych informacji trudno uznać za przypadkowe."
Dodaj do tego przekaz o założeniu Nory przez Iberów Noraxa, oraz przekazy że Noraks pochodził z Tartessos i można wychwycić skad sie wzięli Etruskowie, a kierunek jest zachodni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #122

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 12/08/2008, 13:25 Quote Post

QUOTE(k.jurczak @ 2/08/2008, 11:41)
Co powiesz na argumenty z przekazów historyków rzymskich?
*



Po pierwsze przepraszam za milczenie wynikające z dość ograniczonej ostatnio ilości czasu wolnego.
Szczerze powiem, że mam zbyt małą wiedzę akurat w tej dziedzinie, żeby dalej prowadzić poważną dyskusję. W rozważaniach dotyczących kwestii filologicznych / lingwistycznych mogę jeszcze zabierać z pełnym przekonaniem głos, ewentualnie mogę się odnieść do spraw metodologii, ale przekazów starożytnych na temat końca kultury mykeńskiej nie znam i nie za bardzo mam czas się z nimi zapoznać, podobnie jak z późniejszą literaturą na ten temat. Mój udział tutaj ograniczył się wyraźnie do zdezawuowania wniosków Alonso, których - z wcześniej wymienionych powodów - nie uważam za warte brania na serio pod uwagę.
Zasadniczo, co poruszałem już w wątku o cywilizacji Tartessos, myślę, że źródła starożytne należy traktować z pewną dozą ostrożności; nie można też traktować wszystkich źródeł jednakowo. Nie przeczę, że mogą one proponować pewne kierunki poszukiwań. Niemniej jednak są to tylko sugestie, słowa, którym nie zawsze można ufać i które, zwłaszcza w przypadku odległych chronologicznie nawet dla samych starożytnych wydarzeń (dotyczących wymarłych cywilizacji o których i dziś wiemy bardzo niewiele), muszą być one zweryfikowane archeologicznie i dopiero kiedy całość się zazębi, możemy wysnuć jakąś poważniejszą teorię.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #123

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 20/11/2008, 16:44 Quote Post

QUOTE
(...)ale przekazów starożytnych na temat końca kultury mykeńskiej nie znam

Drogi Makronie nie znasz ich z jednego zasadniczego powodu- Bo ich nie ma.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #124

9 Strony « < 7 8 9 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej