Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bombowiec ŁOŚ - rekonstrukcja, Czemu my nie mamy ?
     
piotrPZL-11c
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 47.432

piotr
 
 
post 7/08/2008, 12:58 Quote Post

A co się stało z Łosiem w wersji "C',który wylądawał w Turcji i tam pozostal uszkodzony.Może warto poszukać na innym terenie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
net_sailor
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 40.506

 
 
post 7/08/2008, 13:25 Quote Post

Poczytaj na poprzedniej stronie:
http://www.historycy.org/index.php?showtop...ndpost&p=315149
... i porzuć wszelką nadzieję
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 7/08/2008, 19:57 Quote Post

QUOTE(Tatarata @ 10/05/2008, 17:36)
Ostatni Łoś został wycofany ze służby w 1947 roku.


Bzdura. Powtórzę po raz n-ty: żaden Łoś wojny nie przetrwał!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
destroyer
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 45.553

Zawód: uczen
 
 
post 7/08/2008, 20:16 Quote Post

Witam!
QUOTE(Woj @ 7/08/2008, 19:57)
Bzdura. Powtórzę po raz n-ty: żaden Łoś wojny nie przetrwał!
*


Owszem. Można jedynie zbudować makietę 1:1 z elementami samolotu Łoś lub ich zamiennikami (np. brytyjskie silniki Bristol Pegasus itp.).
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
piotrPZL-11c
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 47.432

piotr
 
 
post 18/08/2008, 10:06 Quote Post

Zawsze kierowałem się dewizą ,że nadzieja umiera ostatnia.Gdzieś widziałem zdjęcie uszkodzonego Łosia pod Ankarą.Miał "tylko" złamaną goleń.Z powodów technicznych obsługa zostawiła samolot na lotnisku w Ankarze.Jakos nie zauważyłem żeby ten temat dalej ktoś podnosił.Jak sam widzisz brzytwy się chwytam .Niezależnie czy chodzi o Łosia czy PWS 42.
QUOTE(net_sailor @ 7/08/2008, 14:25)
Poczytaj na poprzedniej stronie:
http://www.historycy.org/index.php?showtop...ndpost&p=315149
... i porzuć wszelką nadzieję
*


 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 18/08/2008, 10:27 Quote Post

QUOTE(piotrPZL-11c @ 18/08/2008, 11:06)
Zawsze kierowałem się dewizą ,że nadzieja umiera ostatnia.Gdzieś widziałem zdjęcie uszkodzonego Łosia pod Ankarą.


Nie widziałeś. Sprawdź raz jeszcze.

QUOTE(piotrPZL-11c @ 18/08/2008, 11:06)
Miał "tylko" złamaną goleń.Z powodów technicznych obsługa zostawiła samolot na lotnisku w Ankarze.


I to także traktować muszę jako wytwór wyobraźni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
piotrPZL-11c
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 47.432

piotr
 
 
post 18/08/2008, 11:23 Quote Post

QUOTE(Scaramanga @ 6/12/2007, 20:17)
Zamiast siac defetyzm zastanowcie sie ile konkretnie bedziecie sklonni wysuplac miedziakow ze skarbonki jesli chodzi o budowe repliki...?
Stowarzyszenie,o ktorym pisal saywiehu powstanie,Loś tez.Kazda pomoc bedzie przydatna,wiec mlotki w dlon i czas zdjac "swinke" z polki.


Jestem za!Trzeba się spotkać i coś konkretnego zaproponować.Tylko dwa warunki.Nie będzie to kolejne "chłopsko-parlamentarne"zebranie nic nie wnoszące i drugie ,że unikniemy naciągaczy i oszołomów.O temacie bede informowal w ramach postepu prac organizacyjnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
aeronauticus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 48.183

Pan Tomasz
Stopień akademicki: Mgr.
Zawód: Konstruktor Lotniczy
 
 
post 8/09/2008, 6:54 Quote Post

QUOTE(Ruderigo @ 7/11/2007, 14:51)
Przeglądam strony różnych muzeów, i rzuca się w oczy to, ze wiele muzeuów, nie tylko tych bardzo bogatych jak Hendon, ale także mniejszych i biedniejszych posiada repliki samolotów. Moim zdaniem zbrodnią jest, ze Muzeum Lotnistwa Polskiego nie posiada repliki PZL 37 Łoś! Skoro nasze władze nie zainteresowały sie po wojnie uzyskaniem choć jednego łosia ( jeszcze pod koniec lat pięćdziesiątych łosie latały w rumunii), to dlaczego teraz niema choćby ziarna zainteresowania rekonstrukcją Łosia?! Moim zdaniem te maszyny to ważna część polskiej historii. Nie wiem, może głupio gadam, ale wypadałoby się zająć tym samolotem, zeby młode pololenia polaków mogły go podziwiać u boku P-11. To samo myślę o konieczności posiadania repliki Karasia. Czy taka budowa repliki ( czy nawet pełnowymiarowej, makiety wiernie prezentującej orginał) jest aż taka droga? Jeśli tak, to ile taka rzecz kosztuje?

Pozdrawiam
*



Rozmawialem osobiscie na ten temat z Dyr. Radwanem (Muzeum Lotnictwa), oferujac pomoc techniczna. Sugerowalem skonstruowanie wiernej makiety samolotu PZL-37 Los w skali 1:1 podobnej do ekspozycji Liberatora w muzeum Powstania Warszawskiego. Zbudowanie latajacej repliki byloby o wiele drozsze i trudniejsze ze wzgledu na brak dokumentacji, ale jest to mozliwe z duza wiernoscia wygladu od zewnatrz - tak jak robiono wielokrotnie w USA z replikami niemieckich samolotow (Me252). Jednak dla celow wystawowych, historycznych i patriotycznych. wierna makieta z aluminium i ewentualnie podstawowym wyposazeniem kabiny bylaby w pelni zadowalajaca. Muzeum buduje nowy pawilon wystawowy w ktorym glowna ekspozycja bedzie radziecko-amerykanski Li-2. Obecnie budowana jest replika RWD-8, wedlug Pana Radwana Los nie jest utozsamiany z zadna wazna akcja bojowa z Kampanii Wrzesniowej oprocz bombardowania oddzialow pancernych i dalekiego rozpoznania do ktorych to akcji nie byl przeznaczony. Jednak uwazam ze jako klejnot polskiej mysli aeronautycznej taka replika-pomnik nalezy sie Losiowi, PZL i Jerzemu Dabrowskiemu no i oczywiscie Muzeum.
Pozdrawiam z Everett
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Tatarata
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 43.376

Stopień akademicki: Starszy dlugopisowy
Zawód: uczen
 
 
post 14/09/2008, 10:22 Quote Post

QUOTE
Bzdura
Może i bzdura, ale ja to wyczytałem w książce pt."Samoloty, na których walczyli Polacy"
QUOTE
żaden Łoś wojny nie przetrwał!
Szkoda



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 14/09/2008, 10:49 Quote Post

Czy wie ktoś coś o losach naszego silnika PZL Pegaz 20, wywiezionego w 1939r. na wystawę do USA ? Czy przekazany został już do MLP w Krakowie ?

Ten post był edytowany przez Woj: 14/09/2008, 14:09
 
Post #40

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 14/09/2008, 14:11 Quote Post

QUOTE(ciekawy @ 14/09/2008, 11:49)
Czy wie ktoś coś o losach naszego silnika PZL Pegaz 20, wywiezionego w 1939r. na wystawę do USA ? Czy przekazany został już do MLP w Krakowie ?
*




Owszem:
http://www.muzeumlotnictwa.pl/aktualnosci_archiwum.php?id=21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Scaramanga
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 38.374

Zawód: rentier
 
 
post 8/09/2009, 6:43 Quote Post

Coz...temat tutaj na forum jak widac umarl naturalnie, jak zwykle smiercia naturalna, wiec nalezaloby go wskrzesic jak te kupe blachy na ponizszym zdjeciu...Obiecywalem, ze bedzie "Loś" i...jest, a jest to jak do tej pory jedyny na swiecie egzemplarz makiety omawianego przez nas samolotu...Chyle czapke przed miejscowymi wykonawcami pomnika...i zycze, aby przetrwal jak najdluzej nienaruszony chciwoscia i glupota ludzi, dla ktorych nie ma swietosci na ziemi...tej ziemi : )
6.09.2009 w Dlutówku k/Pabianic zostal odsloniety pomnik zalogi samolotu o numerze 72.16 .
Polecam obejrzec go sobie dokladnie z bliska bo robi piorunujace wrazenie...
Teraz przyszedl czas na replike z prawdziwego zdarzenia. Ave Atque Vale...!


http://www.youtube.com/watch?v=M5-NvSu6SXQ


user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Kacper88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 59.109

 
 
post 8/10/2009, 18:02 Quote Post

Makieta jest super, trzymam kciuki że powstaną następne rolleyes.gif
Wciąż zastanawia mnie jednak czy nic nie przetrwało z Łosia zaginionego w Turcji, chociaż to mało prawdopodobne to można by napisać do "Było nie minęło" albo do "Odkrywcy" żeby zbadali tę sprawę.
No i jeszcze w numerze "Odkrywcy" z czerwca 2008 przeczytałem o planowanych wykopaliskach na terenach wytwórni WP1 na okręciu gdzie były produkowane PZL37 i PZL23 a przed oddaniem w ręce Niemców miano zakopać niedokończone fragmenty różnych samolotów w tym Łosi w lejach po bombach.

pozdro smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 8/10/2009, 22:00 Quote Post

http://www.youtube.com/watch?v=aa2QtwifGoI
Nie wiem czy poruszano już ten wątek. Oglądając jeden z odcinków "Było nie minęło" (adres powyżej) spotkałem się z informacją (zawartą w programie) że jeden z "Łosi" może znajdować się w Rosji. Przynajmniej jest nie znany jego los. Otóż we wrześniu ACz przejęła (próbowała trzy ale jeden się rozbił próbując uciec radzieckim myśliwcom) dwa w pełni sprawne samoloty. Przetransportowano je do Moskwy, gdzie jeden uległ katastrofie natomiast o drugim nic nie wiadomo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
net_sailor
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 695
Nr użytkownika: 40.506

 
 
post 9/10/2009, 7:12 Quote Post

Wątpię. Gdzieś w latach 50. CAGI i NII WWS urządziły wielką likwidację zdobycznego sprzętu, który zapychał magazyny. Poszły wtedy pod nóż o wiele większe perełki niż nasz Łoś. Tak więc na jakieś większe fragmenty nie ma co liczyć. Możliwe jednak, że uchowały się gdzieś drobne elementy wyposażenia rozesłane do przebadania różnym zewnętrznym instytucjom lub zawieruszyły się w bałaganie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej