Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jerycho: czy to najstarsze miasto ?, Czy Jerycho to miasto czy wies ?
     
Dorota
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 263

 
 
post 24/10/2003, 11:36 Quote Post

Niektorzy uwazaja, ze Jerycho jest najstraszym odkrytym miastem? Ostatnio wyczytalam ("Pre-industrial Cities and Technology" - Colin Chant, David Goodman), ze jednak nie miesci sie ono w ramach definicji miasta i ze jest to
jedynie wieksza rolnicza osada. A Wy co uwazacie na ten temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Patrycja
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 190

 
 
post 7/11/2003, 19:52 Quote Post

Zależy z jakiej strony na to popatrzeć. Gdy patrzymy z perspektywy dzisiejszych miast Jerycho oczywiście było mlutką wioską. Lecz uważam że zasługuje ono na miano miasta, ponieważ powstało ono ok. 8000 lat p.n.e. czyli w czasach rewolucji neolitycznej. Wtedy ludzie dopiero co zmienili styl zycia z koczowniczego na osiadły. Była to pierwsza osada w której skupili się ludzie, wiec możemy uznać je za pierwsze miasto, gdyz rozwinięcie Jerycha dało następstwo rozwinieciu sie kolejnych miast, które były niekiedy znacznie mniejsze. Mimo jego małych rozmiarów( 4 ha) i liczbie ludności (ok.2000) w tamtych czasach była to potęzna osada. Poza tym nastąpił tam rozwój rzemiosła, co rzadko następywało w ówczesnych "wsiach".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 18/11/2003, 23:12 Quote Post

Taak, Jerycho było przez długi czas uważane za najstarsze miasto...ale co powiecie o Chatal Huyuk ?

user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Patrycja
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 190

 
 
post 1/02/2004, 0:00 Quote Post

To fakt Catal Huyuk jak na tamte czasy było naprawdę dużą osadą, ale powstało ono 1000 lat po wybudowaniu Jerycha i myślę że nie można go uznać za pierwsze miasto. Jerycho rzeczywiście w porównianiu do niego było małe ale było takim symbolem miasta - pierwszą osadą, w której ludzie trudnili się podobnymi zajęciami co w późniejszych miastach czyli hodowlą i rolnictwem. Myślę, że gdyby nie powstało Jerycho, nie powstało by także Catal Huyuk, ponieważ to właśnie tam przez 1000 lat kształtowały się i doskonaliły techniki rzemiosła, handlu. Gdyby te techniki się nie rozwinęły nie możliwe byłoby zbudowanie Catal Huyuk. W szczególności że jak je budowano ludzie znali już miedź i ołów. Jerycho było osadą, która zapoczatkowała rozwój późniejszych miast.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 1/02/2004, 13:31 Quote Post

Wiesz Patrycjo specjalnie się tym tematem nie interesuję ale z tego co pamiętam to data 8000 pne raczej jest kojarzona z pierwszym zasiedleniem Jerycha a nie z powstaniem miasta..Miasto generalnie powstało gdzieś około 6800 pne a więc w czasach zbliżonych do powstania Chatal Huyuk.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Patrycja
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 190

 
 
post 1/02/2004, 14:03 Quote Post

Wiesz co ja tak było napisane w źródle z którego korzystałam, ale skoro tak mówisz to poszukam więcej informacji na ten temat. Ale w sumie to każda mała osada musi się kiedyś rozwinąć, a kiedy Jerycho się rozwijało i przybierało cech miasta, kiedy Catal Huyuk nawet nie było. W mojej książce pisze że Catal Huyuk powstało w 7000 p.n.e czyli gdyby patrzeć na to pod takim kątem to można powiedzieć, że w 7000 r.p.n.e w Catal Huyuk zaczęli się osiedlać pierwsi ludzie. Ale to jest tylko moja opinia, sprawdze to jeszcze i jak coś sie nie bedzie zgadzać to sprostuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 3/02/2004, 22:13 Quote Post

Myślę Corvinus, że to jednak Patrycja ma rację ( tym razem rolleyes.gif )
Właśnie mury Jerycha ( tzn mam na myśli te gliniane usypiska ) istniały już ok ósmego tysiąclecia p.n.e., ponadto istniały tam już kopulaste domy, a nawet podobno coś w rodzaju wieży.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 3/02/2004, 22:41 Quote Post

No coż, wszystko zależy od definicji miasta..Bułgarzy np. uparcie twierdzą, że Płodwiw, Syryjczycy że Damaszek.. ale faktycznie najbardziej powszechnie uznaje się Jerycho..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 15/03/2004, 14:28 Quote Post

Tak i z tym się zgodzę. Tak się składa że byłem w Jerycho i byłem w Damaszku. W obu miejscach mieszkańcy nie chcieli nawet słyszeć o niczym innym jak to że ich miasto jest najstarsze. Dodatkowo mieszkańcy Jerycha twierdzą że ich miasto osiąga najwyższe temeratury w roku i jest najniżej położone... Wszystko zależy od punktu widzenia. W przypadku pierwszych miast trudno przecież mówić o prawach miejskich trzeba więc by było założyć od ilu domostw lub od jakiej organizacju osadę nazywamy miastem...

Maciek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 18/04/2004, 19:04 Quote Post

W tamtych czasach,kiedy Jerycho powstawało to była wielka metropolia.W każdym razie wioską nie była,nie jest i nigdy nie będzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 18/04/2004, 21:11 Quote Post

No cóż ..bardzo kategoryczne stwierdzenie, czy możesz poprzeć je czymś więcej (niż tylko własnym przekonaniem) ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 15/05/2004, 8:57 Quote Post

No,kiedy ok.9000 r. p.n.e Jerycho powstało,to dla ludzi z neolitu było to ogromna metropolia(tak jak dla nas np.Nowy Jork lub Mexico City).W tym czasie prawie w ogóle nie było miast.Jednakże kiedy Mojżesz szedł z żydami do ziemi Kanaan,miasto leżało już w gruzach(legenda o tym,że Mojżesz wraz z Izraelitami okrążali przez 7 dni i grali na trąbach,a następnie mury się obaliły,jest całkowitą fikcja).Prawdopodobnie Jerycho zaczęło pustoszeć ok.1800 r. p.n.e.Wszystkie te informacje pochodzą z Encyklopedii Historii Starożytnej wydawnicta WSIS(wydanie IV,rok 2002).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 15/05/2004, 13:40 Quote Post

Hmm mam nadzieję, że wiesz jak mało jest faktów historycznych, o których można powiedzieć, że to całkowita fikcja albo całkowita prawda?? Spójrz na jedną z największych sensacji archeologicznych Troję - przez wiele lat sądzono, że to całkowita fikcja i nikt nawet nie próbował czegokolwiek szukać w miejscach opisanych przez Herodota a jednak znalazł się pan o nazwisku, Schlieman który znalazł mury Troi - pomylił się jedynie w datowaniu odkrytych przez siebie ruin, ale w tym samym miejscu było kilka, że tak powiem "warstw" ruin i jedne z nich sięgają czasów opisywanych przez Herodota. Nie ma więc co zbyt pewnie podchodzić do "oczywistych" faktów.wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Michał
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 455

 
 
post 17/05/2004, 11:00 Quote Post

Jerycho miało całkiem potężne umocnienia, w tym duże i masywne wieże. Do zbudowania czegoś takiego potrzeba było współpracy rzesz ludzi. Oczywiście Jerycho nie było jedyną taką osadą, niemniej taka zabudowa w tym czasie to nowatorstwo i rzadkość. To był neolit i gospodarka opierała się na rolnictwie, myślistwie i zbieractwie. W innych epokach, np. w starożytności także trafiały się takie właśnie rolnicze miasta. Możnaby podważać miejski charakter wielu, wielu różnych osiedli - np. inkaskich, greckich i innych. Przestrzeń miejska to coś wyodrębnionego od okolic, tak naprawdę to miasto tworzą ludzie nie kamienie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
nabuhodonozzor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 719

 
 
post 8/09/2004, 15:58 Quote Post

Zastanawia mnie jeden problem zwiazany z powstawaniem pierwszych miast-panstw. Ogolnie zaklada sie ze pierwsze miasta powstawaly na terenie Suzjany, a po niej juz wlasciwe na terenie Mezopotamii.Ale ogolnie wiadomo ze pierwsze miasto powstalo(mury obwarowne itp.) o 3000 lat wczesniej na terenie Palestyny zwane Jerycho.Czemu ten fakt omijany jest w podrecznikach a znalezc jakies informacje na ten temat mozemy tylko z "lowcow sensacji"?Czy moze mi ktos podac informacje,linki,tytuly gdzie moglbym znalezc z cos na ten temat?Z gory dzieki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej