Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Łuk, Jak go zrobić i jaki jest wasz ulubiony?
     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 5/07/2010, 7:46 Quote Post

Przy tak słabiutkim łuku jak twój, to z ręki bym to mierzył, napinając siłomierzem cięciwę tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #61

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 5/07/2010, 10:35 Quote Post

A będziesz miał jakieś 12 - 15 kg, no może dkg więcej! tongue.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

     
Leśny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 110
Nr użytkownika: 11.017

Karol
Stopień akademicki: Maestro
Zawód: kreatywny ksiêgowy
 
 
post 15/08/2011, 19:47 Quote Post

QUOTE(Theodorus @ 6/05/2009, 8:06)
Jeśli łuk "wschodni" kosztuje cię poniżej 3000 PLN to na pewno laminat smile.gif
Co do miecza, to większość na rynku to szlifowane resory i inne płaskowniki smile.gif Kwestia czy w garażu jest chyba bez znaczenia tongue.gif
*



Post sprzed dwóch lat, więc już niaktualny:)

Pełen naturalny wschodni laminat można u Łukasz Nawalnego kupić za ok 2500 złotych. Laminat w technologii drewno-ścięgna lub drewno-róg (to też historyczne konstrukcje) pan Nawalny żąda ok 600 złotych. Sprawność takiego łuku jest zbliżona do porządnych, wiązowych lub jesionowych longbowów o analogicznych naciągach.

Co do miecza, to chyba nawet w maju 2009 taka ironia była zbyt daleko posunięta.

Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez Leśny: 15/08/2011, 19:48
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #63

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/08/2011, 20:02 Quote Post

QUOTE
w maju 2009
A teraz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

     
Leśny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 110
Nr użytkownika: 11.017

Karol
Stopień akademicki: Maestro
Zawód: kreatywny ksiêgowy
 
 
post 15/08/2011, 20:27 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 15/08/2011, 20:02)
QUOTE
w maju 2009
A teraz?
*



A uważasz, że teraz większość ludzi walczy "płaskownikami"?
Moim zdaniem, na porządnych imprezach widać sporo dobrej broni. Jest już na rynku kilku rzemieślników, którzy potrafią zrobić broń i dobrą i ładną i wierną historycznym egzemplarzom. Np. Szanek (wiem, trzeba czekać wieki), Chlebowski (to samo), Tylko(niespodzianka - jest terminowy), Ciszewski. Co większe ultrasy mają miecze z Albion Swords, Del Tin i innych.
Choć oczywiście nie każdego stać na wywalenie 2000 zł na miecz. Pseudo-miecze z Agru itp. spotyka się częściej na festynach niż na imprezach reko. Oczywiście, tu można się pokłócić, co to znaczy impreza reko wink.gif

No a tak w ogóle, to to jest temat o łukach smile.gif Moderatora z góry przepraszam z offtop.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/08/2011, 21:51 Quote Post

QUOTE
A uważasz, że teraz większość ludzi walczy "płaskownikami"
A dwa lata większość walczyła?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #66

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 16/08/2011, 6:17 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 15/08/2011, 21:51)
QUOTE
A uważasz, że teraz większość ludzi walczy "płaskownikami"
A dwa lata większość walczyła?
*


Jak się off topic powiększy, to sam stworzę nowy temat. Na razie odpowiem tu.
Teraz nie jeżdżę na imprezy multiepokowe czy od XIII wzwyż. Kiedyś większość mieczy była na imprezach właśnie z masowych wytwórni. Na wczesnych niemal wszystkie to masówka. Widziałem wcześniej kilka na prawdę kutych. Wypowiedź oparłem na własnym doświadczeniu, w 2009 roku 11 letnim. Sam mam sporo mieczy wystruganych i tylko jeden kuty.
Co do łuków, to dopóki nie zobaczę, to nie uwierzę by za miesięczną pracę (tak historycznie z kształtowaniem rdzenia, klejeniem warstw, oplotem, przyzwyczajaniem do cięciwy itd) i sezonowanie materiału latami ktoś brał tak śmieszne pieniądze w Polsce. Albo bogacz robi to jako hobby, ale gdzieś jest jakieś poważne uproszczenie pozwalające robić to opłacalnie. Nawet wprowadzenie maszyn nie zrównoważy czasu i pieniędzy na zakup i przygotowanie elementów. Chyba, że ktoś odziedziczył magazyn z odpowiednim drewnem.
Widziałem stronkę i nie jestem przekonany. Nie zobaczą me gały to nie uwierzę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #67

     
Leśny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 110
Nr użytkownika: 11.017

Karol
Stopień akademicki: Maestro
Zawód: kreatywny ksiêgowy
 
 
post 16/08/2011, 7:07 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 15/08/2011, 21:51)
QUOTE
A uważasz, że teraz większość ludzi walczy "płaskownikami"
A dwa lata większość walczyła?
*



Twoje pytania są tak enigmatyczne, że naprawdę nie wiem, dokąd ta rozmowa zmierza wink.gif

QUOTE(Theodorus @ 16/08/2011, 6:17)
Jak się off topic powiększy, to sam stworzę nowy temat. Na razie odpowiem tu.
Teraz nie jeżdżę na imprezy multiepokowe czy od XIII wzwyż. Kiedyś większość mieczy była na imprezach właśnie z masowych wytwórni. Na wczesnych niemal wszystkie to masówka. Widziałem wcześniej kilka na prawdę kutych. Wypowiedź oparłem na własnym doświadczeniu, w 2009 roku 11 letnim. Sam mam sporo mieczy wystruganych i tylko jeden kuty.
Co do łuków, to dopóki nie zobaczę, to nie uwierzę by za miesięczną pracę (tak historycznie z kształtowaniem rdzenia, klejeniem warstw, oplotem, przyzwyczajaniem do cięciwy itd) i sezonowanie materiału latami ktoś brał tak śmieszne pieniądze w Polsce. Albo bogacz robi to jako hobby, ale gdzieś jest jakieś poważne uproszczenie pozwalające robić to opłacalnie. Nawet wprowadzenie maszyn nie zrównoważy czasu i pieniędzy na zakup i przygotowanie elementów. Chyba, że ktoś odziedziczył magazyn z odpowiednim drewnem.
Widziałem stronkę i nie jestem przekonany. Nie zobaczą me gały to nie uwierzę.
*



Również nie jeżdżę na imprezy multiperiod (z wyjątkiem turnieju w Liwie, do którego mam wielki sentyment). Trzymam się głównie imprez zamkniętych, wydatowanych na druga połowę XIV wieku. Stąd może moja percepcja nie ogarnia całości tak zwanego RR. W każdym razie, jeśli chodzi o miecze, to postęp jest olbrzymi, zarówno jeśli chodzi o możliwości rodzimych rzemieślników jak i zmianę mentalności użytkowników broni.

Co do łuków: na łuk kompozytowy nie trzeba materiału sezonować latami. Zresztą można kupić szczapy już wysezonowane. Nie wiem, czy 2500 zł to takie śmiezne pieniądze, jeśli naturalne Grozery za 3000 zł od lat nikogo nie dziwią. Co do tych konstrukcji za 600 złotych, to tak, mamy tu do czynienia z poważnym uproszczeniem konstrukcji. Jednak takie łuki wciąż są "historyczne" i co ważniejsze - sprawne. Miałem okazję strzelać z takiego "pół-kompozytu"; nie miał dynamiki moich cisowych longbowów, za to z moim wiązowym łukiem mógł się mierzyć, jak równy z równym. Jeżeli kogoś bardziej pociąga sama rekonstrukcja niż łucznictwo jako sport, to takie łuki są świetną alternatywą dla bisokowych Krymo-Tatarów, grozerowych sztucznych laminatów, tudzież dziwolągów pojawiających się od czasu do czasu na Allegro.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #68

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 16/08/2011, 10:06 Quote Post

Chętnie wrócę do tematu, jak się zapoznam z produktem. Tak to nie mogę wyrobić sobie zdania i wyrazić opinii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #69

     
olga1305
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 20.002

ola
Zawód: utrzeñ
 
 
post 4/01/2012, 9:04 Quote Post

dzień dobry, już znalazłam ten film z tym łukiem chyba co jest z naturalnych warstw sklejony, nie chciałam śmiecić na forum ale dopiero co się tym interesuje i trochę się nie znam.
http://www.youtube.com/watch?v=J7hGNBGIruY
 
User is offline  PMMini Profile Post #70

5 Strony « < 3 4 5 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej