Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zapytanie O Historię Herbów, Historia herbu Sanoka, Ziemii Sanockiej
     
Grzesiek_SnK
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 9.725

G. T.
Stopień akademicki: Magister Socjologii
 
 
post 8/10/2005, 18:47 Quote Post

Na wstępie chciałem się przywitać.

Pochodzę z Sanoka, a obecnie mieszkam w okolicach Ciechocinka - od czasów licealnych jestem amatorskim miłośnikiem historii (głównie II Wojna Światowa).

Ostatnimi czasy poznałem kolekcjonera odznak wojskowych i odznak z herbami miast, powiatów i gmin.

Znając moją słabość do historii "zaraził" mnie tą tematyką.

Osobiście sam zacząłem zbierać odznaki z herbami, korpusówki WP i naszywki WP.

Jejku po krótkim wstępie przejdę do tematu.
Zainteresowała mnie tematyka heraldyki (jak się zbiera herby dobrze jest wiedzieć co nie co).
Ostatnio wpadłem na pomysł, żeby napisać krótki tekst (artykuł) o heraldyce. Chciałem w nim ująć słowo wstępne oraz historię herbu Sanoka, Ziemii sanockiej oraz herbu Woj. Kujawsko-Pomorskiego (w późniejszym czasie chciałbym się skupić na herbach okolicznych miast kujawskich).

Więc mam do Was prośbę i pytanie (sam szukałem ale widocznie bez rezultatu.

Czy macie jakies namiary internetowe o historii powstania herbu Miasta Sanoka, Ziemii Sanockiej (Herb Powiatu obecnie) oraz herbu Woj. Kujawsko-Pom.
Jeśli nie materiały internetowe to może pozycje książkowe, w których mógłbym to znaleźć.

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Proszę o odpowiedzi w temacie jak również poprzez mail'a.

Pozdrawiam
Grzegorz T.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Tomek z Łodzi
 

III ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 280
Nr użytkownika: 1.064

Tomasz Pietras
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 8/10/2005, 19:14 Quote Post

Internetowy namiar ? Hmm... Szukaj w pierwszej kolejności tu :
Herbarz Adama Kromera oraz na stronach samorządów (województwo kujawsko-pomorskie, powiat sanocki, miasto Sanok), które bez problemu znajdziesz samodzielnie. A na mojej stronce znajdziesz dla porównania artykuły dr Marka Adamczewskiego o herbie miasta Łodzi oraz województwa łódzkiego i moje, np. o różnych herbach miejskich.

Pamiętaj tylko że herby województwa i powiatu oraz cała obecna heraldyka samorządowa rządzi się nieco innymi prawami i nawiazuje do innych historycznych tradycji (herby ziem dawnej Rzeczpospolitej), niż heraldyka miejska (znaki na najstarszych pieczęciach władz miejskich itp.) rolleyes.gif

Polecam ci do tego podstawową lekturę fachową (książkową):

POLSKA HERALDYKA ZIEMSKA -

Kuczyński S. K., Polskie herby ziemskie. Geneza, treści, funkcje, Warszawa 1993.

Szymański J., Herb – znak samorządowej wspólnoty, [w:] Polskie tradycje samorządowe a heraldyka, Lublin 1992, s. 91-98.

HERALDYKA MIEJSKA -

Adamczewski M., Heraldyka miast wielkopolskich do końca XVIII wieku, Warszawa 2000.

Gumowski M., Herby miast polskich, Warszawa 1960.

Seroka H., Herby miast małopolskich do końca XVIII wieku, Warszawa 2002.

Szymański J., W sprawie genezy polskich herbów miejskich, [w:] Społeczeństwo Polski średniowiecznej. Zbiór studiów, pod red. S. K. Kuczyńskiego, t. 6, Warszawa 1994, s. 169-180.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej