Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Burżuazja przed i po rewolucji, Czyli jak to było z tymi burżujami :)
     
Kilowat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 38.974

Maciek "Killo"
Zawód: Student
 
 
post 18/12/2007, 11:59 Quote Post

Pytanie: Do stanu 3 przed rewolucją Francuską należało:
- 90% chłopstwa + mieszczaństwo (w tym burżuazja)
Po rewolucji Francuskiej jak wszyscy wiemy zmienił się :"status ważności" arystokracji i duchowieństwa (obalono przecież monarchię) Jak na moje obalono też podział na stany... (dobrze piszę?!)
Czy doszło do "zamiany pozycji"?!
Arystokracja straciła częściowo swoją pozycję w społeczeństwie. Burżuje weszli na miejsce arystokracji czy też "dołączyli" do nich:? A może ciągle kwalifikowali się do stanu trzeciego, ponieważ Rewolucja nie obaliła podziału stanowego.

Jeśli rewolucja nie obaliła podziału na stany to jak było z tą burżuazją i jej pozycją społeczną po rewolucji?

A teraz fragment sprawdzianu który dziś oglądałem: "Kto należał w XVIIIw. do stanu trzeciego?" (Ja uważam że burżuazja nie należała do 3 stanu i myślę że pytanie to jest błędne, koleżanka uważa że burżuje należeli do tego stanu) Kto ma rację? Czy pytanie zostało źle sformułowane?! - o ile rewolucja francuska obaliła monarchię w pełnym słowa tego znaczeniu (czyli króla + podział na 3 stany + hierarchię ważności wśród nich)?!

Jak wyglądało społeczeństwo francuskie po rewolucji? (Chodzi mi tu o nowy podział społeczny.)


PS. Pytanie może wydawać się wam idiotyczne (wiem częściowo wynika ono z mojej nie wiedzy) lecz autentycznie nigdzie nie mogę na dzień dzisiejszy uzyskać potrzebnej mi wiedzy od ręki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 18/12/2007, 12:17 Quote Post

Koleżanka miała rację, burżuazja należała do stanu trzeciego. Burżuazja, przynajmniej część, była bogatsza niż niektórzy przedstawiciele szlachty, nie miała jednak żadnej władzy. Podział na stany zanika, kiedy uchwalono konstytucję.
Poza tym stan trzeci był bardziej zróżnicowany, to nie tylko chłopi i burżuazja, ale także przedstawiciele wolnych zawodów, robotnicy, rzemieślnicy itd
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Kilowat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 38.974

Maciek "Killo"
Zawód: Student
 
 
post 18/12/2007, 16:59 Quote Post

Kilka godzin temu doszedłem do podobnego wniosku tylko że nie miałem jak zmienić posta tutaj... .

Lecz nadal zastanawia mnie czy czasem podział na stany nie zanika wcześniej niż po uchwaleniu konstytucji, a dokładniej w czasie trwania rewolucji?!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
azyata
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 38.812

Andrzej
Zawód: urzêdnik
 
 
post 18/12/2007, 20:40 Quote Post

Po rewolucji w zasadzie nie ma porządku stanowego, natomiast pojawia się podział na "pays legal" (dosłownie: kraj prawny, ale chodzi o tych, którzy mają prawa polityczne - mogą brać udział w wyborach) i pozbawioną możliwości oficjalnej działalności politycznej resztę.
Decydował cenzus majątkowy.

Oczywiście, dopóki istnieje monarchia (jak po 1814/1815) arystokracja zachowuje pewną "nadreprezentację" - Izba Parów itp.

Osobną kwestią jest "nowa" arystokracja okresu I Cesarstwa, włącznie z własnym systemem heraldycznym.

To takie maksymalne uproszczenie, bez wnikania w zawiłości poszczególnych okresów rewolucji, akcentujące raczej trend generalny. Pamiętajmy, ile konstytucji obowiazywało we Francji w tym okresie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej