Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Eksport - import na ziemiach polskich ..., ... we wczesnym średniowieczu
     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 31/05/2011, 20:08 Quote Post

Witam,
zainteresowała mnie kwestia wymiany handlowej Słowian żyjących na terenie obecnej Polski w okresie wczesnego średniowiecza.
Z tego co wiem, to eksportowaliśmy ceramikę, bizuterię oraz niewolników. Importowano natomiast broń zwłaszcza od Wikingów. Trzeba dodać, że Karol Wielki nałożył na Słowian embargo na dostawy broni, którego musiały przestrzegać ludy Europy zachodniej.
Niestety na tym kończy się moja wiedza w tym temacie.
Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 1/06/2011, 8:55 Quote Post

"Lecz ponieważ kraj Polaków oddalony jest od szlaków pielgrzymich i mało komu znany poza tymi, którzy za handlem przejżdżają na Ruś ..." Gall A.
Sadzę, że w okresie wczesnego średniowiecza ziemie polskie (przede wszystkim te w głębi kontynentu) nie stanowiły szczególnej potęgi handlowej. Napisałeś, że "eksportowano" ceramikę i biżuterię. Sądzę, że tak naprawdę tego rodzaju artefakty nawiązujące do ziem polskich i odnajdywane poza "Polską" w znacznej, jeśli nie przeważającej mierze, stanowiły wytwór rąk ... niewolników. Tych niewolników, których zakupiono, porwano, wzieto w niewolę z obszaru pomiędzy Bugiem i Odrą. Wydaje się też, iż aktywne handlowanie nie było prowadzone (najczęściej) przez "Polaków" ale raczej przez obcokrajowców odwiedzających nasze ziemie. Poza niewolnikami towarami pożądanymi przez obcych kupców były też: miód, popiół, bydło a może również i sól. Oczywiście to tylko mój subiektywny pogląd na Twoje uwagi, ale przypuszczam (na podstawie relacji źródłowych dot. wczesnego średniowiecza) że wiele się nie pomyliłem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 1/06/2011, 12:18 Quote Post

Kultura materialna Słowian żyjących na ziemiach polskich w tzw fazie wczesnosłowiańskiej jest jak wiadomo wyjątkowo uboga, więc o jakiś szeroko rozwiniętych kontaktach z Europą zachodnią mowy być nie może.Sytuacja zmienia się w fazie plemiennej (od VII/VIIIw) gdy tych importów widzimy więcej - Ceramika wielkomorawska, być może także karolińska (Ceramika Feldberg), wyjątkowo niewątpliwie karolińska Badorf czy Tatingen.
Jeżeli chodzi o uzbrojenie ochronne należy wymienić przede wszystkim 2 typy hełmów - Szyszaki wielkopolskie, które są efektem kontaktów ze wschodem oraz normańskie o genezie zachodniej.
W przypadku mieczów mamy rozwój począwszy od typu Sax przez kolejny typy mieczów karolińskich - Tutaj najlepiej zaglądnąć do typologii Petersena czy Oakeshotta.Trzeba jednak pamiętać, że mowa tu już jednak o fazie wczesnopaństwowej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 2/06/2011, 22:20 Quote Post

Bazyli, mam do Ciebie małe pytanko. Piszesz mianowicie, o eksporcie popiołu. Mógłbyś nieco rozwinąć ten temat, ponieważ nie mam pojęcia, po co ktoś miałby kupować popiół. Natomiast zaciekawiło mnie to.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
numi5
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 336
Nr użytkownika: 71.695

Marian Rewinski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 3/06/2011, 1:22 Quote Post

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pota%C5%BC
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 29/07/2011, 11:57 Quote Post

QUOTE(Bazyli @ 1/06/2011, 8:55)
"Lecz ponieważ kraj Polaków oddalony jest od szlaków pielgrzymich i mało komu znany poza tymi, którzy za handlem przejżdżają na Ruś ..." Gall A.
Sadzę, że w okresie wczesnego średniowiecza ziemie polskie (przede wszystkim te w głębi kontynentu) nie stanowiły szczególnej potęgi handlowej. Napisałeś, że "eksportowano" ceramikę i biżuterię. Sądzę, że tak naprawdę tego rodzaju artefakty nawiązujące do ziem polskich i odnajdywane poza "Polską" w znacznej, jeśli nie przeważającej mierze, stanowiły wytwór rąk ... niewolników. Tych niewolników, których zakupiono, porwano, wzieto w niewolę z obszaru pomiędzy Bugiem i Odrą. Wydaje się też, iż aktywne handlowanie nie było prowadzone (najczęściej) przez "Polaków" ale raczej przez obcokrajowców odwiedzających nasze ziemie. Poza niewolnikami towarami pożądanymi przez obcych kupców były też: miód, popiół, bydło a może również i sól. Oczywiście to tylko mój subiektywny pogląd na Twoje uwagi, ale przypuszczam (na podstawie relacji źródłowych dot. wczesnego średniowiecza) że wiele się nie pomyliłem.
*

Do spisu artykułow eksportowych, dopisał bym jeszcze, znany od starozytności czerwony barwnik - czerwiec polski.
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=1403

http://pl.wikisource.org/wiki/Encyklopedia...polska/Czerwiec

"Ancient Slavs developed a method of obtaining red dye from the larvae of the Polish cochineal. Despite the labor-intensive process of harvesting the cochineal and a relatively modest yield, the dye continued to be a highly sought-after commodity and a popular alternative to kermes throughout the Middle Ages until it was superseded by Mexican cochineal in the 16th century".
http://en.wikipedia.org/wiki/Polish_cochineal

Ten post był edytowany przez byk2009: 29/07/2011, 12:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej