Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Kościoła, Książki - krytycyzm kościoła.
     
lykos4
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 85.584

AD Kossowski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: nauczyciel
 
 
post 20/03/2019, 18:35 Quote Post

Witam, ja z nieco nieformalnym pytanie ale skierowanym w stronę osób które konstruktywnie krytykuja kościół katolicki jako instytucję. Czy ktokolwiek z Was z grupy może mi polecić obecnie na rynku jakiekolwiek publikacje na temat prawdziwego oblicza kościoła? Podchodzące bardzo krytycznie do popełnionych przez kościół zbrodni, nadużyć na przestrzeni dziejów. Chodzi mi bardziej o książkę historyczną ale jakiekolwiek inne też są w moim kręgu zainteresowań. Mogą być również pozycje antykwaryczne. I ostatnie pytanie czy ktoś z Was zna jakieś wielotomowe wydanie historii kościoła ale obiektywne napisane przez historyka i nie koniecznie wydane przez wydawnictwa związane ze środowiskami kościelnymi. Chodzi mi o obiektywizm. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. Do grupy nie chcę się przyłączać nie ze względów światopoglądowych czy wyznaniowych - jestem osobą bardzo krytycznie podchodzącą do ideologii katolickiej i tego jak instytucja kościoła wykorzystała pewien mit na potrzeby rozszerzania swych wpływów. Zależy mi na radzie i możliwości podpięcia tej wiadomości jako ogłoszenie. Przeszukałem kilka forów i na żadnym z nich nie znalazłem pomocy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 20/03/2019, 20:55 Quote Post

Cóż, nie wiem do końca, czego oczekujesz od przedstawionych książek, czy mają być one w nurcie spiskowej teorii dziejów - takich sporo nawet w Polsce wydano, ale choćby "Kryminalne dzieje chrześcijaństwa" nie można traktować jako "konstruktywną krytykę". Myślę, że podstawowe podręczniki, jak też wiele wydawanych w Polsce pozycji poświęconych bardziej szczegółowym kwestiom, dziejów chrześcijaństwa lub Kościoła są jak najbardziej konstruktywne, jak również krytyczne, może więc zwrócę uwagę najpierw na podręczniki ogólne, przy czym od rzu napiszę, że są też w Polsce rzetelne opracowania autorów duchownych, ale ograniczę się do publikacji osób świeckich, dość wybitnych zresztą historyków:

Historia Kościoła, pod red. L. Rogiera, R. Auberta, M.D. Knowlesa, t. 1-5, Warszawa 1984-1986 (ta międzynarodowa synteza została opublikowana w l. 1960-tych).
Historia chrześcijaństwa, t. 4-5, polski przekł. pod red. J. Kłoczowskiego, Warszawa 1998-2000 (niestety po polsku wyszły te dwa tomy również międzynarodowej, monumentalnej 14-tomowej syntezy dziejów chrześcijaństwa, tylko wydanej w ciągu lat 1990-tych).
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 21/03/2019, 13:08 Quote Post

Sprawdz dzial "Baza bibliograficzna".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej