Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Etymologia słowa Kozak
     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 6/05/2010, 17:15 Quote Post

Wszystkie tłumaczenia są fantastycznie równopprawne, to ja dorzucę też swoje spostrzeżenie zastrzegając jedocześnie brak ambicji do wytrwałej walki o unanie je za prawidłowe. Otóż występowanie kozaków da się zauważyć w okolicach bądź bezposrednim pobliżu dawnego państwa Chazarów. Po jego upadku luźne grupy bezpaństwowców o chazarskim pochodzeniu radziła sobie jak mogła nie tworząc nowego państwa chazarskiego, ale pamiętając o swoim rodowodzie nazywali siebie Chazary, Kozary (ch wymieniło się na k) stąd już z czasem blisko do kozaków. Z czasem o pochodzeniu nazwy zapomniano a warunki bytowania i styl życia związały nazwę z ludźmi taki model życia preferującymi. Naprawdę nie zdziwiłbym się gdyby tak naprawdę było.
Podobno, nie pamietam już w tej chwili w jakim opracowaniu o tym czytałem, pochodzenie takich nazw w Polsce jak Kowary też jest chazarskie, część tej ludności po upadku państwa miała dotrzeć i do nas. Kowary - Kozary jakieś podobieństwo wydaje się że jest.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.472
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 7/05/2011, 12:00 Quote Post

A co z Kazak-stanem czyli "państwem Kazaków"?
Dlaczego nikt na to nie zwrócił uwagi?
A może zwrócił ale pomysł do bani?
pzdr.,PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Pavel_Markowicz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 75.497

Pawe³ Markowicz Kubera
Zawód: licealista
 
 
post 27/11/2011, 22:25 Quote Post

pawelboch - ja bym powiedział, że pomysł do bani (chociażby spojrzeć na mapę można ;>).
Sam się kiedyś głupio machnąłem przy jakimś tłumaczeniu z angielskiego, ale zmęczony byłem i w ogóle, i przetłumaczyłem z angielskiego "Kazakh" na "Kozak" zamiast na "gość z Kazachstanu" czyli "Kazach". To natomiast spowodowało, że zacząłem się zastanawiać nad różnymi wariantami pochodzenia tego słowa. Niestety moja wiedza na temat pochodzenia nazwy ludu żyjącego na terenach Kazachstanu, a właściwie jej brak spowodował, że nie mogłem kontynuować moich rozmyślań smile.gif
Osobiście jestem zwolennikiem teorii, że słowo pochodzi z Tureckiego, a słowo określające Kazacha (mieszkańca Kazachstanu) także się z tegoż języka wywodzi, więc kto tam wie... Jeżeli ktoś zna etymologię słowa Kazach to bardzo by było miło gdyby się tą wiedzą podzielił smile.gif Przeszukam jeszcze subforum dotyczące cywilizacji stepowych wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej