Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Wybory moderatorskie,
     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 17/08/2010, 19:58 Quote Post

Witam,

Spotkałem się z wieloma forami internetowymi. Bywały duże, małe, trwałe, nietrwałe, profesjonale, amatorskie. Rejestrując się na historykach zgodziłem się na regulamin. Jednakże nie spotkałem się, wyjątkowo, z zasadami wyboru moderatora. Z racji swojego "żółtodziobstwa" postanowiłem przyjąć faktyczny (zapewne tradycyjny stan rzeczy) za prawny.

Celem mojego tematu nie jest w ogóle rozpętanie dyskusji na temat jakości moderatorów, gdyż będzie to pogwałcenie regulaminu. Pragnę przybliżyć mój pomysł.

Wielu użytkowników posiada znaczące dokonania na historykach, ich wiedza w niektórych działach jest odpowiednia, a kultura nienaganna do moderowania innych. Mógłbym tutaj podawać przykłady kol. Rycymera, Carantuhilla, Darth Stalina, etc.
Moim pomysłem jest wprowadzenie wybieralności moderatora w wyborach demokratycznych na historykach do określonego działu na pewną kadencję. Oczywiście na razie w formie prototypu do pewnych, nawet nielicznych działów. Wybory miałby polegać na założeniu tematu, zgłoszeniu kandydatów z przedstawieniem siebie. Następnie wyborcy dokonują wyboru poprzez głos w poście. Wybory miałyby odbywać się we dwóch turach (to już jest do przedyskutowania).

Dlaczego założyłem ten temat? Uważam, że rozsądnie byłoby aby chociaż kilku moderatorów pochodziło z woli nas samych - użytkowników, co odświeżyłoby i poprawiło pracę ZM. Dzięki temu, być może nie uniknęlibyśmy, ale na pewno zredukowali pretensje i żale o pewne cechy, które towarzyszą przy zbyt długim okresie sprawowania urzędu przez dane środowisko.

Proszę o wypowiedzi. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 17/08/2010, 20:14 Quote Post

Ja tam jestem zwolennikiem zamordyzmu moderatorskiego tudzież oligarchii moderatorskiej i uzupełniania tego grona przez kooptacje. Nie widzę potrzeby zmiany obecnego systemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 17/08/2010, 20:15 Quote Post

Pomysł jest dobry, ale nie ma na to szans.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 17/08/2010, 20:20 Quote Post

Jakie widzę w tym stanie rzeczy zalety?

1. Zachęta
Zapewne demokratyczne rozwiązanie, które pozwoli każdemu z nas, pod warunkiem wygrania wyborów - zostać moderatorem może podwyższyć nadszarpniętą aktywność na forum oraz ukulturalnić niektóre skrajne i obraźliwe wypowiedzi.

2. Odciążenie
Zostało wspomniane, (bodajże przez Ramonda) że moderatorzy mają kupę roboty i ciężko jest poinformować każdego o zmianie w poście. Utworzenie kilku "zatrudnień" dla nowych moderatorów, wybranych demokratycznie, odciąży pracę starszych.

3. Głos ludu
Stanowimy pewną grupę społeczną, dużą, samą w sobie. Wydaje mi się, że wpływ nieuprawnionych użytkowników powiąże ich z działalnością na forum, stworzy poczucie wspólnego dobra.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 17/08/2010, 20:20 Quote Post

Ja nie.

Pomysł, który padał już wielokrotnie i zawsze kończył się tym samym - megakłótnią, wyzwiskami, a w końcowym etapie urlopami, a być może i banami.

Niestety doświadczenie uczy, że na forach internetowych, jak i w większości organizacji najlepszą formą jest oświecony absolutyzm, skutecznie uprawiany przez tutejszą Administrację.

QUOTE
Dzięki temu, być może nie uniknęlibyśmy, ale na pewno zredukowali pretensje i żale o pewne cechy, które towarzyszą przy zbyt długim okresie sprawowania urzędu przez dane środowisko.


To już jest hiperoptymizm. A pretensje i żale, jak uczy po raz kolejny doświadczenie, są raczej osobistym problemem samego żalącego niż forum.

Oczywiście - można podyskutować, ale stawiam dolary przeciw orzechom, że nic z tego nie wyjdzie, bo Administracja forum jest z natury przeciwna takim inicjatywom. Dlaczego? Bo to jest ich forum i to oni ustalają zasady, łącznie z tym kto zostaje modem.

Ktoś mógłby teraz napisać, że piszę tak bo sam jestem modem. Tak to prawda i w związku z tym poprzez staż na forum i własne doświadczenie mogę służyć radą na temat zjawisk, które w przeszłości zaistniały, a nie miały żadnych szans na powodzenie.

I taka jest właśnie przyszłość tego tematu i propozycji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 17/08/2010, 20:24 Quote Post

Nikt nikomu "stołków" nie chce odbierać. smile.gif

QUOTE
To już jest hiperoptymizm. A pretensje i żale, jak uczy po raz kolejny doświadczenie, są raczej osobistym problemem samego żalącego niż forum.

Ja pretensji i żali o nic nie mam. Nie mam krzywd. Więc pytanie. Zjawisko istnieje czy się chce je zbagatelizować? smile.gif

QUOTE
Pomysł, który padał już wielokrotnie i zawsze kończył się tym samym - megakłótnią, wyzwiskami, a w końcowym etapie urlopami, a być może i banami.

Widocznie skoro padał, jest taka potrzeba. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 17/08/2010, 20:24 Quote Post

Wybór przez kooptacje jak obecnie jest IMHO lepszy.
Wybory doprowadzą do jeszcze większych kłótni.

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 17/08/2010, 20:38 Quote Post

QUOTE
Ja pretensji i żali o nic nie mam. Nie mam krzywd. Więc pytanie. Zjawisko istnieje czy się chce je zbagatelizować?


Istnieje, ale jak napisałem wcześniej, w 99,9% pretensje i żale to efekt problemów natury osobitej żalącego, a nie obiektywnych pobudek, które do takich żalów by skłaniały.

QUOTE
Widocznie skoro padał, jest taka potrzeba.


A tam. Skoro padał to padał. I tyle. Z resztą nawet wypowiedzi w tym temacie świadczą za tym, że wśród użytkowników forum pomysł demokratycznego wybierania moda nie cieszy się jakimś powszechnym poparciem.

Słabość tego projektu można wykazać na kilku przykładach -
- kto byłby instancją odwoławczą dla decyzji takiego moda? Nie Administracja, bo nie ona go powołała.
- głosowanie - biorąc pod uwagę poprzednie tego typu ankiety i konkursy - polegałoby na tym, że tego lubię, z tym się zgadzam, a ten ma ładny avatar a ten nie. Bezkonfliktowość, jakość wypowiedzi, a przede wszystkim ich merytoryka nie byłaby na czele kryteriów wyborów.
- może zabrzmi to głupio, ale sam proces wyboru może podważać autorytet takiego moda wśród innych użytkowników - "to ja sam o mało nie zostałem modem, a teraz od mojego konkurenta dostaję ostrzeżenie?! O nie, trzeba rozpisać nowe wybory, bo ten "mod" się nie sprawdza!"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 17/08/2010, 20:46 Quote Post

QUOTE(indigo @ 17/08/2010, 20:20)
Niestety doświadczenie uczy, że na forach internetowych, jak i w większości organizacji najlepszą formą jest oświecony absolutyzm, skutecznie uprawiany przez tutejszą Administrację.
Oczywiście - można podyskutować, ale stawiam dolary przeciw orzechom, że nic z tego nie wyjdzie, bo Administracja forum jest z natury przeciwna takim inicjatywom. Dlaczego? Bo to jest ich forum i to oni ustalają zasady, łącznie z tym kto zostaje modem.
*


Właśnie dlatego mówiłem Piegziu, że na to nie ma szans.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 18/08/2010, 8:01 Quote Post

Wypowiem się jeszcze raz na ten temat i po raz ostatni. Forma trybuna ludowego jest dobra. Takim trybunem mógłby zostać użytkownik wybrany w głosowaniu przez innych. Niemniej pozostali moderatorzy musieliby się zgodzić na to, aby osoba, która zwyciężyła w wyborach została dopuszczona do ich grona. Osoba, która dołączy do moderatorów, powinna mieć uprawnienia moderatora w pełni a nie tylko częściowe. Zadaniem tego moderatora byłoby wykonywanie funkcji moderatora oraz ewentualne przyjmowanie skarg innych użytkowników. Wtedy mógłby zadziałać, aby rozwiązać taką sprawę. Mamy wilka sytego i owcę całą, bo moderatorzy mają swój absolutyzm, a użytkownicy odrobinę demokracji. smile.gif
Pozdrawiam
mobydick1z
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 18/08/2010, 10:04 Quote Post

Za pomysłem aby Moderator był wybierany w powszechnych wyborach abstrahując od nierealności tej idei jestem zdecydowanie przeciw.Jak już zostało to napisane głównym kryterium wyboru nie byłyby przesłanki merytoryczne a sympatie czy antypatie.W dodatku wbrew pozorom otwierałoby to prostą drogę do możliwości zafałszowania wyborów.Tak de facto aktywnych par excellence użytkowników nie jest bardzo dużo a głosować nie każdy musi.Jakim problemem jest założenie dodatkowych kilkudziesięciu kont i z nich zagłosować?
Co do pomysłu wybrania "Trybuna Ludowego" jest on w moim odczuciu godny rozważenia.

Ten post był edytowany przez Marthinus: 18/08/2010, 10:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 18/08/2010, 10:11 Quote Post

Witam;
Proszę sobie wyobrazić że mamy własne podwórko. Dbamy o jego utrzymanie i opłacamy podatek. Sadzimy krzaczki, tworzymy oczka wodne, równo trawkę strzyżemy... Zapraszamy gości na grilla do tegoż podwóreczka - Wstęp wolny; Jeden przyniesie karkóweczkę, drugi pelargonię w doniczce, trzeci własnym sekatorkiem równo żywopłocik przystrzyże, jeszcze inny zabawia towarzystwo - dusza chłopak...
Imprezka fajnie się rozwija, każdy czuje się dobrze, wręcz jak u siebie.
Po wstępnej wymianie uprzejmości i kilku wzniesionych toastach, zaczyna się dyskusja;
- Wiecie co? Ten sekator musiał być tępy, albo żywopłot przycięty niefachowo.
- Eee tam. Ja bym lepiej trawę skosił. Spójrzcie sami - Tutaj kępki zostały, a tam "dojechane" aż do gołej ziemi.
- A ja uważam, że na grillu to bym sam lepiej sobie poradził - Zobaczcie; To mięsko jest niedopieczone, a tutaj zakalec się trafił.
- ....
Dyskusja zaczęła się robić gorąca. Nasz gospodarz coraz częściej nerwowo spogląda na zegarek...

Przytoczę teraz lekturę pomocniczą. Bardzo proszę się nie obrażać i nie brać tego stricto do siebie. Po prostu nie umiałem znaleźć bardziej adekwatnego odniesienia.
Miłej lektury życzę.

Pozdrawiam
poldas372

 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 18/08/2010, 10:53 Quote Post

Jestem przeciwny. Mnie i tak nikt nie wybierze, więc mniej irytujące jest dostawać ostrzeżenie od przedstawiciela "starego, konserwatywnego reżimu" niż od karierowiczów.

Zresztą z tym tematem, to raczej do Mównicy. wink.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 18/08/2010, 13:18 Quote Post

Ja mam pomysł niezbyt powazny, ale jak już kogoś takiego wybierać, to proponuje, aby był to człowiek, który nie napisał żadnego posta na temat polityki
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 18/08/2010, 13:20 Quote Post

Jestem zdecydowanie przeciwny. Precz z demokracją na forum!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej