Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najsilniejsze plemię germańskie
 
Jak sądzicie, które z plemion germańskich było najsilniejsze pod względem gospodarczym i militarnym?
Wandalowie [ 27 ]  [17.76%]
Wizygoci [ 17 ]  [11.18%]
Ostrogoci [ 14 ]  [9.21%]
Swionowie [ 1 ]  [0.66%]
Jutowie [ 2 ]  [1.32%]
Frankowie [ 80 ]  [52.63%]
Longobardowie [ 3 ]  [1.97%]
Burgundowie [ 3 ]  [1.97%]
Hariowie [ 0 ]  [0.00%]
Turyngowie [ 1 ]  [0.66%]
Rugiowie [ 0 ]  [0.00%]
Herulowie [ 1 ]  [0.66%]
Gepidowie [ 1 ]  [0.66%]
Lugiowie [ 0 ]  [0.00%]
Anglowie [ 2 ]  [1.32%]
Suma głosów: 152
Goście nie mogą głosować 
     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/03/2011, 12:09 Quote Post

QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 24/03/2011, 7:35)
A plemiona takie jak Goci czy Wandalowie przybyłe z Azji to odmienne ludy od rdzennie germańskich

A jak się nazywa, z geograficznego punktu widzenia, azjatycka ojczyzna wspomnianych wyżej plemion?
Poza tym to, że Goci nie byli określani Germanami, a raczej plemionami gockimi, wcale nie umniejsza ich germańskości. Po prostu ówczesne annały wyniosły na szczyt Gotów, określając ich nazwą, konglomerat etniczny, w którym szczególnie się wyróżniali i to z różnych powodów.
QUOTE
Kukowski

Kokowski.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 24/03/2011, 13:33 Quote Post

CODE

A jak się nazywa, z geograficznego punktu widzenia, azjatycka ojczyzna wspomnianych wyżej plemion?

Priwislienskij kraj smile.gif

A zupełnie poważnie też ten problem mnie ciekawi: może Ammian by się skonkretyzował, z jakiej to Azji mieli przybyć Wandalowie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 24/03/2011, 15:05 Quote Post

QUOTE
Po prostu ówczesne annały wyniosły na szczyt Gotów, określając ich nazwą, konglomerat etniczny, w którym szczególnie się wyróżniali i to z różnych powodów.

Nie rozumiem, chyba lepiej po porostu stwierdzić, że Rzymianie (od których mamy większość przetrwałych źródeł starożytnych) po prostu Gotów określali potocznie Germanami nie wgłębiając się w ich rodowód, co było w tedy normalką.
QUOTE
Priwislienskij kraj

Przypomina mi to określenia: księstwo naddunajskie, ks. warszawskie itp.
QUOTE
A zupełnie poważnie też ten problem mnie ciekawi: może Ammian by się skonkretyzował, z jakiej to Azji mieli przybyć Wandalowie?

Z tej Azji, która rozwinęła takie plemiona jak Goci czy Wandalowie, które podczas przełomowego czasu Wędrówek Ludów plemiona były na tyle silne (przetrwały do nowej okresu historycznego) by zmienić bieg historii i stworzyć podwaliny pod jej nowy etap, który będziemy nazywać wczesnym średniowieczem.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 24/03/2011, 15:25 Quote Post

CODE

Z tej Azji, która rozwinęła takie plemiona jak Goci czy Wandalowie, które podczas przełomowego czasu Wędrówek Ludów plemiona były na tyle silne (przetrwały do nowej okresu historycznego) by zmienić bieg historii i stworzyć podwaliny pod jej nowy etap, który będziemy nazywać wczesnym średniowieczem.

To pewnie chodzi Ci o tę część Azji, którą zwykle nazywamy Europą Środkową smile.gif

Ten post był edytowany przez szapur II: 24/03/2011, 15:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/03/2011, 17:36 Quote Post

QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 24/03/2011, 16:05)
Nie rozumiem, chyba lepiej po porostu stwierdzić, że Rzymianie (od których mamy większość przetrwałych źródeł starożytnych) po prostu Gotów określali potocznie Germanami nie wgłębiając się w ich rodowód, co było w tedy normalką.

Nie. Źródła z epoki rzymskiej i wczesnego średniowiecza dokonały podziału plemion barbarzyńskich na: germańskie i gockie. Germańskie, to np. Alemanowie, Longobardowie, Wandalowie, Frankowie, Bajuwarowie, Turyngowie etc. etc. Natomiast w skład plemion "gockich" wchodziły: Greutungowie późniejsci Ostrogoci, Terwingowie-Wezjowie późniejsi Wizygoci, Gepidowie, ale też plemiona dackie, sarmackie, bałtyjskie, czy też jakieś tam niedobitki plemion pochodzenia celtyckiego, tudzież staroeuropejskiego. Idzie o to, że te wszystkie plemiona germańscy Goci podporządkowali sobie w wyniku podboju. Narzuciły swoją władzę i pod ich "komendą" poczęli atakować Rzym począwszy od III w.
QUOTE
Z tej Azji, która rozwinęła takie plemiona jak Goci czy Wandalowie, które podczas przełomowego czasu Wędrówek Ludów plemiona były na tyle silne (przetrwały do nowej okresu historycznego) by zmienić bieg historii i stworzyć podwaliny pod jej nowy etap, który będziemy nazywać wczesnym średniowieczem.
Pozdrawiam

Co do Gotów to jestem jeszcze to w stanie zrozumieć, gdyż zakres ich wędrówki niemalże dotykał terytoriów azjatyckich. Tylko tylko, że źródła powiadały o tych terenach jako "Sarmacja/Scytia europejska". Pamiętać też trzeba, że jeszcze wcześniej, niż pojawili się na terenach na północ od Morza Czarnego, Goci (pod kilkoma nazwami) notowani byli na przełomie I i II w. n.e. w kontekście początku I w. (lub jak to wyliczył prof. Kolendo, w przedziale czasowym do 18/19 r. n.e.). Faktem jest, że ponownie obserwatorzy rzymscy przypomnieli sobie o Gotach dopiero w połowie III w., a około tegoż czasu Goci podzielili się na dwa (a może nawet i kilka szczepów). A zatem wstępując do Jordanesowej krainy Oium, nastał czas kiedy o Gotach mówiono w szerszym znaczeniu; o niemalże tych samych Gotach, którzy w V i VI w. zakładali królestwa na gruzach Rzymu. W takim kontekście też, mówimy o "prawdziwych Gotach". Ale tylko w takim.
Natomiast zupełnie nie mogę się zgodzić co do Wandalów (Silingów, Hasdingów). W jakim to okresie plemię to osiągnęło terytoria azjatyckie? Czy w ogóle uzasadnione jest mówić o tym że Wandalowie byli w Azji, a co dopiero o ich ojczyźnie, nawet w podobnym kontekście jak Goci? Naturalnie, że nie! Wandalowie już w 406 r. przekraczają Ren, w 409 r. są w Hiszpanii, a w latach 30. grasują już w Afryce Północnej! Na okres III w. archeolodzy wspominają coś o pobycie Wandalów nad Cisą czy Maruszą, ale to są najdalej na wschód wyciągnięte terytoria marszu wandalskiego! wink.gif
A zatem, nie jest uprawnione twierdzenie o azjatyckich ojczyznach Gotów, a tym bardziej Wandalów.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 24/03/2011, 18:51 Quote Post

QUOTE
Nie. Źródła z epoki rzymskiej i wczesnego średniowiecza dokonały podziału plemion barbarzyńskich na: germańskie i gockie. Germańskie, to np. Alemanowie, Longobardowie, Wandalowie, Frankowie, Bajuwarowie, Turyngowie etc. etc. Natomiast w skład plemion "gockich" wchodziły: Greutungowie późniejsci Ostrogoci, Terwingowie-Wezjowie późniejsi Wizygoci, Gepidowie, ale też plemiona dackie, sarmackie, bałtyjskie, czy też jakieś tam niedobitki plemion pochodzenia celtyckiego, tudzież staroeuropejskiego. Idzie o to, że te wszystkie plemiona germańscy Goci podporządkowali sobie w wyniku podboju. Narzuciły swoją władzę i pod ich "komendą" poczęli atakować Rzym począwszy od III w.

Nie wiedziałem że Rzymianie dokonali podziału na plemiona germańskie i gockie, a nie wrzucali każdy lud z północnego-wschodu do jednego worka jak za Cezara. Co do średniowiecza to nie za bardzo interesuje się tą epoką.
QUOTE
Co do Gotów to jestem jeszcze to w stanie zrozumieć, gdyż zakres ich wędrówki niemalże dotykał terytoriów azjatyckich. Tylko tylko, że źródła powiadały o tych terenach jako "Sarmacja/Scytia europejska". Pamiętać też trzeba, że jeszcze wcześniej, niż pojawili się na terenach na północ od Morza Czarnego, Goci (pod kilkoma nazwami) notowani byli na przełomie I i II w. n.e. w kontekście początku I w. (lub jak to wyliczył prof. Kolendo, w przedziale czasowym do 18/19 r. n.e.). Faktem jest, że ponownie obserwatorzy rzymscy przypomnieli sobie o Gotach dopiero w połowie III w., a około tegoż czasu Goci podzielili się na dwa (a może nawet i kilka szczepów). A zatem wstępując do Jordanesowej krainy Oium, nastał czas kiedy o Gotach mówiono w szerszym znaczeniu; o niemalże tych samych Gotach, którzy w V i VI w. zakładali królestwa na gruzach Rzymu. W takim kontekście też, mówimy o "prawdziwych Gotach". Ale tylko w takim.
Natomiast zupełnie nie mogę się zgodzić co do Wandalów (Silingów, Hasdingów). W jakim to okresie plemię to osiągnęło terytoria azjatyckie? Czy w ogóle uzasadnione jest mówić o tym że Wandalowie byli w Azji, a co dopiero o ich ojczyźnie, nawet w podobnym kontekście jak Goci? Naturalnie, że nie! Wandalowie już w 406 r. przekraczają Ren, w 409 r. są w Hiszpanii, a w latach 30. grasują już w Afryce Północnej! Na okres III w. archeolodzy wspominają coś o pobycie Wandalów nad Cisą czy Maruszą, ale to są najdalej na wschód wyciągnięte terytoria marszu wandalskiego! wink.gif
A zatem, nie jest uprawnione twierdzenie o azjatyckich ojczyznach Gotów, a tym bardziej Wandalów.

No co do Wandalów to racja "pojechałem" ale co do Gotów to jestem pewien, że pochodzą z Azji.
Poza tym, ja rozumuje rodowód plemienia przez jego pochodzenie z początków jego istnienia z tzw. matni. Tak jak Grecy w starożytności podczas okresu wędrówek wyjeżdżali z metropolii i kolonizowali się na obcych terenach lecz przez cały czas zostawali tożsami z ich metropolią. Tak samo z plemionami wędrownymi, które w swojej historii w okresie ekspansji (to część rozwoju tego plemienia) zmieniały swoje siedziby, zdobywały kolejne tereny, podbijały kolejne ludy narzucając swoje zwierzchnictwo, kulturę/obyczaje itp. lecz ich tradycje i rodowód zawsze będą podkreślać z miejsca pochodzenia. Tak jak w czasach swojej świetności Mongołowie pozostali Mongołami, mimo iż składali się mieszaniny różnych plemion z różnych części świata. Jak by było inaczej to Sycylijczyków nazywalibyśmy Grekami bo tą wyspę skolonizowali Grecy. Nie wiem może mam inne podejście ale coś w tym jest.
QUOTE
To pewnie chodzi Ci o tę część Azji, którą zwykle nazywamy Europą Środkową smile.gif

Nie. O Azję, o tu może sobie Pan poczytać o to chodzi:http://pl.wikipedia.org/wiki/Azja
wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 24/03/2011, 18:54 Quote Post

Jeśli posługujesz się wiki, to tam też jest hasło o Gotach, i jeśli jacyś byli to w służbie rzymskiej bądź przesiedleni do Azji Mn. przez Rzymian, ale stamtąd to nie pochodzili smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/03/2011, 19:11 Quote Post

QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 24/03/2011, 19:51)
ale co do Gotów to jestem pewien, że pochodzą z Azji.
Poza tym, ja rozumuje rodowód plemienia przez jego pochodzenie z początków jego istnienia z tzw. matni. Tak jak Grecy w starożytności podczas okresu wędrówek wyjeżdżali z metropolii i kolonizowali się na obcych terenach lecz przez cały czas zostawali tożsami z ich metropolią. Tak samo z plemionami wędrownymi, które w swojej historii w okresie ekspansji (to część rozwoju tego plemienia) zmieniały swoje siedziby, zdobywały kolejne tereny, podbijały kolejne ludy narzucając swoje zwierzchnictwo, kulturę/obyczaje itp. lecz ich tradycje i rodowód zawsze będą podkreślać z miejsca pochodzenia. Tak jak w czasach swojej świetności Mongołowie pozostali Mongołami, mimo iż składali się mieszaniny różnych plemion z różnych części świata. Jak by było inaczej to Sycylijczyków nazywalibyśmy Grekami bo tą wyspę skolonizowali Grecy. Nie wiem może mam inne podejście ale coś w tym jest.

Przykro mi, ale nie masz absolutnie racji. Ojczyzną Gotów jest Skandynawia, jak chce tego jedna grupa uczonych. Inni zaś uważają, że to z środkowej części Niemiec się wywodzą. Znowu inni twierdzą, że gdzieś w Polsce (Mazowsze) mieli swoje matczyne terytoria. Jest też koncepcja, jakoby były to ludy staroeuropejskie, które po kontaktach bezpośrednich z Rzymem (połowa III w. n.e.), wykształciła się na to plemię, które dzisiaj (od tamtej pory) nazywamy Gotami - ogólnie - i ale też Ostrogotami i Wizygotami po podziale na dwa główne odłamy. Nie ma żadnej koncepcji, nawet żadne źródło historyczne nie powiada o azjatyckim pochodzeniu Gotów. Jeśli jednak ono istnieje, w co wątpię, to winniśmy je zupełnie odrzucić i potraktować jedynie jako ciekawostkę dawnej "uczoności". Jeszcze raz powiadam: do jednego worka o nazwie "Goci", Rzymianie wrzucili kilka nacji (Germanów, Bałtów, Sarmatów, Celtów, Daków). To Goci grali tam pierwsze skrzypce, czego dowodem jest sama nazwa. Być może uważasz Gotów za Azjatów, bo obok nich funkcjonowali Alanowie, Roksolanie, czy wreszcie Hunowie, którzy jak najbardziej byli Azjatami. Ale Goci nie. Nie jestem nawet w stanie sobie wyobrazić ich azjatyckiej ojczyzny. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 24/03/2011, 19:15 Quote Post

QUOTE
No co do Wandalów to racja "pojechałem" ale co do Gotów to jestem pewien, że pochodzą z Azji.


Co do Gotów to też "pojechałeś". Jestem gotów postawić głowę, że nikt nigdy nie widział w Azji Gotów, jako bytującego, zorganizowanego ludu. Owszem Goci na łódkach oraz okrętach, które zdobyli w dawnych greckich koloniach na północnych wybrzeżach Morza Czarnego docierali w łupieskich wycieczkach do południowych wybrzeży tegoż morza. Skoro tam docierali to oczywistym jest, że stamtąd nie pochodzili. Jordanes jako jedyny (dostępny obecnie) autor antyczny opisujący pochodzenie Gotów, wskazał, że pochodzą oni ze słynnej waginy etnosów czyli Skandynawii. Azjatyckie pochodzenie Gotów to surrealizm smile.gif

Ten post był edytowany przez marlon: 24/03/2011, 19:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 24/03/2011, 19:27 Quote Post

QUOTE
Przykro mi, ale nie masz absolutnie racji. Ojczyzną Gotów jest Skandynawia, jak chce tego jedna grupa uczonych. Inni zaś uważają, że to z środkowej części Niemiec się wywodzą. Znowu inni twierdzą, że gdzieś w Polsce (Mazowsze) mieli swoje matczyne terytoria. Jest też koncepcja, jakoby były to ludy staroeuropejskie, które po kontaktach bezpośrednich z Rzymem (połowa III w. n.e.), wykształciła się na to plemię, które dzisiaj (od tamtej pory) nazywamy Gotami - ogólnie - i ale też Ostrogotami i Wizygotami po podziale na dwa główne odłamy. Nie ma żadnej koncepcji, nawet żadne źródło historyczne nie powiada o azjatyckim pochodzeniu Gotów. Jeśli jednak ono istnieje, w co wątpię, to winniśmy je zupełnie odrzucić i potraktować jedynie jako ciekawostkę dawnej "uczoności". Jeszcze raz powiadam: do jednego worka o nazwie "Goci", Rzymianie wrzucili kilka nacji (Germanów, Bałtów, Sarmatów, Celtów, Daków). To Goci grali tam pierwsze skrzypce, czego dowodem jest sama nazwa. Być może uważasz Gotów za Azjatów, bo obok nich funkcjonowali Alanowie, Roksolanie, czy wreszcie Hunowie, którzy jak najbardziej byli Azjatami. Ale Goci nie. Nie jestem nawet w stanie sobie wyobrazić ich azjatyckiej ojczyzny. wink.gif

A, rzeczywiście ma Pan zupełną rację, Właśnie sobie przypomniał. Przepraszam ale pomyliło mi się z innym równie ważnym ludem tylko nie mogę sobie go przypomnieć (chyba chodziło mi o Sarmatów ale to był lud irański nie germański!). No cóż pamięć już nie ta, a starożytnością głownie Historią Imperium Rzymskiego zajmuje się hobbystycznie smile.gif .
Tak czy siak, przepraszam za kłopot.
A moja teoria o pochodzeniu chyba jest dobrze rozumiana?!
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/03/2011, 19:37 Quote Post

QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 24/03/2011, 19:51)
Jak by było inaczej to Sycylijczyków nazywalibyśmy Grekami bo tą wyspę skolonizowali Grecy.

Tylko, że tak się akurat złożyło w przypadku Sycylii, że jak Grecy stracili wpływy, to rękę położyli na niej Rzymianie. A zatem, Sycylijczyków to ewentualnie moglibyśmy uznać za potomków Rzymian z jakąś tam domieszką krwi punickiej.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 24/03/2011, 20:03 Quote Post

No z tymi Sycylijczykami to śmieszna sprawa, bo do dziś uważają się za niezależnych jak mieszkańcy Korsyki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 24/03/2011, 20:18 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 24/03/2011, 13:37)
QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 24/03/2011, 19:51)
Jak by było inaczej to Sycylijczyków nazywalibyśmy Grekami bo tą wyspę skolonizowali Grecy.

Tylko, że tak się akurat złożyło w przypadku Sycylii, że jak Grecy stracili wpływy, to rękę położyli na niej Rzymianie. A zatem, Sycylijczyków to ewentualnie moglibyśmy uznać za potomków Rzymian z jakąś tam domieszką krwi punickiej.

vapnatak
*


...dodam ze to chyba jest nieco bardziej skomplikowane z poludniowa Italia, gdyz do XIII n.e. wieku ludnosci poludnia Italii oraz Sycylii mowila po grecku i modlila sie w obrzadku wschodnim
tu ciekawstka o wplywie greki na Judaism w ogole, i na Sycylii i tzw Magna Grecia we wczesnym sredniowieczu: Sicily the Jews curiously changed the meaning of troifiaaia (" timisia ") to designate a chest for the Torah (Zunz, "G. V." 2d ed., p. 247; idem, "Z. G." p. 522); they had officials called "sufi " (aapoi) and "proti" (Gi'idemann, "Erziehungswesen . . . der Juden in Italien," p. 281). Liturgical poems were generally designated by the Byzantine terms "pizmon" and "darmosh" (Zunz, "S. P." pp. 5, 69b). Other Greek words used were "latreg," "alphabetarion" ("Byz. Zeit." I.e.), "sandek," etc. Similarly, there were Christian designations, such as "apiphyor" for "pope," and "hegmon" for "bishop" ("RE. J."xxxiv. 218-238; compare " patriarch" in Benjamin of Tudela and in "Milhemet Hobah," p. 4, Constantinople, 1710).

Shabbethai Donnolo had a Greek education, and so to a certain extent had Nathan of Rome; the author of the Ahimaaz Chronicle often refers to the Greek-speaking Jews of southern Italy. Joseph, "the Greek," translated Greek works into Arabic (Steinschneider," Polemische und Apologetische Lit." pp. 39, 314), as did also Kilti, or Kelti (idem, "Hebr. TJebers." p. 499; "J. Q. R." xi. 605). It is expressly said of Jacob ha-Levi that he was conversant with the Greek language (Neubauer, "The Fifty-third Chapter of Isaiah," p. xii., note 5). Greek words are found in the works of Jacob b. Reuben (ib. pp. 59, 60), Judah Mosconi, and Meyuhas b. Elijah (" OrientalistischeLiteraturzeitung," 1900, p. 429; "R. E. J." xli. 303); and a knowledge of Greek in general must be assumed in the case of the Jewish authors living in Greece. The Karaites also knew classical Greek —e.g., Judah Hadassi (Fiirst, "Gesch. des Karaerthums," i. 212)—and modern Greek, as, for example, Caleb Afendopolo in the fifteenth century. "Wise men from Greece " and single scholars with the surname "Greek" are not unfrequently mentioned by Western Jewish authors.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/03/2011, 20:27 Quote Post

CODE
Jest też koncepcja, jakoby były to ludy staroeuropejskie, które po kontaktach bezpośrednich z Rzymem (połowa III w. n.e.), wykształciła się na to plemię, które dzisiaj (od tamtej pory) nazywamy Gotami - ogólnie - i ale też Ostrogotami i Wizygotami po podziale na dwa główne odłamy.

To już lekkie kuriozum, znamy przecież język, do bólu zębów germański.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 24/03/2011, 20:30 Quote Post

Na Sycylii już w starożytności był prawdziwy konglomerat - Elymowie, Sykulowie, Sykanowie byli tam obecni conajmniej od X w., potem przybyli Fenicjanie i w końcu Grecy. Rzymianie to bardzo późni tam przybysze.



Ale przypominam, że abstrahując od sensowności ankiety, temat dotyczy Germanów.
Więc proszę wrócić do tematu, ewentualnie jeśli ktoś przedstawi jako argument za Wandalami dokonania Genzeryka, to ewentualnie przejdzie z tą Sycylią smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej